Ghidul femeilor abuzate

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Deianira,


Unii barbati mostenesc obiceiurile abuzive din familie.
Eu intreb daca sunt femei care au reusit sa-si convinga barbatii ca un asemenea comportament este nu numai distructiv, ci si auto-distructiv.

Intreb, daca dupa un episod sau mai multe episoade de violenta, ele au procedat intr-un anumit mod, atat de elocvent, incat acei soti au inteles ca daca nu inceteaza, raman singuri.
Si care a fost acea modalitate de convingere.

Am avea foarte multe de invatat de la asemenea femei.






lisaelisa

mami de ingeras dragalas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Lisaelisa,
Motivul pentru care nu-ti raspunde nici o femeie care sa fi rezolvat problema poate fi - te-ai gandit? ca nu exista nici o femeie care sa fi facut-o.
Insasi ideea ca o femeie este cea care poate sa-si aduca sotul pe "drumul cel bun" este complet gresita. Femeile nu sunt datoare sa "rezolve" problemele sotilor, care sunt adulti si care trebuie sa se ingrijeasca singuri de problemele lor.
In mod ideal, un barbat care la un moment dat ar simti nevoia sa brutalizeze sotia s-ar opri, s-ar speria de gandurile lui si ar incepe sa rezolve - psiholog, terapie. ori asta dupa cum stii nu prea se intampla.

Desigur ipoteza ca un barbat la aparitia copilului e apucat de gelozie si o ia razna pe loc e o aberatie. Eu cred ca ipoteza asta cu "gelozia" barbatilor e o inventie de scuzat comportamentul lor care deriva din lipsa totala de reponsabilitate pe care unii o au (permisa de societate) in fata aparitiei copilului. Mi-e imposibil sa inteleg cum un barbat se uita la sotia lui si nu VEDE ca se recupereaza dupa nastere, ca alapteaza la 3 ore, ca e rupta de oboseala. Asa ceva nu e posibil. In sens invers, cand sotul munceste la un proiect important 16 ore pe zi femeia il cocoloseste, intelege etc.

Asa ca cel mai sigur e ca situatia in care un barbat care incepe sa-si ia la palme nevasta dupa nasterea copilului arata ca in acea familie abuzul era deja prezent. De ce escaladeaza? Pentru ca in acel moment femeia este vulnerabila din multe puncte de vedere: financiar, mai ales emotional.
Exista o singura solutie: despartirea. In primul rand pentru a salva copilul de la a creste intr-o familie toxica, de a prelua comportamente care-l vor afecta toata viata.
Daca vrei un astfel de exemplu de comportament salvator, ti-l pot da pe a meu.

Insa femeia nu e nici datoare, nici nimic la a salva pe sot!

J si Carla (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Lisaelisa, eu sunt de acord cu JG.

O femeie care sta si suporta abuzurile cu speranta de a schimba barbatul, nu e de laudat, cu atat mai putin, de dat ca exemplu. Indiferent din ce cauza este el violent.





Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Multumesc J G,

Scopul acestui topic este de a le ajuta pe femeile care se afla intr-o casnicie abuziva, cu sfaturi la obiect, date, daca se poate, de femei care au trecut prin aceasta situatie.

Poate ca ar trebui sa-i schimb titlul in " Ghidul femeii abuzate ".

Am citit postarile unor femei abuzate, care nu stiau cum ar trebui sa procedeze, care le gaseau scuze acestor soti.

Poate ca sunt o visatoare, dar sper sa reusim impreuna sa expunem atat de convingator motivele pt care acesti barbati nu trebuiesc tolerati, incat multe dintre cele care scriu disperate din cauza situatiei in cauza, sa inteleaga ce au de facut.

lisaelisa

mami de ingeras dragalas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Lisa, cel mai bun lucru pe care i-l poti spune unei femei abuzate e sa plece si sa isi salveze viata, pentru ca in momentul in care apare violenta nu mai exista nimic care ar merita salvat.



Good things happen to good people.


Edit ca mai am ceva de zis: Lisa, trebuie sa fii mai realista! In asemenea situatii nu e loc sa fim visatori. Prin asta poate trece fiica ta, sora ta, mama, prietena sau vecina.

Poti cu sufletul impacat sa o lasi pe fiica ta (sa ne inchipuim ca are 20 de ani) pe mainile unui om violent sperand ca o sa il schimbe in bine???
NU, NU, NU! Trebuie sa o trezesti la realitate, sa o scoti dintr-un asemenea mediu si sa o ajuti sa isi vindece ranile.

