Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (59)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Banu2268 spune:

gaia nu l-am facut

ma interesez...........

v-am zis ca sunt la marginea ipohondriei......... de fapt nu chiar la margine
sunt si gata

daca am doare ceva ma vad in ultima faza.........
nu spun ca m-am imprietenit cu doamnele asistente de synevo unde fac eu analize ca ma duc pe acolo mai mereu........

mai nou .... este hepatita c. am avut niste musafiri si apoi am aflat ca aveau hepatita c ... care nu se ia decat prin sange... si asa mai departe,.,,, dar.......... eu...... nu pot ...... asa ca azi/// l-am batut la cap pe sot si m=a dus sa-mi fac analiza./..

el saracu e satul de analize de doctori si pe buna dreptate. nu mai vrea sa ma auda... la noi e exact ca povestea vine lupu vine lupu.... ha ha ... vine lupu..... stiti voi.

asa ca eu n-am asa in general motive de ingrijorare si poate cateodata ma duc la dr doar asa.... e da cand trebuie sa ma duc normal ca sotul saracu crede ca ma duc degeaba ca fac analize degeaba ca nu am nimic...........


deci sa revin.... mai stii cam in ce capitol ai scris despre rotarix??????/ si prevenarul ce parere aveti???????

eu poate fac un cocktail si i le fac pe toate..... glumesccccccccccc

Banu foaaaarte fericita cu Salih cel mai cuminte baietel din lume!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banu2268 spune:

hai ca am gasit ceva info despre prevenar dar nu si cat costa

cica la sugari intre 2-6 luni le trebuie 3 doze
intre 7-11 luni 2 doze

tot 3 sau 4 milioane costa? ori 3 sau 2 doze....?

Banu foaaaarte fericita cu Salih cel mai cuminte baietel din lume!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

CD, tare stresanta este situatia ta, si numai de asta nu ai nevoie...
Daca primesti, moa, ce am facut eu pt ea... daca nu primest, moa, ce proasta crestere, nu-i in stare sa primeasca un cadou... si ce sa faci si cum sa faci sa impaci pe toata lumea?
Am trecut prin asta cu soacra. N-a fost deloc placut.

Iti spun ce am facut eu... mi-am inchis urechile. Daca am avut nevoie am spus sarumana si m-am facut ca nu mai aud si restul de barfe si susanele... si cand nu am avut nevoie am zis NU, multumesc, si nu am primit.
Si ce am invatat in 12 ani de casnicie... NU te plangi sotului despre mama / familia lui, ca nu pricepe. Si NU te plangi sotului despre mama/tata/familia ta, ca te intelege, dar cand o sa vrei sa te duci sa ii ajuti o sa zica, pai de ce sa-i ajutam? Mai tii minte cat te-au suparat? etc.
Asa ca vaita-te la 15 prietene, la noi pe forum, dar nu la el cu nu le poate duce. Asa-s barbatii.
Si cu copiii, tot din experienta am invatat. Daca sunt nelinistita si nu stiu ce sa fac, si il intreb pe sot, frate, se pachicheaza mai rau ca mine si incepe sa dea din colt in colt. Mai face si urat uneori, si mai rau ne certam.
Asa ca am invatat ori sa il informez ca am facut una si alta, ori sa ii spun, uite, eu sunt varza, as vrea sa ma incurajezi. Ca sa stie omul ce astept de la el... ca pricepe cam greutz asa.
Sorry daca m-am bagat.



Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii ; my blog
Topic: mama... de mai multe ori! ; Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paula-Laura spune:

Musette eu intrebam, sarumana de raspuns

Banu mie doctorul mi-a spus mai peste 6 luni, cand ma linistesc cu alaptatul sa fac un pap

Lumi mi-au dat pungute, da ultima data cand am recoltat am dat gres la prima incercare. Noroc ca face pishu des . Si mai e si faza ca tb sa il duc in 2 ore la laborator....

Nici eu nu dezinfectez cada. O spal si clatesc bine bine si asta e. Ii fac baie in cada mare de aproape 2 luni si nu a patit nimic.

