Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (70)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Alexa multumesc frumos. :)

Sotul meu s-a culcat - atitudine defensiva- si pp ca in serile urmatoare se va uita linistit la filme evitand orice rudiment de discutie. Pana la urma cred ca are dreptate. Ce atata vorba?

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

Noapte buna fetelor! Ma bag la somn ca maine trebuie sa fiu fresh

de Andrei Petru(18.08.2008)
Povestea bobocelului nostru

You can learn many things from children. How much patience you have, for instance. Franklin P. Jones

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Va salut si eu
De-abia am apucat sa va prind din urma cu cititul. Dar atat de multe am citit ca... am cam ramas fara vorbe. Adica am uitat cui ce vroiam sa spun... No, nu-i bai.

Se vede ca a venit primavara - adie un aer optimist printre mamicile de bobocei, nu-i asa?

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

oricum, ce ma doare pe mine de fapt este ca mi-ar placea sa profite de fiecare moment liber sa stea cu copilul lui nu sa se joace cine stie stie ce cretinitate de joc online si sa bea relaxat o bere ca sa uite de nu stiu ce zi anosta de la birou. Inteleg ca m-am uratit, sunt obosita si nesuferita dar bebe ce vina are in toate astea? Pana la urma nici eu n-o sa raman mereu asa dar asta e cu totul alta poveste. Mor cand vad ca incearca sa se achite cate mai bine de "datoriile lui", gen imi duce apa de baie, face patul etc fara sa-l rog eu numai sa nu-i zic nimic cand termin baia si el se cara in dormitor sa se delecteze cu cine stie ce joc si-l uita dumnezeu acolo. Nu suport lucrurile facute in sila sau sa scapi de gura cuiva. Nu vrei nu le faci dar suporti frate si ceva consecinte penru asta :(

Ritualurile astea pot fi si placute, cred ca o sa-l dau la o parte si gata, macar nu o sa mai astept nimic de la nimeni si o sa ma bucur de putinul pe care-l am...

Deocamdata n-am cum o lasa pe anda ca deh muncete domnul; poate o sa insist sa vina sa o tina el la vaccin... nu stiu. Odata urnita de-acasa mie nu mi-e greu sa umblu cu fata dupa mine oriunde m-as duce... Acum suntem mari, ce-a fost mai greu a trecut.

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Babymom ce face dragos?

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui 300

Babymom ce face dragos?



Ramo e mult mai bine, multam de intrebare, dar acum seara, inainte de culcare am observat ca e ragusit, avea o voce asa ca de laringita. Sper sa fie doar ceva trecator, ca febra nu a mai facut deloc.

Mai, eu iti inteleg perfect supararea, ca atunci cand te invitam sa-l dresezi pe al meu sot, la astea m-am referit. Adica si al meu munceste, nu zic ( chiar prea mult, de-i sar capacele saracu' ), dar ma enerveaza ca are impresia ca el e singurul care munceste si care e obosit, ca eu daca stau acasa cu copiii, vezi doamne nu fac nimic toata ziua si nu pot fi obosita.

Asta-i spuneam si eu ca trebuie sa fie mai implicat in activitatile copiilor, chiar daca par lipsite de importanta, mai ales acum cand sunt mai mici, dar cand vor creste si va dori el sa se implice, sa nu fie surprins daca va fi respins si tratat ca un strain. Nu ca nu as putea sa ma ocup eu singura de copii, ca pot si inca foarte bine, dar mi se pare ca nu e bine pt. ei sa stea tot timpul numai cu mine. Acum lucrurile s-au mai schimbat putin in bine si atunci cand are chiar si 5 min. libere interactioneaza cu ei, se joaca sau muncesc impreuna ( cu Victor doar, ca Dragos e inca prea mic ), dar cand era Victor "proaspat" in familia noastra a fost o perioada tare grea.

