Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Simodina nu toti copii sunt la fel, nu toate cartile spun la fel.
Eu nu vorbesc din carti, vorbesc din experienta..atat cat am.
La Codrin (pentru ca taticul lui e graaaasss) mi-a fost frica de obezitate.Asta e.Si a avut program din maternitate, care l-am respectat si acasa.A fost mai greu 2 saptamani dar am reusit.Mancat la 3 ore, nici urma de colici.L-am alaptat 6 luni.Exclusiv si a fost foarte bine luat bine in greutate, dezvoltare buna.
Acum la Diana...e putin altfel.A fost mai micuta doar 3060 g.E mai ligava la masa. In primele doua saptamani a luat doar 170g.Mi-a venit rau in cabinet cand au sarit cu gura pe mine asistentele.Da pana acasa mi-am revenit.Am inceput sa-i dau sa pape cand cerea...de aici am ajuns la colici.NU sunt asa citita ca voi, dar probabil ca stiti "circuitul"si "transformarile" lapticului in burtica bebelului. Masa peste masa, al ore aiurea...eu ratutita, bebe neodihnit. Pana am zis gata:program.Si atunci am scapat de colici cam intr-o saptamana, bebe odihnit (am inteles ca plansul era de somn..doar ca ea vroia sa doarma pe burtica), eu odihnita, casa in ordine.Seara sunt fresh sa ma ocup si de Codrin si apoi de tati.
Diana e mai maruntica, dar e vioaie, doarme bine, nu plange de foame.Stiti si voi cum sunt "racnelile" bebeilor si care ce inseamna, nu?!
Si...ii dau si eu lapte praf...rar, adica aiurea...o masa pe zi...la "n" zile, cand mi-aduc aminte.Si uite ca eu ii dau intai bibe..apoi o trec la san.Pentru ca daca fac invers nici gand sa mai puna gura pe san.Asa macar sunt linistita ca papa ceva.
Oricum nu a stat niciodata la san mai mult de 10-15 min maxim la ambii sani.Si nu a plans niciodata de foame.
Depinde de copii, zic eu, de "ideile" mamei.Fiecare ce carte a apucat prima data dupa aia amers, cred eu.Sau dupa instincte...
Oricum eu vreau sa nu mai gasesc pe nimeni la subiectul asta, sa avti toate bebei mancaciosi...sanatosi...sa creasca mari.Sa nu aveti deloc probleme cu lapticul.
bebeii
pentru mamici...
Nu vreau polemici pe tema asta, nu cred ca e cazul....

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

micola...

daca vrei sa renunti la formula, trebuie sa o faci acum!!!!

cu cat astepti sa treaca timpul cu atat o sa-ti fie mai greu!!!

crede-ma si asculta-ma

tu acum ai lapte, cu cat il pui mai rar la san cu atat sanii tai vor produce mai putin... faptul ca curg e semn ca lapte este...

hai sa luam incet...

1.) tu trebuie sa te odihnesti (daca zici ca iti doarme 7 ore pe noapte esti foarte fericita!!!), trebuie sa mananci foarte sanatos si variat, trebuie sa bei destule lichide (nu iti spun cantitatea... trebuie sa asculti organismul tau si sa bei cand simti ca iti este sete, si cel mai bine vezi dupa culoarea urinei tale, trebuie sa fie galbui deschis.)
2.) programul alaptarii... nu exista orara la 2 ore, la 3 ore... bb poate sa-ti ceara sa suga si la o jumatate de ora (faza cu orarul este pentru cei alaptati cu formula, si pentru cei mai norocosi, dar nu toti copii sunt asa, si noi mamele trbuie sa ascultam nevoiele copilului nostru)... tot ce este scris in carti este o medie... deci sunt copii care sug si la o ora si sunt care sug si la 4... depinde foarte mult de cat reuseste sa suga, de cat ii este de somn, etc...
3.) cat trebuie sa manance... nici aici nu este o regula... sunt copii care in 5 minute au terminat sanul deci in 10 au terminat de mancat, si sunt altii care mananca mai incet, cu inghitituri mai rare, deci ii va trebui mai mult timp sa termine... uita-te tu om mare... mananci de fiecare data la aceasi ora si aceasi cantitate si in acelasi timp?... nu cred! si ei au un fel de a fi asa ca noi, si isi arata caracterul de mici...
am citit faza scrisa la san... la inceput cand sanii sunt plini, laptele vine mai usor si cu jet mai puternic, spre sfarsit jetul nu mai este acelasi, daca lui ii place jetul mai puetnic, si tu il ti la sanul mai gol, o sa-ti dea semne de nervozism... nu e nici o problema, il iei frumos si il pui la celalalt san pana cand lasa sanul singurel, deci e satul... sau pana iti da aceleasi semne de nervozism, si faci din nou aceasi miscare.
pentru productia de lapte este mai bine sa schimbi sanul mai des decat sa-l lasi sa suga la san in "gol" (zic in paranteze, pentru ca sanul nu este niciodata gol)

