Sezatoarea canadiana (132)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Simmona, maru merci. Inca stau sa-l observ considerand ca nu si-a revenit dupa gripa de la sfarsitul saptamanii trecute. A facut 3 zile aproape 40, i s-a umflat iar si ganglionul lui bucuclas.
Trebuia sa-l mai tin acasa vreo zi cred, dar nu am putut. E, sa zicem, in covalescenta. Acum trag eu cu boala, a trebuit sa lipsesc si de la stagiu o zi. Ii inteleg simptomele, te lasa fara vlaga virusul asta. Asa sunt si eu acum. Nu pot sa stau in picioare ca ametesc, chiar daca simptomele vizibile ale gripei au trecut.

Unde e mall-ul asta? Pe ce planeta? sau oras?


Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Tocmai ce iesii si eu de la naftalina, recunosc ca am apucat sa citesc destul de putin si cam pe diagonala, ca doar atat ma lasa copilu’.
In primul rand salut toate burticile, fetele “de Canada”, copiii si bebelusii (felicitari Daopiri pentru bebe Tudor! As vrea sa vad si eu poze cu puiutii tai, dar nu stiu unde le-ai pus. Si citesc ca toata lumea merge si vede poze, dar unde… ?...).

Am si eu o rugaminte la voi: dati-mi si mie ceva idei pentru ce pot servi la ziua Dianei. Vor fi invitati toti copii de la kindergarten- ca vad ca asa se procedeaza aici la varsta asta- si ce invitatii am vazut pana acum includeau si fratii si un adult din familie, adica aproximativ 20 copii+ 20 adulti. Noi am fost pana acum la doua petreceri la colegii ei si atunci s-au servit chips-uri, pufuleti, hot-dogs, pizza, sucuri si tort.
Tort si sucuri clar sunt pe lista. Dar parca mi-ar place sa pun pe masa altceva ca aperitive, insa daca s-ar putea fara sa stau sa gatesc sau sa fac sandviciuri, etc.
Si inca o intrebare (da’ sa nu radeti prea tare de mine ): pe unde se baga bomboanele si jucarelele in piñata, ca am luat una ieri seara, am citit instructiunile, am intors-o pe toate fetele, am pipait-o temeinic, dar inca nu ne-am lamurit. Trebuie cumva sa tai hartia acolo unde mi se pare mie ca e lipsa cartonul de dedesubt sau e ceva mult mai evident? Iar “umplutura” de unde o iau? Vine de-a gata sau o combin eu?



Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Bine ai revenit, Laura!
Sa stii ca nu e obligatoriu sa inviti frati si parinti, aici unii o fac, insa majoritatea nu. De obicei parintii isi lasa copiii la petrecere si ii iau la ora la care li se spune sau la care scrie pe invitatie.
Despre meniu... din ce am vazut eu, doar preferatele copiilor. Adica pizza si/sau hot dog si tort. Ei vin mai putin ca sa manance, si mai mult ca sa se joace impreuna.
Cand am fost la petreceri la care au stat si parintii, au avut tot felul de chipsuri si legume cu vreo 3-4 dipuri, apoi au dat si hamburgeri sau hot-dog, dar era vara, au facut gratar.
Noua ne plac ca aperitive niste semipreparate, sunt congelate si trebuie sa le bagi la cuptor aproximativ 15-20 de minute. Sunt rulorui sau un fel de pateuri, sau tarte, umplute cu branza, carne, branza si spanac... tot felul de combinatii. Ii plac si fetitei mele, deci probabil le-ar place si altor copii. Noi luam des de la Costco, dar se gasesc peste tot, in frigidere.
Si nu in ultimul rand, La multi ani Dianei! Cati ani face, 6?



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Laura, noi am facut snitele din piept pui micute cu cartofi prajiti si legume la aburi o data, altadata numai cu cartofi prajiti.
Si nu cred ca stau si parintii, de obicei ei profita de timpul asta ca sa respire fara copii.

"La Multi Ani!!" Dianei !!

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Laura, tot la costco sunt niste cremvusti micuti inveliti in aluat, merg foarte bine la prichindei. Cu pinata, habar n-am!

Nelia, Tudor a fost la Asociatia copiilor disfazici (cu probleme de vorbire), atelierul a fost organizat tocmai sa-i ajute sa se exprime singuri, sa invete replici, etc; a fost la sfirsit o serbare frumoasa, o piesa cu pirati (doua echipe, gasisera fiecare cite o jumatate de harta a unei comori), aveau multe decoruri, costume interesante pregatite tot de ei; el ar mai fi vreu sa mearga in continuare dar e cam piperat$.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Laura, pinata trebuie sa aibe un mic orificiu pe unde sa poti baga bomboanele, pe care sa poti sa-l lipesti la loc la sfarsit. Nu este foarte mare, doar cat sa intre cate o bombonica doua pe acolo. Iar bomboanele se cumpara separat. Iei tu de care iti plac (de la orice supermarket).

