Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (66)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Citat:
citat din mesajul lui musettepink

Ce fac mamicile?



cd ce mai faci?




Minunea a venit! de printisor Luca Nicolae




Chiar ca nu o mai vazui pe cuscra-mea demult

Robi ne-ai parasit????:(:(

laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)
Alexia
Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

irina nu stiu cat conteaza varsta bebelusului. Cred ca mai degraba conteaza de cat timp bea cu biberonul...Noi spre exemplu eram cu bibe de la 2 luni si totusi nu bea bine cu avent cu 3 picaturi. Asa ca nu te grabi, lasa fata sa se obisnuiasca

Edit ; noi inca bem cu cel cu 2 picaturi, asta am vrut sa spun, ca trebuie sa se obisnuiascaea cu cantitatea de lichid si apoi treci la mai mare.

Nocom chiar daca nu am timp sa scriu , eu va citesc , sau sunt atenta la capitol. Nu mereu am timp, dar daca pot schimb macar capitolul... va pup

Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Feteloooooooooooor

am si eu ceva sa impartasesc cu voi, ce s-a intamplat azi.

Am o comoara de 5 luni jumatate. Ia sa vedeti faza.

Fi-miu nu mananca nik altceva decat tzitzi si nu a baut in viata lui apa sau ceai. Vazand ca ma lupt cu tampenia aia de Vigantol, (de doua zile tot uit sa ii dau si azi se trezeste neuronul lauz ding!!!) zic hai sa ii dau. Noah, nicio treaba, il scuipa afara cu limba, eu iar ii picuram din sticla si tot asa. Zic eu, ia hai sa incerc sa sterilizez o lingurita sa picur sa vad ce se intampla. L-a hapait, mai vroia. Neuronul lauz zice ia hai sa ii pun vreo 40 de ml din ceaiul meu de tzitzi- fenicul, chimen si anason- ca si asa il stie ca eu beau de 5 luni si trece in lapte.
Mooooooooooooooooama cum a ras ceiutul ala. I-am pus in recipient Avent gradat sa vad cat bea. Era sa manance si lingurita, bea din lingurita cu gura pana la urechi, nicio grimasa. Cauta cu ochii lingurita(care e si rosie, singura lingurita din casa de plastic pt ca noi daca nu suntem diversificati nu suntem inca dotati, in we ne luam ce ne trebuie)
Vaaaaai ce a mai baut cu lingurita si ce i-a placut. Nu scoate nicio limba, nu impinge deloc afara. Ba sa vedeti ce lipaie la ceai. Yummy! O sa ii mai dau.

Mi s-a umplut inima de bucurie sa vad ce bea copilul meu cu lingurita! Si eu care ma gandeam la momentul asta cu strangere de inima. Hmmm, total relax! Eu zic ca e semn buuuuuuuuuun!!!

Multumesc ca v-ati facut timp sa va uitati si la noi. Am vazut si eu bebelina adorabila Crina care papa iaurtel... (nu e cam plina lingurita? papacioasa)
Am vazut si suratele Bianca si Inisa. Vaaai ce distractie e la voi Laureta

Pe bebelina de claugeo nu o pot vedea, filmul cred ca e private, nu se deschide.

Anamona, intrebai daca nu m-am razgandit cu preambulatorul. Nu, nu. Noah "merge" asa de 3 saptamani, nu e o noutate, acum se taraste distanta mai mare decat in filmulet dar e greu cu filmatul, cum vede camera se hlizeste la ea si se opreste. Ma rog, ce vroiam sa zic este ca vorbeam de premergator pe aici desi fi-miu se tara deja prin casa. Si ideea este sa il impiedice sa se loveasca de obiecte deco si de mobilier, cadrul acela il protejeaza. Sunt in continuare pro. Am si ochit premergatorul preferat.

Eu am dificultati in a ma hotari cu scaunul de masa. Am vazut si preturile fff aberante, produse care fac chestii neinteresante( nu vad de ce l-as culca in scaunul de masa, adica nu pricep ce ma freaca astia in magazin ca se lasa pe spate, asa si? eu nu il hranesc pe spate si nu ma astept sa se culce la masa) Ma rog, inca ma uit dupa un scaun rezonabil si care sa fie functional. Mda...pupici

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

Sunt cel mai frumos din Universul acesta



-----------------------------------------------------------------------


" There is only one pretty child in the world, and every mother has it. (Chinese Proverb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Multumim de aprecieri, intradevar manaca bine si ii cam place ce ii dau

Eva pe Noah nazdravanul, da e cam plina, pt ca e lingurita ceva mai mare pt copilasi mai avansati daca pot zice asa...trebuie sa o schimb, are una dar mica totusi si stau hattt timp pt papa, asa cu lingurita asta pana ii cumpar alta e buna totusi. Sa ii dai mai des sa bea cu lingurita, e bine ca o accepta

Irina noi nu folosim bibe de la avent, ci unele Bebe Nova sau Primii Pasi, inclin sa cred, ca depinde de tetina..sau habar nu am eu cum sunt acestea avent




fericita de Crina Alexandra
Crinul Meu
Eco
Crina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kllemi spune:

buna seara...hai ca mam descurcat si sg. l-am zapacit azi toata ziua, dar sa stiti ca v-am urmarit, am vazut ca vb. de papa diversificata, si acum sa va intreb si eu: cu ce incep prima oara??? ce pot sa ii dau sa manance prima si prima oara???? si la cate luni pot sa incep???? hai ca v-am terorizat.....