4.) formula... vrei sa ii dai sa fii sigura ca ia in greutate... ok...

dar fa asa: cand cere de mancare, pune-l la san sa suga tot (schimbi sanul de minim 2 ori:st+dr+st+dr) dupa care ii dai formula... incearca sa nu-i dai cu biberonul (se invata la biberon - jetul este tot timpul identic si partea cea mai nasoala, la biberon se suge diefrit decat la san, miscarile nu sunt aceleasi, cu alte cuvinte il confunzi.

nu-i da suzeta, daca cere sa suga pune-l la san... si nu-i nici alte lichide: ceaiuri sau apa (apa este chiar contraindicata- facandu-l sa elimine din sarurile minerale de care are nevoie)... daca vrei sa-i dai ceva pentru colici, cauta sub forma de picaturi si eventual ceaiul bea-l tu, isi face oricum efectul!

si nu in ultimul rand, fii pozitiva! daca mai ai nelamuriri noi suntem aici.
pupici la mari si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

lorelay: ma bucur ca ai reusit sa-ti alaptezi copii cu program sau fara, ca a mers totul ok,

eu din experienta mea pot sa-ti spun ca pe primul baietel am reusit sa-l alaptez exclusiv doar 2 luni, apoi mixt ca pana la 6 luni sa devina formula total... si a fost cu program, a avut colici, a suferit de RGE... la al doilea in schimb, nici un program, doarme cu mine in pat, peste noapte scot sanul sa manance daca cere, si crede-ma ca dimineata nu stiu cat a mancat sau de cate ori a mancat... nu a avut niciodata colici, nici reflux, are deja 14 luni, creste bine si sunt fericita!

eu fac practica sa devin consultanta LLL si te asigur ca pe saptamana aud multe povesti, multe experiente... care mai de care... si te asigur ca faci parte dintre cei norocosi... sunt si aceia, dar sunt putini!

iar cartea de care iti vorbesc este scrisa pe baza experientelor povestite de mame din toata lumea... este o carte care te invata sa-ti intelegi copilul, sa il tratezi ca pe un om, te invata sa te pui in locul lui si sa privesti lumea cu ochii lui... sa faci comparatie intre tine si el, intre nevoiele tale si ale lui...

iti dau un exemplu... eu beau apa cand imi este sete, dar te asigur ca nu ma uit la ceas sa vad cate minute am baut sau ce cantitate am baut(beau direct din sticla)... si nici nu stiu cat timp a trecut de la ultima oara ca am baut apa... si cu mancarea la fel, am zile in care seara nu mananc aceasi cantitate de mancare, sau am zile cand sunt mai obosita si nu mananc mai nimic preferand sa dorm....

nu vreau sa deschid polemici, vreau doar sa te fac sa intelegi ca fiecare copil este unic, si are modul sau de a reactiona la lumea care-l inconjoara... am o prietena, nu reuseste sa o faca pe fetita ei sa doarma normal... ea adoarme seara la 7 si dimineata la 4 este in picioare... au incercat in fel si chip... ea se trezeste la aceasi ora... sau baietelul la o vecina... are aproape un an si se trezeste peste noapte si de cate 4 ori... unu-i mai mamos, unu-i mai indipendent... fiecare este unic in felul sau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

