Sezatoarea canadiana (131)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Cristina, asta am cautat si eu asta-noapte si uite ce am gasit, dar trebuie studiate, sunat si aflat ce si cum:
http://www.championsdaycamp.com/flash/anglais/aact.html
http://www2.ville.montreal.qc.ca/jardin/en/act_educ/camps.htm
http://www.montreal-west.ca/en/day_camp.php
http://www.mbam.qc.ca/en/activites/activite_29.html

Si mai am citeva, dar unele dintre ele sint foarte scumpe.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

nelia,cunosti cumva madama aia care spunea ca daca o prindem pe aici saptamana asta sa o dam afara ca are de invatat?

valen,eu pot sa-ti dau nr de tf. al dentistei copiilor mei.Noi suntem la ea de ani buni de zile si suntem foarte incantati.Este undeva pe Acadie.
Cat despre fixativ,eu nu folosesc.La ocazii si atunci cand vreau sa par cucoana imi pun spuma sau crema de la "pantene".

dana podeanu,ce faci maine de ziua ta?te astepti la ceva surprize,surprize din partea colegului si a copiilor?

simi,ai facut evaluarea?

mi-ro,condoleante!...

oana,mimitete,vorbeati intr-un timp de pantalonii si bluzele(antifrig)care se pun pe sub costumele de ski.Ce trebuie sa cumpar?Am inceput sa ne pregatim echipamentele de ski.Sezonul urmator incepem si noi.Pana acum am cumparat doar cagulele si pernitele ce se baga in manusi si cizmePana la iarna am toate sansele sa completez echipamentul
Am auzit ca toti copii de clasa a 5-a au intrarea gratuita pe orice partie doresc.Asa-i?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ange, da, dar incepind de miine, ca azi oricum e o zi pierduta, ca sint la curatenie si mincare.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Salutare fetelor,

Noroc ca ne-au dat astia liber azi, ca altfel nu m-ai prind deloc sa mai intru pe DC. Sunt foarte ocupata la serviciu si nu reusesc nici macar sa dechid internetul iar seara cand ajung acasa nu maiam timp si putere de citit. La intalnire nu am reusit sa ajung, asta e, poate ne vedem si mai in vara cu copiii si sotii in parc, la iarba verde.

Daiopri, bun venit pe lume micutului Tudor!Sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii!

Simona, felicitari pentru samburel :), sa ai o sarcina usoara si sanatate multa!

Cristinei i-am zis in pesoana

Si cum nici maine nu cred ca o sa reusesc sa intru, Danei si lui Maru La Multi Ani cu multa fericire si numai impliniri!


Despre noi nu am vesti prea multe, in curand o sa botezam un baietel, am inceput sa-i caut hainutele si ce mai trebuie pentru botez. By the way, fetelor din Toronto, voi de unde ati luat lumanarea de botez?
Vacanta toata o sa o luam la vara in august cand trebuie sa mergem in Roamania la nunta sorei mele. Acum cautam bilete de avion mai ieftine

Numai bine la toata lumea,




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Am uitat, poate imi trimiteti si mie contul si parola sa ma uit la pozele voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

eu azi nu am timp de scris pt ca sint acasa cu fetele. mi-am luat o zi de concediu datorita lui Mr. McGuinty pt ca scoala fetelor e inchisa. cum la mine la servici se lucreaza, vreau nu vreau, stau acasa .

va scriu mai pe larg miine de la servici. am intrat acum sa le urez pe Maru si pe Dana, in advance. La multi ani, doamnelor.

si sa va zic ca am pus poze noi din vacanta si de la ziua fetelor. am trimis linkul pe contul comun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

nelia, mi-a placut tangoul ala pe care l-ai pus aici
Dar cel la care ai pus link mi s-a parut doar foarte tehnic, insa cu mai putina traire, mai putin sentiment...
Ziceai ceva de Agata si de camp. Vara trecuta am dus-o si eu pe Roxana la camp pentru o saptamana, ca si-a dorit ea foarte mult, dar am fost amandoua destul de dezamagite. Mie mi s-au parut complet neseriosi, multa confuzie, comunicare slaba, iar ea s-a cam plictisit... desi e genul de copil tare entuziast, care in general gaseste placere in orice.
Consilierii erau tare tineri, studenti probabil, fara pea multa experienta, fara entuziasm... deci sfatul meu ar fi sa alegi bine camp-ul, poate sa te interesezi cine vor fi consilierii si cam ce pregatire au.




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

Sara buna la canadience , vin si eu la sezatoarea voastra ca sa va pun o intrebar , poate fararaspuns dar eu tot incerc ! Cineva (o prietena) se intreaba de ce in Quebec in spatele masinilor este o placa cu urmatoarea inscriptie : "Je me suvient" (imi aduc aminte) ? Daca cineva poate sa ma lamureasca si pe mine , eu ii (va) multumesc inca dinainte !
O seara buna in sezatoarea voastra unde e atat de bine si de primitor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Uite aileene aici mai multe lamuriri despre deviza Qc-ului "je me souviens" pentru prietena ta.

Lorelai am vazut pozele. Torturile sunt de nota 100. Bravo! Se vede ca si fetele au fost incantate de ele. Nu le-a fost mila sa le manance? Bafta multa la intalnirea de la Vancouver.

Dana si Maru va urez si eu de azi La multi ani, multa sanatate si numai bucurii!

Eu am intrat in a 3-a saptamana de dus raceala/gripa pe picioare si mi-am priedut oficial si vocea... samabata si duminica am stat aproape numai in pat... sa vedem ce-o mai urma. Noroc ca azi s-a amanat cursul si am ajuns si eu mai devreme acasa.