Succes si petrecere frumoasa!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Pitilache sanatate multa.
Laura, mai aveti putin si va sarbatoriti! Multumesc de urari. este un cont al sezatoarei unde fetele trimit poze. Iti trimit datele pe pm.
Pupici dulcetei mici!
Ieri am facut o saptamana, deci controlul la nenea dr. Mergem noi frumos si imi cantareste pisoiul si stupoare, are (zice dr) 4,3kg. deci 600g intr-o saptamana:))
Eu incep sa vorbesc singura, si zic ca e stricat cantarul. Viu acasa, vorbesc cu o prietena si ma duc sa iau cantar cu imprumut. Cantaresc baiatul, 4,130kg nemancat (la dr era mancat). Na poftim cultura. Sa mai zic ca am carat degeaba bubsii:))
In rest toate bune, ziua nu stim decat somn si pe ici pe colo sta treaz da atunci vrea papa. Papa la 2 ore, ca altfel cum sa adunam gramutele?
Noaptea, so far so good, are o repriza de somn de vreo 4 ore si apoi isi aminteste de ritmul din 2 in 2. Doar aseara s-a trezit o data la 1-2 si o data la 6 da nici nu s-a mai culcat dupa:)
Deci ne descurcam icem noi. Sper doar sa nu ne apuce uracioasele de colici.
Motanul e indragostit de fratior, nu se poate fara hug si pup dimineata seara, si ii indeasa suzeta de cate ori e nevoie. Am uitat sa zic ca am trecut si pe suzeta, ca altfel e tot pumnul in gura.
Acuma motanul si tati au plecat la petrecere la un copil. Daca nu era pisoiul doar de o saptamana as fi mers si eu, da am zis ca mai bine sa stam departe de copii cu virusi multi. Ca doar daca e ceva important ne aduce fratele:))
Si constat, ca desi insist sa il pun pe o parte sa doarma cred ca ii place mai mult pe spate. Cand e pe o parte isi gaseste repede mainile si isi aminteste ca ii e foame:))) Sau nu, da tot s-ar sacrifica.
Olga hai cu curaj inainte ca parca vad, voeba Neliei ca te rogi de domsoara sa iasa
iti itinem pumnii si o sa vezi ca o sa fie bine.
Doamnelor voi ce ati folosit de aici din Ca pt colici?
Am sa viu si eu cand am ceva timp fara martisoare la subectul cu pricina.
Apoi mai incetucu cu retele ca sunt ceva tante aici ce trebuie sa dea jos milioane de pounds puse cu drag
Pupici la toti copilasii dragalasi, LMA celor ce se sarbatoresc si sanatate celor bolnaviori.

Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Felicitari pentru burtici! Sarcini usoare va doresc! Si Daiopri felicitari pentru pisoiul mic! Sa va traiasca.
Eu sunt pe aici, va urmaresc, insa nu prea am timp de scris, abia mai tin pasul cu clubul meu de scutecele. Dar va citesc cat pot de des.

