Burtici fericite de septembrie-octombrie 2009 (15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

eu am citit despre atitea fete ca iau no spa..din aceasta cauza am intrebat.oricum la intepaturi nu foloseste deloc(banuiesc).Cum simtitti voi uterul intarit?Explicati-mi si mie,dar babeste,asa ca la nepriceputi,pentru ca am citit ca ar fi recomandabil in acest caz no-spa!!Si nu rideti de mine,ca n-am avut sau nu mi-am dat seama ca am avut vreodata chestiunea asta si nici la facultate nu m-a invatat nimeni!!!!!Glumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Da, si eu iau un coplex de vitamine de la Pregnacare aici care are si doza de acid folic necesara. dar asta e tot. In rest, sper ca sarcina e fixata bine, eventualele dureri si intepaturi le tratez cu indiferenta pentru ca stiu ca nu fac figuri daca nu le bag in seama . Mi-a fost frica ieri la sala ca am impins greutati la picioare, dar vad ca totul e ok :)

daca nu as fi mancat branza de capra si daca nu ar greata asta continua si surda, ar fi tare bine.

MangaGirl :-) 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Mie dr mi-a dat nospa si a zis sa iau cand simt o durere ceva mai puternica decat...dar nu mai mult de 3 pe zi...

Imi iubesc copilul ... abia astept sa te tin in brate, BEBE!!!!! 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubeen spune:

buna fetele,
am si eu o problema...sunt f stresata la serv,sunt niste oamenbi asa de rai, pe parcursul unei zile, increc si chair reusesc sa ingor,sa nu pun la suflet, dar pana la un moment dat cand efectiv explodez,am inrosesc de nervi,si plang in hohote....este goraznic,sdi situatia este asa de cand cu criza,pt ca sefii au impresia acum ca nu avem unde mai pleca si isi bat joc,te calca in piciaore..si ma gandesc si eu la bebele asta mic,de ce sa plang eu mereu si sa ii dau astfel de sentimente..si nu situ,am tot gandesc la un concediu medical,ma gandesc ca macar as fi linistita,dar sa imi iau concediu continuuu pana nasc,stit cumva dc este posibil?eu duminica intru in a 9-a saptamana,decia r fi doua luni de sarcina..voi ce ziceti?vreausa imi duc sarcina la bun sfarsit ,dar in irtmul asta la serv nu situ cum o sa resuesc.eu mai iau si nsite bani lanegru,150 eur adik,asa ca sal pe cartea de munca nu este f mare,1100 net,1500 brut, nu situ exact nici cum s eplateste...nu situ efectiv ce sa fac,acum chair am nevoie de ajutorul ovstru sa ma sfatuiti si pe mine..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui unombun

eu am citit despre atitea fete ca iau no spa..din aceasta cauza am intrebat.oricum la intepaturi nu foloseste deloc(banuiesc).Cum simtitti voi uterul intarit?Explicati-mi si mie,dar babeste,asa ca la nepriceputi,pentru ca am citit ca ar fi recomandabil in acest caz no-spa!!Si nu rideti de mine,ca n-am avut sau nu mi-am dat seama ca am avut vreodata chestiunea asta si nici la facultate nu m-a invatat nimeni!!!!!Glumesc.


ce zici tu acolo? ca ma faci si pe mine sa ma ia paranoia...eu am inceput sa ma cam balonez de prin a 7-a sp si desi fac abdomene si ma duc la sala si am acelasi numar de kg, am burta. si cred ca asta e si de la retinerea de lichide. Dar eu credeam ca no-spa-ul se da pentru dureri, in loc de paracetamol. sincer, daca nu te doare nimik si nu te deranjeaza, nu-ti face treaba ca nu are rost. bucura-te, plimba-te si uita de medicamente. alea ia-le in cazul in care sunt prescrise de un medic si e chiar nevoie de ele.

MangaGirl :-) 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui x_ggg

Eu am cred cam 7 saptamani...si inca nici un simptom major...da, ma dor sanii si parca s-au umflat putin, dar greturi nu.... sper sa dea domnu` nici sa nu am...cu poftele...acum stiti cum e...daca e liber ...adica nu tu dieta, nu tu numarat calorii...sa papam!!!! Fara excese desigur....
dar vorba unei prietene...ce iti pasa...ai scapat de regim, acu daca te ingrasi, macar ai o scuza....

Imi iubesc copilul ... abia astept sa te tin in brate, BEBE!!!!!


pai abia pe la 7 saptamani cred ca incep greturile. cel putin eu pana la 7 nu am avut nimik. Adik aveam senzatia ca trebuie sa-mi vina menstruatia. Cat despre pofte, asta e tricky. Am avut o prietena care de la 53 de kilograme a ajuns la 83 si nu cred ca vrem nici una ca dupa aia greu le mai dai jos. Si ai grija cu ce mananci din oras, conservanti si alte alea. cat mai natural si cat mai multe fructe si legume si mult lapte pentru calciu.

MangaGirl :-) 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

eu am intrebat de no-spa si cum e cu uterul intarit si am vrut explicatie ca la prosti(eu sunt aia ca nu stiu!!)pentru ca sunt burtica mica si fara experienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doro76 spune:

Complicat de zis cum se intareste uterul . Mie si la sarcina asta mica mi s-a intarit de cateva ori. Simti burtica la fel ca un pietroi greu si nu mai ai putere sa stai in sus. Cel putin la mine asa e. Din fericire am avut senzatia asta mai rar decat la prima sarcina, pe care abia am tinut-o. Dar am reusit! De No-spa si eu stiu ca se iau pana la trei pe zi, dar nu le lua aiurea, ci doar daca ai nevoie!

Mangagirl- cum e la Londra??? Spune-mi ca e frig si urat...ca sa nu ma oftic ca anul asta nu am sanse sa ajung [q.


Doro 11+ si Eva Maria (28.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_m spune:

Salutare burtici
Monica astept si eu sa ajungi de la eco.
Voi scrieti intr-o veselie pana ajung eu sa intru pe net.
Si eu am avut la sarcina trecuta uterul intarit uterul. Tot cum a explicat Doro am simtit si eu. Foarte tare ca un bolovan. Si cand se intareste nu ai cum sa confuzi asta. Ca nu ai cu ce sa o compari sau sa o confuzi. Si eu am luat no-spa sarcina trecuta dar acum cred ca nu mai iau ca aici nu am vazut inca.
Deci voi asa stiti de eco de la 12-14 sapt ca se face pt femeiile peste 30 de ani? Eu auzisem ceva de 35 de ani si daca ai avut in familie copii cu probleme. Oricum aici vad ca nu imi face eco asta, asa ca sper si ma rog la Dumnezeu sa fie bine si fara eco asta.
Fetele care vor sa se spovedeasca si impartaseasca in sarcina a-ti fost deja?

pupici


8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Buna fetelor
Wow,cat ati scris de aseara..n-am apucat sa recuperez tot ca Alex era tot dupa mine...incerc dupa ce il culc
Eu azi am 13 saptamani
Pupici burticutelor

Poze cu noi

13+ si de Alex (2 noiembrie 2007)

Mergi la inceput