2.) programul alaptarii... nu exista orara la 2 ore, la 3 ore... bb poate sa-ti ceara sa suga si la o jumatate de ora (faza cu orarul este pentru cei alaptati cu formula, si pentru cei mai norocosi, dar nu toti copii sunt asa, si noi mamele trbuie sa ascultam nevoiele copilului nostru)... tot ce este scris in carti este o medie... deci sunt copii care sug si la o ora si sunt care sug si la 4... depinde foarte mult de cat reuseste sa suga, de cat ii este de somn, etc...
Tu vrei sa spui ca o mamica la o luna stie ca bebele ei plange de foame? Nu cred asta. Pot fi si alte motive de plans.Nu mi se pare ok..cum face "oaaa" sa-i astupi gura cu sanul...

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorellay

2.) programul alaptarii... nu exista orara la 2 ore, la 3 ore... bb poate sa-ti ceara sa suga si la o jumatate de ora (faza cu orarul este pentru cei alaptati cu formula, si pentru cei mai norocosi, dar nu toti copii sunt asa, si noi mamele trbuie sa ascultam nevoiele copilului nostru)... tot ce este scris in carti este o medie... deci sunt copii care sug si la o ora si sunt care sug si la 4... depinde foarte mult de cat reuseste sa suga, de cat ii este de somn, etc...
Tu vrei sa spui ca o mamica la o luna stie ca bebele ei plange de foame? Nu cred asta. Pot fi si alte motive de plans.Nu mi se pare ok..cum face "oaaa" sa-i astupi gura cu sanul...

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]



asa e copilul plange din mai multe motive... pentru ca are si el mai multe nevoi, nu doar hrana... eu am zis de cate ori iti cere...

tu la faza asta ar fi trebuit sa ma intrebi: dar o mama de unde stie ce ii cere bb ei? nu se te indoiesti de instinctul matern al unei femei!!!

instinctul.. daca tu iti asculti instinctul, vocea interioara, stii ce si cum... asa cum si bb are instinctul de supravietuire... el, asa mic cat e, stie ce este mai bun pentru el... si pana nu primeste ceea ce vrea nu se linisteste...

iar daca bb tau s-a trezit de un minut, are scutecul curat, nu ii este nici cald nici frig, este in brate la tine si nu se opreste din plans, fii sigura ca este stomacelul care isi cere drepturile!!! o sa zici ca pot fi colici... dar si pt colici sanul ajuta... copii la san reusesc sa se relaxeze si astfel sa scoata aerul mult mai usor... nu ati patit sa va puneti bb la san si atunci sa dea drumul la tot ce poate in scutec de zici ca a tras cu mitraliera?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Micola nu e nicio nenorocire ca ai inceput sa-i dai lapte praf, poti sa i-l scoti asa cum l-ai introdus mult mai devreme de 6 luni. Si eu i-am dat Marei la inceput vreo 3 bibe de lapte praf pana am gasit pe cineva care sa-mi dea incredere ca nu trebuie sa o fac...Nu o sa repet ce a spus Ama ca a atins totul si intr-adevar dupa cum descrii ai o lactatie foarte buna, putin probabil sa nu-i ajunga copilului laptele tau. Te-as mai intreba totusi daca bb nu are gaze, adica nu are burtica tare chiar daca nu are crize de colici. Fata mea a avut, facea crize la san si trebuia sa o tin pe umar sa ma plimb putin cu ea prin casa sa eructeze, apoi o puneam iar...Oricum iti urez succes si nu te descuraja, poti renunta la completare mult mai repede de 6 luni.