De aceea n-am prea inteles de ce se spune ca un copil sudeaza cuplul, ca pe noi aproape ne-a adus in pragul divortului, la momentul acela. Sotul meu era frustrat ca ma ocup mai mult de copil decat de el, chiar daca nu spunea verbal asta, dar atitudinea lui spunea totul. Ma straduiam eu sa ma impart intre datoriile de sotie si cele de mama, dar sincer, nu-mi prea reusea . Pan la urma vazand ca altfel n-o scot la capat, am ales, asa ca si tine, sa-l ignor complet - adica ne limitam la o comunicare impusa de convietuirea sub acelasi acoperis si aceea rece. El si-a dat seama ca a gresit si treptat si cu rabdare lucrurile au revenit incetisor la normal.

Acuma, ce vreau eu sa-ti spun e sa ai si tu rabdare, ca barbatii sunt si ei niste copii mai mari si, am constat ca intreruperae comunicarii si ignorarea nu sunt cele mai bune solutii. E mai buna strategia pe care ai abordat-o initial, adica aceea de a-i repeta, la nesfarsit daca trebuie, ce asteptari ai tu de la el in relatia lui cu Anda.
Pan la urma tot el iti va multumi, cand va mai creste Anda un pic si el se va mandri cu "printesa lu' tata".

edit: in timp ce scriam am fost intrerupta de o repriza de plans finalizata cu supt, de aceea a durat atat pana sa raspund.

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

nah, ca si eu m-am zapacit si nu mai stiu ce vroiam sa zic de la capitolul trecut...

Feli, Teo a inceput sa ne arate de ce avea el febra 39cu... A inceput azi dim sa tuseasca. Nu rau, dar tuseste si e cam mucios. Nu mai are febra...
In rest, nu-i mai tace gura. A inceput cu propozitiile. In seara asta a dat de mancare tuturor locomotivelor Thomas. Si dupa ce au terminat, i-a sters pe toti la gura.
M-am prins ca bunicul il cam inghesuie cu mancarea, ca si el a dat cu paine pe trenuletele alea de le-a inebunit.

LOC / mie mi-a zis prietena mea sa nu pun in masina de spalat, ca face spuma prea multa. Asa o fi?


Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii ; my blog
Topic: mama... de mai multe ori! ; Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Am vazut poze de la botezul frumoaselor Thea si Anda. Sa va traiasca micile crestine si sa fie fericite!

RAmona din "pataniile" de la primul copil am ajuns la concluzia ca in multe cazuri nici mama si nici tatal nu stiu dinainte ce-i asteapta si nu sunt cu adevarat pregatiti pentru schimbarea din viata lor. Noi, femeile, suntem insa mult mai legate de ei mici ca doar ii purtam 9 luni in burtica si-i nastem - o experienta unica dar barbatii nu trec prin asta deci legatura lor cu bb mic care nu face decat aa, kk pipi si plange, doarme nu e asa puternica, desi dragostea e nemasurata. Sotul meu a inceput sa interactioneze efectiv dupa varsta de 1 an, cand Serban a inceput sa mearga si sa se joace mai "inteligent" si definitiv dupa 2 ani cand a inceput sa vorbeasca. Dar si la noi, culmea, tot el s-a simtit cel mai frustrat la inceput ca nu mai putea sa faca sport de 4-5 ori/ saptamana, ca nu mai poate umbla creanga peste tot s.a.m.d. Nici acum nu i-a trecut complet, desi el a fost cel care a atacat problema celui de-al 2lea copil ca trece timpul ...Acum daca gandesti la rece ei au cumva dreptate, de ce sa renuntati amandoi la totul cand barbatul nu e chiar asa indispensabil, de aceea eu cred ca cel mai bine ar fi sa-ti faci si tu program de we 2-3 ore in care sa lasi fata cu sotul - de exemplu sa o scoata singur in parc si tu sa faci ceea ce vrei. La noi e mai greu cu 2, desi el mi-a propus eu nu vreau sa-l las singur cu amandoi acasa deoarece stiu cum reactioneaza Serban ( daca o iau pe Mara in brate vrea si el, cand o alaptez mi se urca in carca s.a.m.d.) iar el nu reactioneaza cum trebuie la fazele astea Dar am inceput sa merg la cumparaturi sau la un loc de joaca daca-i vreme rea cu cel mare si tati ramane cu Mara. Si nici al meu nu are tzatza dar i-am explicat ca se poate si fara, o alaptez fix inainte de a iesi pe usa si apoi il las sa se descurce. Sincer n-am gasit-o niciodata plansa sau murdara... Eu zic sa incerci. A, si inca ceva - chiar daca te descurci ft bine singura sotul tau tre' sa aiba senzatia ca e indispensabil ca sa se simta si el bine, altfel ii dispare motivatia . Si asta iti spune tot una care se descurca singura, independenta, care nu se plange niciodata la sotz - mare greseala - si careia i-a trebuit ceva timp sa inteleaga ca tre' sa-si schimbe atitudinea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

babymom, de asta am ales sa-mi vars oful aici; lui cand s-a intor i-am zis ca stie ce am si n-am nevoied e ajutorul lui si atat.

Am facut singura baie dar cu el invartindu-se in jurul meu, iar apa si stersul de dupa tot el le-a facut. Si un mmasaj bonus pentru spatele meu, pentru ca de cand mai face si el baita stie unde doare spatele. Mi-e asa de drag, e omul langa care am visat sa stau, e bun si calm, empatic chiar, dar uite ca si el le mai da cu bata in balta. Am exemple de adevarate probleme, am trecut prin relatii ratate, mi-e teama sa nu ajung la fel dar am invatat cate ceva in anii astia.

Mai in gluma, mai in serios, ne-am intrebat si noi ce facem, i-am explicat ca oboseala mea, fara ajutor neconditionat din partea lui, nu va trece, am job de 24 de ore. Dar uneori uita toate astea sau nu stu ce perspectiva a lucrurilor mai vede el dar ma simt al naibii de neinteleasa. Bine ca mai exista dragoste... cat o mai fi. Cand ne-am certat (pana sa avem copil nu stiam ce e asta), nici unul din noi n-a mai fost bun de nimic, dar teama mi-e sa nu se repete prea des ca se macina ce-am consstruit pana acum vrand-nevrand...

A propos, ii mai citesc cate o remarca mai de viata scrisa de cate una din voi si am observat ca o ia personal. Ultima oara era duminica, mesajul Lalei despre tatii impulsivi si el chiar credea ca ii spun lui sa ia aminte! I-am jurat a nu, doar mi s-a parut o abordare utila, un reminder si pentru noi.

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simodina
A, si inca ceva - chiar daca te descurci ft bine singura sotul tau tre' sa aiba senzatia ca e indispensabil ca sa se simta si el bine, altfel ii dispare motivatia . Si asta iti spune tot una care se descurca singura, independenta, care nu se plange niciodata la sotz - mare greseala - si careia i-a trebuit ceva timp sa inteleaga ca tre' sa-si schimbe atitudinea

Nadina, mama de Serban (20.08.05 ) si Mara (27.08.08)


exact la fel fac si eu in ultima vreme ( deh, experienta m-a facut mai inteleapta ) - cum apare el pe usa, cum brusc nu mai pot face nimic singura si ii solicit lui ajutorul: tati hai ajuta-ma sa-l infasez pe Dragos, tati da-mi te rog un scutec ( chiar daca e la un pas langa mine si lui trebuie sa-i explic unde e ), tati da-mi te rog prosopul, betisoarele de urechi etc., tati te rog culca-l tu pe Victor ca i-a fost asa de dor de tine toata ziua. Si chiar tine! Barbatilor le place sa se simta importanti, de neinlocuit, ocrotitori... cum spuneam sunt niste copii mari si noi trebiue sa stim cum sa le gadilam orgoliul.

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput