INSEMINARE [34]

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns csana spune:

cosi
ce grija ai tu de noi toate!!!!!
fetele care ati mai facut inseminare, v-ati confruntat cu chestia asta:senzatie deasa de pipi si asa, o usturime ce jeneaza destul, ca daca ar fi dupa mine as sta numai pe ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clausim spune:

Draga Cosi
Medicul de la Cluj imi spune ca e greu sa facem ceva cu trompa, de obicei aceasta se rezolva prin laparoscopie insa o a 4a operatie in aceeasi zona pentru mine e mai riscanta si nu vrea sa se gandeasca acum la ea, a zis sa incerc un FIV. Cand va extrage foliculii va incerca sa "goleasca" cumva apa din trompa si sa mai reduca riscul.
Ma gandesc mereu la asta si eu, oare ce sa fac? Am citit ca in Spania se trateaza altfel acest hidrosalpinx insa costa cam 12-15 mii de euro si cu riscul de a reaparea. Mi-e foarte frica oricum de tot ce va urma si ma intreb, mai exista cineva sa fi trecut prin ce trec eu cu acest hidrosalpinx?

Va pup pe toate! Savurez in fiecare dimineata cafeaua citind acest forum, e ca o gura de aer stiind ca nu sunt singura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosicel spune:

Clausim - ma infioara ce scrii. Ar fi a 4-a interventie? Bine, eu inteleg ca medicul are cele mai bune intentii, dar TU iti asumi riscurile. Mi-e greu sa-ti dau vreun sfat, idee...... Da, poate cand face punctia pt recoltarea de ovule, reuseste sa scoata din lichid. Nu-mi amintesc cine scria de celioscopie, dar era f multumita ca i-a 'reparat' trompele. Poate c-ar fi bine sa te interesezi in ce consta, unde se face (din cate imi amintesc o facuse in RO) si care sunt sansele.
Orice ai decide, tine-ne la curent!

Csana - fa un sumar de urina sau o urocultura! Sa nu fi racit zilele astea, sau cat ai stat pe masa la inseminare! Nu prea apare senzatia de mictiuni frecvente din prima saptamana, nu? Sau poate esti o exceptie! Bea mult ceai sau lichide, si vezi daca ai voie sa folosesti URICOL pliculete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evanescence spune:

Cosicel As fi vrut eu sa ma mut la FIV dar n-am cu
ce..........
M-am mutat la Inseminare cu Donator din pacate.....si sunt in ceata nu stiu unde sa mergem....am scris mail la Zadori Szeged si la Polisano Dr.Chicea....ambii mi-au raspuns si acum ne gandim incotro sa mergem,distanta ar fii aceeasi la Sibiu sau Szeged tot 200 km,avand in vedere ca va trebui sa fac si monitorizare acolo,la mine in oras asa ceva nu exista deci e mult de alergat si costul se dubleaza.

Astept opinii si de la voi care ati mai fost la Szeged sau Sibiu,costul la Szeged e mai mic cu tot cu consultatie si monitorizare si inseminare donator ajunge la 1300 ron + drumuri...la Sibiu doar IAD cu monitorizare costa 1920 ron + drumuri.

Suntem in ceata....

http://tt.lilypie.com/DX66p2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evanescence spune:

Apropo sunt la Ovulatie
Poate nu mai e nevoie sa-mi bat capul cu donatori....Visez si eu cateodata

http://tt.lilypie.com/DX66p2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

evanescence - daca ar fi sa imi dau o parere persoanala eu as zice sa mergi in Ungaria. Din tot ce am auzit si prn Giulesti intalnisem o tip care zicea ca au mers acolo persoane care in romania se chinuiau de ani si acolo le-a prins si FIV si IA din prima. Am inteles ca e mai bine acolo. Si daca si conturile sunt mai mici , insemna ca e alegerea perfecta.

In asteptarea unui bebel ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosicel spune:

Evanescence - nu uita sa adaugi cazarea si masa la cheltuieli.
De Polisano am auzit doar lucruri frumoase, se pare ca medicii sunt chiar interesati sa-si faca meseria cum trebuie. Dar e destul de scump.
In Ungaria mai ai dezavantajul limbii (daca nu stii maghiara) si se prea poate sa ai nevoie de translator, ca nu stiu cat de bine o rup medicii in engleza. Deci, alte costuri suplimentare.

Si pe mine ma apuca din cand in cand sa incerc in alta parte, dar ma linistesc repede cand astern totul pe hartie. In Bucuresti, mi se pare superficialitatea mare, sau n-am nimerit eu medicul potrivit. Dar, mai stii, poate dau lovitura cu dr Moisa!

Hei, poate te adaug la gravidutze!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diaconmaria spune:

Fetele eu sunt in z2...si joia viitoare am programare la dr...imi va face echo si imi va spune cand vom face histeroscopia...si imi va face si frotiu sau ceva de genul sa vada ce tratam sa-mi dea ca ma susp de vaginita...Se pare ca intarzierea a fost de la utrogestan din pacate....dar bine ca nu a fost o intarziere mai mare ci doar de 5 zile...


...Mereu sperand si visand la un ...
Just me-poze cu je

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosicel spune:

Maria - speram sa fie o intarziere de 9 luni.....
Ce motive are sa te suspecteze? te deranjeaza ceva? Si histeroscopie pt ce? N-ai facut HSG? Vrea sa vada daca sunt functionale trompele sau crede ca ar exista endometrioza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dedus75 spune:

salutare fete dragi! cam pe la amiaza m-am trezit si eu ca vreau cafea ups!!! trebuia sa o dau eu azi dar am avut mult de munca...
am apucat sa citesc ceva in urma si am vazut ca inca suntem optimiste...
evanescence pot sa te intreb cate IA ai facut?...eu cred totusi ca ar trebui sa mai incerci si la Szeged si abia apoi sa iei o hotarare asa de drastica sa faci cu donor....eu ma gandesc cu groaza la asta( ar putea fi si cazul meu) dar ma gandesc si daca de-a lungul anilor cand vor aparea carturi intre soti nu cumva vor fi si reprosuri de genul''nu e copilul meu''
adevarul este ca nici eu nu prea stiu incotro sa o apuc...si sincer nu cred ca se va intampla ceva luna asta...nu mai am simptome de greata si foame ca si luna trecuta si ma cam supara burtica asa ca....nu ma astept la minuni, nu acum

Mergi la inceput