Nasterea la Maternitatea Regina Maria

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Foxxy,

eu zic asa - dar s-ar putea sa ma insel, nu-mi aduc aminte nimic din contract si acum, la 8 luni dupa nastere, cand totul a fost ok, s-ar putea sa fiu si relaxata in interpretare -:

- contractul il inchei cu CMU, nu cu medicul cu care nasti. In contract se vorbeste despre drepturile si obligatiile partilor, adica tu pe de o parte si CMU pe de alta parte;

- in caz de Doamne fereste probleme legate de actul medical in sine, atunci raspunderea o are in mod direct medicul care a operat; si asta este alta poveste.

S-ar putea sa ma insel... dar cum am spus am o interpretare relaxata in acest moment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Foxxy, cel mai bine discuti problemele acestea direct cu ei. Oricum, asa cum spune si gabriela, un eventual malpraxis este facut de medic, nu de clinica. Iar clinica este cea cu care inchei contractul. Oricum, sincer, cred ca poti sta linistita, toate o sa fie bine, nimeni nu o sa va joace vreo festa, nu au existat probleme pana acum.

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 32+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michisor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabrielama

Michisor,

eu am nascut primul copil in sistem de stat (caci nu erau alte variante pe vremea aceea) si al doilea la CMU. Desi "rezultatul" este acelasi - adica cate un copil sanatos si minunat de fiecare data - procesul in sine este 100% diferit. Prima data am fost un soi de mic animal adus la nastere; a doua oara am fost femeie.

Sa nu-ti para rau nici macar o secunda ca nasti la privat! Bucura-te de fiecare secunda acolo.

Gabi

There is no way to happiness. Happines is the way.


nu am zis nici macar o secunda ca imi pare rau...dne fereste. departe de mine gandul asta. ziceam doar ca toata lumea isi face cruce si face 3 pasi in spate si scuipa in urma cand aude :)) zici ca sunt piaza rea. exact asta zice toata lumea ca rezultatul este acelasi.

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michisor spune:

Foxxy tu cu ce medic nasti? daca te gandesti de la inceput la malpraxis inseamna ca ti-a dat motive sa nu prea ai incredere in el nu?

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicofa25 spune:

Buna fetelor, eu sunt noua pe forum, desi am tot citit la subiecte pe aici. Am vazut ca au fost si fete care au nascut normal la CMU. Cum au fost ingrijiti bebeii, au fost ok? Cum ii hranesc cei de la neonatologie, cu biberon sau seringa, in cazul in care mama nu are lapte destul? Incurajeaza alaptarea? Au vreo pompa de san, exista posibilitatea sa-i dea copilului laptele tau, in cazul in care nu sta noaptea cu mama?

Ce medici recomandati pentru nastere?

Maine ma duc si eu sa vizitez spitalul, nu am fost niciodata la ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns foxxy_red spune:

Citat:
citat din mesajul lui michisor

Foxxy tu cu ce medic nasti? daca te gandesti de la inceput la malpraxis inseamna ca ti-a dat motive sa nu prea ai incredere in el nu?

35+


OOO..in nici un caz nu mi-a dat asemenea ganduri. este vorba de d-na Craciun Alina si imi este tare draga. Nici pesimista nu sunt.
Incercam sa puric contractul inainte de-al semna. Si cum lucrez des cu contracte ( nu, nu-s avocat ) acea clauza mi s-a parut putin ciudata.
Dar stabilim in curand vizita la ei ( dupa morfo trim II ) si adun problemw de discutam. Ma simt linistita stiind ca nu am indoieli asupra lor in vreun fel.

Stiti cum e? La statai fi platit mai putin de jumatate din aceasta suma....dar nici pretentii nu ai avea, ca deh asta este sitmul sanitar de stat.
Aici insa, pt ca dai destui bani ai pretentii ca totul sa fie clar si inteles.

18 saptamani dupa eco , se pare ca este

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Nicofa,

eu am nascut cu cezariana - deci nu pot sa-ti spun multe detalii despre nasterea normala acolo, dar pot sa spun ca:

- daca vrei sa nasti normal, o sa nasti normal; vei avea medic, moasa, asistenta etc care te vor ajuta;
- copiii sunt ingrijiti super bine; ei stau in camaruta lor, dar daca vrei sa-ti aduca in camera copilul ti-l aduc si ti-l lasa cat doresti tu;
- au pompe de san si rabdare nelimitata in a-ti explica si a te ajuta sa alaptezi;
- din ce am vazut eu, ii hraneste cu biberonul;
- copiii sunt adusi la alaptat de indata ce se trezesc, deci inclusiv noaptea

Eu pot recomanda medicul cu care am nascut eu, Cristian Radoi. Dar sunt o multime de alti medici buni la ei, va fi alegerea ta.

Sarcina usoara in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Nicofa, eu am avut ocazia sa nasc la CMU si sa fiu langa prietena mea care a nascut la Euroclinic. Prima comparatie care imi vine in minte: la Euroclinic mi-au spus ca bebelusul este hranit obligatoriu cu biberonul, nu am avut sorti de izbanda cu ei, la CMU au acceptat si varianta hranirii cu seringa (ca m-a sucit unul dintre neonatologi apoi, este alta treaba. Asistentele au fost de acord sa faca asa cum le-am rugat eu.). In plus, poti tine bebelusul cu tine si il hranesti cum ai tu chef. Insa, daca nasti natural, sunt slabe sanse sa fie nevoie de formula. Au pompa de san avent, atat manuala cat si electrica. Sunt ingrijiti foarte bine, camera lor este cu geam de sticla, asa ca vizitatorii il pot vedea si fara sa fie in aceeasi camera cu bebelusul (asta pt parintii care nu vor ca noul nascut sa aiba contact cu prea multa lume). Trei prietene de la grupa mea de bebelusi au nascut natural acolo si s-au declarat mai mult decat multumite. Una dintre ele a nascut natural dupa cezariana. Ce sa zic... numai de bine!
La nasterea aceasta o sa am si eu grija sa nu mai accept biberonul la bebe, nu ma dezlipesc de seringa aia nici cu slujbe

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 32+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michisor spune:

fetelor pt incepatoarele ca mine... nu dati cu pietre care e diferenta intre a hrani bebelusul cu seringa si a-l hrani cu biberonul? e mai bine cu seringa? de ce?
eu vreau sa nasc normal la ei nikofa.. daca ma ajuta dd si nazdravanul meu se intoarce o sa iti povestesc eu in maxim 4 saptamani cum e.

35+ Stefan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns foxxy_red spune:

Michisor, exact asta vroia si eu sa intreb...
Si eu as vrea sa nasc natural acolo, sa nu ne uiti cu detaliile de dupa.

18 saptamani dupa eco , se pare ca este

Mergi la inceput