GRADINITE CONSTANTENE(2)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns m.roswita spune:

La multi ani tuturor!
Eu am baietelul la gradinita "Gamex" din septembrie 2009 si sunt foarte multumita.
Programul este de la 8:00 -17:00
Taxa este de 400 ron/luna,mancarea 8ron/zi,transportul,daca se opteaza pt el se plateste in functie de zona.
Dotari:fiecare grupa are sala de clasa,mobilier nou,exista baie pe fiecare etaj,dormitor,sala de mese,loc de joaca amenajat in curte.
Mancarea este in sistem catering.
Sper ca va este de folos ceea ce am scris.
Daca mai aveti intrebari...
Sanatate la pitici si la mamici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nictatiana spune:

Buna! Eu m-am mutat in 2010 in C-ta de la Navodari. Cu cel maricel ne-am descurcat si l-am transferat ptr cateva luni la o gradinita pana a inceput clasa 1, dar am avut un program tare aiurea: de la 12 la 16.
Acum Catalin a facut 3 anisori de Revelion si as vrea sa-l inscriu la gradi pe undeva. Cel mare e la scoala Ferdinand de pe Unirii.
Am vazut gradinita aceea de pe Unirii cu program prelungit....dar am inteles clar ca nu am nici o sansa. Unul ca eu nu am job, plus ca locurile se ocupa cu mult timp inainte.
Stiu ca este o gradinita cu program normal exact in curte cu Scoala Ferdinand, dar nu stiu cum se numeste. Stiti ceva despre ea?
L-as inscrie acolo doar ptr ca e in aceeasi locatie cu cel mai mare.
Eu nu am lucrat multi ani ca am prb. Acum 3 ani scrisesem pe forum ce am patit....apoi nu am mai intrat. Eu am facut o tromboza cerebrala si s-a lasat cu leziuni multiple la nastere. Mi-am revenit dupa ani de umblat prin spitale si in prezent s-a declansat si o boala utoimuna..spondilita. Nu s-a pus prb de job. Acum ma gandeam ca daca sunt mai ok...... sa incerc usurel sa-mi iau un job. Cat pot si eu, logic. Aflu ca nu se inscriu copii la program prelungit decat daca deja lucrez. ok, dar cum as putea lucra la data insrierii copilului daca el merge la gradi abia in toamna??? El ce face, sta singur in casa pana atunci? De bona in privat nu se pune problema ptr ca doar cu un salariu de bugetar...si la ce am patit........
Ok, am zis sa nu ma mai plang odata si...
Ce sfaturi i-mi dati..please?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

roswita speram ca Adina e multumita de raspunsul tau. Eu am vazut la profil ca esti din Buc, este vb de gradinita de acolo?

Tatiana, impresionanta povestea ta si ff grea decizia. pe multi ne obliga lipsa banilor sa facem multe eforturi pentru a razbate in aceasta viata. sfatul meu este sa alegi ceea ce te va mentine cat mai sanatoasa, sa nu-ti afecteze diagnosticul, sa nu-ti accepntueze...copii tai au nevoie de mama mai mult decat orice pe lume, si este important ca tu sa fii langa ei.
Pana la urma cu dovada de job, poate gasesti un prieten ce te poate angaja pentru o perioada, macar fictiv. Te asteptam cu vesti!

Cris mami de Alexia & Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina_R_1 spune:

multumesc mult ptr informatii.asa cum am vazut ca se intreba si crixia,sper ca este vb despre GAMEX din constanta avand in vedere ca tu ai ca locatie trecut bucuresti.insa,aflandu-ne la GRADINITE CONSTANTENE,sunt aproape sigura ca despre cea din cta e vba.
as mai avea cateva intrebari,unele poate banale,dar inainte de a lua o hotarare,consider ca mai bine ma gandesc de 10 ori inainte.si,oricum, parerea unei mamici ce are puiul inscris la gradinita respectiva,conteaza de n ori mai mult decat ceea ce scriu ei pe site-ul lor ca si reclama.asadar,cu speranta ca nu stresez si ca ma intind prea mult cu acest msj,intrebarile mele ptr m.roswita sunt urmatoarele - mancarica e suficienta(li se dau 1 sau 2 feluri)? -daca pana la data in care-l voi duce(la toamna)nu va invata sa faca la olita(in toamna baietelul va face 2 ani),e pb?e vreo conditie din partea lor in ceea ce priveste acest lucru? -care este nr de copii/grupa?se tine cont de un nr maxim de copii chiar si pe parcursul anului cand probabil primesc cereri de inscriere(mamicilor terminandu-li-se CIC-ul in luni diferite)? -dnele educatoare,ingrijitoare sunt cu ceva experienta sau sunt fete tinere ce doar au terminat liceul pedagogic?(sunt de parere ca nu trebuie neaparat ca persoanele pe mainile carora ne lasam copilasii sa aiba copii la randul lor,dar nici sa aiba impresia ca stiu totul despre ingrijirea si educarea lor la nici 20 de ani.
imi cer scuze ca am scris un msj asa lung,insa nu as vrea sa-l inchei fara a-i ura tatianei(nictatiana) multa sanatate(lucrez in domeniul sanatatii si-mi pot da seama ce a insemnat si inseamna pt tine toate cele prin cate ai trecut,fara a mai spune despre cate costuri implica tratamentele...).ii doresc de asemenea sa aiba in fiecare zi zambetul pe buze chiar daca pe langa boala,pb cotidiene ne darama la randul lor .sunt sigura ca vei gasi o solutie in cele din urma(imi pare rau ca nu am nicio idee in momentul de fata),astfel incat puiutul tau sa creasca armonios langa mamica si taticul lui.sper ca nu am plictisit pe nimeni cu msj meu.va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Nu plictisesti Adina! Te mai asteptam!

Cris mami de Alexia & Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Acum am descoperit acest topic, pacat ca nu este prea des frecventat de mamicile din Constanta. Ash vrea sa intreb si eu ceva ce nu am vazut pus in dicutzie pana acum (sau am sarit peste ): exista vreo gradinitza de stat care sa primeasca copii de la 2 ani?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Si am tot citit pareri proaste despre Big-Ben... dar mai concret, ce anume e nashpa acolo?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Acum am descoperit acest topic, pacat ca nu este prea des frecventat de mamicile din Constanta. Ash vrea sa intreb si eu ceva ce nu am vazut pus in dicutzie pana acum (sau am sarit peste ): exista vreo gradinitza de stat care sa primeasca copii de la 2 ani?


_
din 09.12.2009 mami de gemanutze sagetatoare





nu, de stat nu. pana la 3 ani in sistemul de stat sunt cresele. sunt exceptii in care se primesc copiii cu cateva luni inainte de 3 ani, dar trebuie intrebat la cele care te intereseaza.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina_R_1 spune:

buna.din cate stiu eu nu este nicio gradinita de stat care sa primeasca copilasi de 2 ani.poate sunt exceptii ptr o varsta de 2ani si 7 sau 8 luni(incolo),insa ca variante ptr 2 ani raman cresele si gradinitele particulare.
o zi buna .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina_R_1 spune:

crese de stat sau gradinite particulare

Mergi la inceput