Sezatoarea canadiana (133)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Avusesem impulsul sa va spun "Primavara Frumoasa" de martisor, dar m-am uitat pe geam si mi-a trecut. care primavara, mey? Oricum sa avem un martie frumos


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Si eu le-am urat fetelor de la subiectul Tudorei primavara frumoasa si, normal, ca am intrat si aici sa fac acelasi lucru... dar dupa trebuia sa spun ca nu putem ajunge la schi... si nu prea merge primavara cu pirtia... Asa ca, fac si eu ca Ana, va urez un martie frumos si ma rog sa ramina macar asa cum e acum.

Ar fi fost frumos sa ajungem la schi, dar dimineata ne-am dat seama ca daca si astazi plecam, nu stiu zau pe unde mai calcam in casa si ce mai mincam. Asa ca, sotul s-a dus sa rezolve probleme de aprovizioanare si altele, iar eu cu copiii facem curatenie! Cel mic mai mult scoate decit aduna, dar e plin de importanta pentru sarcina pe care o are, tocmai ce a pus o bucatica de coaja de portocala si o bucatica de creion intr-un balon, iar balonul intr-un ciorap de-al Agatei si le-a dus pe toate la masina de spalat. Pot sa ma pling eu ca nu am un ajutor de baza!?! Si n-am venit si pentru ca nu ne place cum stau copiii in masina... sint ei asigurati, dar tot nu ma simt linistita cind plecam la drum mai lung de 10 minute.

Nu stim cum va fi simbata viitoare, vedem...

Si legat de masina si de copii, va pun o intrebare, dar sa nu rideti daca pare ca picata de pe luna, ca eu de acolo sint cind e vorba de masini. Noi avem un Crysler Intrepid, care pe linga faptul ca a devenit neincapator pentru cei trei copii pe care ii avem, si consuma foarte mult. Si ne-ar trebui o masina mare, familiala, in care sa avem loc si care, poate, ar consuma mai putin. Mai avem inca vreo 4000 de platit la masina... Intrebarile mele sint: de care masina ne recomandati? Si, daca cunoasteti un loc bun si sigur bineinteles (un dealer de masini sau cum s-o numi) unde sa rezolvam totul, adica o dam pe asta cu cit se poate mai bine si luam alta, de care ne trebuie, fara sa alergam tot orasul ca sa rezolvam problema!?!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Desi n-am fost la intalnire cu aripa Montreal, si eu m-am simtit excelent ieri!!!
Eu am fost la sanatoriu la maru, unde ne-am reunit si cu Laurajr si cu familiile, am mancat bine, ne-am simtit bine, am stat de vorba... de toate pentru toti, ba ne-am si jucat
Si am plecat de acolo si cu frezii parfumate de la Laura (ce mirooooos! ), cu martisoare frumoase de la fetita ei si cu o masinuta de la "ana, mina, ana, mina" (Mariana, masina, Mariana, masina )... dar masina o dam inapoi la urmatoarea intalnire, promitem!
maru, ma uit acum la o emisiune in care un bucatar gateste ceva minuni, iar eu doar la carnea de menoniti ma gandesc... Multumim din nou pentru ospitalitate, ca la sanatoriu de lux m-am simtit, unde mai pui si paduricea aia din spatele casei... am plecat ceva mai "sane" de la voi!
Laura, creioanele au fost un succes, am desenat toata dimineata! Multumim!





Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Ana multumita tie aseara... azi noapte, mai degraba... si ca sa fiu si mai corecta, azi dimineata am recitit ultimul capitol de Mamici din Canada, inainte de marea unire ...
Daca aveti chef sa recititi, iata unde eram noi aproximativ acum 5 ani... wow, 5 ani!

"Gata, BEC-ul (Biroul electoral canadian) a terminat numaratoarea si anunta rezultatul. Majoritatea a decis: "Sezatoarea canadiana".
Ne mutam cu lista, catel si purcel la "Calatoriile sufletului" si rugam moderatorii sa inchida subiectul actual."


Aveti chef e dezlegat enigme? Iata ce se posta cam acum 5 ani.

Citat:
Fetelor dragutelor, de bebel la noi nu e inca momentul, anul asta nu se pune problema la mine, om vedea mai incolo...

Ghici, ghicitoarea mea?
Era vorba de o mamica scolarita, o mamica de fetita... care acum are si bebel!



