Ministerul Sanatatii ne deschide usa!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Bravo si multe-multe multumiri, Beatriz si Kindly!

Intalnirea asta si cea cu Sulfina Barbu sunt, cred, cele mai mari realizari ale campaniei.

Poate se mai alatura si alte fete, daca atat de putine am reusit sa ajungem pana aici, daca am fi mai multe fete impactul ar fi si mai mare.

Sunt atatea de facut si o zi are doar 24 de ore :).

De acum incepem sa tinem pumnii pentru Felicia , care are vineri intalnire cu Sulfina Barbu!!

Si speram sa ne votati la roblogfest cand va incepe concursul :).



Meritam ca analizele si procedurile privind infertilitatea sa fie gratuite!




Infertilitatea este o boala


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Si sa reluam si pe paginea asta, caci e prea frumos:

Citat:
citat din mesajul lui Beatriz

Raportez dupa intalnire:
1. Dl Ministru Secretar de Stat Irimie ne-a sfatuit sa retrimitem petitia, oficial catre Minister, dar si la cabinetul sau. O asteapta. Si ne-a sfatuit ca documentul cu petitia sa aiba neaparat urmatoarele cereri din partea noastra:
- solicitam ca toate tipurile de infertilitate masculina si feminina sa fie recunoscute (nu doar cea de tip hormonal)
- solicitam ca tratamentele cu inductori de ovulatie sa fie aplicate tuturor femeilor care fac parte din cupluri infertile si au nevoie pt proceduri RUAM nu doar femeilor care beneficiaza teoretic acum
- sa solicitam pt toate tipurile de infertilitate compensare de minim 50% a medicamentelor, atat pt famei cat si pt barbati, tinand cont ca suntem platitori de asigurari sociale de sanatate
- sa solitam ca protocoalele terapeutice privind infertiliatea de orice fel!!! cat si analizele preliminare sa fie intorduse/prinse in normele din Contractul Cadru.
A zis ca ei lucreaza la o noua lege a sanatatii si ca ar dori/ ar putea sa introduca in ea un capitol dedicat lucrurilor de mai sus

2. ref le intalnire cu D. Barbu, s-a aratat incantat. A zis sa ii transmitem doamnei ca ei sunt deschisi pt o stransa colaborare intre MS si doamna parlamentar in vederea initierii legii. Pt ca el considera ca finantarea procedurilor RUAM se poate face de catre stat doar printr-o lege dedicata. Considera ca:
pasul I - este initierea legii si promulgarea ei (a zis ca teoretic, dpv legal atat D. Sulfina B cat si ei=MS pot initia legea, dar a zis sa continuam cu D. Sulfina si sa-i transmitem ca MS sprijina inititerea legii si sunt dispusi la intalniri de lucru cu dumneaei)
pasul II - MS poate face un program national dedicat RUAM (asa cum este de ex. cel de screening pt cancer de col), dar numai din 2010, ca anul asta bugetul nu ar permite
4. despre concediu medical, a zis ca e prins cu cod ca si "sterilitate" ca doar in ultimii ani a aparut termenul de infertilitate si ca inainte era folosit termenul de sterilitate pt conceptul de infertilitate
5. referitor la Dl.Ministru Bazac, a zis ca nu e necesara o intalnire (va fi oricum informat), ca totul se face cu acordul sau, dar ca este f ocupat

Kindly va scrie partea sa de raport legat de intalnirea de azi, cand va avea acces la net, mai pe seara.

Multumim tuturor pentru sustinere! v-am simtit alaturi de noi si i-am multumit domnului in numele tuturor pt acordarea acestei intalniri si pt intentiile pe care la are


---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinici spune:

Care luni pe 23.02?
Daca da vineri va dau raspunsul daca merg si eu.
cristinici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Cristinici, despre ce intrebi? Despre intrevederea cu dna Barbu? Este vineri (asteptam maine-poimaine confirmarea oficiala definitiva, asa stabilisem in urma cu doua saptamani). Daca ai putea veni, ar fi minunat.


