Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (55)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Joy21 spune:

Offf... mai fetelor!

Intru si eu asa, buhuhuuu-buhuhuuu la ore tarzii sa va citesc din cauza de una bucata bebe marait si una bucata tati la ski (in Elvetia! ). Dar il iert totusi ca mi-a trimis un buchet de trandafiri rosii

Vroiam sa va spun ca am facut botezul weekend-ul trecut si sa va povestesc.... rasu' plansu'!

Slujba a fost la biserica Alba, mi-a placut tare mult si mie si invitatilor, a fost superba iar corul a cantat patrunzator (multumesc Muuh ca ne-ai spus de biserica). Direct de la biserica am plecat la restaurant, cu totii 13 la numar (botez restrans, in familie, asa am vrut). La restaurant vorbisem cu cateva zile in urma... nefiind multi, am inchiriat doar o parte din restaurant si am preferat sa nu stam retrasi pentru a nu fi plictisitor. Locatie buna, mancare la fel, preturi pe masura. Mi-am spus ca daca tot suntem asa putini, macar sa fie mai deosebit. EI BINE, mi-a picat fata cand am ajuns acolo. In afara de partea rezervata de noi tot restaurantul era plin de pensionari (nu exagerez), care ce credeti ca faceau??? Erau la parastas! Sa intru in pamant de rusine fata de invitatii nostri.... Sa va mai spun ca erau toti surzi si vorbeau TARE sa se auda?

Pana la urma am ramas acolo ca era prea tarziu sa ma aranjam altceva si am incercat sa ne "simtem" bine intre noi. Dar spuneti voi, ati mai auzit de botez si parastas in acelasi timp?

mamicile!

Victoria, binecuvantata de Anna Sofia

Poze Anna Sofia Ma fac mare

"Nu-ti fie frica sa faci un pas mare. Nu poti trece o prapastie din doua sarituri mici."
David Lloyd George

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

anamona, esti super simpatica cu manutele prin bluzite!!!

Inainte sa nasc pe Teo am avut o carte de genul Larousse, cu sarcina si nasterea. Erau acolo cateva pagini despre cum sa imbraci bebele, cu cate hainute, la cate grade, (eram disperata cu gradele si imbracatul pt ca eu si sotul nu ne potrivim neam la regimul termic si vesnicele discutii despre frig si cald mi-au tulburat neuronul si asa incercat) si mai era scrisa o chestie foarte haioasa:
TRAGETI DE COSTUMAS. NU TRAGETI DE BEBELUS!
Iti dai seama ca ne-am terminat de ras... si de cate ori il imbracam pe Teo, ii spuneam baga mana, tragem de bebelus, nu de costumas... asta... invers... si radeam.
Ii bagam mainile pe directie si impingeam de cot in sus pana intra frumos toata mana intinsa in maneca, apoi rulam restul (unele erau lungi) pana iesea mana afara. Pumnul il tinea strans (rflexul, thanks God), iar body-urile mici cu maneci lungi sunt chiar mici cu maneci lungi si nu le poti rula ca pe desuri.

Concluzia e ca Teo de pe la 5-6 luni baga singur mainile in maneci daca il pui pe directia cea buna, si nu am avut niciodata probleme sa-i pun orice bluza pe el!
Am inceput si la Radu cu miscarea din cot si sper sa aiba si el acceasi dexteritate la imbracat ca fratele mai mare.

A, si inca ceva, la Teo totdeauna cand in incaltam sau ii punem pantaloni (toti, si eu si tati si socru) ii spunem, de cand se stie dreptul, apoi stangul...
Acum stie care-i dreptul si care-i stangul (nu ca mami....) si ti le prezinta la cerere, in plus intotdeauna da la incaltat/descaltat intai dreptul, ca asa s-a obisnuit.

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii ; my blog
Topic: mama... de mai multe ori! ; Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Ada adevar graiesti! Iar in legatura cu wrap-ul nasol moment ca si eu am trunchiul chiar scurt de la umeri la talie, sunt lunga in craci

Monica tu invizibila?! Hmm, tare te inseli

Eva si eu am retinut post-ul tau cu wrap-ul iar inul mi s-a parut de atunci un material super pt asta. Fi-mea nu era deloc incantata pe atunci de statul in wrap,am reincercat insa acum cateva zile si i-a placut chiar mult. Tot in vreau sa caut si eu, sper sa gasesc verde sau crem...De abia astept ca-s varza cu spatele si ma enerveaza sa scot caruciorul si pentru un drum la paine/ farmacie sau cand il iau pe fi-miu de la gradi... Spune-mi, te rog, tu l-ai ingustat la capete sau l-ai lasat la fel de lat?

LE M-au terminat edwin de denisa si amalia de sabinel. Idem bocanila de babytza pe care l-am vizionat in avantpremiera

Nerantulacum nu sta in wrap, pai n-ati facut voi demo la TV sau m-a lasat si ultimul neuron

Joy bine ai revenit! Sa-ti raiasca micutza crestina! Neplacut momentul cu restaurantul cred. Scuze dar eu una m-am terminat de ras, imi si inchipuiam batraneii urland unul la celalalt si pe voi incercand sa va auziti printre urlete si muzici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Ada si eu am avut o carte cu mesajul cu pricina dar sincer tare bine mi-a prins si l-am dat si eu mai departe - e scurt si pe inteles! Si mai avea niste chestii ff utile pt primul copil, ca de exemplu cum sa asezi sau sa ridici bb din diferite pozitii dintr-o miscare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Joy, eu am patit invers... Eram la un restaurant cu parastasul dupa tata. Si chelnerii nu stiau ce sa faca sa ne scoata mai repede afara, ca venea un botez si incepusera deja sa aranjeze jumatate de sala foarte vesel.
Noi, ce sa facem, babele noastre mananca incet, pana au terminat si am platit tot ne-am intersectat cu micul crestin cand imparteam coliva... nah, ce sa facem.
Puteau si ei sa puna ceva separeuri... Dar pentru ei e doar cineva care sta la masa si plateste

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii ; my blog
Topic: mama... de mai multe ori! ; Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Citat:
citat din mesajul lui simodina

Ada si eu am avut o carte cu mesajul cu pricina dar sincer tare bine mi-a prins si l-am dat si eu mai departe - e scurt si pe inteles! Si mai avea niste chestii ff utile pt primul copil, ca de exemplu cum sa asezi sau sa ridici bb din diferite pozitii dintr-o miscare.

Nadina, mama de Serban (20.08.05 ) si Mara (27.08.08)



!
nu critic cartea, sa stii, si mie mi-a placut si mi-a folosit.
Doar ca tati a ras de s-a spart (si el timorat ca habar nu avea pe ce lume este / suntem) si uite asa am tinut minte si o sa tot tinem... si i-am facut si copilului o rutina care i-a folosit.

Apropos de carte, prima baita de acolo am citit cum s-o facem. Si cum sa imbrac copilul in functie de temperatura. si muuulte altele.

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii ; my blog
Topic: mama... de mai multe ori! ; Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Ada, Joy woooow, cata lipsa de respect.....pentru ambele situatii ...

Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Nici nu mi s-a parut ca o critici, doar ca mi-am adus aminte de ea, cat de "fraiera" eram atunci si cat de mult mi-a folosit
Oricum pentru fetele care se infierbanta pentru un mesaj - un exemplu despre cum dintr-un post de poate intelege altceva decat a vrut sa spuna cel care l-a scris.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Florin de Claudina , Alexia de Andy p , Alexandra de Simone , Karina de Nikolici , Ania de Nausica La multe lunite !!!!!!!!!!!

Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Bocanila



Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput