Nou stil de viata (256)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Hopes, multam pentru banc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:


Puskin multumesc! io mananc des nuci migdale, seminte...in cantitati mici...nu prea le trec in meniu.
Ce fain e torutl ala...dar cam mult de lucru...O sa gusti?
Eu piscoturi as cumpara sa nu mai le fac si pe alea.
Si eu am o fantezie de cake cu migdale si cioco si blat cu mousse lime si jeleu de zmeura...Deh...tot salivez pe la creatiile Carinei

Gabi ati fost f frumoase...esti sexy mommy!

Made ti-am trimis! Spor!

Va pup! Ma duc sa-mi fac ficateii ca doarme galusca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Mihaser, nu cred ca e mult de lucru. Da, o sa mananc si eu, doar o data in viata fac 30 de ani. Dupa 4 luni in care nu m-am atins de zahar, cred ca e ok...
M-am gandit si eu sa iau piscoturi si sa le insiropez putin. Ma gandeam sa inlocuiesc si unul din mousse-uri cu mousse de lamaie sau lime, inca ma mai gandesc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madelaine77 spune:

Miha, saru'mana. Acum verific pe yahoo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Promit solemn ca raspund - Tumpi, Made si Ruxi, doar ca a innebunit lupu' (a se citi toti clientii)

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai
http://andaoana.wordpress.com/
http://flickr.com/photos/32304863@N04/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Anda stai linistita, nu-i graba.

La mine iar a nins azi-noapte...si in cursul diminetii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madelaine77 spune:

Anda, si de la mine. Calmeaza intai lupul si pe urma ne raspunzi si noua. Spor la treaba.

Plec sa iau piti de la gradi si ma intorc la birou si va mai scriu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Neatza.

Eu tot cobza sunt ,chiar mai rau da asta e o sa ma fac eu bine.Copilul e mai bine.Si cum la mine vin toate odata azi a trebui sa caut olandezu ca m-am trezit cu scrisoare de la primarie ca baiatul lui are probleme,plus politia la usa.se uitau vecini,i-am poftit inauntru am discutat cu ei ,dupa om vedea ce e de facut.

Am citit ,diseara sunt singura ca stiu ca trebuie sa mearga sa duca o instalatie asa ca vin mai tarziu sa va tin de urat.

Gabriela si pe mine ma doare inima micuta Emma.

Mai revin ca trebuie sa vina olandezu acasa sa cautam numere de telefon sa vedem unde e zapacitul ala si ce tampenii a facut,ca m-am saturat de toate.Si uitati voi cum am eu inima mare si imi calc peste cuvant si il ajut pe olandez,plus ca mai am socru care plange ca nu vrea la azil,daca nu o sa auzi voi de una in olanda care a plecat in goala de acasa sa vedeti voi si ma si rad in cap.

Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Ola,
Apuc sa iau o pauza.
Marilena: dupa ce te razi in cap si inainte de a iesi goala pe strada fa o poza sa avem si noi exclusivitate.
Tumpi: foarte faina banda. Singura chestie care se poate imbunatati ar fi inclinarea (dar si 12% e super ok). Cu cat inclinarea e mai mare cu atat se lucreaza mai bine fundul.
Made: intr-o lume ideala, in care ratele ar disparea, mi-as permite sa fac ce imi place (nu ca nu imi place ce fac la job acum, dar nu e o chestie pe care sa pot sa o fac fizic si psihic prea multa vreme). Firma de catering nu am - am inceput discutiile la un moment dat si actele cu cei de la DSP, dar au ramas in aer. Am facut catering pentru diferite petreceri, si pentru cunoscuti si pentru oameni la care fusesem recomandata. Ideea de catering nu era ca si idee de afacere finala, ci ca si mod de a-mi face un nume, si implicit clienti mai repede pentru marele plan: restaurantul. Pentru asta, astept inca sa castig la loto .
Ruxi:
1. as pune deasupra, felii suprapuse de fructe (daca e prea mare gaura, o poti umple cu frisca, dar neordonat) proaspete. Daca nu gasesti, poti folosi de exemplu felii de mango pe care sa le inabusi (poach) in tr-un sirop de caramel condimentat (cardamon/ anason/ pastaie de vanilie). Alte fructe potrivite pentru poaching: mere, pere, passion fruit, gutui, banane
2. chocolate curls - fie alba fie neagra, fie amestecat
3. am facut o data: bezele de cacao (pot fi si simple, dar e mai fain pentru contrast), facute in forma de piscoturi (bete adica) pe care, dupa ce se racesc le rupi in bucati mai mici si le pui deasupra, fara vreun pattern anume
4. poti sa faci un sos de fructe (reduction sauce, care se intareste si fara gelatina) - potrivit din visine/ cirese, capsuni, mure
5. poti folosi orangette (coji de portocale zaharate sau imbracate in ciocolata) - doar ca prepararea lor dureaza 2-3 zile (nu e mult de lucru, dar tre sa stea ele in diferite stadii)
6. poti face tuiles, pe care sa le pui neregulat deasupra - http://uktv.co.uk/images/standarditem/L1/530176_L1.jpg

Sabina: m-am uitat la filmulet de 5 ori cred
Miha: intre noi doua fie vorba - , daca stii sa le faci, piscoturile de casa sunt minunate (nu incape termen de comparatie).
Devoska: scuze - bun venit
CarmenE: intri pe fuga si nu imi dai nici macar buna seara?
Tzuni: capul sus

Meniul de azi:
2 bucati de sushi (e sushi terestru - cu vitel, ciuperci inabusite in soia si avocado - maki style - cu orez pe exterior), orez integral cu lapte si visine la cuptor
vitel la cuptor cu ultima portie de musaca de legume
diseara cred ca fac calzone, daca am timp (cu faina integrala), daca n-am timp, salada de cartofi, sparanghel si somon afumat

Va pup si revin

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai
http://andaoana.wordpress.com/
http://flickr.com/photos/32304863@N04/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Anda, vreau si eu, te rog, instructiuni pt. preparat sushi cu vitel, suna tare interesant.

Ruxi, m-am gandit la tine aseara si, in loc de bere, am mancat niste ciupercute cu branza (bine, tot a trebuit sa beu ceva ca am iesit la distractie, si cum la masa se bea rom cu cola am baut si eu un piculet de rom cu o cutie de cola light). A fost chiar misto, am fost la un cafe-bar care se cheama "Boemul" si cam asa e dupa cum sugereaza numele, cu un coleg de-al sotului si sotia lui, de varsta parintilor nostri, foarte faini; amandoi sunt de treaba da' formeaza un cuplu tare amuzant pentru ca el e un tip mai ca ursu' asa, nu vb. f. mult, are umor dar un umor mai aparte iar ea e super vorbareata si volubila, si cand i se adreseaza ursului (care e si inalt si burtos si cu parul alb) cu "i love you, honey", e mortala. Sunt cuplu birasial (el alb, ea neagra), s-au casatorit la putin timp dupa ce s-a abolit segregarea aici in sud, deci o chestie destul de rebela pentru vremurile respective; si cred ca amandoi au fost "veseli" in tinerete c-au prins si generatia anti-Vietnam, si de-astea hihi

Lai

Mergi la inceput