Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (62)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

vad ca nimeni nu ramane numai la un pui?
Eu sunt singura la parinti si intotdeauna am vrut un frate sau o sora, eu fiind mereu oaia neagra lipsea oita alba. Asa ca mi-as dori foarte mult ca Deea sa nu fie singura, desi probabil ca o sa treaca ceva timp pana o sa intre in plan un nou bebel.
Si daca nu o sa gasim tatic si nu o sa apelam la vre-o banca de sperma ma gandesc chiar la posibilitatea de a infia un copilas.

Distanta intre copii eu as fi vrut sa fie mica, maxim 2 ani, am si eu o varsta si desi nu stiu daca chiar o arat se simte in durerea asta de oase si oscioare de zici ca am 80 de ani.


fericita de Andreea-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Ada aiurea rau - multi nervi de ootel si enrgie de reactor atomic... ce sa mai zic?

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacribel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Banu2268

parca e mai vesel acum dupa masa


nan1 constipa????????/ Banu foaaaarte fericita cu Salih cel mai cuminte baietel din lume!!


Noi nu am avut niciodata probleme cu constipatia si e pe NAN1 inca din maternitate, in completare, pt ca, din pacate, eu nu am avut suficient lapte cat sa o sature. Face zilnic si uneori chiar de 2 ori/zi. Se mai intampla uneori sa sara o zi, dar a 2-a zi "recupereaza"

Lacrimioara, de Sorana Daria- 18.10.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banu2268 spune:

babymom............ spuneai ceva.......

doarme mai mult? asa s-a intamplat si cu bebela tau? ce-a fost pana la urma?
multumesc

Banu foaaaarte fericita cu Salih cel mai cuminte baietel din lume!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacribel spune:

Citat:
citat din mesajul lui gaia.nevia

Iubitele, va doresc un we minunat. Eu nu cred ca mai intru, ca se anunta un we "greu"/ sotzul a venit acum acasa si mi-a zis ca spera sa-l suport we asta, ca are de pregatit un curs...

= we singura cu cupii acasa!

So... daca mai rup ceva momente intru, daca nu va pup de-acuma.
Sting hardughia ca de 10 zile nu am mai facut shut-down...

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii ; my blog
Topic: mama... de mai multe ori! ; Topic: nu renunta! Informeaza-te!


Noapte buna si sa ai un we usor cu piticii.

Lacrimioara, de Sorana Daria- 18.10.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Banu, ti-am scris un mesaj luung in care incercam sa ma lamuresc eu cu unele lucruri si in acelasi timp sa te lamuresc si pe tine , dar... s-a pierdut legatura cu serverul si am pierdut tot ce am scris. Asa ca o iau de la capat.

Ma bucur ca te-ai mai linistit un piculet. LP sa-l prepari asa cum ti-au spus fetele cu apa plata nefiarta, mai bine decat cu apa de robinet fiarta si racita pt. ca are un gust oribil.

Pt. stimularea lactatiei - Fenicul = cel mai bun stimulent. Poti incerca si Galafor, Galactogil sau Nutrinatal. Si nu uita - alaptat fff. frecvent!!

LP s-ar pute sa-l constipe, dar nu e regula. Eu zic sa-l alaptezi frecvent ( mai des decat la 2-3 ore ), iar dupa mesele principale, adica la 3-4 ore sa incerci daca mai vrea completare. Noaptea e mai bine sa-l alaptezi , nu neaparat pt. ca s-ar digera mai usor, dar e mai comod pt. tine si in plus stimuleaza lactatia.

Te rog sa nu te superi pe mine, dar eu nu cred ca laptele praf a fost cea mai buna solutie, dar se "auzea" disperarea si nelinistea in "glasul" tau, asa ca pt. moment e OK ca ai recurs la completare. Sunt convinsa ca te vei linisti si tu si apoi lapticul va reveni din nou din abundenta si vei putea renunta la LP.

Eu nu cred in infectia urinara daca bebe nu are febra. Te intrebam de somnolenta pt. ca ar fi putut fi un semn de suferinta/boala, dar nu prea cred ca e cazul.

LE: am uitat sa te-ntreb: la ce interval il alaptezi pe bebe Salih?
Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

declar bebelina maimutica - se urca pe mine de parc-as fi liana si pe urma normal ca lasa lapte pe bratul meu . Ce intoarceri,ce mers de-a busilea? noi sarim din bratele mamei...

Si cu asta va pupl tot in urma sunt, da voiam sa va zic noapte buna.

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Clau si David mai viseaza urat si se trezeste urland....dar el se linisteste cu prietena lui suzi...

