Licurici de ianuarie-februarie 2009

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Alina, foarte frumos povestit! De cand am citit mesajul imi curg lacrimile in continuu. cred ca abia acum am constientizat ca s-a incheiat un capitol frumos in viata noastra, dar in acelasi timp, a inceput un altul minunat. Cu voia si cu ajutorul lui Dumnezeu, ne tinem copilasii in brate iar dar mai de pret nu exista.

Asadar, sa incepem Clubul Scutecelor. Suna bine, chiar a distractie.

Kristinutz, si mama spune ca bebe cere botezul si eu chiar cred in asa ceva. Eu hotarasem ca daca bebe nu isi revenea, faceam botezul imediat.

Naty, eu sunt veterana in problema "bebe doarme prea mult". Cred ca am innebunit-o pe dr Culcer cu problema asta si cu greutatea. La mine bebe doarme mult in general, asa a fost de la inceput, insa a dormit excesiv (adica nu se mai trezea pt papa) cand a a vut problema cu burtica.

Cadia, bravo ca ati stabilit data botezului. Celelalte, vin de la sine. Eu am primit si alte oferte de foto-video si sunt mai accesibile. Iar aranjamentele florale le fac la o florarie din Floreasca si costa...40 lei, fata de 30 euro. Cel mare va fi in jur de 150 lei, dar nu 50 sau 70 euro.

Ledi, chiar ma intrebam ce mai faci?

Dar de just mai stie cineva ceva?

Fetelor, eu ii curat nasul lui bebe asa cum m-a invatat dr cu ser fiziologic si apoi ii inchid gurita si mucisorii ies. Dar tot raman mucisori. Cum ii scot? Pompita pe care o am (eu aspir printr-un tub) nu rezolva nimic.

Contul comun ramane valabil, nu?

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Bine am sosit in casuta noua, care ne va gazdui pana la gradi :)
ce emotionant
Alina..., m-am topit dupa ce ai scris acolo..

Fetelor, va multumesc tuturor ca imi suntei alaturi mai mult decat oricine si sunt fericita ca am cu cine vorbi lucruri desprre care nu pot vorbi cu altcineva, exact cum a zis si Alina in textul de predat stafeta

Stiti cum m-am gandit eu sa fac? Cum zice si rein , a luat prea putin in greutate, 400 g in 6 sptamani, asa ca m-am hotarat sa ii dau si completare dar nu la fiecare masa ci mai mult ziua cand sunt eu mai solicitata si sa il tin asa pe san + completare ziua pana pe 18.03 cand merg iar la dr asta si il cantarim si daca ia in greutate cum trebuie pana atunci, incep si reduc treptat completarea, pana renuntam la ea de tot. e bine asa? San ii dau oricum dar el e toata ziua cu gurita in cautare...numai seara dupa baita si dimineata il simt si eu satul ca e mai mult cu gandul la somnic decat la papa...:) Si da, eu la orice ora storc sanul cu mana iese laptic...

iris, ti-am vazut si eu comorile!! superbe, sa-ti traisca!

Am pus si eu poze de la botez pe contul comun :)


de Alex 21.01.2009
! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

Alinafoarte frumos!m-am emotionat. ce repede a trecut

suntem
sa avem parte de cuminti si sanatosi...aaa si care sa dooooarma.
fugim la doctor

29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Bine v-am gasit fetelor. Sa fie licuricii sanatosi!!!

De acum incepe adevarata distractie
Noi am venit de afara unde a dormit o ora si acum inca una vad ca baga in casa. Zilele astea mi-a stat extensie atarnata de san, dar nu am renuntat si suntem bine, chiar daca eu is rupta. Atat timp cat e lapte nu ii mai dau formula. Sper sa isi regleze si ziua programul de masa. Noaptea parca e mai bine.

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaMami spune:

Dragi mamici,

din partea celor mai 'mici', adica a mamicilor de ghiocei Martie-Aprilie 2009, pe langa multumirile pentru stafeta, va trimitem multe multumiri pentru cuvintele frumoase, care ne-au mers la suflet!

