Gravidute si mamici intre 25-35 de ani (25)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns neliaCris spune:

http://community.webshots.com/album/572189359UccuhU

14 martie 2008 m-am nascut!!!!deja am un anishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katiapam spune:

Millie-poti sa-ti faci cont unde iti place
www.photobucket.com (asta imi place)
www.flickr.com
www.websphoto.com
Nelia-sarcina usoara prietenei tale,sa aiba un bb sanatos
si mie imi ziceau ca daca imi da un tratament se imprastie in corp si se aduna iar in alta parte si mai bine operat si scos decit sa se mai plimbe de ici colo
io mi-s clujeanca



ticker
deGiulia (20 iunie '07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Multumesc fetelor,maine dupa eco intru si va dau vestile
Endometrioza reprezinta, simplist vorbind, o afectiune ginecologica caracterizata prin prezenta de tesut endometrial functional in afara cavitatii uterine. Cu alte cuvinte, tesutul care in mod normal captuseste cavitatea uterina poate fi gasit, la anumite femei, in mod anormal, si in alte locatii situate extrauterin. Localizarea acestor tesuturi ectopice poate sa fie atat in zone adiacente aparatului genital feminin (ovare, ligamente largi, ligamente uterosacrate, peritoneul pelvin, septul rectovaginal, vezica urinara, etc.), cat si in locuri absolut imprevizibile, precum ar fi Sistemul Nervos Central, plaman sau tesut miocardic.
Diagnosticare: Endometrioza poate fi diagnosticata de catre medicul ginecolog, care examineaza direct zona pelviana cu un mic instrument numit laparoscop. Laparoscopia este o procedura rapida, care permite depistarea endometriozei doar atunci cand este vizibila in zona genitala. In timpul unei asemenea investigatii, ginecologul sesizeaza mici puncte pe vulva, vagin, colul uterin sau intr-o alta sfera genitala. Aceste puncte sau "insule", cum le mai numesc ginecologii, sunt leziunile cauzate de fragmentele de endometru. Daca fragmentele ajung in afara zonei genitale si se depun pe intestine, depistarea lor este mai dificila.
Totusi, mai ales in astfel de cazuri, contactul sexual dureros este unul dintre principalele indicii care denota prezenta endometriozei. Daca ai aceasta problema, nu ezita sa-i spui medicului.
Un alt factor care intarzie depistarea endometriozei este absenta simptomatologiei. Aceasta afectiune poate fi extrem de dureroasa sau, din contra, poate trece neobservata. Este vorba, mai ales, de persoane care au o forma usoara a bolii.
Care sunt simptomele endometriozei? Multe dintre cazuri sunt asimptomatice. Atunci cand simptomele apar, acestea includ:
Crampe abdominale sau dureri lombare in timpul menstruatiei.
Dureri menstruale severe.
Dureri la defecatie (scaun).
Disurie (dureri in timpul urinarii), in special in timpul menstruatiei.
Dispareunie (dureri la contact sexual).
Infertilitate.
Cine poate face endometrioza? Orice femeie care are menstruatie regulata poate face endometrioza. Aceasta boala afecteaza cu precadere femeile intre 25 si 40 de ani, dar poate afecta si adolescentele si femei mai tinere de 25 de ani. Apare mai frecvent la femeile nulipare (care nu au avut nici o sarcina).
Interventiile chirurgicale In cazurile mai severe de endometrioza, tesutul cicatriceal poate fi excizat in timpul laparoscopiei exploratorie. Excizarea acestui tesut poate ameliora simptomele si poate creste sansele unei sarcini.
Fertilitatea poate fi afectata? Cele mai multe femei care sufera de endometrioza pot avea copii. Sansele de a ramane insarcinata depind de severitatea afectiunii si de raspunsul la tratament. Se recomanda o perioada de observatie fara tratament inainte de a lua in consideratie tratamentul chirurgical.


anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmuletepovestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca
SA IL AJUTAM PE ANDREI






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katiapam spune:

Anca-mersi
scz ca am intrebat dar daca nu ma pricep asa mai invat cite ceva
Adriana-neaparat sa dai vesti de la eco poate punem caruciorul pe prima pagina
abia astept sa duc picea la mareeeeeeeeee
sa treaca orele astea fierbinti deja am umflat colacelul
e galben ca si costumul meu de baie pe care scrie Giulia
vad ca azi am fost tare vorbarete si cred ca ar trebui facut capitol nou
Nelia-merg dupamasa ca e mai calda apa(ma intrebai intr-o zi de apa)
ieri am facut o plimbare cu prietena mea cu bebeul,ne mai intilnim si dam o tura la mare pe faleza,un rece si mai trece ziua
la noi e foarte cald deja sint mereu peste 30gr



ticker
deGiulia (20 iunie '07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katiapam spune:

haideti fetelor la capitol nou



ticker
deGiulia (20 iunie '07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns millie spune:

multumesc fetelor pt .explicati

http://s378.photobucket.com/albums/oo221/enoola/?action=view¤t=20052009314.jpg


Monica mami de Timeea Alexandra ( 25.02.2009)

Mergi la inceput