Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (57)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Hai ca raspund repede ca cine stie maine cand apuc. Eu una zic ca e putin. Adica mi s-ar parea normal ca dupa ce nu ai mancat atatea ore (de la 9 seara la 7 dimineata) sa iti fie foame nu ?? Urmatoarea masa a fost dupa vreo 2 ore jumate, dar in conditiile in care ii era somn si cred ca mai mult a vrut sa suga ca sa adoarma. Si a supt un pic si gata, deci nici la a doua nu a mancat cine stie ce. Nici a treia nu a fost, de abia la 5 a mancat cat de cat. Si pe urma acum la 9 cand s-a culcat. Vedem maine cum o mai fi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Pe babycenter puteti citi opinii pro si contra premergator, ce spunea Miruna, www.babycenter.com/404_will-baby-walkers-and-jumpers-help-my-baby-learn-to-walk_6878.bc" target="_blank">aici,aveti si mai multe opinii ale parintilor, majoritatea pozitive, vad eu
Plus ca acel pediatru zice ca un premergator intarzie mersul cam cu o luna, atat, etc...vedeti voi

e adevarat ca walker-ele astea sunt cu dus si intors, dar ei zic ca dupa 2000 au impus masuri suplimentare de securitate.

Ma rog, pe mine m-ar interesa ceva simplu, de genul
www.mothercare.com/Graco-discovery-walker-Dots/dp/B001C5S162/ref=ts_sr_null_2/280-9527057-8589207?%5Fencoding=UTF8&mcb=core" target="_blank">acesta, care pe mothercare are un pret ultraaccesibil, in ro preturile sunt nesimtire rau. :(((

Boo, sa stii ca am descarcat toooate sezoanele din Prison Break (nu am prea avut cand sa ma uit la un serial cap coada pana acum, mai putin Desperate housewives, eu sunt mai mult cu filmele nu seriale) si o sa incepem sa ne uitam asa in disperare. Cand l-am luat ma gandeam la tine, cum te uitai de zor cu cateva zile/ore inainte sa nasti

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

Sunt cel mai frumos din Universul acesta



-----------------------------------------------------------------------


" There is only one pretty child in the world, and every mother has it. (Chinese Proverb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Claudinna Vazut una bucata bebic de 6 luni servit de tati...i-am aratat si lu tati nostru...nu de alta, doar sa se obisnuiasca cu ideea.
Brrrr ce are sa vina peste noi....hai ca nu-i chiar asa de rau cu diversificarea nu???Eu dau, eu centrez!!!

Nikole mami de Karina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Total off-topic: pentru cine nu poate www.youtube.com/watch?v=ofaTlW5Au14&feature=related" target="_blank">dormi noaptea.

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Boo daca te grabesti sa te duci la culcare, ma grabesc si eu sa-ti raspund. Si eu, ca o mama nebuna + dr. ce sunt ( 2 in 1 ) imi cantaresc frecvent bebelu' inainte si dupa supt. Si ce sa vezi?... surpriza... mananca cand 40, cand 60, cand 100, cand 160 ml. Deci cantarirea nu are nici un sens, in afara de faptul ca streseaz mama ( si eu stiu asta si tot continui cu cantarirea, ca nu ma pot abtine ). Ca durata de supt de asemenea, nu suge mai mult de 7 min. niciodata. La varsta bebeilor nostrii suptul este foarte viguros so in 5 min. sunt capabili sa goleasca complet sanul.

Deci, don't worry!

Aaa si al meu bebe suge inca doar la un singur san la o masa, rareori ii ofer ambii sani.

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:



...azi a sosit wrap-ul.

Ia priviti :www.flickr.com/photos/7342832@N03/3285636308/in/set-72157607916419749/" target="_blank">Ce bine e la tati in wrap

Dupa un sfert de ora de stat in wrap ...a adormit.

LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2badf071b77356f846bd48" target="_blank">Voinicelul meu de la nastere pina la 1 an
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=6ca8c6ea1e4392fcb4bee7&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Aniversare Stefan - 2 anisori!
www.flickr.com/photos/7342832@N03/sets/72157607916419749/show/" target="_blank">Pozici cu printzesa mea -Izabella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Citat:
citat din mesajul lui EvaF

Ma rog, pe mine m-ar interesa ceva simplu, de genul
www.mothercare.com/Graco-discovery-walker-Dots/dp/B001C5S162/ref=ts_sr_null_2/280-9527057-8589207?%5Fencoding=UTF8&mcb=core" target="_blank">acesta, care pe mothercare are un pret ultraaccesibil, in ro preturile sunt nesimtire rau. :(((


uau, 35 GBP=165 RON vs 343 RON pe situl cu bebelusultau


banuiam niste diferente "normale" ca la hainele noastre de in jur de 30% dar nici nu ma gandeam ca pot dubla practic preturile de afara.
nu ma interesasera asa mult pana acum preturile la jucarii si accesorii, am mai vazut la scaunele de masina Rover diferente de 5 mil.....asta pt ca romanul parvenit nu se uita la bani...pana cand s-o prabusi si clasa de mijloc de carton si atunci sa ii vad cum isi mai pun adaosuri de peste 100%.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Mamidestefan E super wrapul.Si eu l-am ochit pe ac. culoare.Nandu nu???Cat de repede a venit?Si nu in ultimul rand, materialul e elastic??

Nikole mami de Karina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Apropo de cantarire, am facut-o si eu o data : dupa 5 minute a supt 100ml!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

nikoloci nu te-am uitat. Teoretic, castigul ponderal pana la 1 an arata asa: 750g/luna in primul trimestru, 500g/luna in trim. II si 250g/luna in trim. III. Toate calulate ca medie lunara; deci e posibil ca intr-o luna sa creasca mai mult, iar in alta mai putin.
Aceste cifre sunt pur orientative, nu sunt lege pt. ca nu toti copiii sunt la fel; are si genetica rolul ei, nu?

Nu cred ca e cazul sa te stresezi ca feti a ta a crescut doar 500g ( parca atat ziceai, nu? ), pt. ca asa cum am mai spus, cei de la La Leche League afirma ca pt. un bebe alaptat nu e problema daca ia in greutate mai putin sau chiar deloc, pt. ca avantajele laptelui de mama sunt incomensurabile.

Parerea mea e sa nu o treci pe formula, nici macar ca si completare ( alimentaie mixta ). Suplimenta vitaminice pt. tine, da de acord. Si eu iau de cand am nascut, chiar cu riscul sa raman o . Da' nu raman io , ca-s ambitioasa.

si multumesc de increderea acordata!

LE: si daca creste mai mult decat media standard, doar cu lapte de mama, ce te faci? Pui copilul la cura de slabire??? Ca Victor asa a luat in greutate in primul trim. ,cand era alaptat exclusiv, adica 1kg si 500g. in prima luna, 1kg si 400g in a 2-a luna, 1kg si 200g in a 3-a luna si 900g in a 4-a.

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput