Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

multumesc fetelor. am avut o zi grooooaznica. e ora 7pm si Ana nu a dormit mai mult de 2h azi legate. e foooarte obosita si imi e mila de ea. acum mi-a adormit in brate si daca trebuie sa stau 2-3h cu ea in brate stau,numai sa se linisteasca.

29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Buna fetelor!

As avea si eu o intrebare: fetita mea de 8 luni tocmai s-a intarcat, cam de o saptamana. Motivul a fost ca nu am mai avut lapte, in ciuda eforturilor (baut ceai de la fares + ceai de chimion/fenicul/anason + galafor, toate de 3 ori pe zi, cu regularitate) In ultima sapt. inainte de intarcare ii dadeam san doar seara, si atunci abia ii iesea de cateva guri, asa ca la un moment dat, s-a plictisit, si cand incercam sa o pun intorcea capul si plangea. In fine, nu asta e problema, eu daca strang sanul (tre' sa strang foooarte tare) mai ies cateva picaturi de lapte. Nu am noduli, nu ma dor, inca au chiar scazut in dimensiune. In aceste conditii mai trebuie sa iau ceva sau sa fac ceva (ma refer la pastile sau muls) sau sa las totul sa dispara de la sine? Exista vreun pericol ca sa fac vreo infectie mai tarziu? Nu m-as mulge, sa nu stimulez productia...acu' nu stiu daca e bine...
Multumesc de ajutor!


Dia - "Diet" is "die" with a "t"!
si bebe
Miruna (15.07.2008) - Love me, feed me, never leave me!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Dia o sa-ti raspund eu deocamdata, eu am doi copii care s-au intarcat singuri, adica am lasat la altitudinea lor, si cand nu au mai vrut, progresiv, exact ca la tine, sugeau doar dintr-un san, doar odata seara si incet-incet nu au mai vrut deloc.

Deci si la mine laptele a disparut treptat, acuma ceva lapte cred ca mai ramane in sani, dar daca dupa ceva timp nu mai simti nimic, cand apesi nu mai iese eu nu mi-as face probleme, dar eu la jumatate de an de la intarcare am fost la doctor ginecolog pentru un control si l-am rugat sa-mi verifice si sanii, ei au mana formata si deci ar simti mai bine daca e ceva acolo si a fost totul ok, acuma eu n-am luat nici pastile de oprire a lactatiei, nici altceva si totul a decurs lin, dar eu vorbesc doar din experienta mea. Poate alte fete vor veni cu mai multe sfaturi sper.

Daca procesul de intarcare a fost unul natural, normal, eu zic ca totul e ok, bine cu specificarea ca sanii trebuie verificati mereu asta pentru sanatatea noastra, si nu m-as mulge in locul tau, ai spus ca oricum productia a scazut spre zero.

Cat despre infectie, ai face stiu eu doar daca ei sunt plini, dar inteleg ca lapte ei nu mai produc in exces, nici macar normal, pana se "seteaza" ei ca gata, poate dura, dar nu cred ca mult, cum zic la mine, dar asta nu e general, a fost chestie de 3-4 zile, dupa efectiv erau ca inainte, forma, fara lapte, nimic, dar cum am zis intarcare a fost de la sine, copilul nu mai vroia...deci nici ei nu mai produceau.
Succes


eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:

As avea si eu o intrebare: fetita mea de 8 luni tocmai s-a intarcat, cam de o saptamana. Motivul a fost ca nu am mai avut lapte, in ciuda eforturilor (baut ceai de la fares + ceai de chimion/fenicul/anason + galafor, toate de 3 ori pe zi, cu regularitate) In ultima sapt. inainte de intarcare ii dadeam san doar seara, si atunci abia ii iesea de cateva guri, asa ca la un moment dat, s-a plictisit, si cand incercam sa o pun intorcea capul si plangea. In fine, nu asta e problema, eu daca strang sanul (tre' sa strang foooarte tare) mai ies cateva picaturi de lapte. Nu am noduli, nu ma dor, inca au chiar scazut in dimensiune. In aceste conditii mai trebuie sa iau ceva sau sa fac ceva (ma refer la pastile sau muls) sau sa las totul sa dispara de la sine? Exista vreun pericol ca sa fac vreo infectie mai tarziu? Nu m-as mulge, sa nu stimulez productia...acu' nu stiu daca e bine...
Multumesc de ajutor!


