Nasterea la Maternitatea Regina Maria

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Am vazut bon fiscal detaliat, Euroclinic asa da (sau dadea) si as vrea sa vad pe ce anume se duc banii, atata tot.
Adica, sunt interesata, nu e normal sa ma priveasca ce voi avea de banii mei?
Scuze, imi pare ca am deranjat... credeam ca asta vorbim aici, cat costa, una-alta despre maternitatea asta.
Acum, daca ceea ce ma intereseaza pe mine nu mai intereseaza pe nimeni, nu-i nimic, dar nici nu vad motiv de suparare. Sau am interpretat gresit...

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinasis spune:

Eu am nascut in octombrie 2009 la Maternitatea "Regina Maria". Si eu am fost foarte multumita. Am optat doar pt. nastere, fara alte servicii. Nasterea a fost vaginala, a decurs foarte bine, chiar daca medicul meu nu a mai avut timp sa ajunga si am nascut cu medicul de garda. Am fost in permanenta asistata, ingrijita, ajutata. Dupa nastere o moasa a stat cu mine mai bine de o ora sa ma maseze pe burta si sa-mi schimbe tampoanele etc. Am fost dusa in rezerva dotata cu baie cu dus, tv, pat cu telecomanda, un fotoliu pat in caz ca vrea sa ramana un membru al familiei cu tine, masuta de infasat si chiuveta suplimentara. Mi-au adus ceva de mancare, l-au adus pe bebe sa-l alaptez. Daca doream sa ma odihnesc puteam sa rog asistenta de la neonatologie sa ia copilul la ea. In orice moment mergeam sa-l vad era cineva acolo si avea grija de bebelusi.
La maternitate m-am dus doar cu peria de par, samponul, sapunul si niste chiloti de schimb, dar n-as fi avut nevoie de aproape nimic. La baie erau articole de igiena, tampoanele ti le dau de acolo, la fel si chiloti de unica folosinta. Ti se dau si camasi de noapte, halat, hainute pt. bebe, scutece si tot ce e necesar pt. ingrijirea bebelusului.
La orice ora poti chema asistenta apasand un buton.
Un singur lucru nu s-a potrivit cu ce am mai citit - nu m-a intrebat nimeni ce vreau sa mananc si n-am vazut nici un meniu. Mancarea a fost ok, dar nu a fost de fiecare data potrivita pt. o mama care alapteaza. de ex. la un moment dat am primit ceva cu foarte mult usturoi :) Un alt punct care mi-a creat disconfort a fost temperatura ridicata din camera si imposibilitatea de a o regla, chiar daca exista un panou de comanda pe perete.
Lasand la o parte aceste doua mici exceptii, eu m-am simtit excelent acolo, m-am relaxat, am fost tratata cu tot respectul si toata atentia si m-am intors acasa odihnita, daca asa ceva este posibil.
Este o alegere excelenta in cazul in care exista mijloacele financiare. Daca mai aveti si alte intrebari va stau la dispozitie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiralina spune:

larissa_79, eu am nascut natural la Regina Maria. Clar merita sa nasti acolo, daca iti permiti. Evident ca e diferit fata de stat, nu e nici aici perfect, insa sunt multe plusuri. In primul rand este respectata, esti trata ca un client, iti sunt ascultate dorintele, ai conditii mega ok, au aparate etc. Sunt si chestii de atitudine tipic romanesti, am ceva regrete si legate de nastere - in primul rand nu as mai accepta ulei de ricin. Cu mancarea au fost probleme, eu fiind vegetariana. Nu au inteles asta si imi tot aduceau snitele si alte carnuri.

mamica Adei (11.06.2009)

Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mh spune:

Larissa, nasterea naturala la Regina Maria e mother-friendly in sensul ca moasa te va asista si ajuta in permanenta pe timpul travaliului si a nasterii, medicul vine la expulzie daca totul e ok, si e posibil sa nu faci epiziotomie, nu e o practica obligatorie. Eu vorbesc despre nasterea cu dr Niculescu, din cate stiu de la moase nu cu toti doctorii se naste la fel. Bebe dupa nastere poate sta non-stop cu tine daca ceri, nu i se va administra lapte praf daca nu vrei nu i se va da biberon sau suzeta daca nu vrei. Mai nou au inceput sa aibe mai mult succes la nasterile in apa, au o moasa noua dar destul de cunoscuta Vania Limban care se ocupa de asta.