Lorellay de acord cu tine dar tocmai asta e secretul: bb-ii sunt ft diferiti. In plus si lactatia mamelor este diferita: la unele se instaleaza mai devreme, la altele mai tarziu, unele au lapte sa hraneasca si copiii vecinilor, altele produc numai cat cere bb iar altele ajung sa nu mai produca deloc din cauza de stres, neincredere si din cauza ca nu raspund la cererea copilului. Si cartile la fel ca sunt scrise de persoane cu mentalitati diferite si ce e mai nasol insuficient informate... Cu colicii, Serban hranit la program a avut 3 luni si ft puternici, Mara alaptata la cerere a avut 3 episoade de colici pana acum si atunci destul de lejere... Ideea este insa ca acesta este topicul help-line pt mamele care doresc ft mult sa reuseasca sa alapteze si de aceea sustinerea "alaptatului la program" nu este potrivita pentru ca in majoritatea cazurilor nu merge. In acelasi timp fiecare mamica are dreptul sa aleaga din ceea ce scrie, sa fie de acord sau nu, dar trebuie sa fie informata bine inainte. Si de asemenea sunt mamici mai ales la primul copil care nu rezista psihic la incercarile din primele saptamani, majoritatea sunt speriate ca nu fac bine ce fac iar daca vine cineva si le spune - nuu, daca cere mai des de n ore nu e ok, concluzia va fi nu am lapte si de aici pana la intarcare e un pas extrem de mic. Pe care eu una l-am facut la primul copil, deci tot din experienta vorbesc . Dar respect si experienta altora si ma bucur pentru ele ca a fost mult mai usor si mai "ca la carte".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Doar un mic adagio, nu exista bebe alaptat exclusiv obez, putem spune chestia asta dupa inceperea diversificarii pana atunci nu exista asa ceva.
Si da nu exista program, asta a fost inventat de oameni ca sa le fie mai usor...oricum altfel nu s-ar numi alaptat la cerere.
Nu vreau sa ma repet, dar pentru fetele care vor sa aprofundeze chestia asa le rog sa citeasca in linste si paginile anterioare, s-au dat zeci de pagini de raspnsuri cu argumentari pe tema asta.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

fetelor,am venit DIN NOU. intrebare: cum imi dau seama daca e satula? daca o pun la san,mamanca 2 min,se trage si se apuca de plans,daca o iau de la san,plange ca vrea inapoi. o pun inapoi,numai molfaie. sa nu mai zic ca seara avem program de circ,are niste plamani fata asta,stiu ca in mare e de la oboseala,dar ce as putea sa fac sa o linistesc,jur ca nu stiu ce sa ii fac.
acum ma gandesc ce am mancat de plange la san,dar am mare grija cu mancare ,deci nu stiu

29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisa79

fetelor,am venit DIN NOU. intrebare: cum imi dau seama daca e satula? daca o pun la san,mamanca 2 min,se trage si se apuca de plans,daca o iau de la san,plange ca vrea inapoi. o pun inapoi,numai molfaie. sa nu mai zic ca seara avem program de circ,are niste plamani fata asta,stiu ca in mare e de la oboseala,dar ce as putea sa fac sa o linistesc,jur ca nu stiu ce sa ii fac.
acum ma gandesc ce am mancat de plange la san,dar am mare grija cu mancare ,deci nu stiu

29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!


daca e somnul motivul, incearca sa o pui mai repede la somn... citisem o carte in care zicea ca un copil trebuie pus la somn dupa ce casca a doua oara inainte sa caste a treia oara...

nu stiu ce sa zic... al meu baietel nu castea... el adormea la san si gata...

daca e satula este relaxata, tine manutele deschise nu pumni, doarme ceva de genul a 2 ore legate...

pot fi si colici... sunt copii care fac colici de la orice... chiar daca mama este atenta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Lisa si mie imi cam suna a colici ce spui tu, mai ales daca face asa cam la aceeasi ora... Si cand au colici e un cerc vicios: vor la san sa se linisteasca dar in scurt timp ii apuca si mai rau. Eu zic sa incerci sa-i scoti ff bine gazele si sa o pui pe burtica la tine pe piept, piele la piele ( acum daca stati intinse sau tu la 45 grade depinde mult de cum ii place fetei, o incerci ) In legatura cu oboseala de seara am citit si am respectat ca seara sa aiba un program mai linistit, fara stimuli,masajul dupa baita sa fie ft usor, vocea mea inceata, supt si nani totul la semiintuneric...

Mergi la inceput