Nasterea la Maternitatea Regina Maria

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Michisor, daca hranesti copilul cu biberonul exista riscul ca acesta sa refuze sanul apoi, deoarece din biberon curge mai reede si mai usor, nu mai este nevoie de efort depus pentru a manca. Exista acest risc, nu s-a intamplat tuturor, mie mi s-a intamplat si din aceasta cauza nu as putea sfatui pe nimeni sa hraneasca cu biberonul un nou nascut.

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 32+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Alternative ale hranirii cu biberonul sunt lingurita si seringa. Nu este nimic greu, deoarece in primele zile bebelusul mananca extrem de putin, deci nu dureaza cu orele o masa. Asa ca, dupa parerea mea, better safe than sorry, cum spun francezii

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 32+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michisor spune:

aaaaa ok. m-am prins. mai auzisem de faze de genul asta... ca nu au putut alapta in maternitate si dupa bebeii refuzau sanul. bine ca stiu... sa insist daca e cazul de alaptat cu lapte praf sa ii dea cu seringa.
foxxy red.... hai ca se pare ca ne intalnim pe mai multe forumuri :p
cred ca ne-am mai conversat pe un altul azi :)) pe pm.

35+ Stefan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns foxxy_red spune:

Michisor, HEHE...acum te recunosc dupa numele bebelului .
Tu ai facut ceva modificari in contractul lor ? Cu ce doctor nasti ?


18 saptamani dupa eco , se pare ca este

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michisor spune:



sincer cand am fost sa semnam nici nu am citit contractul. il citisem pe cel vechi-dinainte de modificarea reducerii de cas- iar cand am fost sa semnam am intrebat doar daca s-a modificat ceva si am semnat ca primarul ca sa zic asa. oricum nu ma prea pricep eu la chestii juridice si nu mi s-a parut nimic ciudat.
eu o sa nasc cu Sorin Badescu.

35+ Stefan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicofa25 spune:

Multumesc foarte mult pentru informatii. Ma ajuta foarte mult, mai ales ca doar in functie de cum o sa fie ingrijit copilasul meu vreau sa ma decid unde nasc (CMU, Euroclinic sau Medlife).

Am fost azi la ei si mi-a placut ce am vazut, am fost inclusiv in sala de travaliu si am vazut acel scaun (care mi se parea muult mai mare in poze), si sala de nasteri. Mi-au explicat si ca au avut 4 nasteri in acelasi timp: o pacienta in sala de travaliu, una in sala de nasteri si celelalte doua in rezerva.

Vreau totusi sa mai merg si la Medlife, si la Euroclinic, sa pun mai multe intrebari (la ambele am fost doar in vizita, as vrea sa merg si in calitate de potentiala "clienta").

Ce am mai aflat si poate ajuta si celelalte fete: in prima miercuri din fiecare luna se tin prezentari. La cea din februarie vreau sa merg neaparat, prezinta tipurile de nasteri.

Abia astept sa aflu despre nasterea ta, Michisor. Iti tin pumnii sa fie totul bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michisor spune:

Citat:
citat din mesajul lui nicofa25


Abia astept sa aflu despre nasterea ta, Michisor. Iti tin pumnii sa fie totul bine!


multumesc frumos. dne ajuta :)

36+ Stefan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michisor spune:

fetelor stiti cumva ce trebuie sa scrie in adeverinta de la medicul de familie pt reducerea de la cas? mie mi-a dat preaminunata mea doctorita de familie o fituica pe care o sa-mi fie greu sa nu o pierd la cat de mica e in care scrie ca sunt pe lista ei de medic de familie. o fi ok? poate stiu sa imi spuna cele care au nascut deja la regina maria.
multumesc mult

36+ Stefan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Dragele mele
Am intrat si eu in luna a 7a si as vrea sa nasc la CMU Regina Maria, deci deja ma gandesc sa culeg informatii.
- eu le-am trimis 2 mailuri ca sa cer niste informatii preliminare in decembrie, dar nu am primit niciun raspuns la ele. Voi ati corespondat si prin mail, sau i-ati contactat telefonic si ati organizat o vizita?
- daca da, la ce telefon ati sunat, si ce ati solicitat exact: o intalnire, o vizita? Cum e cu acea prima miercuri din luna ptr prezentare, te inscrii pe o lista?
- ati semnat contract la prima vizita, sau ati avut ragaz sa va ganditi si ati revenit?
- a fost cineva dintre voi asigurat OPSNAJ, apropo de reducere?

Multumesc tare mult pentru informatii, mi-ar fi de mare ajutor pentru a ma organiza!!!
Va imbratisez


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! s28 cu un dragalas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michisor spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisucmic

Dragele mele
Am intrat si eu in luna a 7a si as vrea sa nasc la CMU Regina Maria, deci deja ma gandesc sa culeg informatii.
- eu le-am trimis 2 mailuri ca sa cer niste informatii preliminare in decembrie, dar nu am primit niciun raspuns la ele. Voi ati corespondat si prin mail, sau i-ati contactat telefonic si ati organizat o vizita?
- daca da, la ce telefon ati sunat, si ce ati solicitat exact: o intalnire, o vizita? Cum e cu acea prima miercuri din luna ptr prezentare, te inscrii pe o lista?
- ati semnat contract la prima vizita, sau ati avut ragaz sa va ganditi si ati revenit?
- a fost cineva dintre voi asigurat OPSNAJ, apropo de reducere?

Multumesc tare mult pentru informatii, mi-ar fi de mare ajutor pentru a ma organiza!!!
Va imbratisez


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! s28 cu un dragalas


hai sa-ti spun cum a fost la mine. am fost la una din intalnirile alea de miercurea..dupa s-a facut un tur al maternitatii. dupa am cerut pe mail info, mi s-a trimis si un draft de contract sa il citesc. m-am hotarat dupa vreo 3 luni am sunat-o pe Claudia-nr e pe site la ei- am stabilit o intalnire, am semnat contractul si asta a fost. nu conteaza la ce casa de asig de sanatate esti.
marti ma duc la intalnirea cu neonatologul si anestezistul. sper sa aflu atunci cum trebuie sa arate faimoasa adeverinta de la medicul de familie ca vad ca pe aici nu stie nimeni.

36+ Stefan Tudor

Mergi la inceput