Sa aveti bebelusi mancaciosi, cuminti, sanatosi, asa cum ne dorim si noi... :)



Simona 34+, cu David Christian / Clara Micaela

mami de
Eric Christian (02.03.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BillyBilly spune:

Buna fetelor!

Deci gata cu odiseea?? Alinut bravo! Frumoasa povestea!

Iulia felicitari pt bebelina! Sa creasca mare si frumoasa!

Irina de ce mama in spital?? Am pierdut povestea...Sanatate multa, multa va doresc!

Noi facem bine, ni s-a stabilit un program de somn oaresicum, seara pe la 9,00 ne culcam si dormim pana dimineata la 4,00, papam si dormim la loc pana la 7,00-8,00 si apoi ne trezim pt 1 ora si iara la somn si tot asa...dupamiaza spre seara stam treze mai mult, facem baita si ne jucam. Cred ca pe noi ne pasc dintisorii in curand, ca salivam mult de tot si ne bagam ambii pumnisori in gurita. Lui tati i-a iesit primul dintisor la 3 luni jumatate iar noi facem 3 luni peste o saptamana.

Dar vroiam sa va intreb: copilasul vostru plange cand il pui la culcare? Ghemotoaca mea este obo de pica, adoarme in brate dar cand o pun in pat la culcare, face un scandal de zici ca acum crapa! Pt ca m-am prins, o las sa tipe de cateva ori si apoi cade ca secerata de somn. Si doarme frumos de n-am treaba. A inceput sa se prinda ca daca tipa nu rezolva nimic si a mai rarit-o cu urlatul, dar pana nu am pus piciorul in prag, o luam la plimbare prin casa (ca de', plangea copilu'), o luam la joaca (cand de fapt ea era obo si vroia sa doarma), ii dadeam san (nu mai era cazul, era satula) si nu pricepeam ce are, in timp ce pe mine ma lasau nervii, oboseam si fizic si psihic, imi pierdeam orice rabdare. Astazi chiar ma umfla rasul observand-o: pun copilul in pat si eu langa ea; cum se prinde ca este rost de somn, incepe sa tipe (TARE DE TOT, SCREMUT, nu-i venea sa planga dar se straduia ), tipa de 2 ori, se opreste si se uita la mine, eu dau s-o mangai pe cap, incepe iara, tipa de doua ori, iara se opreste si se uita la mine , a treia oara tipa o data si renunta. Pune capul intr-o parte si adoarme. Bineinteles ca eu zambeam deja la speculanta mica.

Din cauza colicilor, s-au obisnuit copii sa adoarma numai in brate, plimbati si etc. Trebuie sa-i dezvatam, ca altfel nu-i trai.

Ledi copilasul tau a invatat sa coreleze cauza cu efectul: plang-vine mama. Trebuie sa-l dezveti cumva ca sa te poti dezlipi si tu de el si sa stea si el singurel pe perioade scurte. Observa cand are nevoie de tine si cand nu, adica cand plange cu motiv si cand doar asa ca sa stai acolo. Cand poti, stai cu el, bineinteles. Te joci, comunici, ii oferi caldura si atentia ta, dar cand nu, trebuie sa invete sa se descurce singurel cu jucarelele, uitatul pe pereti, suptul degetului, etc. Altfel devin dependenti si nu vor sti sa se descurce si singurei.

Eu multumesc si-n sculare si-n culcare leaganului, ca face toti banii: ADOARME COPILUL in el si nu ma mai stresez atata. Ii place mult in leagan si ori d ecate ori este mai agitata, o pun in el si se linisteste.

Fetelor, va recomand cartea lui Berry Brazelton: "Puncte de cotitura pt 0-3 ani". Este f buna si o puteti comanda online la www.punctedecotitura.ro . Iar pt dezvoltarea inteligentei copiilor, va recomand filmuletele "Baby Einstein". Se gasesc prin State de cumparat. Eu le-am primit de la o prietena si sunt super pt bebelusi.Ghemotoaca mea sta de acum in fata calculatorului in scoica si se uita. Sunt cu papusi muppets care le arata culorile, animalele, ii invata care-i urechiusa, ochiul, nasul, etc pe muzica clasica si cu multe imagini interschimbabile f colorate ca sa le capteze atentia si sa nu se plictiseasca.

Sa ne traiasca bebelusii si multumim lui Dumnezeu pt ca am ajuns cu bine la Clubul scutecelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

oau

ne-am mutat

alina - foarte frumos mesajul tau. tu ai deschis si tot tu ai inchis odiseea noastra

billy - asa face si carol cand il culcam seara, scuipa de 23 ori suza ca sa aiba motiv sa ne cheme dar dupa adoarme.

baby einstein nu-s pentru copii mai mari? eu inca nu vreau sa il pun la tv/calculator. cand ma uit eu eu stau intina pe canapea, bebe langa mine se uita la mine si eu ma uit peste el, niciodata nu-l las cu fata la tv.

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wJzzMkE/weight.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns justme25 spune:

Mamici, haideti sa ne felicitam pentru incheierea cu succes a unui capitol din viata noastra si inceperea altuia nou, plin de surprize placute.
Asadar, sa ne traiasca bebeii, sa fie sanatosi, frumosi, destepti, norocosi, lipsiti de orice griji si lista poate continua

Eu am sa incep prin a va spune ca m am saturat de babisme!Eu alaptez exclusiv si sunt voci (de femei,bineinteles ca nu se putea altfel) care ma tot freaca la cap "nu incepi diversificarea?"NU fratioare!Nu vreau sa incep nici o diversificare pentru ca bebelina mea creste frumos,are deja 6 kg (la 2 luni jumate), 61 cm, si scrie si in cartea Mama si copilul ca diversificarea la bebeii alimentati natural se recomanda a fi inceputa la 6 luni.Si asociatia mondiala a sanatatii recomanda acelasi lucru (daca este posibil).Deci sa ma mai lase nene cu "aaaa pe vremea noastra nu era asa ceva..noi nu faceam asa...nu am auzit de cand sunt asa ceva"Chiar ma streseaza intrebarile astea de doi bani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Citat:
citat din mesajul lui justme25

Mamici, haideti sa ne felicitam pentru incheierea cu succes a unui capitol din viata noastra si inceperea altuia nou, plin de surprize placute.
Asadar, sa ne traiasca bebeii, sa fie sanatosi, frumosi, destepti, norocosi, lipsiti de orice griji si lista poate continua

Eu am sa incep prin a va spune ca m am saturat de babisme!Eu alaptez exclusiv si sunt voci (de femei,bineinteles ca nu se putea altfel) care ma tot freaca la cap "nu incepi diversificarea?"NU fratioare!Nu vreau sa incep nici o diversificare pentru ca bebelina mea creste frumos,are deja 6 kg (la 2 luni jumate), 61 cm, si scrie si in cartea Mama si copilul ca diversificarea la bebeii alimentati natural se recomanda a fi inceputa la 6 luni.Si asociatia mondiala a sanatatii recomanda acelasi lucru (daca este posibil).Deci sa ma mai lase nene cu "aaaa pe vremea noastra nu era asa ceva..noi nu faceam asa...nu am auzit de cand sunt asa ceva"Chiar ma streseaza intrebarile astea de doi bani!

Justme




uite si de asta am cedat eu si am dat completare...

de Alex 21.01.2009
! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

just - desi in mama si copilul rocomanda diversificarea de pe la 2 luni (precum si alte chestii mai mult decat mesmerizante) e clar ca nu se face decat la 6 luni.

si eu m-am saturat de babisme, da am noroc ca aici ma stie lumea de mai nebuna si nu se pune cu mine. acasa m-a distrus bunica - sa ii dau la copil calciu-gris in lapte ca altfel nu se satura (de asta eu cand m-a crescut ea aratam la 3 luni ca un porc), cand am iesit la o cafea a venit s-o convinga pe mama sa ii dea pe ascuns la carol miere de albine ca e cea mai sanatoasa (a dat-o afara din casa mama ) si diverse. plus ca noi unde mergem cand intram in ceva spatiu ii dam imediat caciula jos - aia e pt afara. si sar toate babele sa-i punem caciula in cap... ca-l ia curentul la frontanela. acuma nici nu stii ce sa faci - sa razi sau sa te dai cu capul de pereti.

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wJzzMkE/weight.png

Mergi la inceput