Tata are o vorba: decat acasa la unul care sa te bata, mai bine cu parintii in casa intr-un loc "safe and sound" toata viata.
Cred ca ar face ca trenul daca m-ar vedea batuta intr-o zi si pe buna dreptate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

O casnicie reusita incepe cu o alegere buna.



Cred ca fraza asta ar trebui sa fie scrisa cu litere uriase pe frontispiciul fiecarei case de casatorii/primarii.....cum s-or mai numi acuma

Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Multumesc pt raspunsuri.


Nici eu nu sunt de acord cu violenta.
Faptul ca insist sa ne spuna povestea lor de viata cele care si-au convins barbatul sa renunte la agresivitate, este pt ca, la un moment dat, am cunoscut un cuplu in varsta .
Femeia mi-a spus ca in primul an de casnicie, sotul ei o batea des.
Si asta a durat pana ea i-a zis ferm ca la urmatoarea palma, isi va lua copilul si va divorta.
De atunci, barbatul ei nu a mai lovit-o niciodata.

Din tot ce-mi spuneti voi, se pare ca eu am intalnit exceptia.
Dar tot este ceva de invatat din acesta istorisire : depinde foarte mult de modul in care reactioneaza o femeie inca dupa prima palma.
Sa reactioneze in asemenea mod incat individul sa inteleaga ca nu accepta sa fie umilita si desfiintata ca om si femeie de un barbat .

M-au intristat mult femeile batute, stranse de gat, alungate, umilite.
De aici, probabil, si tonul meu mai bland.

Ganditi-va ca toate sfaturile noastre sunt citite si de aceste femei.
Pt ele am deschis topicul.









lisaelisa

mami de ingeras dragalas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Lisa, si eu cred ca tu ai intalnit exceptia .

Ideea e ca femeia abuzata nu trebuie incurajata sa gaseasca solutii pentru problema lui, ci pentru a ei.



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Hai sa va povestesc cum, o buna prietena, a reusit sa puna capat violentelor verbale si fizice ale tatalui ei. I-adevarat, nu este vorba despre un sot, dar tot despre un barbat abuziv discutam.
Acest tata o jignea, o injura, o batea si o alunga de acasa.
Toata copilaria si-a petrecut-o refugiindu-se pe la prietene sau rude.
Degeaba rudele il certau. El nu vroia sa inteleaga ca nu are dreptul sa se poarte in felul asta cu fiica lui.
Mai mult chiar, acuza rudele ca ii tin partea fetei...
De abia, ajunsa la 2o de ani a realizat ca trebuie sa-l opreasca cu orice pret, chiar daca asta insemna sa-l bage la inchisoare...
Doar nu era sa doarma pe sub poduri ca asa vroia el.
I-a facut 2 reclamatii la politie si in fiecare solicita examen psihiatric pt el sau trimiterea in judecata, daca ar fi fost evaluat in toate facultatile mintale.
Politistii au venit, au discutat cu el, s-au crucit de atata imbecilitate si i-au pus in vedere ca la urmatoarea reclamatie vor da curs solicitarilor fiicei sale.
Bineinteles ca a tunat si a fulgerat dupa aceea destul timp, dar NU a mai indraznit sa o loveasca.
Cu jignirile nu a incetat.
Atunci, prietena mea, a povestit tuturor cunostintelor tatalui cum se comporta cu ea.
Astfel, a fost supus oprobiului propriilor prieteni.

In ziua de astazi, acest tata a inteles ca nu e bine ce face si relatia dintre el si fiica sa este una fireasca.

Iata deci, ca mai sunt exceptii, ca uneori, situatiile conflictuale pot fi rezolvate, alteori, nu.
Important este ca actiunile unui asemenea om sa nu fie nici ascunse, nici tolerate.
Sa strige din toti rarunchii pt a fi auzita.

In cazul sotilor cu functii importante, acestia au superiori.
Daca esti lovita, loveste-l unde il doare cel mai tare : in orgoliu.

Pupici pt mamici greu incercate de soti



lisaelisa

mami de ingeras dragalas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Suna ca in romanele ... eu nu as putea avea o relatie "fireasca" cu un om care m-a batut si m-a jignit timp de 20 de ani

Ingrid si Cristi 5 ani s 11 luni

Mergi la inceput