"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Hai ca apar si eu ca o floricica…tare greu mai ajung la calc, mai ales in week-end ! cA sa nu uit sa va intreb :a vazut cineva foto pe care le-am pus de la Symposium, de acum 22 saptamani ? V-au placut ?

Sambata am facut baby-shower pt Ccrinia, o prietena de-a mea pe care mi-am facut-o tot aici pe forum, a iesit super ! Am mobilizat o gramada de prietene, jumate din ele nu o cunosteau pe viitoarea mamica dar au raspuns present, bravo lor ! Iar viitoarea mamica a fost tare incantata si emotionata !
Maru, multumesc din suflet ca ai venit, fetele acum au prins gust de petrecere si vor sa ne mai intalnim , ca tare bine a mai fost…invitatia ta de sambata mai e valabila ?

Duminik am mers la Mississauga sa vedem 3D Under the sea, tare fain dar pacat ca e prea scurt; e ata de bine realizat ca ai sensatiza ca te scufunzi intre animale, traiesti si inoti printer ele …si dupa o raita de cumparaturi la Highland Farms ( ador magazinul asta domle) ne-am retras …unde ? La Symposium!

Valen, tare dragutza esti ca ma intrebi la preturi de Caraibe, de unde si pana unde nu stiu, ca eu inca n-am ajuns la excursii peste hotare ! Dar cand ajung, sigur te anunt de preturi!

Nelia
, si pe mine ma doare tare de tot capul in ultimul timp …am observat ca daca nu ma odihnesc sufficient ( s-au dus noptile dormite cate 3-4 ore sau culcatul dupa 12 noaptea) sau din cauza sinusitei am dureri mari.
M-a induiosat cand ai povestit Cum a a vut Agata grija de fratiori…noi ii vedem mici, dar uite ca daca avem nevoie, se descurca singurei…da-I un pupic pt asta !

Nelia, de la ce subiect ai aflat de baby shower, ca eu am tacut ca pestele ca Ccrinia citeste forumul dar n-are timp sa raspunda…m-ai facut curioasa !

Donia, mama trebuie sa plece in vara ca sa se poata reintoarce pe perioada scoliii, din septembrie pana in iunie…pe perioada verii eu si Iulian vom lucra in schimburi diferite si cautam pe cineva care sa stea cu copiii intre 1.30 si 4.30 pm ( de cand pleaca el, pana vine eu ). In principiu, de stat cu Ioana, ca David in timpul ala doarme…
Mama are nevoie si ea de o pauza, sa mearga acasa, sa vada ce-I cu familia ei, cu fratii ei, noi sa mai experimentam statul singuri…sper san e descurcam…
Ce-ar fi sa-I pui soacrei mici afise explicative pe usi , din care sa inteleaga unde ajunge daca deschide usa aia ?

Cu pasapoartele , ne-am linistit, vom aplica doar ca sa avem niste pasapoarte, dar nu vor fi gata pana in iunie, din pacate. Iar cu procura nu se mai elibereaza, asa e lege data, din 10 dec 2008. Ciudat este ca tata s-a dus la Politie la Bacau si cei de la ghiseu i-au zis ca-I elibereaza pasaportu Ioanei, sa aduca actele si procura, dar Consulatul a zis clar ca nu se mai elibereaza pasapaorte in astfel de conditii. Eu totusi voi trimite un mesaj la consulat sa-I intreb daca ei imi elibereaza procura…macar intreb, nu ? Nu poti sa-ti imaginezi Ioana cat a plans cand a auzit ca nu va mai pleca in vacanta in Romania, avea atatea planuri…

OanaGabriela, tu ce faci acolo in America, mergi la cursuri, ori la audit ?

MonaB, am citit eu bine ? Try e nasa viitorului tau bebe? Sa fie intr-un ceas bun in cazul asta si asteptam invitatie la botez !
Si cum adica sa cumpere sotul jderi…sunt si pe aici ? ORI tu te referi la chipmunks ? Cum le zice in engleza ? Si cum adica sunt buni pets !

Olga Tarziu, multa sananate ! Daca retii apa in organism, ar putea fi un semn de la rinichi, proasta functionare…zic si eu ca Try, ca ar fi bine sa investighezi ce se intampla…

Felicitari Daiopri pt bebe Tudor, sa va duca doar bucurii in viata ! Mai, dar n-a vurt sa se nasca pe 14 februarie…las ca oricum de ziua lui va fi mereu sarbatoare !

Ana, pai din ce zici tu acolo, e cam mare alunitza ta ! Pai eu zic sa o scoti si sa o trimiti la laborator cat de curand !

Mi-ro, ma bucur ca-ti place noul job si ca ai romani in companie, asta iti va da asa, o siguranta ( eu am lucrat la un moment dat la o companie cu 22 de romani…din 100 de angajati ). Dar iti spun si condoleante pt moartea prietenei tale, de multe ori si eu imi spun s alas stressful la o parte, sa nu-l mail as sa-mi domine viata …

Eu de maine ma apuc de o cura de detox de 12 zile, vreau sa dau jos macar 3 kg, ma simt grasa ( cu toate ca la 59kg si 162 cm nu sunt, dar vreau sa mai fiu supla…). Am consultat list alimentelor, e cam subtire, daca vad ca nu resist, tin macar 6 zile acum si mai incerc mai incolo alta cura de 6 zile…

Mqqm, tu ce m-ai zici, ce mai faci ?


Mergi la inceput