Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (81)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Uauuu au venit ghioceii!!!

Felicitari proaspetelor mamici si bine ati venit Mario Si Casia

Pisigri si Adirys21 felicitari pt vestile bune de la eco.

Noi am umblat pana acum pe la baby expo si ne-am luat asa: sterilizator, biberoane, pompa manula (toate Avent) si carut, subiect despre care s-a discutat astazi. La fata locului ne-am gandit mult ce sa luam si ce sa nu luam, dar pana la urma ne-am dat seama ca toate sunt necesare si am luat 3 in 1 (carut cu landou si scoica). Ne place foaaarte mult. Are doua roti mari apropiate in fata si doua mici in spate. Se strange f usor (am incercat si cu o mana si mi-a iesit), iar scoica sau landoul se monteaza foarte usor. Ne gandeam sa nu luam landou, caci caruciorul are mai multe nivele, inclusiv orizontala, insa mi se pare mai safe si mai comod pt bebe in landou. In plus se poate folosi si prin casa sau in vacante, asa ca nu ne pare rau. Scoica mi se pare si ea f utila, se poate folosi pana la 13kg, insa cum spunea si Chatonel nu e bine sa tii bebele mai mult de 1h in el caci nu sta f comod. Eu ma gandeam ca pot sa-i pun o paturica in scobitura atunci cand chiar e necesar sa-l tinem mai mult de 1h in scoica. Carutul mi se pare mare si f usor de manevrat, dar se strange asa de frumos incat incape perfect in Smartutul meu .

Denisamada am citit ca vrei sa-ti cumperi patut de la BabyExpo. Si eu am vrut sa-mi cumpar insa am ramas cam dezamagita. Foarte putine, nu am gasit unul care sa-mi placa (de fapt era unul, dar nu-l aveau pe stoc). De fapt am vrut sa-mi cumpar mai multe lucruri si nu am gasit: cadita, sutiene pt alaptat, camasi de alaptat si mai am in listuta. Mi s-a parut mai reusit Kidex unde aveau expozanti cu lucruri mai frumoase, dar nu mai am rabdare pana atunci si o sa o iau usor usor prin magazine.

Eu cred ca sunt un pic paranoia. Cei din jur imi zic ca am burta mare, insa mie mi se pare cateodata atat de mica incat ma intreb cum de incape un copil normal de 32 sapt acolo .

Si daca tot ati vb de copii urati la nastre: eu m-am nascut atat de urata incat mama a inceput sa planga, si era la al doilea copil. Toate asistentele se mirau cat de urata pot sa fiu...Si am fost vreo 3 luni asa urata...dupa aia cica am inceput sa ma fac frumusica

Deja m-am intins prea mult. Va

Olga 31+ David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Dana, eu cred ca nici prietenii si nici dusmanii nu ar trebui sa comenteze la nici un nume ales de voi copilului vostru propriu. As ca nu ai nici un motiv sa nu pui Matteo, daca asta va place.

Colega mea si sotul ei isi doreau o fetita Mara, inca inainte sa se casatoreasca, in 2004. In august anul trecut a venit pe lume fetita mult dorita, dar pt ca in jurul lor rasarisera intre timp 4-5 Mara-e pt ca era la moda Mara si Maya, au renuntat pe motiv ca a e prea obisnuit, sablonist si blazat deja. E bine ca au renuntat la visul lor pt binele fetitei, dar nu e cazul ca mediul social sa ghideze chiar asa deciziile de acest gen.

Daca aveam baieti, unul ar fi fost David si celalalt Victor, cu toate ca Davizi sunt la gradi tot 1 din 5 si la maternitate in fiecare zi macar cate unul. Noua tot ne place f mult.


Mami Clara, 35+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

felicitari Olga pt cumparaturi...acum cred ca te joci cu ele prin casa
am vazut ca ai smart, probabil in 2 locuri. ai idee daca e legal sa punem scoica pe scaunul din fata daca dezactivam air-bagul? atata timp cat nu exista scaune in spate? eu nu am reushit sa ma lamuresc

36+
poze

AMR 26 de zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Kea in articol era vb despre tatii care isi filmeaza sotiile cum nasc, nu despre incurajarea lor. MIe una nu mi-ar placea sa fiu filmata cand nasc si l-am intrebat pe sotul meu, nici el nu vrea. Si intr-adevar nu se stie daca copilului i-ar face placere sa vada peste ani asa ceva. Eu pe sot nu-l iau din aceleasi motive: n-ar rezista. Ii este frica sa-si ia si sange pt analize...Decat sa stau sa-mi fac griji si pt el daca lesina sau nu, mai bine ne vedem dupa, iar eu ma concentrez pe "treaba mea". Abia l-am convins sa se uite pe Youtube la o nastere si a zis ca ma apreciaza f mult. Asa ca mie mi-e de ajuns .

