Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Novus, poti sa bei tu ceaiuri care stimuleaza lactatia sau ceaiuri pentru colici, pentru ca trec in lapte si il ajuta pe bebe. La noi a mai functionat Sabsimplex.

Porumbita, dar de ce te mulgi dupa ce suge bebe? Nu vreau sa te sperii dar cu astfel de dureri a debutat la mine mastita. Am facut un singur episod dar a trecut in trei-patru zile. Sa il pui pe bebe la sanul ala cat de des se poate, mai poti incerca cu frunze de varza reci puse pe locul dureros. Cum a spus si Krisu, sa nu accepti daca ti se propune intarcarea. Exista si antibiotice care se pot lua daca alaptezi.

Sunt de acord cu Ama in ceea ce priveste cerealele in laptele de mama. Eu am inceput sa ii dau dupa 6 luni cereale cu lapte inclus care se prepara cu apa.

Lorellay, cum mai este pitica?

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

pitica e rau.....
sa va shokez....: oua de ascaris...sau cum le-o spune.....
i-am dat aseara tratament....astept reactiile....am ramas la san exclusiv deocamdata...

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

parca nu mai doare asa rau... sper sa nu fie vreo problema serioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

ama cand ai timp sa poate scrii cum e cu teoria lapte peste lapte... ms

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moruna spune:

Buna!am si eu o problemuta si sper din tot sufletul sa reusesc s-o rezolv cu ajuorul vostru.Andrei prefera sa suga mai mult din sanul stang.Cred ca din cauza asta sanul stang produce mai mult lapte decat celalalt.Problema mea este ca dreptul este mult mai mic si "fleoscait"desi are lapte.Arat dizgratios din punctul meu de vedere cu un san mai mare si ferm si unul mic care arata ca al unei babe.Credeti ca pot face ceva sa ii pot "echilibra"?
Si mai am o intrebare...Dupa ce incetez sa mai alaptez sanii isi vor reveni cat de cat sau vor fi foarte lasati,moi,urati?Am doar 22 de ani si parca nu ma bucura gandul ca voi avea sani de baba.Nu regret nici o clipa ca alaptez,dar mi-ar placea sa stiu ca mai exista o speranta.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!


mami de andrei 08 MAI 2008
http://shoarece.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

lapte peste lapte...

din punct de vedere fizic... stomacul prin miscarile lui face ca totul sa se amestece... din punct de vedere chimic, mancarea cu sucul gastric reactioneaza, si astfel se transforma in substante care pot fi asimilate de organismul nostru.

laptele ajunge in stomac si incepe reactia chimica cu sucul gastric... daca bb a mancat putin, sucul gastric prezent in stomac este in ecces si incepe sa o "roada la stomac"... asa ca laptele nou va incepe sa reactioneze cu sucul gastric ramas si toata lumea este fericita... bb pentru ca nu mai simte senzatia de foame, mama pentru ca o vede mancand si nu in ultimul rand este iarasi liniste in casa ...

la pediatri care spun faza asta cu laptele vechi peste laptele nou va rog frumos sa ii intrebati daca ei beau apa doar in timpul mesei sau beau apa si intre mese... nu de alta dar bb poate cere sa suga de sete si suge doar cateva minute... dupa care trebuie sa-l lasi 2 ore sa planga de foame?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui moruna

Buna!am si eu o problemuta si sper din tot sufletul sa reusesc s-o rezolv cu ajuorul vostru.Andrei prefera sa suga mai mult din sanul stang.Cred ca din cauza asta sanul stang produce mai mult lapte decat celalalt.Problema mea este ca dreptul este mult mai mic si "fleoscait"desi are lapte.Arat dizgratios din punctul meu de vedere cu un san mai mare si ferm si unul mic care arata ca al unei babe.Credeti ca pot face ceva sa ii pot "echilibra"?
Si mai am o intrebare...Dupa ce incetez sa mai alaptez sanii isi vor reveni cat de cat sau vor fi foarte lasati,moi,urati?Am doar 22 de ani si parca nu ma bucura gandul ca voi avea sani de baba.Nu regret nici o clipa ca alaptez,dar mi-ar placea sa stiu ca mai exista o speranta.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!


mami de andrei 08 MAI 2008
http://shoarece.blogspot.com/


trebuie stimulat mai mult sanul respectiv, stimularea se face punand pe bb sa suga acolo mai des... eventual cand ii este foame incepi cu sanul respectiv...

in ceea ce privesc sanii dupa alaptare... depinde de marimea lor si de mostenirea genetica... vezi la voi in familie cum arata sanii persoanelor din jur... daca au abut sanii ca ai tai inainte de a avea copii, cam asa vor fi si ai tai...

si eu am un san mai mare si unul mai mic... dar asta nu depinde de alaptat la mine... eu am rezolvat-o folosind un sutien care nu se muleaza pe amandoi... ii uneste... nu stiu cum sa zic... caut o poza pe site si iti arat www.giosnet.it/dettaglio.php?prod=32" target="_blank"> uite cam asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Salutare!
Am intrat si eu sa va spun ca dupa 1 saptamana de titi 30 min+30 sau 60 ml completare am castigat 300g. macar acum incepe sa-i placa si la dr de noi..avem si falcute...Noaptea, adica la 4 dimineata si apoi la urmatoarea masa de la 7 sau 9 nu servim completare ca ne ajunge titi care se odihneste peste noapte.. Speram sa renuntam la completare, dar vad ca din ce in ce se agita la san, abia mai reusesc sa-l tin maxim 20 min, suge ce vine la inceput cu jet, apoi ii e lene sa mai traga cum trebuie si se eneveaza, plange..

Multumesc tuturor pentru sfaturi

de Alex 21.01.2009
! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui micola

Salutare!
Am intrat si eu sa va spun ca dupa 1 saptamana de titi 30 min+30 sau 60 ml completare am castigat 300g. macar acum incepe sa-i placa si la dr de noi..avem si falcute...Noaptea, adica la 4 dimineata si apoi la urmatoarea masa de la 7 sau 9 nu servim completare ca ne ajunge titi care se odihneste peste noapte.. Speram sa renuntam la completare, dar vad ca din ce in ce se agita la san, abia mai reusesc sa-l tin maxim 20 min, suge ce vine la inceput cu jet, apoi ii e lene sa mai traga cum trebuie si se eneveaza, plange..

Multumesc tuturor pentru sfaturi

de Alex 21.01.2009
! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! !!



300gr... brava... dar:

nu exista titi odihnita... cu cat se odihneste mai mult titi, cu atat produce mai putin lapte... cererea si oferta... important este sa te odihnesti tu!!!

completarea da-i-o cu lingurita, daca i-o dai cu biberonul se invata sa suga din biberon, efortul este mai mic, si cand trebuie sa munceasca la titi nu-i mai place...

faptul ca ii place doctoritei de voi, pe mine una nu ma incanta... important este ca bb sa creasca si sa fie sanatos... daca are falcutele nu include cresterea si sanatatea... din pacate...

te asteptam pe aici sa ne mai zici cum evolueaza lucrurile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Erata: scuze pentru graba, cerealele erau in lapte praf si voiam sa spun ca am inteles ca in lapte de san nu ies calumea din experienta unei mamici de la odiseea noastra. M-am razgandit si a iesit eroarea. In Ro am mai auzit ideea cu cereale in lapte de mama dar la mamici si nu mi s-a parut ca ar fi o problema: adica daca tot se mulg zilnic de ce ar arunca laptele?! Chiar m-ati facut curioasa acum de ce n-ar fi ok.

Lorellay astia sunt limbrici parca... Parca nu sunt prea rai, sper sa-si revina repede!

Micola hmm, falcute?! A mea s-a nascut cu ditai falcutele, la 1 luna nu prea mai avea si tot asa a fost pana pe la 4 luni. Si oricum sunt copilasi mai slabi ca ea pe cantar cu falcute mult mai generoase. Asta ca o paranteza ca sa explic de ce sunt total irelevante. In rest nu mai repet si eu ce ti-a spus Ama.

Mergi la inceput