Am facut repede si articol pe pagina 1 a blogului, sintetic - sper ca sunteti de acord ca merita! Am gasit pana si poza cu dl. ministru secretar de stat! Puteti - adica: va rugam:) - sa lasati comentarii si acolo, va citi si dl. Irimie maine, trimitem linkul. :) http://.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

bravo fetelor !!! luca .......ai vazut ca visul nostru incepe sa ajunga la realitate ?! va tin pumnii
d-zeu sa ne ajute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindly spune:

stiu ca asteptati sa scriu.scuze mii,am avut si alte treburi de facut.
deci:

am ajuns la MS.putem spune ca de la POARTA pana la dl secretar de stat,toata lumea ne intreba:SUNTETI DE LA SOS INFERTILITATEA?POFTITI VA RUGAM,SUNTETI ASTEPTATE.

completez la cele spuse de beatriz:

referitor la un studiu statistic oficial privind infertilitatea(am citit raspunsurile primite mai sus)dl ministru ss a spus ca o lege care va fi initiata trebuie sa aiba la baza asa ceva.ca urmare a sugerat sa solicitam acest studiu doamnei SB.
dupa intalnirea de vineri cu SB sa-l informam (printr-un mail catre consiliera dumnealui)despre cum a decurs aceasta.
in principiu ,absolut fiecare lucru pe care vrem sa i-l comunicam sa luam legatura cu consiliera d-lui.

A FOST DE ACORD(i-a si spus consilierei sa noteze) sa facem cunoscuta intalnirea de azi printr-un COMUNICAT DE PRESA.a parut chiar incantat.

am intrebat (cand avem lacune si ne trebuie ajutor din partea lor)daca putem sa ne facem din nou prezenta la MS.raspuns:ORICAND!!!!!!!doar sa anuntam inainte.

ne-a urat succes,atat pe linie de reusita a procedurilor(fiv/ia) cat si in demersurile noastre privind campania.PENTRU INTREGUL GRUP DE INITIATIVA SOS. a recunoscut ca ceea ce am facut noi,vb lui Luca cu BUGET ZERO,este un lucru mare si ne felicita.

dragi prietene,avem o mana intinsa de la MINISTERUL SANATATII!!!!!
vom continua munca pentru ca exista o sansa reala SA REUSIM.

LucaLuca,urgent COMUNICAT IN PRESA DESPRE INTALNIREA DE AZI.maine voi vb cu prietena mea de la REALITATEA TV,sa vad daca ne poate ajuta.
ti-am trimis si mail si am nevoie de raspuns pana maine.daca poti.
felicitari sincere pentru actualizarea blogului.E minunat ce ai scris.si MERITA,ZAU.

una peste alta ne-am descurcat minunat si am plecat multumite.daca imi mai aduc aminte ceva va scriu.

continuam cu intalnirea de vineri.FOARTE IMPORTANTA.
va doresc :sa incepeti deja sa va ganditi ca infertilitatea nu va mai fi un subiect tabu in ROMANIA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

:) Ultima ta fraza m-a facut sa zambesc. Ehehei, mai e mult pana departe! Infertilitatea va ramane un subiect tabu in Romania, si asta inca mult timp. Traim in tzara unde zanele raman fara trompe uterine, dar fac copii natural. :)

Dar intalnirea a fost foarte importanta si fructuoasa. Nu va avea consecinte directe asupra caracterului de 'tabu' al infertilitatii, dar va normaliza un pic situatia.

Retineti ce se preconizeaza:
- pentru toate tipurile de infertilitate, compensare de minim 50% a medicamentelor, atat pt femei cat si pt barbati;
- protocoalele terapeutice privind infertiliatea de orice fel (!!!), cat si analizele hormonale sa fie introduse/prinse in normele din Contractul Cadru;
- MS poate face un program national dedicat RUAM (asa cum este de ex. cel de screening pt cancer de col), pe care l-ar putea include in bugetul din 2010.



Frumos, huh? :)

---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Sa notam aici un spijin ferm si o oferta de intrevedere din partea dr. Tudor Ciuhodaru, membru in Comisia de Sanatate a Camerei Deputatilor:

"Va stau la dispozitie. Sustinem aceasta initiativa. Sper sa ne vedem cat de curand."

http://www.medicalnet.ro/blog/ciuho/articol/1277/comment-page-1#comment-1532



---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatriz spune:

Fetelor, asa cum stiti, Luca a facut un articol referitor la intalnirea de ieri. Acest articol, postat pe prima pagina a blogului, va fi vizualizat azi de catre cei de la Ministerul Sanatatii. Este nevoie de comentariile noastre pe blogul campaniei!

http://.

Toate comentariile conteaza! Va rugam, comentati la acest articol!

Mergi la inceput