Am citit ce a scris Aris despre carut si mi-am dat seama ca nu am verificat daca are frane. Logic orice carut ar trebui sa aibe nu? Abia astept sa vina sotul sa mi-l aduca din masina, caci m-ati pus pe ganduri acum.....

Olga 31+ David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

CLARA .Multumesc ptr raspuns!Noi avem o lista cu nume dragute ptr baietei dar am fost nevoiti sa tot eliminam cate unul pe motiv ca sunt deja date copiilor cunostintelor.Imi plac mult numele printeselor tale.Eu daca aveam fetita o numeam Rebecca.

Dana mami de Vanessa(08.03.2006)si Albert (20.12.2007)si 34+ http://bd.lilypie.com/3hFFp2.png
poze albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Aris eu am un smart For Four. Este o masinuta mica, dar foarte incapatoare. Din pacate nu pot sa-ti raspund la intrebare. Si eu tot la asta ma gandeam astazi...mi-ar fi placut sa pun scoica in fata cand conduc, caci in spate sta cu spatele la tine si nu-l vezi deloc. Sunt tare in ceata pe acest subiect. Daca stiti fetelor ceva, va rog sa ne ajutati

Danonique nici mie nu mi se pare normal sa-ti pui numele in fctie de prietenii vostri. Daca iti place un nume...de ce nu? Noi avem prieteni f apropiati care vor fi si ei parinti in curand. Cand i-am intrebat ce nume o sa-i puna la bebe, au spus David. Ei nu stiau cum o sa-l cheme pe al nostru. Nu m-a deranjat. Oricum fiecare familie gaseste pana la urma un alint pt bebe. Eu sunt sigura ca nu o sa-l strig David prin casa...sigur se nascoceste ceva. Pe surioara mea mai mica, a pana la varsta de 6 ani (cat are acum) am strigat-o in vreo 3-4 feluri. Acum toti ii spunem "Chitibus". Ea singura si-a pus porecla asta mai demult Asa ca stai linistita, confuzii nu vor exista.

Olga 31+ David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

danonique fratiorii ce parere au? Cum le-ar place pe bebe?

Noi habar n-am cum il vom numi pe bebe, avem niste nume acolo dar nu-mi sunt suficient de dragi. La primul copil stiam cum vreau sa-l cheme daca va fi fetita cu un an inainte de-al concepe dar acum parca-s batuta-n cap

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciresica5 spune:

MARIAAAAAAAAAA, FELICITARI!!!!!!!!!
Gata, ai scapat in sfarsit!!!!!! Bine ai venit pe lume printesa Casia!

Olishka, ziceai ca nu ai gasit sa cumperi cadita de baie de la Baby Expo? Nu erau deloc sau nu erau dragute?
Eu nu am cumparat pana acum si-mi pusesem toata speranta in acest targ!

36+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaMami spune:

Dragelor, scoica se monteaza foarte legal pe locul din dreapta fata al oricarei masini, daca sunt indeplinite urmatoarele 2 conditii:
1. pozitionarea bebelului este cu spatele la directia de mers (deci nu se uita spre geamul din fata, ci spre spatarul scaunului)
2. airbag-ul dreapta fata este dezactivat.

Masina mea chiar are instructiuni lipite de dosul oglinzii despre cum sa instalezi scoica, deci don't worry.


Simona 34+, cu David Christian / Clara Micaela

mami de
Eric Christian (02.03.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

OLGA felicitari ptr cumparaturi!Cat despre prezenta tatalui la nastere eu sunt pentru.La noi tati a asistat la nasterea copiilor si m-a sustinut foarte mult.Acum nici nu concep sa nu fie alaturi de mine.Cu filmatul nasterii nu sunt de acord si cred ca mai tare m-as enerva sa il vad ca in loc sa ma tina de mana si sa ma mangaie el sta cu camera sa imi inregistreze grimasele.Avem niste prieteni care au filmat nasterea copilului si mi s-a parut exagerat.Cateva fotografii inainte si eventual la taierea cordonului cred ca sunt suficiente.Acum totul depinde si de taria de caracter a fiecaruia.Decat sa mai ai si grija tatalui pe langa durerile nasterii mai bine sa stea pe hol.

Dana mami de Vanessa(08.03.2006)si Albert (20.12.2007)si 34+ http://bd.lilypie.com/3hFFp2.png
poze albert

Mergi la inceput