Am pus cateva poze de la munte daca vreti sa le vedeti

Mami de Mihnea (09.10.2008)
poze
www.onetruemedia.com/shared?p=7a2406b2610465e5331ebf&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Ce fain e afara, azi a fost mai caldicel...

Asa...

Dezinfectat cada, eu o data pe saptamana frec cada cu Cif -ambalaj verde, cel care contine putin clor. Asa mentin culoarea cazii pt ca mai vine si apa ruginie in Romanica:((( si, in plus, zic eu, mai omor din crocobauri. Dar nu cred ca e musai dezinfectata, am eu o dambla. Asa facea mama, asa fac si eu.

A propos de jucarii, ce jucarii faine ai CD, ma rog, Mikul, am ochit cateva. Sunt destepte tare.
Noah, pe langa faptul ca vorbeste cu tati in franceza, ceea ce e normal si firesc, are de la socrii mei o jucarica faina cu care vorbeste franceza. In rest are o multime de plusuri si doudouri, jucarelele de la Tiny Love, o albinutza Lamaze si un twister.
Singurele care vorbesc si canta, etc sunt aceasta care vorbeste in franceza (pe mine si pe tati ne dispera cat vorbeste ursul astadar e cadou de la socrii) si un soricel care canta You are My Sunshinesi cu care il pacalesc cand il imbracam dupa baita-ca daca ar fi dupa el ar sta numai nud.
Dar sa stiti ca am remarcat o treaba, fi-miu cand desface o jucarica se joaca cu ambalajul, il prefera. Imi mai zisesera prieteni, sa vezi ca o sa primesti jucarii care fac si drag si fi-tu o sa se joace cu cutia de carton in care e jucarica. Asa este, el prefera cele mai traznite "jucarii": pliante de la Cora sa le smotoceasca, sticla de 2 litri sa o desurubeze, sa o bata, parul si degetele lui mami, nasul ei, adica are alte jucarele preferate.


Vorbiti de soacre, ce simpatice sunteti. M-ai amuzat Luminita. A mea e chiar faina, in linii mari, nu stau sa o puric, ce-i drept. Dar pana la varsta mea am inteles asa: cea mai tare soacra trebuie sa stea departe, de la departare e mi-nu-na-ta. A mea e la 2500kmCand mergem acolo sau cand vine ea ne intelegem bine. Avem timp sa ni se faca dor. Cred ca asta e secretul. Soacra-mea e si f tanara si nu prea sunt conflicte intre generatii, doar la inceput nu prea a inteles ea de ce fiul ei, lumina ochilor, s-a insurat tocmai cu o romanca, dar cand a venit in Ro si-a schimbat parerea. Ce se vedea la TV din Fr era cam horror.

Moni tin pumnii

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

Sunt cel mai frumos din Universul acesta



-----------------------------------------------------------------------


" There is only one pretty child in the world, and every mother has it. (Chinese Proverb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banu2268 spune:

multumesc de raspunsuri.

eu dupa ce am nascut n-am ajuns la cnotrol la medicul cu care am anscut. dar am fost la alti 2 care ma intrebau cu cine am nascut si ca, cusatura e de nota 10 .... si al 2 lea mi-a prelevat fara sa-mi spuna. dupa ce a prelevat mi-a zis, si eu i-am zis ca am mai facut inca unul cu trimiterea de la medicul de familie si care nu era gata. si raspunsul a fost ee lasa ca 2 nu strica. asa ca acu il astept si pe al 2 lea.
poate e vazut de alt medic.

chestia e ca ma simt cam ciudat mai ma doare burta ... dar am umblat cam dezbracata fara cirapi prin casa fara dres afara, de cand m-am mai imbracata sa zic asa nu mai ma doare.

imi cade parul asta parca era normal dupa nastere nu? la 3 luni de fapt. si ma doare nu stiu in partea dreapta mai jos de coaste. si ma simt obosita .... nu pot sa mai dorm ziua. voi va simtiti la fel?

