Mamici si bebici din Pitesti 6

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Sorana felicitari pt Diana.
Dariana ce scumpicel ai! Multa sanatate tuturor.
Maya da unde plecati?
Mirelaaa mi-e dor e tine.
pe toat alumea si mai povestiti si despre voi. vine primavara si incep plimbarile mai lungi.

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157613393630890/detail/" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:


Buna dimineata fetelor. Da mai treceti si pe aici! Sunteti bine? Copchilasii sanatosi?
Si daca nu mai apuc sa intru va ofer multe si La multi ani pentru duminica. sa fiti sanatoase si fericite si sa chefuiti bine.

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157613393630890/detail/" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor! in primul rand vreau sa urez bun venit pe lume prichindeilor Miruna, Kylian si Diana si pupici mamicilor curajoase! si multe incurajari din partea mea pt cele care se gandesc sa se apuce de al 2-lea in curand. v asigur ca nu o sa regretati. este adevarat ca sunt si zile bune si multe multe zile grele, dar in final satisfactia de a avea 2 copii este enorma!!!
la multi ani tuturor cu ocazia primaverii, desi dupa ninsoarea de astazi ai zice ca vine iarna...
noi suntem f ocupati in ultimul timp, motiv pt care nu am mai trecut pe aici, pt ca ne-am hotarat sa ne mutam la curte cu socrii. nu de alta dar copiii nu mai autare deloc in apartament, a devenit neincapator pt nevoile si energia lor. asa ca ne-am apucat sa ne amenajam etajul (mansarda o lasam pe mai tarziu deocamdata) si colindam aproape zilnic magazinele de specialitate dupa gresie, faianta, parket, termopan, mobla etc etc etc...
rebeca a facut 9 luni si are 6 dinti deja (2 jos si 4 sus) merge putin tinuta de manute si paseste singurica cate 2-3pasi pe langa canapea insa nu vrem sa o fortam data fiind istoria cu picioarele care se repeta si la ea ca la rares. de mancat nu se prea omoara cu nimic in special. fructe fff rar. mananca f bine carne, lapticul ei praf, cascaval, smantana, biscuiti/pufuleti. rares a crecut si el, cateodata este atat de cuminte ca zici ca e baietel mare dar de cele mai multe face contrariul la ceea ce ii zi eu. pe rbeca inca nu o iubeste prea mult (sunt ca tom si jerry). rebeca este tare incantata de el si s-ar urca pe el, s-ar juca cu el, ar face tot ce face el (e drept ca ea prin joaca intelege sa muste, sa traga de par, sa iti bage manutele ei mici in gura/nas/ochi). rares in schimb este tare gelos si vrea sa i se acorde numai lui atentie, sa fie tinut in brate numai el iar ea sa fie data afara din camera sau pusa jos in patutul ei, sa te uiti cu el la desene si sa tai sa ii povesteti, sa se uite la masini/macarale/escavatoare cum lucreaza ore in sir fara sa se plictiseasca si sa ii expci de 50 de ori ce face fiecare in clipa aceea. de mancat este mai sclifosit ca rebeca motiv pt care arata f sab fata de cum era el pana in dec spre exemplu. dca pe rbeca o mai pacalesti sa manance prin joaca sau uitandu-se pe geam sau la tv, el daca simte ca i-a bagat ceva in gura si mai inainte a refuzat sa manance, decat sa inghita scuipa. plus ca este f incapatanat si orgolios si nu cedeaza nici in ruptul capului. spre exemplu dca el nu vrea sa fie schimbat de pijamaluta in alte hainute de casa, dar eu totusi insist si il schimb fortat, plange si tipa cat il tine gura si pana nu il schimbi la loc cum vrea el nu se opreste. sau daca vine alta persoana face el ce face si o pacaleste sa il schimbe in pijamalute cum vrea el. dupa care, la 5-10min, cere sa fie schimbat in hainele de casa pe care i le dadusem eu fortat. si asta a fost doar un exemplu simplu, insa comportamentul lui este adaptat ladivrse situatii.
am incerca in toate felurile: cu vorba buna (ca ceilalti copii sunt cuminti si fac tot ce zice mami si tati ca altfel ingerii si doarme doamne se supara pe el), cu mici pacaleli (daca faci asta iti da cea bun), cu mici pedepse: singur la el in camera pana isi indreapta comportamentul sa nu a mai primi ceea ce a vrut el (desene) sau nu a mai plecat unde trebuia sa plecam, iar in ultima instanta cu amenintari si palme la fund. totul a fost in zadar.

