Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (73)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Citat:
citat din mesajul lui tzitziri

Azi David a adormit la masa.....adica in scaun, cand manca piure de morcov....eu stiu ca adoarme (si) la san...dar chiar asa sa adoarma cu piure de morcov pe la gurita?



Pai ce crezi ca te pui cu somnul unui bebelus ???? Ce imi place mie cum reusesc ei sa adoarma in cele mai stranii pozitii

Am reusit sa filmez soricelul cand se intoarce, descarc si va pun. Si sa nu va speriati , undeva in fundal e soata care sforaia

Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca81

Luminita, eu am luat de la plafar 3 pachetele - chimen, fenicul si anason. Pun din fiecare cat pot prinde intre degete. Natural 100%. Dar mai nou ii dau Carlei apa plata, eu nu prea sunt adepta ceaiului daca nu sunt afectiuni sau nu trebuie tratat sau imbunatatit ceva.




Asa am luat si eu, doar ca voi evita chimenul, asa cum spune si Oana, e putintel amar. Multumesc!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea_and

Luminita in primul rand jos palaria mamico pentru cum te descurci cu doi bebei superbi, de cand am inceput sa recuperez capitole m-am tot minunat cum reusesti. Vroiam apoi sa-ti zic de ceaiul www.pcfarm.ro/produs/1162/Ceai-Baby-calm" target="_blank">baby calm, tot natural, eu i-am mai dat Minei de antrenament asa ca pana acum n-am avut nevoie.



Multumesc mult de aprecieri!
Cat despre ceai, am auzit de el, dar am auzit ca are zahar... hm.. am vazut acum ca nu e asa... cred ca-l incercam.

Oana , multumesc de raspuns!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Luminita, sa stii ca nu se simte amareala chimenului in Baby Calm.Ca am gustat inainte sa ii dau.E mai placut ca ceaiul de lactatie...cred ca din cauza musetelului.
LE:acum am vazut al doilea raspuns

Babytza, da, e haios cu somnul de bebelusi.




Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Eva, apa plata contine saruri, da, dar ele se elimina prin fierbere... daca o dai nefiarta, e safe.

Apropos de apica, Robi a baut azi pana la urma 20 ml.

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Hello!!!!!!!!!!

Nadina

Babytza f tare cum ne-ai prevenit ca pe fundal e sotul care sforaie,sa nu credem ca face soricelul asa nu?


tzitziri f tare,se pare ca morcovii il adorm pe David.si mie imi place super nanny si am citit cartea ei si mi s-a parut ok.


Andreea and ma bucur ca ai revenit.


preety


noi suntem bine,mancaciosi iar eu ma transform intr-o mega gospodina,am facut chec pana acum de 4 ori iar ieri am pus in fuctiune steamerul de 2 ori.am facut la el niste mere copate cu ciocolata dementiale,sunt mega incantata de aceast aparat si recomand tuturor.

de Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Xor spune:

Buna ziua
Am reusit sa recuperez cu cititul din urma...
Eu am inceput sa-i dau apa lui Mark dupa ce am inceput cu piureul de legume...adik de 3 zile...am icercat cu un ceai pentru bebelusi (pliculete cumparate din carrefour pe baza de fenicul, musestel si nu mai stiu ce) dar nu i-a placut deloc...s-a strambat intr-un mare fel...drept pentru care...apa...ca-i place
Am observat ca ne lipsesc ceva date din listuta...daca poate cineva sa le completeze si are chef...a avut 52cm si apgar 9 la nastere si....am trimis cateva fotografii cu Mark pe mailul comun...(pana acum am stat pititi)....am ales cateva de la nastere si pana-n prezent
In rest...nu stiu metode de linistit bebe pentru ca al meu nu e plangacios...are zile in care e marait...dar nu plange....singura data cand a plans tare a fost cand i-am prins pielicica cu fermoarul de la hanorac
Se intoarce pe burta si inapoi, face podul pe spate, ridica funduletul in sus si se impinge in piciare insa....daca il sustin de axile nu vrea sa faca nici un pas....dar nici unul!!! O fi prea devreme...o fi funduletul prea greu....ai vostri pasesc?
M-a dat gata Sofia dansand :))))
Va pup si sunt prin zona...pana se trezeste bebe si vrea joaca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

in legatura cu apa pt bebe,eu ii dau numai Dorna pt ca e certificata pt bebelusi,pe care o incalzec putin cand e cazul sa o pun la cereale de exemplu iar cand vreau sa bea o dau pur si simplu din sticla....e bine?asa am inteles ca nu e bine sa o fierbem nu?


denisa eu ceai i-am dat lui Luca baby drink care e f dulce dar a fost incantat pe moment apoi gata nu-l mai vrea nici pe asta.Apa are momente cand vrea,de cand am inceput cu cerealele eu vreau s-i dau zilnic dar el nu vrea,ma vede ca vin cu lingurita deschide gurita si cand simte apa se stramba si o scuipa asa ca am renuntat sa mai insist,ii dau doar daca il vad ca pofteste cand beau eu ceva.



Si sa va arata ce smecher sunt http://family.webshots.com/photo/2138058510103069214nztiHf

de Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Musette ia scrie tu repejor cum ai facut merele alea ca deja salivez Multam duamna
Ce smekeras ai tu acolo

Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Babytza scoti cotorul la mere dar in asa fel incat sa nu-l gauresti,il scobesti practic.Pui in el un amestec din zahar vanilat,scortisoara,stafide si crema nutella, apoi le pui in steamer 20 de minute si gata.Sunt delicioase!in loc de stafide poti pune si nuca daca iti place ,mie nu-mi place nuca deloc asa ca am pus stafide.

de Luca

Mergi la inceput