Nasterea la Maternitatea Regina Maria

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaMar spune:

Merci de rapuns.
dr meu este din elias, insa e si la regina maria si asta m-a facut sa vreau sa nasc acolo.
eu nu tin neaparat sa vizitez acum cilinca, mie imi e teama ca daca nu sun din timp sa ma trezesc ca nu mai au locuri..
si daca eu stabilesc data x...a nasterii si se intampla mai devreme, oare ma primesc???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiralina spune:

Indiferent de data la care nasti, ei te vor primi. Nu iti face probleme. Eu avansul l-am platit cu 1 sapt inainte. Chiar dc l-as fi platit mai devreme m-au asigurat ca l-as fi primit inapoi.

mamica Adei (11.06.2009)

Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaMar spune:

Am sunat si eu azi la o doamna extrem de amabila, i-am zis sa noteze data pe care am stabilit-o cu dr meu si o sa vb pt vizita. Mi-a zis ca atunci cand merg la vizita o sa imi explice ce si cum cu nasterea si imi va da si documentele care ar trebui semnate cel tarziu in sapt 36 sarcina.
Abia astept sa vad despre ce e vb.Intre timp, mai astept pe cele care au nascut acolo sa impartaseasca experientele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Si eu voi naste la Regina Maria, spre sfarsitul lunii aprilie. Sunt deja convinsa ca am luat cea mai buna decizie. Am vizitat maternitatea, am prietena care tocmai ce a nascut acolo si eu zic ca merita din toate punctele de vedere.

Primul copil l-am nascut in spital de stat - caci atunci nu exista o alta varianta; nu a fost rau, nu am plecat cu traume de acolo, dar nu se compara.

Eu voi alege probabil pachetul nastere + celule stem + suport medical pentru nou nascut.

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Eu vreau sa nasc natural la Regina Maria. Imi poate spune cineva din experienta cum decurge nasterea naturala? Te ajuta mai mult decat la stat. Stiu ca mai am pana nasc dar vreau sa ma asigur ca am luat o decizie buna. Multumesc!

Larisa 16+ cu Nectarie si mamica de Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Intre timp am fost si am vizitat maternitatea, e ok. MIca, sincer, ma asteotam la zeci de camere si de rezerve, insa ce-i drept nici u am intrebat cate sunt.
Maternitatea este pe un nivel si mai au spital ginecologie pe alt nivel; in caz de aglomerare de nasteri, se fac cazari pe ambele nivele pentru nasteri.
Rezervele arata la fel.
Mi-a placut si mie foarte mult doamna care mi-a facut turul maternitatii. Singurul impediment este totusi pretul, nu stiu cat de mult face sa dai 3000 de euro totusi pe nascut si celule.
POate imi pare mult ca-i dau pe toti odata, nu stiu, cert e ca nu e ieftin. Sut asigurari in strainatate care-ti asigura o suma pentru nastere de 6-800 de euro, deci pretul de la noi imi pare mare.
Sau poate nu prea inteleg ce include in afar de niste perdele mai frumoase.
Sa fie clar, eu nu vreau sa am de-a face cu toate conceptiile din spitalele de stat, o sa mor daca imi spun aia ca tre' sa dau 5 lei la asistenta...
Sunt clar adepta spitalului privat la noi in tara, dar nu imi e exact clar ce intra in pretul ala cu exceptia chiriei locatiei... Anestezia (produsul medical) costa sub 100 de euro, medicii nu sunt platiti excelent, la fel restul personalului de specialitate... e ceva ce imi scapa.
Asaa incat, voiam sa stiu daca cineva a pus mai multe intrebari decat mine si/sau a nascut cieva si are vreo factura din care reiese ceva semnificativ.
Stiti daca arata cheltuielile detaliate la final ca la alte spitale?