v-am invadat cu intrebari...... multumesc

Banu foaaaarte fericita cu Salih cel mai cuminte baietel din lume!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preety spune:

CD tare broasca aia!
Nocom ce de jucarii
Paula_Laura exista pungute speciale la farmacie... se lipesc corespunzator... se pune pampersul .... si se asteapa ! Apoi se descarca in recipient steril de sumar de urina!
La dosarul de indemnizatie ampus extras cu stampila originala a bancii, dar cred ca ti-l accepta si pe celalalt. De ce nu dai un telefon sa intrebi? E mai sigur ca sa n-ai surprize sa te intoarca cu dosarul!
Lumi si noua ne e dor de micutul Robi ... dar dak vremea asta nu ne permite sa ne mai intalnim... suspinam de la distanta de dorul lui!

Cantar noi avem chicco mecanic... super bun si ... noi n-am facut Rotarix

voiam sa mai zic ceva ... da oare ce ???

fetelor invatati-ma si pe mine sa pun filmulete!

Ada ziceai de Raducu ca papa zilnic 1 litru lapte... sa stii ca si noi papam cu succes tot atat!



Mamica fericita de Sorina Gabriela
Ticker Sorina Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Citat:
citat din mesajul lui Paula-Laura

Musette eu intrebam, sarumana de raspuns

Banu mie doctorul mi-a spus mai peste 6 luni, cand ma linistesc cu alaptatul sa fac un pap

Lumi mi-au dat pungute, da ultima data cand am recoltat am dat gres la prima incercare. Noroc ca face pishu des . Si mai e si faza ca tb sa il duc in 2 ore la laborator....

Nici eu nu dezinfectez cada. O spal si clatesc bine bine si asta e. Ii fac baie in cada mare de aproape 2 luni si nu a patit nimic.

Am pus cateva poze de la munte daca vreti sa le vedeti

Mami de Mihnea (09.10.2008)
poze
www.onetruemedia.com/shared?p=7a2406b2610465e5331ebf&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete




Ce frumoase poze!Ce chef de plimbare mi-ai facut!

Minunea a venit! de printisor Luca Nicolae

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banu2268 spune:

gaia dar cata dreptate ai.........
despre chestia cu vaitatu ,.... despre ai lui....
de vorbit cu el de ai tai..........

100% dreptate , spun si eu tot din proprie experienta

Banu foaaaarte fericita cu Salih cel mai cuminte baietel din lume!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

Ada saru'mana mult ce ai zis e perfect, o sa incerc sa fac asa, dar e greu, am crezut ca pot vorbi cu sotul orice, mai ales ca nu prea mai am pretene de cand m-am maritat (salbatica sunt are dreptate cumnata). Sotzu si cumnata se tot ciondaneau si eu chiar ii ziceam lui sa lase de la el ca asa e ea, cu ale ei, fitze, bani, pretentii, eu am zis ca asa se 'inteleg' ei, iar spusele sotului imi confirmau asta, dar acum, asa brusc, ce-mi aud urechile ca din cauza mea nu se inteleg ei Doamne iarta-me, desi nu stiu pentru ce....pentru ca ma imbrac cu hainele ei de gravida(sa putem strage un ban), pentru ca imi imbrac copilul cu hainute purtate de la copilul ei, pentru ca primim mancare si ce mai refuza ei...
dar n-o sa ma mai plang de nimic, ca oricum nu ma intelege si nu ma crede nimeni (soarca nici nu credea ca nu mananca copilul meu mai nimic, o fi zis ca mananc eu rahat si s-a convins zilele astea cand a venit sa stea mai mult de 5 minute cu el) si totusi nu-i vine sa creada ce a vazut cu ochii ei pentru ca baiatul totusi e gras....nu stiu ce sa zic,....asa o fi aratand el

Lasa ca fac eu mare si le arat eu lor

Mami de Mikul Robert Constantin
http://community.webshots.com/album/567717346vFUaEH

Mergi la inceput