Sunt asa de terorizata de mancarea asta ca ma gandesc,daca nu pot sa ii dau san pina se duce la scoala.... imi este frica , ca nu o sa ma descurc.....offfff

Va pe toate, muuuuuult mia fost dor de voi

mami super fericita de AMALIA-ANDREEA......12.10.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paula-Laura spune:

Buna seara si de la noi!

Noi pe aici, va urmarim cu interes, insa nu prea reusesc sa scriu cu bebe duracell langa mine
Am vazut multe multe filmulete cu copii care mai de care mai frumosi, papaciosi, razaciosi si gimnasti

Pt fetele interesate de jumper , am primit o recomandare pt articolul de aici http://jollyjumper.ro/index.html. Eu cred ca il voi comanda, de abia astept sa il vad pe pici in el

Eva toata stima pt frumosul conspect In principiu eu vreau sa incep cu legume-fructe-cereale (Mihnea avea 7500 gr si 68 cm la 4 luni,deci nu sunt necesare cerealele pt inceput.

Acum intrebare: daca doctorii recomanda la 10 masa de fructe si la 14 cea de legume, si totodata ca alimentele noi sa fie introduse in prima parte a zilei, daca incepi diversificarea cu legume o vei face dimineata(si ii muti masa ulterior) sau direct la pranz?

si stau cu ochii pe voi

Mami de Mihnea (09.10.2008)
poze
www.onetruemedia.com/shared?p=7a2406b2610465e5331ebf&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Nici o sansa sa va prind din urma. Azi am umblat de zabauca dar sa vedeti maine ce va fi... Acte, acte si iar acte mama lor de acte.

In sfarsit raportez o grasunica de 6 kile si 63 de centimetri la 4.5 luni, ceea ce da o crestere cam de 1kg/luna. Not bad pentru balerina mea.

Lumi nu stiu cum sa schimb numele blogului deocamdata. Mie mi se pare haios sa se cheme mediocru. A si nu mai am parul asa, e blond auriu

Ada sper ca sunteti k in seara asta.

Va pup pe toate. De o ora si ceva ascult numai melcul suparat, ma cam supar si eu si in mod clar anda s-a suparat pe canapea, maraie si pun pariu ca ii gasesc lacrimi de crocodil. Si am de calcat si facut curat ca vine socrela maine si de imbaiat si adormit copilul iar soata mea face ore suplimentare. Dar cred ca tot el face si curat mwahaha!

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui Paula-Laura

Buna seara si de la noi!


Acum intrebare: daca doctorii recomanda la 10 masa de fructe si la 14 cea de legume, si totodata ca alimentele noi sa fie introduse in prima parte a zilei, daca incepi diversificarea cu legume o vei face dimineata(si ii muti masa ulterior) sau direct la pranz?




pai cam asa ceva, noi incepem cu masa de pranz, ora 14h00. Oricum masa de la 10h00 cu fructe, la inceput, nu este considerata masa, e gustarica asa, apoi e completata cu lapte, branza, cereale, etc
La noi fructele vor fi introduse pasul 2.

Monycac, pai e fff bine ca Eva a luat in greutate. Faza cu dublatul greutatii la 4 luni de care vorbeam este estimativa, si Naoh la 4 luni o dublase si avea si ceva peste. Nu e o regula, poate fi putin minus sau plus.

Dar unele cazuri sunt intr-adevar. Imi povestea pediatra lui Noah ca tocmai vizitase un bebe care la 4 luni avea 10kg jumatate. Dar era alaptat la san 100%. Cica e vorba de obezitate infantila doar ca nu se stie daca va ramane o constanta tocmai pt ca e 100% pe san. Cu laptele praf e problematica obezitatea.

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

Sunt cel mai frumos din Universul acesta



-----------------------------------------------------------------------


" There is only one pretty child in the world, and every mother has it. (Chinese Proverb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

nu v-am parasit aici sunt cuscra
Am avut niste zile grele, fimiu nu manca, dupa 10 ore de somn, refuza masa de dimineata, nu mai vroia lapte deloc, cu chiu cu vai baga 300ml in 24 de ore si ceva piure de mere Fierte
am fost disperata, a slabit vreo 200 de grame in ultima saptamana si m-a speriat tare, mi-era frica sa nu patesca ceva ca nu manca mai nimic

Aseara am fost la dr: infectie urinara cu klebsiella(veche, aparuta la analizelele de acum o luna, pe care abia acum le-am luat vina mea, am zis ca daca sumarul e ok si urocultura o fi ok)
si ce credeti ca mai are ANOREXIE
Nu ne-a dat inca antibiotic pentru infectie, luam Sumetrolim (un fel de biseptol), luam prafuri Biotics si ar trebui sa luam si Infant formula (nimeni nu a auzit de asta, nu se gaseste...pana la urma am dibuit ce e, multivitamine naturale se gasesc intr-un singur loc, ajungem in we)
Trebuie sa facem eco la stomac si trebuie sa mergem la chirurgie pentru decalotare(i-a umblat la putza si i-a curs sangedesi noi il decalotam cate un pic la baie)

Astazi a mancat un pic mai bine, a baut cam 350 ml de lapte deja si sper sa mai bea 180 dupa baie

Sper ca toti bebii si mamicile sunt ok
Nu va suparati ca n-am mai intrat, am fost cam disperata de maine prestez si citesc si din urma

Mami de Mikul Robert Constantin
http://community.webshots.com/album/567717346vFUaEH

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

Hmmm slabuta miscare in seara asta... unde sunt albinutele???

Eu ma duc la nani, ne auzim maine.

Noapte buna tuturor

PS Edi vezi sa nu te mai prinda mami cand te dai jos din pat sa vi la intalnire....






mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei (11.07.2004)


poze cu noi


poze DARIA


Mergi la inceput