Alexa eu tare as mai vrea si bb 3 Acum ramane de vazut cum stam si financiar...ca nu e usor deloc... Dar e pe lista Si eu cred ca diferenta de 2-3 ani intre ei este buna. La mine nu s-a putut asa din cauza de lipsa de un tati cu care sa il fac , ca si eu l-as fi facut mai repejor pe al doilea. Dar o perioada am fost singurica si apoi nu m-am grabit cu bb 2....Acum am familia perfecta ( pentru mine ) si poate vine si bb 3. Dar nu e graba

Banu noi am fost tot pe Nan si nu s-a constipat , doar a facut mai rar (la 4-5 zile) Acum cu fructele face zilnic. Nici David nu a mancat niciodata cantitatea recomandata pe cutie pentru varsta lui, dar a luat f bine in greutate, deci nu iti face griji daca nu iti papa la o masa 210ml.
Vigantol am luat si 4 pic , avea fontanela mare. Acum luam doar 3 pe zi.
Iar cu greutatea , am fost si noi intr-o perioada mai proasta cand a luat 50g in 2 saptamani si apoi in urmatoarea a luat 300g. Deci nu te panica. Daca nu slabeste....nu e asa rau... Asta doar in cazul in care nu are nimik. Urmareste-l si maine si daca tot asa apatic ti se pare , nu astepta pana luni. Mergi cu el sa il vada un medic. Sau macar vorbeste si cu dr lui, sa iti dea un sfat, ce e de facut in situatia voastra.

Nikolici eu stiam ca pleci joi, dar daca am vazut ca toate fetele iti ureaza azi drum bun, am crezut ca a intervenit iar ceva si ca plecati azi Distractie placuta !!!!!!!

Ramo da , da , ii place rau la linguritza !!! A papat foarte bine azi. Doar ca acum are un nou obicei : vrea sa adoarma numai in brate Si noi pana acum , am cam cedat.....Si e asa de greu.... dar in seara asta am reusit sa il pacalesc sa stea in patutul lui pana a adormit. Am stat langa el si i-am dat cate o jucarie cand vedeam ca ar incepe iar show-ul. Si a tinut !!!! A adormit singurel in patut. Nu a mai plans soricelul !!!

Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Eu tot incerc sa mi adorm fetitza, ea adoarme eu ma furisez iar in 5 minute, maxim 10 se trezeste si tre sa o iau de la capat..bagat in pat, mufat copil, adormit si furisat fara zgomot.Azi noapte am facut noapte alba, dar incerc sa nu ma plang.

Dupa cum v-am zis, doctora ne a recomandat sa luam o completare din cauza lipsei de 250 gr pe fiecare din ulimele doua luni.
Am zis sa incerc sa ma mulg si sa incerc asa.Am reusit sa scot 50ml din care mi-a mancat 10ml asa in scarba iar eu i am mai pompat pe gat inca 10-15...nu va spun cum a urlat si atunci m-am enervat si mi-am zis de ce chinui copilul eu oare?Al meu sotz ma condamna ca nu fac cum zice doctora...ca dca ea mi-a zis asa de ce ma incapatzanez eu sa fac altfel...ce stiu ei barbatii?

Nikole mami de Karina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristineescu spune:

Anis, felicitari pentru micuta crestina.
Nocom, ce mai face tati cu jobul?
Felicic, felicitari pentru dintisor si sper sa nu va chinuie f tare. Si condoleante.
Vorbeati de meniu- eu tin regim ca asa mi-a indica ultimul dermatolog ca ar fi bine pentru DA lui Harri - mai mult legume, fructe, fara prajeli. Tati in schimb este fun "picant". Pentru cei ca el cred ca s-a inventat si ciocolata picanta.

Luminita, maestra fursecurilor.

AlexaM, eu tare as vrea o fetita dupa vreo 2 ani asa ca sa imi revin un pic si cat sa mi se faca un mare dor de un bebe mic. Acum cand ma uit la poze cu fetite mi se umezesc ochii.

Banu, asa cum au zis si fetele, mai bine verifici cu un medic ca sa stai linistita. Si ma bucur mult ca Babymom te ajuta, draga de ea, cu sfaturile de care ai nevoie. Esti si stresata acum si stresul nu ajuta la alaptat. Nu stiu daca folosesti pozitia orizontala ca este f relaxant pentru tine.

Nikolici, ce curaj pe voi. Distractie placuta!


Poze Harri Alexandru (10-sept-2008)
http://family.webshots.com/album/567137447KvLEdN

Mergi la inceput