Oligospermie-Cap.32

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimpia70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ANITA75

Olimpia,cine ti-a dat medicatia vreun dr. sau dupa auzite? ai tinut si vreun regim anume sau ai mincat ca de obicei.

Medicatia mi-am ales-o singur, alegand dintre numeroasele sfaturi ale celorlalti membri ai acestui site si alegand-o pe cea care mi-a convenit.Stiam ca este bine sa consumi branca ursului, dar mie nu mi-a placut tinctura, asa ca am ales capsulele.Am adaugat 3 capsule/zi de Potent Power (pe care mi l-am procurat de pe internet).La un moment dat, doctorul urolog mi-a prescris 2 cutii (a cate 30 capsule) de Ginsavit si-atat. Intr-adevar, am tinut si inca mai tin regim, in sensul ca nu mananc prajeli, nu consum alcool, nu fumez, iar zilnic fac jogging.Nu stiu cat efect a avut acest regim, dar eu oricum il tineam ca sa slabesc.Probabil ca mi-a prins bine.Oricum mai citisem prin ziare ca fumatul dauneaza dauneaza atat numarului cat si viabilitatii si mobilitatii spermatozoizilor.Ce pot sa va mai spun este ca eu am 39 ani, iar sotia 37.Bafta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimpia70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui housepocket480

Olimpia70
Felicitarile mele! O intrebare... decand e povestea ca nu prea se intelege, adica decand ai depistat si pana cand ati avut testul de sarcina pozitiv..
Si eu sunt o fericita mamica de baiat obtinut dupa oligoastenoteratospermie si acum ne dorim al doile bebe si se pare ca problemele persista... deh....

ma bucur tare mult sa aud un BARBAT ATAT DE HOTARAT SI ....da-mi niste sfaturi, cum sa il mai determin si eu pe sotul meu sa faca ceea ce ai facut tu pentru a obtine un copil....

Mama lui Matei Alexandru

Toata aventura a durat cca 1 an si 3 luni. Practic 1 an am urmat tratamentul pe care mi l-am autoimpus iar la finalul acestuia am renuntat.Dupa circa 3 luni am aflat de existenta testelor de ovulatie, iar dupa alte 3 luni s-a intamplat minunea.
Nu stiu cum l-ai putea motiva pe sotul tau. Probabil rugandu-l sa citeasca unele dintre "povestile de succes" relatate pe larg in cuprinsul acestui site, ridicandu-i mereu moralul (incurajeaza-l, nu-l culpabiliza).Va doresc sa aveti parte de multi copii sanatosi, frumosi si inteligenti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimpia70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrianaBuc

Salutari, domnule olimpia70. Si cuplul nostru se confrunta cu oligospermia, la noi mai e si putina cantitativ. Vai de noi! Suntem inca in stadiul in care cautam un medic care sa il ajute pe domnu' sa gaseasca solutia pentru problema lui. Momentan ia capsule naturiste. Stie cineva un medic specializat care sa ne ghideze in demersuri?

Din pacate nu cred ca sunt sanse reale de a gasi un doctor, am inteles ca specialitatea s-ar numi "andrologie", fiindca specialitatea aceasta nu exista in Romania.Sansa ar fi sa gasiti un medic urolog sau ginecolog ori chiar un dermatolog care mai detine si alte cunostinte facultative, cum ar fi cele despre sterilitate.Eu unul nu am gasit un asemenea doctor.Vreau sa spun ca, in timpul vizitelor la doctori urologi/dermatologi, le spuneam EU ce medicamente as vrea sa iau (branca ursului, Potent power, Ginsavit), iar ei se rezumau in a-mi spune "Pute#355;i încerca si cu astfel de produse naturiste, fiindca nu vad cu ce anume v-ar putea dauna..."Medicamentatia, asa cum am mai spus-0, mi-am facut-o singur alegand produsele pe care credeam eu ca le pot suporta:capsule de Branca ursului, capsule de Potent Power #351;i capsule de Ginsavit.Fara alcool si tutun! E musai!Bafta multa, va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

Multumesc de info. Eu i-am dat MenFort, care pot spune ca are efect cel putin dpdv al potentei , dar nu am mai gasit. Acum ii dau napraznic - capsule si o sa ii iau azi BU. Nu reusesc sa il conving sa se lase de tutun, sau cel putin sa le mai rareasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

Olimpiafelicitarile mele, mai rara asa gandire la un barbat!

Eu te intreb de unde ai luat potent Power, de pe net, cum? L-ai luat pe tot pana la sarcina? mai ai?

Multumesc

Mama lui Matei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

housepocher ,potent power eu l-am luat din farmacie din oras ,deci se gaseste, anul trecut costa cam 60ron borcanelul ,sper sa-ti foloseasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

mai draga Olimpia,voi de citi ani incercati? sotia a avut probleme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimpia70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ANITA75

mai draga Olimpia,voi de citi ani incercati? sotia a avut probleme?

Pai, noi ne-am ingrijorat de mai multi ani, insa abia cam de la jumatatea anului 2007 am descoperit ca sufar de oligospermie.Atunci mi-am facut spermograma (vreo 3 analize in centre medicale diferite)Desi raspunsurile au fost cumva diferite (in valori numerice) toate au indicat aceeasi problema:oligospermia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

bine ca pina la urma a fost cu happy end

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sun_flower04 spune:

Buna tuturor,

april16 si jesika, va multumesc pentru informatii. Am banuit ca operatia se adreseaza celor diagnosticati cu azoo, dar informatiile din reportaj au fost lacunare si am vrut sa ma asigur. Inca odata va multumesc pentru raspuns.

adrianaBuc, iti pot recomanda sa o cauti pe dna. dr. Draganescu-Dinu, care este endocrinolog si are si specializare in andrologie. O poti gasi la Sanador. Noi mergem la ea de mai bine de jumatate de an si am obtinut ceva rezultate. Este o tipa exceptionala in opinia mea.

ruxandraB, la tine cum este? inseminarea?

Va pup pe toate,
Sun_Flower

Mergi la inceput