Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  La bucatarie

Peste Pangasius - ATENTIE!!!

(4 voturi)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Vezi toate retetele
Adauga si tu o reteta!
Biscuiti dulci umpluti cu ciocolata si alune * Biscuti dulci cu fructul pasiunii * Prajiturele cu cardamom * Tiramisu Cheesecake * Gogosi coapte * Tort negresa * Rulada cu mango si fructul pasiunii * Negresa simpla cu nuci *
Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 8

Rufus

9327 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Rufus un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui vikinga
...dar esti de acord cu mine ca nu se prea poate sti daca e de pe la crescatoriile de peste care aprovizioneaza capitala ori chiar direct de la 200-300km.

Ce sa zic...scrie "crap de Dunare", de exemplu...e drept, daca mint ei, va mint si eu. Dar asta e, trebuie sa-i cred si pe aia cu "salau de Nil", "biban din Marea Rosie" si "chefal de Mediterana".
Si da, mi-ai adus aminte, crap la acvariu se gaseste mai tot timpul pe undeva...

Oricum, mi-ati facut o pofta de peste...desi chiar duminica am mancat Dorada la gratar...din marea Egee, prins de viu! Ala peste, plin de omega, fara oase...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Mergi la inceput
dennise
dennise

31 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
buna dragelor , de cand ma stiu ,toti barbatii din familia mea sunt pescari iar pestele adus de ei a fost intotdeauna gatit in diferite feluri si mancat de toti membrii familiei de la mic la mare.Cat despre pangasus sau cum s-o chema bunica a spus asa" maica...asta nici nu miroase si nici nu are gust de peste..sa nu mai cumperi">asa ca m-am conformat si asta e...Poate un pastrav prins pe ape de munte...( visez)
Mergi la inceput

valentinag

6964 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luivalentinag Adauga semn de carte la raspuns Trimite valentinag un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
Nici crapul de Dunare nu ajunge proaspat la Oradea ori mai stiu eu unde in Romania, nu-si iau firmele mari riscuri din astea, se stie cit de perisabil e pestele.

Dupa cum da din coada, ai zice ca-i viu...

ei o fi adus cu acvariu'. Acum serios, in bucuresti o mai fi, ca e piata de desfacere mare, dar esti de acord cu mine ca nu se prea poate sti daca e de pe la crescatoriile de peste care aprovizioneaza capitala ori chiar direct de la 200-300km.

Chiar asa este adus,in niste bazine cu apa!Dimineata la 4 se incarca bazinele cu peste si la 6 sunt pe platforma la metro,carefour,pescarii etc!

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea
Mergi la inceput
mandarinutza
mandarinutza

2088 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mandarinutza un Mesaj Privat  Reply with Quote
Noi consumam pangasius, dar si pastrav,salau,macrou, somon, dorada. Eu prepar pestele numai la aburi, la steamer.Am mancat si prajit la soacra-mea si nu mi-a placut. Ii dau si fetitei mele, care adora orice peste, si recunosc ca e mai usor sa ii dau file de pangasius, sa nu stau sa scot oasele. Mie mi se pare un peste bun, gustos.

Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze
Mergi la inceput
raluca30
raluca30

581 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite raluca30 un Mesaj Privat  Reply with Quote
pangasius e un peste ieftin si prost,am gustat,nu mi-a facut rau ,dar pur si simplu nu se merita ca peste..e prost calitativ.
mancati somon oamenilor,in special importat din Norvegia,aia au crescatorii si au si psihologi pt pesti,nu de una ,de alta,sa vada cum se simt pestii la ferma,daca nu se simt prea inghesuiti sau prea nefericiti
Nu stiu cati dintre voi stiu dar carnea pestelui,orice rasa trebuie sa fie alba,curata,fara firele alea negre,firele alea negre sunt de fapt viermi,pesti infectati din ape murdare,inclusiv pestele din apele romane,nu e periculos la om,dar totusi nu e nici prea placut cand stii ce e...
Mergi la inceput
cristy36
cristy36

4 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luicristy36 Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
m#259; bucuram c#259; în sfâr#351;it, dup#259; 5 ani în care nu am mâncat deloc carne, am descoperit un tip de pe#351;te la care nu fac alergie, acesta fiind pangasius. Am v#259;zut documentarul postat pe site. "poft#259; bun#259;!" De mâine voi posti din nou pentru tot restul vie#355;ii.
Mergi la inceput

capcaunul

6823 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite capcaunul un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui raluca30
mancati somon oamenilor,in special importat din Norvegia,aia au crescatorii si au si psihologi pt pesti,nu de una ,de alta,sa vada cum se simt pestii la ferma,daca nu se simt prea inghesuiti sau prea nefericiti

Adica tu ne propui sa cadem din lac in www.fishandfly.com/articles/20090212" target="_blank">putz
Mergi la inceput
blackpanterro
blackpanterro

6192 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite blackpanterro un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui raluca30

Adica tu ne propui sa cadem din lac in www.fishandfly.com/articles/20090212" target="_blank">putz

Si eu vazusem mai demult o emisiune pe Discovery unde aratau cum se injecteaza somonul cu colorant ca sa aiba aspect mai frumos.Au si aratat nuantele de portocaliu ce sunt folosite, intr-un catalog, exact ca si acelea cu care iti cauti vopseaua potrivita pt zugravit.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious
Mergi la inceput
melanies
melanies

98 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimelanies Adauga semn de carte la raspuns Trimite melanies un Mesaj Privat  Reply with Quote
Pangasus e din aceeasi clasa cu catfish-ul care se prinde in mod frecvent in apele din Canada. Ei bine eu nu as manca asa ceva nici daca ar depinde viata mea de asta. Noi cand mergem la pescuit avem o manusa speciala pe care o folosim ca sa punem mana pe scarbosenia asta de peste pana il scoatem din ac sa-l aruncam inapoi in apa. Iar in timpul "procesului" de extragere din carlig scarbosenia pur si simplu guita ca un porc.
Mergi la inceput
Diablette
Diablette

258 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Diablette  Trimite mesaj yahoo luiDiablette Adauga semn de carte la raspuns Trimite Diablette un Mesaj Privat  Reply with Quote
nici eu nu as manca in viata mea porc, dar cu exprimarea din mesaj ai reusit sa imi intorci stomacul pe dos cum nu au facut-o niciodata mirosul, gustul sau gandul ca as putea manca carne de porc. dar as manca in continuare pangasius (ca de altfel orice tip de peste)

Citat:
citat din mesajul lui melanies

Pangasus e din aceeasi clasa cu catfish-ul care se prinde in mod frecvent in apele din Canada. Ei bine eu nu as manca asa ceva nici daca ar depinde viata mea de asta. Noi cand mergem la pescuit avem o manusa speciala pe care o folosim ca sa punem mana pe scarbosenia asta de peste pana il scoatem din ac sa-l aruncam inapoi in apa. Iar in timpul "procesului" de extragere din carlig scarbosenia pur si simplu guita ca un porc.

Spuneti NU prajelilor de orice fel, sucurilor sintetice, fumatului, margarinei, FACETI multa miscare, dragoste, fapte bune, acte de caritate, iubiti, iertati, daruiti, hidratati-va corpul si pielea, folositi cosmetice cat mai naturale, mancati ciocolata cu 85% cacao, beti suc proaspat stors de grapefruit si portocale, ganditi pozitiv, nu mai faceti RAU...

SEE no evil, HEAR no evil, SPEAK no evil... DO no evil
Mergi la inceput
Pag. din 8 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com