Colectia de toamna - iarna 2005 (230)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

Felicia, La multi multi ani!
Sa ai tot ce iti doresti, sanatate maxima, noroc si fericire.

ioana, si acum de ce vrei sa te chinui? de ce nu iei medicamnetul vezi ca a mai aparut un medicament pentru ablactare se ia numai o pilula parca. succes!

ina, sanatate multa la voi!

mady, bravo pentru ti-ai gasit echilibru si succes pentru gasirea unui job.

maria, direct de la editura crisan nu ai gasit?vezi ca sunt o gramada de librarii online ce au cartea 366 povesti.
felicitari pentru reusita cadoului.

noki si in weekend unde papi? gaza ta nu papa seara?
s-a mai relaxat treaba la job?

miha, anda, vreau sa va vad vesele si odihnite pe partia de schi, asteptam pozele.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Feli La multi ani!!! Sa fii sanatoasa si sa te bucuri de toate lucrurile bune din viata ta!

A venit primavara !!!

Ina cum sa-l treci pe lapte de vaca la 8 luni?!
Laptele de vaca are:
-mai mult sodiu, este mai greu pentru rinichi
-raportul calciu-fosfor nu asigura o asimilare asa buna a calciului ca la laptele de mama. Formula e mai catre laptele de mama, este de preferat!
-raportul cazeina-albumina este in favoarea cazeinei, pe cand la laptele de mama si formula in favoarea albuminei. Albumina e o proteina mai usor de digerat si asimilat.

Inca e mic, macar pana la 1 an lasa-l pe formula!
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bianca_mo spune:

LA MULTI ANI FERICITI, FELICIA!
va dorim o primavara frumoasa, fara boli si probleme!
Bianca, mama lui Serban
10 decembrie 2005
serban

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

La multi ani, Felicia! Ce zi de nastere frumoasa ai !

Soanso, multumesc!

ioana, eu am folosit cu succes tinctura de salvie, dizolvata in putina apa. Am intarcat brusc, fortat, am luat hotararea de pe o zi pe alta pt ca donsoara incepuse sa ma muste pana la sange cu dintii de jos nou aparuti, ii ieseau si aia de sus si era riscul prea mare. N-am facut galme, febra, nimic, dar cateva zile am mai scos putin cu pompa daca se intareau sanii prea tare.

maria, bravo ca ati scapat de antibiotic!

ina, sanatate multa!


Eu am fost vineri la dr, saptamana asta cica sa merg sa fac endo&colonoscopie, o placere. O sa ma adoarma cu masca si ma trezesc dupa 20 de minute, dar tre sa merg insotita ca nu am voie sa conduc dupa aceea. Mi-au dat niste formulare de consimtamant de semnat, 20 de pagini in total, cu riscurile explicate clar si infricosator. brr

Daca nu m.as simti asa rau nu m-as duce, dar de 2 saptamani nu ma lasa durerea deloc...

Pe de alta parte, avem si motive de bucurie in familie. Se pare ca voi deveni bunica. Fiica-mea umbla de cateva zile cu o salopeta roz in care si-a bagat broasca testoasa de plus, arata ca prin luna a 8a, asa. Capul dihaniei nu se vede, si carapacea da protuberantei un aspect rotunjit, f veridic, se uita lumea ca la urs pe strada. La cat de bagaciosi sunt apropo de copii, de data asta nu indraznesc sa intrebe nimic, nici nu zambesc, numai se chiondorasc intens.
Ce si-or fi inchipuind?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

O primavara insorita!

Ioana, roxi, lavi, mihaela -

Feli LMA cu sanatate si bucurii, sa-ti fie toata viata o primavara!

Miha sanatate multa!

Citat:
Pe de alta parte, avem si motive de bucurie in familie. Se pare ca voi deveni bunica

sa cad de pe scaun de ras!


pup!



Lavi, de-aia am stat eu asta-noapte pin' la rasaritul soarelui, sa fac "cercetari".
Cu Rachie a fost simplu, a fost pe formula de la 3 luni pina la un an.
Aici am vazut copii carora li s-a dat lapte de vaca si de la 7 luni si nu au avut nimic.
In general se sugereaza sa astepti pina catre un an, dar nu vroiam sa-i dau formula patru luni si apoi sa-l trec pe lapte de vaca, prea multe schimbari. O sa mai incerc cu produse lactate, sa-si ia necesarul de calciu.
stiu ca nu suge suficient fiindca pampersul este foarte putin ud dupa sase ore, comparativ cu Rachie la varsta lui, pe care trebuia s-o schimb la fiecare doua-trei ore

There are basically two reasons not to give whole milk until they hit
a year old. The first one is that milk is not fortified with vitamins
and minerals like formula is... Iron deficiency in infants can cause
brain damage. The second reason is that an infant's GI tract is not
mature enough to digest the large proteins of cow's milk, and the
salt/protein content of it is too high and can possibly stress their
kidneys. The irritation of the milk proteins to their digestive tract
can sometimes cause microbleeding (not observable) and over time could
cause anemia (see first comment).
It's not that long to wait for the switch. I know that formula is
expensive, but the nutrition a baby receives is critical to their
development. My advice is to bite the bullet and don't mess with it.