Mirela cu Rares-Mihai (19 aug 2006) si Rebeca-Maria (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Mirela felicitari pt mutare. Pana la urma e buna si socrela la ceva si te va ajuta si cu puiutii. Dar aveti treaba nu gluma. Eu nu stiu cum te descuirci cu toate. Cat despre incercat toate metodele ...stiu cum e . Eu am inceput sa am mari probleme cu imbracatul Ericai cand o iau de la mama, dureaza intre 30 min si o ora. Asta e!
Fetelor am si pentru voi ceva.....ca poate mai treceti pe aici!

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157613393630890/detail/" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

anca, din pacate nu am avut prea multe optiuni. de fapt am avut doar 2 vriante: ori sa ne amenajam acolo unde era deja construit sau nici un fel definisaj nici exterior nici interior (dezavantajul este ca sunt si socri si cumnata la parte plus ca vom imparti aceeasi curte), ori cumparam ceva pe credit dar mai mult ca sigur in afara orasului (insa pe crizele astea si conditiile astea nu se merita sa faci credit pt nimic). bin era si obtiunea sa ne rezumam la apartamentul meu cu 3 camere care devenise neincapator pt ca rebeca creste si are si ea nevoie de camera ei (rares de la 8 luni st singur in cmera lui si s-a acomoda f bine asa), iar sufrageria la noi este camera de sacrificu, in senul ca nu ai loc sa pui piciorul de jucariile lor imprastiate peste tot si pe care nu are rost sa le strangi seara pt ca dimineata vor fi in exact aceleasi pozitii (deci nu am fi putut sa o transformam in dormitor pt noi in nici un caz pt ca nu ar mai avea ei unde sa se joace). pt noi este un cosmar cand se anunta in vizita cineva pt ca trebuie sa eliberam sufrageria de jucarii, iar rares nu accepta in ruptul capului sa se joace la el in camera sau in alta parte cu jucariile decat in sufragerie. cei drept este si f mare fata de dormitoare asa ca si noua ne convine intr-un fel sa stam cu ei acolo sa ne jucam decat sa fim stresati ca se lovesc in mobila din dormitoarele mici si inghersuite.
avantajul cel mai mare de a sta la curte, fapt pt care ne-am s gandit sa facem acet pas, este ca atunci cand e vremea buna poti sa stai cu picii numai afara si sa intri in casa doar la culcare. nu te mai stresezi ca se face mizerie in casa, ca se imprastie jucariile peste tot, ca le cad frimituri copiilor sau murdaresc canapelele de grasimi si alte cele.

Mirela cu Rares-Mihai (19 aug 2006) si Rebeca-Maria (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Fetelor pe unde sunteti? Ajungem pe ultima pagina?
Maya tu ma intrebai de teatrul de papusi? Noi nu am incercat sa mergem si nici nu cred ca vom incerca prea curand ca fata sigur nu are rabdare. Si la desene se uita maxim 5 minute.

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157613393630890/detail/" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gwendoline spune:

Buna fetelor
ce face_ti ?pe unde unblati?
Noi mai greu cu scrisul ,pana cel mic va incepe sa faca si el noptile intregi.....mai este!!!

In rest suntem bine sanatosi si papaciosi!!

voi pe unde iesiti la plinbare sa vin si eu cand va fi timp mai frumos!!

Va pup

Gwendoline si Kylian

Mamica de Gwendoline(16.06.2005) si Kylian (20.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Buna dimineata fetelor.
Dariana si cei 2 frumosi.
cat despre plimbare...acum iesim doar prin cartier ca nu stam mult. Cand o sa se faca frumos afara mai vedem.

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157613393630890/detail/" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Hai Pitestiul:povesti, poze, ceva?
Va doresc un week-end placut!


Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157613393630890/detail/" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu80 spune:

Ce pui frumosi ai Dariana...cum se poarta Gwendoline cu fratiorul?..in poze pare topita dupa el.

Mirela sa aveti spor la amenajari...in curand vom fi si noi in mutari.

Noi suntem bine, eu cresc pe zi ce trece, sunt suparata ca mi se pare ca nu-l simt pe bebe, asa ca s-ar putea sa fac o vizita la ecograf mai repede decat aveam programat. Duminica am fost la zoo, dar Riana a parut mai interesata de leagane si se ducea pe la toti copiii de parca nu ar fi vazut in viata ei asa ceva.

Va pupam pe toti.

Raluca16+ mama Rianei(2 iulie 2006)

Mergi la inceput