Salariu bonus pentru nastere - 2

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu prea as crede sa mai poti face ceva. Nu mai ai nici o legatura cu ei.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvione spune:

exista termen limita de depunere a cererii de solicitare? eu am nascut in iunie 2008...mai pot depun cererea sau e tardiv?

multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Dicirstea, eu cred ca mai poti solicita banii. Dar cred ca nu o sa ti-i si dea. Probabil va trebui sa ajungi la proces. Ai chef de asa ceva?
Stiu ca termenul de prescriere a platilor datorate e de 3 ani. Adica poti sa ii dai in judecata in termen de 3 ani. Daca ai depasit termenul, nu mai ai ce face.

Oricum, banii acestia erau un drept al tau, care nu ti-a fost platit. Depune o cerere la unitate, si specifica si faptul ca platile datorate se prescriu abia dupa 3 ani, deci au inca obligatia sa ti le achite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Vechiul salariu bonus la nastere, pe care l-am solicitat si primit acum 3 ani la nasterea primului copil, a devenit intre timp, in CCMN 2007 - 2010salariu mediu pe unitate“.

Totusi, CCM la nivel de ramura sanitara 2008 - 2010 nu preia modificarea, ci prevede acordarea unui salariu de baza, la nasterea fiecarui copil.

Art 238 Codul Muncii: un CCM nu poate stabili drepturi la nivel inferior celor prevazute in CCM la nivel superior.

Eu am depus azi cerere la SCJU Constanta pentru „salariul bonus“, cu ocazia nasterii celui de-al doilea copil. In cerere am specificat ce prevede CCM la nivel de ramura sanitara si ce prevede CCMN si am cerut sa mi se acorde suma mai mare. Mi-e insa neclar daca ar trebui sa primesc salariul de baza (al carui cuantum il stiu) sau un salariu mediu pe unitate (pe care nu am cum sa il calculez, neavand acces la datele financiar-contabile ale spitalului).


Are cineva idee, cum pot afla care e salariul mediu in SCJU Constanta si care e suma care mi se cuvine: salariul meu de baza, salariul mediu pe unitate, ori suma mai mare dintre acestea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taniusca spune:

am si eu o intrebare, poate cineva stie concret sau s-a confruntat cu o situatie asemanatoare. eu nu am fost angajata inainte de nastere, deci nu am luat salariu-bonus, sotul insa este cadru militar, angajat de multi ani. cum pot afla concret daca el beneficiaza sau nu de acest bonus? el a zis ca nu depune cerere la unitate pt ca nu a mai intalnit colegi sa ceara acest drept si se teme de un refuz. multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Are dreptul - dar daca nu vrea banii nimeni nu-l poate obliga.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taniusca spune:

andruskandu era si cazul tau, cadru militar. spune-mi te rog cum ai procedat, se pare ca nu toate unitatile dau acelasi raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana_cls spune:

Spuneti-mi si mie va rog in cazul in care eu sunt angajata cu 2 ore la o firma foarte mica cu doar 2 angajati,iar sotul la o firma mare poate sa solicite el acordarea acestui salar bonus avand in vedere ca el ar putea beneficia de o suma mult mai mare decat mine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu. Are acest drept daca sotia nu lucreaza.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana_cls spune:

Multumesc frumos pentru raspuns, marius.

Mergi la inceput