Below is a link to the AAP site with the full article on bottlefeeding
infants. But here's a quote:

'You and your pediatrician should work together to select a formula
that best suits your baby's needs. But be sure to give your baby
formula, not cow's milk, for the first year of life. Young infants
cannot fully digest regular cow’s milk as completely or easily as
formula. Cow’s milk contains high concentrations of protein and
minerals, which can stress a newborn's immature kidneys and can cause
severe illness at times of heat stress, fever, or diarrhea. Also, this
feeding lacks the proper amounts of iron and vitamin C that infants
need. It may even cause iron-deficiency anemia in some babies, since
protein can irritate the lining of the stomach and intestine, leading
to loss of blood into the stools. For these reasons your baby should
not receive any regular cow's milk for the first twelve months of
life.'








Ina, Rachel Georgia ( 23 Nov.,2005)si Robert Edward (1 Iulie, 2008)


Today is a wonderful day; I choose to make it so.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Feli, LA MULTI ANI! Sa iti dea Dumnezeu tot ce-ti doresti si pe langa asta multa sanatate, noroc si impliniri alaturi de cei dragi!

Miha, super dulce Maya!
Bafta multa la endo-colonoscopie!


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“God could not be everywhere and therefore he made mothers.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

miha beton Maya!
Cu endosopia, ce sa zic, daca-i musai, cu placere. Bafta!

Ina pai ce ziceam si eu: proteinele laptelui de vaca (cazeina) sunt mai greu de digerat decat albumina. Apoi incarcatura mare de saruri. Si raportul Ca/P.
Tocmai, nici cu lactate din lapte de vaca nu e bine sa insisti, dra mea nu-mi recomanda nici branzica decat o data la cateva zile dupa 8 luni, mai mult de gust, tot pt faptul ca are prea multa cazeina.
Ce mare scofala ca peste 4 luni sa schimbi iar laptele? Mai e o gramada pana atunci si oricum poti sa-i prelungesti "dieta" de formula daca nu vrei schimbari asa dese in viata lui.
Da, sunt copii care beau de mici lapte de vaca si sunt aparent sanatosi, dar stii sigur ca nu au anemie? sau ca peste cativa ani nu vor avea probleme cu rinichii sau intestinele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

La multi si fericiti ani, Feli!

Ioana, medicamentul-minune pentru ablactatie care se ia in doza unica se cheama Dostinex, e de generatie mai recenta si are ceva mai putine efecte contrare decat Bromocriptina, dar tot nasol e. Tinem pumnii sa depasiti cu bine momentul!

Cum stati cu martisoarele?
Cristi si-a ales unul cu ... McQueen, of course . Iar Ana a primit o matza mica si dulce .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Sa aveti parte de o primavara minunata, plina de soare si bucurie!!!

A venit Adila dupa o lipsa de peste o saptamana si s-a ales bufnita mica cu martisorul preferat: un ponei-bebe care cere de papi, rade mumos, se aude cum lipaie etc. E in al noualea cer.Adevarul e ca pana si mie-mi place. E Cherelee cea mai draguta dintre toate.
Io m-am ales cu martipan si o zambiluta in ghivecel, asa ca-s tot happy.

Ioana- spor la actiunea cea mareata si greu de acceptat.

FELI- La muuuulti ani, plini de veselie, sanatate, arminie, pozne de soarec, iubire infinita de-a lui Doru si eventual un aparatament mumos pentru toata gasca!

Miha- fii-ta e maaaaaaaaaaaaaaaare figura!

Roxi- in week-end...depinde cu mancarea. Daca e Adi acasa, duminica adica, fac de papa, daca nu, nu. Sarah seara papa paine cu sunca sau chestii reci, oricum. De-astea am, dar nu mancare gatita.
Azi insa am sarbatorit venirea primaverii cu o tava de lasagne care au iesit dementiale si un tort Dr Oetker, cu piersici. Sunt fana.



Poze cu Sarah si mami 1 si 2
www.dropshots.com/saralyna2005#albums/Party%20Sarah%202%20anisori" target="_blank">PARTY SARAH 2 ANISORI!!!!
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Sa aveti o primavara minunata!!
La noi ploua, dar ne strangem in gashca sa facem schimburi de martisoare Daca nu uit aparatul, o sa postez si poze.

Feli, LA MULTI ANI! fericiti si impliniti

Ina, sanatate!

Miha_80, bafta la programarea de saptamana viitoare.

Noki, ce frumos v-ati cadorisit

Mergi la inceput