Bolile autoimune - Artrita Juvenila Idiopatica

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica1973 spune:

BUNA! Am fost astazi la Cluj la d-na dr Damian pt infiltratii.Genunchii copilului erau foarte umflati sinovita e activa in ambii genunchi asa ca inainte de infiltratii i-a facut punctie apoi au urmat infiltratiile cu DIPROPHOS.I-au recoltat sange pt analize iar din lichidul intraarticular s-au trimis probe la lab.Deoarece copilul nu raspunde la tratamentul cu PREDNISON,SULFASALAZINA SI METOTREXAT VOM TRECE LA TRAT. BIOLOGIC CU ENBREL,bineinteles daca va fi aprobat dosarul de casa de asigurari.A fost o zi grea cum bn stiti toti sper ca sa fie bn cat de curand.DUMNEZEU SA NE AJUTE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silva1974 spune:

Verisoara mea, care are poliartrita reumatoida de multi ani, a incercat diverse tratamente pana a ajuns pe tratament biologic si este foarte, foarte multumita: chiar imi spunea ca nu mai vrea sa se mai duca sa faca perfuziile pentru ca simte ca s-a vindecat si ca nu mai are nevoie.
Doamne ajuta sa fie tratamentul potrivit si pentru el!
Multa sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dMarian spune:

Am si eu un coleg cu un tip de artrita veche de 2o de ani. de 1 an este pe biologice si se simte mult-mult mai bine. Spera ca in cativa ani sa renunte de tot si la ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silva1974 spune:

La cat timp faceti controlul oftalmologic cu lampa focala ptr riscul de uveita? Initial reumatologul ne-a spus sa repetam examenul la 6 luni, avand in vedere ca ANA sunt negativi si la 3 luni, in cazul in care ANA ies pozitivi. Am facut primul consult oftalmologic la sfarsitul lui octombrie si stateam linistita asteptand sfarsitul lui aprilie pentru urmatorul consult. Intre timp am mai facut o vizita la reumatolog care ne-a certat strasnic ca am lasat aproape 5 luni sa treaca fara sa-i mai facem alt examen (???); in plus, am avut o corespondenta cu un dr de la clinica de reumatologie din Garmisch, care imi atragea atentia ca in primii 2 ani (nu preciza daca e vorba de varsta copilului sau de primii doi ani de la debutul artritei), examenul oftalmologic este bine sa se faca la 4-6 saptamani (si imi preciza ca exista si o alta opinie medicala care considera ca o data la 3 luni este ok). Prin acest comentariu voiam 1. sa trag un semnal de alarma pentru cei care nu stiu de riscul crescut de uveita pe care il au copiii care sufera de JIA, in special forma oligoarticulara (si in special cei cu ANA pozitivi, dar nu numai): stiu ca majoritatea parintilor sunt informati: de reumatologi, din documentarea de pe internet, dar m-am gandit ca mai bine sa spun ceva para-cunoscut decat sa nu fie discutat acest subiect; 2) voiam sa va intreb cu ce periodicitate faceti acest examen oftalmologic copiilor ... eu am gasit prima programare disponibila de-abia miercurea viitoare, si dat fiind informatia de la dr din Germania, cf caruia ar fi trebuit sa-i fac control la 4-6 sapt, maxim 3 luni, fata de 5 luni cate au trecut de la vizita la oftalmolog, ma tem ca o sa ma perpelesc saptamana asta la foc mic ...
Sanatate multa tuturor micutilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dMarian spune:

Noi mergem din trei in trei luni. Aveti un medic oftalmolog pediatru specializat pe uveite? Imi poti recomanda pe cineva?

Mersi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silva1974 spune:

noi mergem la dna doctor Ciubotaru, la Infosan; nu este specializata in uveite, este insa un oftalmolog cu un CV impresionant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silva1974 spune:

Monica, Selena, Marian, cum se mai simt copiii? Sanatate multa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica1973 spune:

Doua saptamani DUPA INFILTRATII copilul a fost destul de bn in sensul ca nu i s-au mai umflat genunchii si si-a recapatat mobilitatea ,dar dupa aceasta perioada inflamatia a reaparut inca persista.Asteptam sa vedem daca reusim sa trecem pe trat biologic.Sanatate tuturot!

Mergi la inceput