PS. eu am nascut VBAC acolo

Mihaela cu Irina 29.11.2005 si Ania 18.05.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Dr Luis Mendez a fost data afara de la Medlife pentru ca a uitat un instrument in burta unei paciente si biata fata a trebuit sa faca histerectomie totala. Prof. Pelinescu i-a cerut demisia in aceiasi zi in care au operat-o pe pacienta care era deja in prag de septicemie.
Din pacate acum e la "Regina Maria", asa functioneaza sistemul medical din Ro... Si eu am nascut cu el la Medlife, in timpul sarcinii mi s-a dezvoltat un fibrom care a ajuns rapid la un diamentru de 7 cm. Dupa operatie nu mi-a dat nici un fel de recomandare post-operatorie pentru fibrom, respectiv supraveghere ecografica din 6 in 6 luni, asa ca dupa 1 an jumate am ajuns si eu la histerectomie totala. M-am operat la Municipal.
Sfatul meu e sa va feriti de el, are deja un caz de malpraxis la activ. Norocul lui, daca pot sa spun asa, ca operatia respectiva a fost intr-o clinica privata si pacienta a fost despagubita pentru a nu face public cazul. Altfel demult era Mendez subiect de stiri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Kiralina, uleiul de ricin stimuleaza contractiile in timpul nasterii naturale. Este un remediu vechi, fara efecte negative si folosit in toate spitalele. Nu stiu daca si in strainatate, chiar nu m-am interesat, dar nu as zice ca e asa relevant! Importante sunt efectele lui, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiralina spune:

fiona67 ai incercat uleiul de ricin? De unde stii ca nu are efecte adverse?
Eu pot sa spun m-am simtit groaznic de la el! Nu mai reuseam sa disting contractiile de crampe. Timp de 3 ore am facut nspe drumuri la toaleta. Crede-ma chiar mi-a fost foarte rau.
Tinand cont de experienta mea, imi perimit sa recomand fetelor sa se fereasca de el.
Nasterea naturala poate sa decurga si fara acest ulei, pana la urma chiar nu vad de ce ar fi necesar. Iar eu chiar nu aveam nevoie de o stimulare a contractiilor.

mamica Adei (11.06.2009)

Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Sincer, nu, din pacate eu am nascut prin cezariana. L-am folosit doar ca masca pt par. Stiu ca mai este utilizat in dermatologie si contra constipatiei. Dar postarea ta mi-a adus aminte de cea a unei alte fete care a nascut la Municipal si scria ca, deoarece travaliul dura cam de multa vreme, si nimic nu avea efect, iar deja se punea problema ca fatul ar putea fi afectat, dr Alexandru Badiu (care e exceptional!) a decis sa-i administreze ulei de ricin si asa a nascut.
Categoric fiecare organism reactioneaza diferit la o substanta! Dupa cezariana de la Medlife - facuta cu rahi+epidurala+somnifer pt ca inca mai simteam durerea - m-am trezit complet aiurea, vorbeam fara sens, aveam usoare halucinatii.
Dupa anestezia generala de la Municipal, pentru histerectomie, m-am trezit ca dupa un somn excelent si lucida din prima secunda. In schimb mama mea a facut dupa o anestezie generala un sindrom psihotic in toata regula, si-a revenit abia a doua zi!
Deci nu prea exista tipare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiralina spune:

Clar, fiecare organism reactioneaza in felul lui. Iar daca este o urgenta, bineinteles ca se accepta interventiile de genul ulei de ricin.
In eu abia eram la inceput, abia incepuse travaliul, nu aveam decat dilatatie 2. La mine nu era vorba de nici o urgenta. Pt ei a fost mai simplu asa. Interesul pacientului nu prea a contat.

mamica Adei (11.06.2009)

Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Ai dreptate, asta-i deja altceva! La Medlife se recomanda cezariana fara sa existe vreo cauza medicala, practic se fac pe banda rulanta. E mult mai comod pentru medic decat sa stea o gramada de ore langa o pacienta in travaliu.
Trebuia multa determinare ca sa-ti convingi medicul ca vrei nastere naturala!

Mergi la inceput