Citat:
Abia astept sa ajungem acolo (eu si sotul), sa ne informam si sa incepem (cu adevarat) o viata. As vrea sa fac 2 bebici cat se poate de repede, daca se poate si si clar ca voi avea nevoie de ajutor (una dintre bunici). Sotul sper ca va obtine bursa (de fapt fara ea nu stiu daca o sa ne permitem cursurile).
Eu sunt foarte nerabdatoare sa devin mamica, viitorul tatic isi doreste enorm o fetita dar imi tot aduce aminte ca este mai bine sa mai avem rabdare, sa ajungem in Canada, sa ne asezam la casa noastra, sa ne orientam cu joburi si scoli si dupa aia sa ne gandim sa facem un . Dar eu parca nu mai am rabdare, imi doresc tare mult sa il / o strang in brate.

Ghici, ghici? Indicii: o actuala mamica de doi copilasi, pe atunci inca astepta sa ajunga in Canada...



Citat:
Cum mi se pare Canada ? O tara ff frumoasa, foarte toleranta cu strainii si in fiecare zi ma minunez de frumusetea locurilor si de calmul oamenilor . Cum de ei reusesc sa traiasca asa si acasa nu se putea fara zbierete si mizerie ???
Nu ma extaziez la tot pasul dar am senzatia ca tot ce ma inconjoara ni se cuvine, ca asa este normal sa traiesti . Dar asta e faza de zahar, nu ?

Era mamica de fetita pe atunci, de fetita si baiat acum, pe vremea aia proaspat sosita
Ghici, ghicitoarea mea?



Citat:
Naziua fetele,
Am venit si noi de la medic, ne-a ascultat inima si suntem bine, si cu kg bine, maxim 2 am pus si pe 18 iulie mergem sa facem IPS si eco, asa ca abia astept. LA 16sapt repet analizele de singe si la 19 sapt eco morfologica tridiemnsional sa vedem ce face bebelinu, atunci sper sa aflam si sexul.

Indicii: o viitoare mamica de fititz si baietel, pe vremea aia cu primul samburel la purtator
Ghici?


Mey, sa nu trisati cu raspunsurile, bineeee? Adica sa nu trageti cu ochiul la subiectul vechi...

P.S. Si daca nu ghiceste nimeni, poate se recunosc autoarele



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Aaaah, pe vremea aia citeam cu mare incantare ceea ce scria denisam despre judetul Niagara...
"Legat de parcul cu fluturi si flori de linga Niagara, e fain, dar nu f. spectaculos, mai frumo se sa mergi cu masina pe la niagara on the lake si sa vezi lacul si podgorrile,si sa maninci o inghetata super in orasel, care arata ca o mica Elvetie"
... si acum e "acasa"



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Donia, eu acu' astept raspunsurile



O primavara plina de soare, bucurii, ginduri bune si caldura în suflete !!!

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Donia, io stiu dar nu spun

p.s. ce va invidiez pentru sanatoriul ala de aseara




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Marule, si cind chemi si echipa din Montreal la sanatoriu!?! Uite o mica de la mine pentru ca ai fost o gazda minunata pentru niste fete la fel de minunate.

Donia, eu nu stiu raspunsul decit la o intrebare si nu pe ala nu sint sigura... de cind cu examenele mele nu mai sint sigura pe nimic. Asa ca, si eu astept cu curiozitate raspunsurile.

La noi a stat tati acasa cu piticii si eu am fost cu Agata la dans, apoi la patinaj (la Atrium si am luat mai multe cupoane si i-am promis ca data viitoare intru si eu), intre la restaurant... dar le-am adus si celor de acasa ceva bun. Apoi ne-am plimbat prin magazine, am comentat tot ce am vazut, a fost foarte placut, m-am simtit ca dupa o plimbare cu o prietena buna. Daca am fi avut si bani sa-i spargem, ar fi fost mai mult decit perfect. Totusi, una dintre noi s-a ales cu o bluzita haioasa, ghiciti cine!?!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Hai fetili, dati cu presupusul, sa ne jucam putin!
Pai eu pun ghicitorile, eu le si rezolv?

Am ramas cu chef de joaca de aseara...

Ana, faine-s intalnirile astea!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Citat:
citat din mesajul lui Donia

Citat:
Cum mi se pare Canada ? O tara ff frumoasa, foarte toleranta cu strainii si in fiecare zi ma minunez de frumusetea locurilor si de calmul oamenilor . Cum de ei reusesc sa traiasca asa si acasa nu se putea fara zbierete si mizerie ???
Nu ma extaziez la tot pasul dar am senzatia ca tot ce ma inconjoara ni se cuvine, ca asa este normal sa traiesti . Dar asta e faza de zahar, nu ?

Era mamica de fetita pe atunci, de fetita si baiat acum, pe vremea aia proaspat sosita
Ghici, ghicitoarea mea?


Chiar tu Donia?

Pe restul nu le-am reperat!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput