LMA - Albinute & bondari de '07 (111)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns biky spune:

La multi ani Nicolas!

Mai avem si noi 3 saptamani pana la implinirea celor 2 anisori! Doamne ce repede a trecut timpul! Ma gandesc de pe acum la meniuri, cadouri si fac mereu comparatie cu ceea ce facea Caterina acum un an!

Caterina a renuntat la laptele din bibe (ala de la 4.30-5) si acum ma stresez cum sa-i imbunatatesc meniurile, astfel incat aportul de calciu zilnic sa nu scada sub 500-600 mg !!! (cica cam atat e necesar intre 1-3 ani!)
Incerc sa-i dau in fiecare dimineata paine cu unt si ceva pate/dulceata si o ceasca cu lapte sau lapte cu cereale crispy crip sau cheerios, dar nu bea mai mult de 100 - 150 ml lapte, iar seara cate un iaurt de 150 gr sau 100 ml lapte. Branza nu o mananca decat cu banana sau mamaliguta si incerc sa alternez o zi ou..... o zi ceva cu branza, dar nu cred ca ajung zilnic la 500 mg calciu! Nu-i place branza topita, cascavalul si nici laptele cu cereale din comert. Of!

Oua ii dau o zi da, una nu...adica 3-4 pe saptamana, dar ouale sunt de puicute, si nu cantaresc mai mult de 50 gr cu tot cu coaja!

Gustarea de la ora 10 nu exista la noi, de frica ca nu o sa manance la 12.30 pranzul! (dimineata mananca la ora 8)
Asadar, fetelor cu copii mai anemici si nemancaciosi, cum procedati?



fitzoasele mamei Caterina 22.03.2007 si Andra 20.11.1995

www.phenforum.com/ticker/img,38,79,0,kg,66,60,56,/weight.png[/img] br / " target="_blank">jos kilele in plus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

La muuuulti ani, Nicooooooooolaaaaaas!


Noi mai avem doar 4 zile pana fac 2 ani



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Nicolas![c]

biky, gandeste-te ca alex nu mai vrea lapte cam de un an si nu mai mananca nici un fel de lactat de vreo 7 luni, deci m-a stresat si pe mine subiectul in cauza. Se pare ca studii recente nu mai ridica in slavi laptele si lactatele relativ la absorbvtia calciului, dimportiva, de exemplu nitritii si nitratii din branzele topite scot calciul din oase. Asa ca nu te agita daca nu ii place branza topita, e chiar mai bine. Si o listuta folositoare:

Calciu
Cantitatea adecvata (stabilita de Academia Nationala a Stiintelor din SUA) este de 1200 mg (peste 50 de ani), 1000 mg (19-50 ani), 1300 mg (9-18 ani), 800 mg (4-8 ani) si 500mg (1-3 ani). Un om care nu consuma proteine în exces sau de origine animala si consuma putin sodiu are nevoie doar de jumatate din Doza Zilnica Recomandata, adică cam 500 mg de calciu pe zi pentru un adult, pe când o dieta cu exces de proteine (în special animale) si sodiu poate sa necesite chiar si 2000 mg Ca zilnic. De notat este faptul ca nu sodiul provenit din sare este problema, ci sodiul din alimentele procesate (sucuri, ketch-up etc.). Calciul este cel mai bine absorbit din verze, mai ales broccoli 50-70%, lapte 32%, migdale 21%, leguminoase (fasole, soia etc.) 17%. Des spanacul are mult calciu, doar 5% este absorbit.

Alimente bogate în calciu
Portie Calciu (mg)
Suc de portocale, fortificat 1 ceasca 250-300
Tofu 1/2 ceasca; 434-860
Melasa 1 lingura 187
Smochine, uscate 6 165
Boabe de soia* 1/2 ceasca; 88
Proteina de soia texturata* 1/2 ceasca 85
Portocala 1 mare 74
Humus / Tahini 1 lingura 64
Fasole alba mica* 1/2 ceasca 64
Fasole (toate tipurile) * 1/2 ceasca 25-80
Migdale 2 linguri 50
Broccoli* 1/2 ceasca 50
Varza 1 ceasca 42
*Gatite