8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Liliana,

in banii pe care ii platesti intra urmatoarele:

- actul medical - medicii primesc mult mai multi bani ca la stat pentru o nastere in clinica privata
- anestezie, medicamente, echipament etc - tot ce se consuma in timpul operatiei
- cazarea in rezerva
- mesele mamei - in sistem catering, iti poti comanda ce vrei dintr-un meniu pe care ti-l pun la dispozitie
- biberoane si lapte praf pentru bebelus, daca este nevoie
- pampers, cosmetice, haniute pentru bebelus
- tampoane pentru mama
- ingrijire beblus + lectii pentru tine ca mama in ceea ce priveste ingrijirea bebelusului

Plus buna crestere, respect, empatie, ajutor, etc etc etc.

Asta privind nasterea; partea de celule stem nu cred ca este mai scumpa decat in alte parti.

Asta din ce am vazut eu de curand, petrecand ceva timp acolo, cand a nascut o buna prietena a mea.



Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Ai facut un calcul? Ca asa gandeam si eu anul trecut, intre timp insa am ramas insarcinata si am inceput sa analizez mai serios problema si nu vad pe ce se duc banii...
La o prima vedere, ma duceam cu ochii inchisi sa nasc acolo.

Dar... pentru actul medical nu stiu cat taxeaza; cert e ca daca vreau alt medic decat vreo 4-5 de pe listele lor, angajati la ei, platesc in plus intreg onorariul medicului in cauza, ca si cum in pret nu ar fi inclus nimic pentru actul medical al medicului principal (prima mana cum se zice).

Dintre medicamente, cea mai scumpa e anestezia, restul (ce e inclus, zic) nu fac 100-200 de lei (niste glucoza, ceva analgezice postoperatorii) pe care poate le vei folosi, poate nu. Orice in plus, costa extra.
Salariul celor din privat il cunosti? Ca mie imipar tare prost platiti, sincer; am discutat cu o asistenta de asta si in plus, uite cat cred ei ca fac medicii angajati: mai nimic, daca platesc onorariul medicului extern in intregime.
Daca mai compari si onorariul per consultatie al medicilor angajati comparativ cu cei colaboratori, mai tragi o concluzie similara!

Oricum, celulele stem (separat) sunt 1600 de euro, deci destul de scump fata de vreo 800 la Cord,si inca nu m-am convins ca metoda loc e mai buna ca a celor de la Cord.
Daca la celule au pret de la simplu la dublu si daca in Bv si Constanta la clinica privata o nastere costa 1000 de euro, oare nu am motive sa cred ca e un picut cam mult?
ASta zic, are cineva o factura ddetaliata, stie cineva amanunte?

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Liliana,

n-am facut un calcul si nici nu cred ca am sa fac.

Este o oferta de medicina privata, o alternativa la cea de stat si eu am ales sa merg pe varianta asta, cunoscand ce mi se ofera in cealalta parte. Nu stiu exact care sunt ofertele de la celelalte maternitati private - Euroclinic, Medlife - dar nu cred sa fie diferenta de pret foarte mare.

Factura detaliata n-am vazut si nici nu cred ca se face asa ceva. In fond, este pretul lor, pe care nu esti obligat sa-l platesti, asa incat nu cred ca o sa-l detalieze in factura.

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Liliana, iarta-mi interventia, insa ce anume astepti de la o factura detaliata? Sa iti spuna costul medicamentelor? Pe factura pe care am primit-o eu scrie ceva de genul servicii medicale. Nu cat costa fiola de dormicum, sau cati bani dau medicilor si asistentelor, sau cat din suma pe care o cer ei se duce pe mancare, tv, internet, apa de la baie, salopetele pt bebe, servetele , lapte praf daca este cazul, etc... Ai motive sa crezi ca este putin cam mult, cel putin comparativ cu costurile nasterii de la alte maternitati din tara. Insa acesta este tariful lor. Omul il accepta sau nu. Eu una am spus ca a meritat fiecare banut dat. Sarcina usoara!


Larissa, Kiralina si Carla iti pot spune mai multe despre nasterea naturala de la Regina Maria. sarcina si nastere usoare!

Gabriela, la Euroclinic costa cam la fel, Medlife este ceva mai ieftin. Nastere usoara!

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput