Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (56)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monyca.C spune:

AAA si inca ceva in legatura cu filmultetul postat de Eva ..la sfarsit mie mi se pare ca chiar cade..m-am uitat de n'spe ori la el si nu ma mai satur :)))))

Gaia ai dreptate ! mi se pare normal ceea ce zici si sunt de parere ca atunci cand bebe ii e fomica cere, plange etc. ai dat un ex f bun cu baietelul tau..si nu trebuie sub nici un fel fortat sa accepte ceva ce pe moment poate nu are nevoie, parerea mea. Asa am de gand sa procedez cu Eva cand vom incepe papica solida :)

Babytza ti-am furat reteta de branzica :) bagat la cap !!!

de EVA PARASKEVA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

referitor la ce a zis gaia, e si o zicala "copilul care nu plange, ma`sa nu-i da tzitzi" asa ca...

poze, Just Me
Infertilitatea este o boala
ambitioasa
www.pulsmedia.ro/index.php?page=event_vote&url=premiilecaroldavila&articleid=67" target="_blank">Votati Organizatia EMMA la premiile "Carol Davila"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Am si eu o intrebare : daca vreau sa iau legatura direct cu un moderator sau cu administratorul forumului cum procedez ? Multumesc

Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

babytza ai PM

laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)
Alexia
Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Delphinas sper sa vina bb cat mai repede

Eva demential bbelul



laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)
Alexia
Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Ada, hai sa iti zic ce stiu eu.
Laptele matern digera fff repede de aceea e normal copilul sa ceara des si neregulat. De ce neregulat? Pt ca:
- mama poate manca mai mult sau mai putin consistent si in functie de consitenta laptelui din ziua resp bebe se satura sau nu pt o perioada mai lunga
- bebe nu manaca niste cantitati egale de la san si e greu de cuantificat cantitatea fata de bibe, unde mamica cuantifica usor si poate superviza cat mananca bebe

Formula este mai satioasa si se recomanda copilul sa primeasca mese la 3-4h de formula, o data pt a nu depasi un litru de laptic praf pe zi si apoi pt a avea suficient de mult timp pr digestie( pericol de regurgitare)

Cu solidele a cam la fel precum formula, trebuie lasat suficient timp pt digestie. Plus ca trebuie evitate rontzaielile intre mese si mesele haotice si pt copil, cat si pt adult, deoarece nu aduc beneficii decat un metabolism dereglat, un organism ar carui ceas e tulburat in privinta digestiei si un aport caloric inutil care duce la .

Acestea sunt concluziile trase de mine pana acum.

In plus, alaptarea e cu schepsis putin, majoritateA femeilor care dau san copiilor la 3-4 ore pierd lapticul cam repejor, nu stimuleaza suficient prolactina, cu cat pui un bebe mai des la san, ziua dar mai ales noaptea, cu atat si productia este mare si de lunga durate(evident ca exceptii exista si confirma regula). Exista bebei care asa functioneaza ei, ceas, cer laptic la 3-4 ore (san sau formula), putini dar exista, iar mamele ii incurajeaza in acest sens.
Eu, cu Noah, am facut altfel: daca il vad mai agitat sau mai suparici, ii ofer si asa, de fapt, primeste calmare, alinare, tzitzi e si papa dar in acest stadiu de varsta tzitzi e cea mai buna prietena. Zi si noapte. Este unul din putinele lui repere. De aceea el cere san putin si des, de foame, sete, singuratate, dor de codru verde, motivele sunt nenumarate

Insa, cu papica solida nu voi face asa, altfel cum ar fi cand suntem putini speriati, noi adultii in general, sau suparati sa ne alinam cu mancarica? cadem in bulimie, nu?
Asa ca eu consider ca odata trecut pe solide trebuie ajutat sa isi creeze un program de masa sanatos.Si astfel digestia va functiona si ea normal, ceasul organismului reglat bine, etc

Does it make sense?

le: in ultima vreme tot vedem copii obezi, fie toddlers fie si la 4 luni bebei de 10kg.
deja adolescentii fan junkfood si atat au o maaaare problema de kg si sanatate, cred ca trebuie avut gija totusi, cum ii crestem asa ii avem. Obezitatea si mancatul asta aiurea in tramvai, rontzaitul de prostoare, trebuie controlate cumva, daca dorim ca tanarul de maine sa fie dezv armonios si cu un metabolism beton.




Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

Sunt cel mai frumos din Universul acesta



-----------------------------------------------------------------------


" There is only one pretty child in the world, and every mother has it. (Chinese Proverb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CosmyB. spune:

Cuscra sa nu-ti spun cum s-a distrat soata cand i-am aratat declaratia soricelului a zis cum "baloseste"? Eu am zis: pai asa cum face si Maya, ii curge din gurita La care el: "Baloseste dupa soricel?" a prins ideea! acum o tot intreaba pe Maya daca se gandeste la soricel cand vede ca ii curge din gurita

Monyca si multumim pentru aprecieri. ic pentru printesa ta, leita tati. Neaparat trebuie sa faci un baietel sa semene si cu tine

Laura cu programul, iar l-am tras un pic de par, ne culcam la 11, cred ca la 10 era doar o intamplare. Adoarme mai tarziu, asta pentru ca ziua doarme f mult si seara are chef de joaca. Oricum e super bine, nu se trezeste deloc noaptea Voi cum sunteti?

Ada la chestia cu programul de mai tarziu chiar nu m-am gandit. Toti copiii care-i stiu mananca de regula la ora x si dorm la ora y, asta pt ca la gradinita asta invata si toate se fac cam la ore fixe, nu se prea poate face altfel.
Mie chiar mi-ai dat tema de gandire. Cred ca la fel o sa fac si eu, cel putin asa sper, o sa astept sa strige pitica dupa mine "micaie, micaie, foame" Multe am invatat de la tine.

Eva Ce viteza are copilul! Se pare ca asta ne asteapta in curand

Pozici
Mami super happy de Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreutac spune:

Dya, eu cred ca ti-am mai zis...imi place tare mult numele tudor, dar si Andrei. E o combinatie tare reusita de nume, parerea mea. Nici piciul nu e mai prejos, l-am vazut pozat la mall cu mami
Noi Evei ii spunem in toate felurile cu putinta (Evuta, iepurete, pasarina, cichiric, ratusca, etc)...saracu' copchil n-o sa stie cum o cheama de fapt. Glumesc, deja reactioneaza cand o strigam pe nume.
Si daca va era dor de ea, atasez cateva poze.
poza1

poza2

poza3

poza4

Le-am denumit poza 1- poza 4 pt. ca la oar asta n-am niciun gram de inspiratie.





Andreea, cea mai fericita mamica de Eva - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Cosmy aseara a fost si la noi o intamplare fericita...la ora 10 dormea bustean,nu s-a trezit decat o data sa maraie si sa o intorc si apoi somn pana la 2 papa,iar somn si la 5 iar papa,si iar somn pana la 8.

Andreutac ce ochi superbi am vazut

laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)
Alexia
Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fce spune:

Andu

Cuscra tori vrea niste poze noi cu bimbirica

Carmen, mami de Erica (27.10.2008)
ticker
tori

Mergi la inceput