Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

poate ma ajutat si pe mine

bb are aproape 7 saptamani si e alaptat exclusiv; a luat cateva biberoane de formula in prima saptamana si in rest san la cerere; dc nu sunt acasa mama sau sotul ii dau la biberon tot laptele meu

problema e ca de cateva zile ma trec "sageti" prin sani.... parca ma curenteaza cineva/ceva; nu mereu si nu am identificat sa exite un "pattern"

alterori apar exact cand se mufeaza bb la san...

si in plus ma doare destul de tare sanul drept, in partea de sus; e o durere de parca ar fi o vanataie sub piele... si desi e gol (adica l-a supt bb sau am baga pompa) parca tot e mai tare decat celalalt

noduli nu sunt, sanii ii golesc cu pompa dc nu ii goleste bb; pompa o folosesc in medie de 3-4 ori pe zi, in genere sa golesc sanul pe care nu il goleste bb (laptele il congelez pt cand sunt la munca)

aveti idee de la ce pot fi durerile astea ?
la doctor abia miercurea viitoare am programare...

multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

faza cu cerealele in laptele de mama numai in romania am auzit-o... la fel si branza din lapte de mama... eu zic sa nu exageram...

pentru copii alaptati exclusiv la san, pana la 6 luni nu au nevoie de nimic altceva decat de ceea ce produce mama... dupa 6 luni implinite se incepe diversificarea... si atunci se introduc si cerealele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

poate ma ajutat si pe mine

bb are aproape 7 saptamani si e alaptat exclusiv; a luat cateva biberoane de formula in prima saptamana si in rest san la cerere; dc nu sunt acasa mama sau sotul ii dau la biberon tot laptele meu

problema e ca de cateva zile ma trec "sageti" prin sani.... parca ma curenteaza cineva/ceva; nu mereu si nu am identificat sa exite un "pattern"

alterori apar exact cand se mufeaza bb la san...

si in plus ma doare destul de tare sanul drept, in partea de sus; e o durere de parca ar fi o vanataie sub piele... si desi e gol (adica l-a supt bb sau am baga pompa) parca tot e mai tare decat celalalt

noduli nu sunt, sanii ii golesc cu pompa dc nu ii goleste bb; pompa o folosesc in medie de 3-4 ori pe zi, in genere sa golesc sanul pe care nu il goleste bb (laptele il congelez pt cand sunt la munca)

aveti idee de la ce pot fi durerile astea ?
la doctor abia miercurea viitoare am programare...

multumesc anticipat


sunt normale durerile la sani in perioada alaptarii... durerile pot veni in timpul efectiv al alaptarii, atunci cand incepe productia de lapte... poate avea loc cand ne emotionam, cand este bb departe si ne gandim la el... sau la ora mesei cand nu este bb sa suga...

si eu am avut dureri de acest tip (mentionat mai sus) e normal... am avut si ceva sageti cum le numesti tu, dar tinand cont ca au fost doar sporadic, nu am bagat in seama... mai ales ca stiam ca nu este vorba de vreo ciupearca... alaptarea a avut loc in continuare fara probleme... in orice caz pentru a te linisti e foarte bine sa te duci la medic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

merci de raspuns;

m-am gandit si eu le ciuperca (cand cu "sagetile") da bbeul nu e alb in gurita decat dupa ce mananca (sau regurgiteaza);

in schimb ma cam ingrijoreaza durerea aia la dreptu (de fapt doare cand pun mana)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Cu alaptatul m-am lamurit si vreau sa-i dau cat de mult pot de la san, sunt convinsa ca laptele e bun acum in schimb au aparut colicii, cred adica nu doarme cate 6 ore si plange, face parturi, caca e mai verde cateodata, eu ii dau san de cate ori cere, e ok?? ce pot sa fac ??

e posibil sa faca colici de la apa minerala pe care o beau eu ???, am baut la greu si in timpul sarcinii cate 4-5 litri/zi credeti ca o poate afecta ??? ma chinui si beau fff putina dar fara nu prea pot



Mamica fericita de Alexandra

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Suntem trei muschetari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

Cu alaptatul m-am lamurit si vreau sa-i dau cat de mult pot de la san, sunt convinsa ca laptele e bun acum in schimb au aparut colicii, cred adica nu doarme cate 6 ore si plange, face parturi, caca e mai verde cateodata, eu ii dau san de cate ori cere, e ok?? ce pot sa fac ??