Noi ne scoatem cu Kinder Felie cu lapte, Dots, portocale, broccoli si varza (pe asta o manmcam toti cruda, ca salata)


Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Dragelor, sa va spun ce prostie am putut sa fac, nu ma pot abtine sa nu mai plang: am pus la fiert (nah, sterilizare) pompa chicco si biberonul ei si s-a ales praful. L-am luat pe bb, l-am schimbat/spalat/dragalit, apoi alaptat si ragait, a trecut o ora. Pana mi-am amintit, era o fumaraie in bucatarie, toate topite, cratita de aruncat cu totul.
Mai si de ar fi prima data! la Petru am ars numai biberoanele, acuma paguba e de vreo 2 milioane. Imi vine sa-mi bag picioarele in el de muls si de sterilizat. Dar ma gandesc ca acuma mulsul ma ajuta sa imi stimulez lactatia cam prapadita.
Mai imi vine sa ma bat, sa ma dau cu capul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

rein, eu una stiindu-ma uituca la treburi de-astea, am luat solutie de sterilizat la rece... aveam o cutie in care refaceam solutia si pastram in ea ce era de pastrat.

Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Rein Hai, nu te supara... e mare paguba... dar daca te superi, ce rezolvi? Poate simte si bb... poate scade si lapticul... Eu am dat pompa mea... ca ti-as fi trimis-o
Tu te mulgeai doar ca sa stimulezi lactatia si aruncai laptele? Eu cand faceam asa (la Elena) doar spalam pompa... la bb-ei daca le si dadeam laptele muls, o sterilizam... Daca iei alta, poate n-o mai prajesti... sau cum zicea Diana, cu solutie la rece, o data pe zi...

biky ai mei nu mai beau lapte deloc de la 1 an. Nici cu nesquik nu-i pacalesc... Dar mananca iaurt... acum in jur de 300-400 ml fiecare... uneori mai putin... doar 200. Au zile cand mananca branza... unt nu vor... mai mananca hohland... dar io n-o consider la categoria lactate ... cate o avea prin ea... Iar branza topita... nici sa n-o vad Mi se pare pe acelasi loc cu parizerul. Mai bine deloc, decat branza topita



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

www.ivu.org/romanian/trans/avs-calcium.html" target="_blank">Aici despre mitul lactatelor relativ la calciu

Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biky spune:

DIANA - iti multumesc din suflet pt. tot si toate!!!
Drept sa-ti spun m-am mai linistit si incerc sa nu mai fac atatea calcule!

Apropos de cura de slabire....este buna cea care vi se potriveste si pe care o puteti duce la capat! Insa, parerea mea este ca un regim de viata sanatos e mai bun decat orice cura! Eu am exclus grasimile, dulciurile, sucurile, cafeaua o beau fara zahar si cina este sarita din program sau mananc ceva usor gen salata, legume coapte/ aburite cu branza, iaurt, ceai cu paine prajita, spanac sau urzici ...

fitzoasele mamei Caterina 22.03.2007 si Andra 20.11.1995

www.phenforum.com/ticker/img,38,79,0,kg,66,60,56,/weight.png[/img] br / " target="_blank">jos kilele in plus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana69 spune:

Fetelor, stiti pe undeva, printr-un hipermarket sau en-gros daca este lapte de capra? Iaurt am vazut dar nu am vazut lapte dulce.
Ca nu mai stiu ce sa ii mai dau fetitei mele de mancare ca are intoleranta la proteinele laptelui de vaca. As incerca sa ii dau niste lapte de capra. Toata ziua numai lapte de soia si cereale si pireu de legume cu carnita.Tare e greu cand nu poti sa ii dai nimic din lapte.
Am fost cu ea la Cluj si mi s-a confirmat intoleranta la laptele de vaca.Analizele la ficat i-au iesit bine acum, inclusiv echo.
Mi-au zis ca din cauza ca ea nu suporta nimic din laptele de vaca,
i-a fost afectat ficatul pentru ca eu i-am dat branza in continuare.
Asta e. Poate o fi bine de acum inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Diana69, ma bucur ca ati descoperit cauza problemelor! sper sa fie bine de aici inainte!

Mergi la inceput