Ministerul Sanatatii ne deschide usa!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Florela, multumim pentru gandurile bune si pentru articol.

Dl. Prigoana face parte din Comisia de Munca si Protectie Sociala si i-am scris deja mesaj individual si personalizat in care ii cerem sprijin pentru petitia adresata respectivei Comisii. Nu ne-a raspus. Dar e bine ca e constient de problema demografica si incurajeaza femeile sa faca bebelusi, sa speram ca atunci cand se va discuta petitia si, mai tarziu, proiectul de lege, ne va sustine.

Ar fi o idee, insa, sa scriem Organizatiilor de Femei ale tuturor partidelor parlamentare. Sunt patru, nu-i greu. Retinem.



Sa le tinem pumnii fetelor pentru azi!

---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Ce ziceti, vin fetele cu vesti bune 'au ba?!

---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Eu cred ca da. Sunt si eu cu pumnii stansi. Bafta fetelor!!!!

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

luca te tuk dulce
normal ca vin fetele cu vesti bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatriz spune:

Raportez dupa intalnire:
1. Dl Ministru Secretar de Stat Irimie ne-a sfatuit sa retrimitem petitia, oficial catre Minister, dar si la cabinetul sau. O asteapta. Si ne-a sfatuit ca documentul cu petitia sa aiba neaparat urmatoarele cereri din partea noastra:
- solicitam ca toate tipurile de infertilitate masculina si feminina sa fie recunoscute (nu doar cea de tip hormonal)
- solicitam ca tratamentele cu inductori de ovulatie sa fie aplicate tuturor femeilor care fac parte din cupluri infertile si au nevoie pt proceduri RUAM nu doar femeilor care beneficiaza teoretic acum
- sa solicitam pt toate tipurile de infertilitate compensare de minim 50% a medicamentelor, atat pt famei cat si pt barbati, tinand cont ca suntem platitori de asigurari sociale de sanatate
- sa solitam ca protocoalele terapeutice privind infertiliatea de orice fel!!! cat si analizele preliminare sa fie intorduse/prinse in normele din Contractul Cadru.
A zis ca ei lucreaza la o noua lege a sanatatii si ca ar dori/ ar putea sa introduca in ea un capitol dedicat lucrurilor de mai sus

2. ref le intalnire cu D. Barbu, s-a aratat incantat. A zis sa ii transmitem doamnei ca ei sunt deschisi pt o stransa colaborare intre MS si doamna parlamentar in vederea initierii legii. Pt ca el considera ca finantarea procedurilor RUAM se poate face de catre stat doar printr-o lege dedicata. Considera ca:
pasul I - este initierea legii si promulgarea ei (a zis ca teoretic, dpv legal atat D. Sulfina B cat si ei=MS pot initia legea, dar a zis sa continuam cu D. Sulfina si sa-i transmitem ca MS sprijina inititerea legii si sunt dispusi la intalniri de lucru cu dumneaei)
pasul II - MS poate face un program national dedicat RUAM (asa cum este de ex. cel de screening pt cancer de col), dar numai din 2010, ca anul asta bugetul nu ar permite
4. despre concediu medical, a zis ca e prins cu cod ca si "sterilitate" ca doar in ultimii ani a aparut termenul de infertilitate si ca inainte era folosit termenul de sterilitate pt conceptul de infertilitate
5. referitor la Dl.Ministru Bazac, a zis ca nu e necesara o intalnire (va fi oricum informat), ca totul se face cu acordul sau, dar ca este f ocupat

Kindly va scrie partea sa de raport legat de intalnirea de azi, cand va avea acces la net, mai pe seara.

Multumim tuturor pentru sustinere! v-am simtit alaturi de noi si i-am multumit domnului in numele tuturor pt acordarea acestei intalniri si pt intentiile pe care la are

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

cu Dzeu inainte si sa ne vedem visul implinit si in realitate, respectiv adoptarea legii privinD STERILITATEA CUPLURILOR si tot ce tine de aceste probleme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

WOW!

---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

E nesperat. Cititi cu atentie ce se spune acolo: e nesperat! Sa citeasca mai ales doamnele care considerau ca suntem doar niste copii mari care se joaca de-a trimis mailuri. :) S-a ajuns intr-un punct la care eu insami nu indrazneam sa sper!

Ma bucur ca la un bhcg maricel. :)) E si legea asta un copil cumva, il concepem lung si chinuit - dar merita. :)

Sa o asteptam si pe Kindly cu partea ei de informatii. Va multumim amandurora - Kindly & Beatriz!

---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Felicitari fetelor Doamne ajuta!
Felicitari tuturor care paticipati la aceasta campanie
Felicitari initiatorului a aceste campani.
Aduceti zambete pe multe fete si sperante a multor suflete

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu si al Maicutii Domnului voi reusi sa ma si eu copilasul meu mult dorit si iubit







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iazminn spune:

Multumim fetelor.

Mergi la inceput