Fetele din Quebec voiam sa va impartasesc din experienta mea de cosmar cu autoritatile federale, poate mai ajuta pe cineva.
Am obtinut si eu cu mandrie patriotica cetatenia canadiana pe 6 februarie. SI cum in martie plecam in Romania, m-am prezentat constincios a doua zi sa-mi depun actele pentru pasaportul canadian. Caci altfel cum as putea calatori, daca prezint pasaportul romanesc mi-ar trebui viza, nu? Caci acel certificat de cetatenie pe care ti-l dau ei nu e document valabil de calatorie. In fine, ca totul sa fie in ordine am fost la pasapoarte. Acolo stupoare, imi zice ca nu pot sa-mi faca pasaport pe numele de maritata pentru ca singurul act de identitate care il pot lua in considerare este cardul maladie unde, dupa legile cel putin ciudate ale guvernului quebecos, am numele dinainte de casatorie. Asa cva mi-au oferit sa-mi faca pasaport pe numele dinainte de casatorie, eu am refuzat. Nu vreau sa am 100 de acte cu nume diferite si apoi nu vreau sa am probleme cu iesirea copilului din tara, el sa aiba un nume si eu altul.
Asa ca i-am zis duduiei, ce trebuie sa fac sa-mi faceti pasaport pe numele de dupa casatorie, ei si mi-a zis sa aduc SIN-ul. Asa ca dupa o saptamana ma duc iar cu SIN-ul dupa mine. Nu pot sa merg decat in week-end, ca nu am carnet, sotul nu se poate invoi oricand de la servici si nu am cu cine lasa bulina.
Asa ca inarmata cu speranta si cu SIN-ul ma duc iar la ei. La care se uita ei pe spatele SIN-ului si cica nu-l iau in considerare ca nu are semnatura. AM zis, dar nu ati stiut ca nu are semnatura?! La care ei, nu ca sunt doua tipuri, alea vechi au semnatura, alea noi nu. Si atunci le zic, si acum ce trebuie sa fac sa am si eu pasaport pe numele de dupa casatorie? Ei, ca singura chestie e sa ma duc sa imi schimb cardul maladie.
Ma duc eu joi acum in centru, am zis ca poate aia au alte reguli. La fel imi zic, sa-mi schimb cardul maladie, sa merg sa iau de la ei un document temporar si cu ala sa vin ca-mi fac pasaport de care vreau eu. II intreb de doua ori, Domnule, cu documentul ala temporar daca vin sigur imi faceti? La care ei DA!
Trag repede o fuga la RAMQ, ca sunt relativ aporape, bineineteles cu bulina si sotu dupa mine, asteptandu-ma prin masina.
La RAMQ imi zic ca nu o sa-mi schimbe numele de dinaite de casatorie in veci si pururi, cu ala mor la Guvernul Quebecului. Singurul lucru pe care il pot face e sa imi adauge numele de dupa casatorie, sa am doua nume de familie cum ar veni. Asa ca accept, le cer acel document temporar si fac poza pentru noul card. Imi zic ca o sa-mi vina acasa in 8-10 zile. Nu m-am uitat bine pe documentul temporar, ei au scris sus cele doua nume, insa mai jos unde scriu ca se atesta ca persoana Icsulescu este asigurata bla-bla, au scris tot numele de dinainte de casatorie, singur.
Asa ca ma duc iar plina de speranta la pasapoarte, cand colo imi zic ca iar nu mi-l iau in considerare, ca desi sus sunt mentionate ambele nume, ei vor sa vada pe atestat efectiv ambele nume, ori acolo e numai unul. Deja am crezut ca fac soc, ma apucasem de plans! M-am intors iar la RAMQ la care aia cica nu putem sa va scriem pe atestat ambele nume pentru ca e un formular tipizat si e o rubrica unde scrie Numele si prenumele la nastere, deci ei nu au cum sa adauge si numele de dupa casatorie!
Asa ca singura solutie e sa astept cardul maladie schimbat si apoi sa ma prezint cu el la pasapoarte. Ce nu inteleg eu, de ce nu mi-au zis de la inceput? De ce m-au tot plimbat, ba cu SIN-ul, ba cu atestatul, ba cu tanda, ba cu manda!? Va zic , eram in stare de soc, ma simteam ca-n Kafka, sau intr-o piesa de teatru absurda. Acum stau si ma gandesc, daca ma duc si prezint cardul cu ambele nume oare nu-mi fac pasaport cu ambele nume? Ca ar fi in stare.

Deci aviz amatoarelor din Quebec, daca nu aveti permis de conducere nu puteti avea pasport pe numele de dupa casatorie, singura solutie e sa schimbati cardul maladie.
Acum stau cu grija, plec in Romania intr-o luna, nu stiu daca o sa am timp sa-mi fac pasaportul, se face la urgenta insa se plateste. Eu nu vreau sa le platesc nici o taxa de urgenta, ca nu e vina mea ca m-au ametit cu actele astea.

Concluzia : carnetul de conducere iti aduce numai avantaje, asa ca sunt hotarata, inca o data sa fac si eu scoala si sa-l obtin cat de curand.



"If one feels the need of something grand, something infinite, something that makes one feel aware of God, one need not go far to find it. I think that I see something deeper, more infinite, more eternal than the ocean in the expression of the eyes of a little baby when it wakes in the morning and coos or laughs because it sees the sun shining on its cradle." (Vincent Van Gogh)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Daiopri eu pentru colici am folosit Cocyntal, niste fiole homeopatice de la Boiron, sunt foarte bune, eu chiar vedeam o imbunatatire in cateva minute. Si am tras la greu cu colicile! Iar mai tarziu, pentru dinti tot de la Boiron si tot fiole am luat Camilia. Si cu astea am vazut rezultate.



"If one feels the need of something grand, something infinite, something that makes one feel aware of God, one need not go far to find it. I think that I see something deeper, more infinite, more eternal than the ocean in the expression of the eyes of a little baby when it wakes in the morning and coos or laughs because it sees the sun shining on its cradle." (Vincent Van Gogh)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Doloress deci in concluzie? Ce trebuie sa fac ca sa am pasaportul pe numele de dupa casatorie?
Sa merg sa adaug pe assurance maladie numele de casatorie? Si atunci merge? Sunt exact in aceeasi situatie cu tine, plus ca daca trebuie sa refac formularele cu alt nume trebuie sa le trimit la Quebec unde sunt repondantii nostri si sa le semneze....
Eu banuiam ca o sa fie o problema pentru ca citisem regulile lor si nu gasisem nici o portita pentru cei ca mine, fara permis de conducere.

Intrebarea mea este, cum de i-ai convins pe cei de la assurance maladie sa-ti treaca numele ? Ce act ai aratat?

Virsta Marc

Mergi la inceput