asa ceva nu exista... daca ai alaptat pentru 8 luni nu se poate sa fi ramas fara lapte... eventual a supt fetita tot mai putin si asa ai ramas fara lapte...

in ceea ce privesc picaturile cum zicea si ilse, daca a fost o intarcare lenta atunci e ok asa... dureaza cateva luni bune pana sa dispara secretia respectiva... sunt femei care au si la un an dupa... depinde de femeie si de hormonii ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Hello...am ajuns la voi...sa va cer un sfat...
Stiu ca sunteti suparate pe mine...da si..sa nu fiti...
Na..ca am probleme cu bebe...Acu inca nu stiu ce si cum sa fac...
Problema e...NU PAPA MAI DELOC...Doar un san..la al doilea foarte rar...Am zis ca nu e ok laptele meu...am incercat lapte praf..nici de ala nu vrea.Am schimbat laptele, biberoane, tetine, locuri, pozitii, alimentatia mea....NIMIC...
Si ce e cel mai grav ..ca a luat 250 g intr-o lluna.
Am vb cu dr ei...zice sa-i fac analize la kk.O sa i le fac.
Dar voi aveti vreo idee cum sa o fac sa pape mai bine?Cum sa o pacalesc la san sa pape?Pe ea o apuca rasul, povestile...

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Sorana, sper ca este o faza si veti trece usor peste ea. Ai incercat sa ii dai sa suga in somn? Eventual sa tot incerci si la 10 minute sa o tentezi, poate vrea din nou? Sincer nu prea stiu ce alte sfaturi sa iti dau ca nu m-am confruntat cu asa ceva. Sper sa te ajute fetele de aici mai mult

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Exclus in somn....Diana doarme pe burtica si doar in patutul ei..nu am cum sa ma bag sa-i dau in somn....

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Buna fetelor !!!

Pana acum doar am citit acum mi-a venit randul sa va cer niste sfaturi:
am o bebelina de 8 zile pe care o alaptez la san de 4 zile, in spital i-au dat si completare dar de 4 zile mananca doar de la sursa

- cum imi dau eu seama daca sanul e golit ??? nu am sani tari ca piatra, sunt fermi, nu curg inainte de alaptare si ii dau sa manance din ambii , ma masez si pipai sa nu fie noduli.. mai trebuie sa ma mulg??
- are momente cand doarme 4 ore apoi 4 ore nu mai doarme si cere sanul incontinuu, e normal ??? poate nu e laptele ok ??

va multumesc anticipat de sprijin



Mamica fericita de Alexandra

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Suntem trei muschetari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Ama, Ilse multumesc pt. raspunsuri!



Dia - "Diet" is "die" with a "t"!
si bebe
Miruna (15.07.2008) - Love me, feed me, never leave me!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorellay

Hello...am ajuns la voi...sa va cer un sfat...
Stiu ca sunteti suparate pe mine...da si..sa nu fiti...
Na..ca am probleme cu bebe...Acu inca nu stiu ce si cum sa fac...
Problema e...NU PAPA MAI DELOC...Doar un san..la al doilea foarte rar...Am zis ca nu e ok laptele meu...am incercat lapte praf..nici de ala nu vrea.Am schimbat laptele, biberoane, tetine, locuri, pozitii, alimentatia mea....NIMIC...
Si ce e cel mai grav ..ca a luat 250 g intr-o lluna.
Am vb cu dr ei...zice sa-i fac analize la kk.O sa i le fac.
Dar voi aveti vreo idee cum sa o fac sa pape mai bine?Cum sa o pacalesc la san sa pape?Pe ea o apuca rasul, povestile...

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]



un copil alaptat la san, nu iti va refuza sanul pentru biberon, pt ca el nu stie ce e ala...

incearca sa o alaptezi intr-un loc mai intunecat, fara zgomote prin jur, eventual pui o muzica linistita dar incet de tot... sa nu ii atraga atentia...

sanul refuzat este de fiecare data acelasi? in acest caz e bine sa-l mulgi, nu de alta, dar risti sa-ti scada productia de lapte la sanul respectiv, si cand trece faza asta o sa-ti fie mai greu...

scoate programul ... macar pentru cateva zile... vezi cum evolueaza situatia si vino sa ne dai raportul...

Mergi la inceput