e posibil sa faca colici de la apa minerala pe care o beau eu ???, am baut la greu si in timpul sarcinii cate 4-5 litri/zi credeti ca o poate afecta ??? ma chinui si beau fff putina dar fara nu prea pot



scuza-ma dar nu tin minte cat are bb tau? 6 ore de somn pe noapte eventual, o fac bb care trec de 2 luni ... dar nu este o regula... sunt multi bb care se trezesc des peste noapte... se zice ca daca peste zi isi uita sa manance, recupereaza noaptea...

colicile apar de obicei pe la varsta de 3 saptamani... pot aparea si mai repede daca in alimentatia mamei este ceva ce nu-i prieste lui bb.
apa cu cat contine mai putine bule cu atat e mai sanatoasa si pentru mama si pentru bb... nu trebuie sa bei atat de multe lichide... 4-5 litri de apa este mult... bea cat simti tu ca ai nevoie si sa fii sigura ca nu ai dat in extrema cealalta verifica culoarea urinei tale... nu trebuie sa fie inchisa la culoare.

daca face parturi e ok, cu cat face mai multe cu atat o sa aibe mai putine colici... se poate intampla sa fie si mai verde caca, nu-i nimic, e normal, trebuie sa ai grija sa o vezi de aceasi consistenta... important este sa nu aibe "dopuri"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

in schimb ma cam ingrijoreaza durerea aia la dreptu (de fapt doare cand pun mana)


Nu e ok sa te doara cand pui mana. mergi la medic

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ama1357

Citat:
citat din mesajul lui novus

Cu alaptatul m-am lamurit si vreau sa-i dau cat de mult pot de la san, sunt convinsa ca laptele e bun acum in schimb au aparut colicii, cred adica nu doarme cate 6 ore si plange, face parturi, caca e mai verde cateodata, eu ii dau san de cate ori cere, e ok?? ce pot sa fac ??

e posibil sa faca colici de la apa minerala pe care o beau eu ???, am baut la greu si in timpul sarcinii cate 4-5 litri/zi credeti ca o poate afecta ??? ma chinui si beau fff putina dar fara nu prea pot



scuza-ma dar nu tin minte cat are bb tau? 6 ore de somn pe noapte eventual, o fac bb care trec de 2 luni ... dar nu este o regula... sunt multi bb care se trezesc des peste noapte... se zice ca daca peste zi isi uita sa manance, recupereaza noaptea...

colicile apar de obicei pe la varsta de 3 saptamani... pot aparea si mai repede daca in alimentatia mamei este ceva ce nu-i prieste lui bb.
apa cu cat contine mai putine bule cu atat e mai sanatoasa si pentru mama si pentru bb... nu trebuie sa bei atat de multe lichide... 4-5 litri de apa este mult... bea cat simti tu ca ai nevoie si sa fii sigura ca nu ai dat in extrema cealalta verifica culoarea urinei tale... nu trebuie sa fie inchisa la culoare.

daca face parturi e ok, cu cat face mai multe cu atat o sa aibe mai putine colici... se poate intampla sa fie si mai verde caca, nu-i nimic, e normal, trebuie sa ai grija sa o vezi de aceasi consistenta... important este sa nu aibe "dopuri"


Mersi Ama, bebelina mea are 10 zile si ziceam ca sta treaza cate 6 ore nu ca ar dormi atata ,astazi vad ca emai ok a dormit 4 ore s-a trezit a mancat si apoi iar somn

Mamica fericita de Alexandra (03.03.09)

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Suntem trei muschetari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui khrisu

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

in schimb ma cam ingrijoreaza durerea aia la dreptu (de fapt doare cand pun mana)


Nu e ok sa te doara cand pui mana. mergi la medic

KHRISU mamik de baietel si fetita


am miercuri programare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

Citat:
citat din mesajul lui khrisu

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

in schimb ma cam ingrijoreaza durerea aia la dreptu (de fapt doare cand pun mana)


Nu e ok sa te doara cand pui mana. mergi la medic

KHRISU mamik de baietel si fetita


am miercuri programare...


pana atunci pune pe bebe sa suga mai mult la acel san... daca e vre-un canal infundat sa ti-l desfunde. Am auzit ca si berea (fara alcool) dilata canalele.
Daca Doamne fere' iti spune medicul sa intarci ca-i musai nush ce tratament ...mergi la alt medic Am auzit si gogorite din astea...din pacate

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput