Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (71)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Neatza!

Bogdana, La Multi Ani! Sa ai parte de o nastere usoara si de recuperare rapida, ca sa nu mai zic de flacai sanatosi

Monica, ne rugam pt Luana, sa fie sanatoasa si sa continue recuperarea

Fetelor, legat de framantarile mele de aseara, as vrea sa intreb mamicile care au trecut printr-o cezariana cat de repede s-au refacut, cand au putut sa isi tina bebeii in brate, daca le-a fost rau dupa anestezie, etc. Nu vreau sa sperii pe nimeni, dar incep sa ma gandesc la avrianta asta si trebuie sa ma hotarasc repede, ca si asa i-am zapacit pe doctori (sau ei pe mine)

Eu azi inchei sapt 34 si intru in 35, drept pt care schimb semnatura. Mie mi se pare ciudat cum pun alte fete, adica eu abia acuma ar fi trebuit sa pun 34, dar nu cred, pt ca eu mai un ticker de la baby gaga, unde imi arata azi 35 weeks, maine 35 and 1 day, samd. In fine, nu conteaza, important e ca intr-o saptamana intram in luna a 9-a

Pup mamicile, burticile, bebeii

35+ Ana Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

La multi ani, Bogdana! Zi norocoasa
Tinem pumnii pentru Luana, sa fie totul bine!
Eu maine o plimb pe Sophica la teatru, si am fost si alaltaieri, am stat linistite fara pishu aproape 2 ore jumate, va dati seama ce record?! Oricum, a vazut deja vreo 5 spectacole si la toate a fost foarte atenta, numai ca aplauda cand vroia ea:))
Si aici e o vreme nasoaaala, ma gandesc daca sa-i scot lui Manole puloverul "de la naftalina" au ba...

30
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

BOGDANA, LA MULTI ANI !!!!

36+ cu Alexandra

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Eram 2,vom fi 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Citat:
citat din mesajul lui lysbeth

Petra, azi inchei saptamana 32 si trec in saptamana 33
Nu cred ca mai are loc de intors pt ca eu is micuta rau.
La fetita tot asa s-a intamplat si s-a nascut in pozitie pelviana

31+ Damian Codrut Andrei
AMR 9 saptamani


Lysbeth, eu zic sa stai calma, chiar daca cea mica a ramas in pozitie pelviana, nu inseamna ca si acum se va intampla la fel. Intr-adevar, nu este pozitia ideala, dar se poate naste si un bebe care sta astfel, am o colega de serviciu care are 2 copii, ambii nascuti natural in pofida faptului ca fetita s-a hotarat in ultima saptamana ca e mai bine sa se suceasca. Dr. a sfatuit-o sa nasca prin cezariana, dar ea a vrut natural si asa a si nascut, am inteles ca trebuie lasat bebe sa alunece singur si sa nu fie atins imediat dupa ce au iesit piciorusele, ca sa nu se sperie si sa respire inauntru.

Necesita mai mult aatentie o astfel de nastere, dar se poate.

Imi cer scuze ca nu mai stiu, dar inteleg ca tu ai nascut natural la prima sarcina, nu? Si asta acum 11 ani, parca atat stiam ca are acum prichindica...

Eu intelesesem ca daca bebe e in pozitie transversala se face cezariana, la fel si pentru cea occipitala posterioara. Dar dintre "pozitiile vicioase", dacaa e in prezentatie pelviana e cel mai bine. Plus ca exista o manevra de "intoarcere" a lui bebe, se cheama versiune externa, si se face in saptamana 37 de sarcina, se folosesc niste chestii pentru relaxarea uterului (tocolitice) si se aplica putina presiune pe abdomenul mamei....

Eu asta am citit, probabil iti spun chestii pe care le stii deja, dar eu zic sa stai calma si sa reactionezi - cand va fi cazul - in functie de situatie. Natural sau cezariana, sa ne vedem cu bebeii in brate! Uite, eu sunt hotarata sa nasc natural, fara anestezie, dar daca va fi cezariana, asta este....oricum nu citesc pe net despre cezariana, mai bine ma las pe mana medicilor decat sa ma sperii de efecte secundare - pe termen lung mai ales - si alte nazbatii!!!

In concluzie, relax, ca asta le face cel mai bine puiutilor! Si noua!

35+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Novus, eu am o prietena care a nascut in iunie 2008 si ea se plangea de dureri f mari in oasele picioarelor, la un moment dat nici nu mai putea merge. A fost la doctor si s-a constatat ca lipsa de calciu se manifesta numai la nivelul oaselor de la picioare, de aia o dureau asa. Ei i-au administrat calciu si a fost ok, dar nu stiu, avand in vedere ca da contractii, intreaba si tu medicul.

35+ Ana Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

De Plici nu stie nimeni nimic?

Gina 32+

bebe Ian Alexandru

Poze

AMR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Nici bebele meu nu s-a intors, iar doctorul a zis ca timp mai are dar nu prea mai are loc. Asa ca ... astept cu infrigurarea urmatoarea eco.

Ayla pt. bebelusa mica!




Mady30+ si Mihai - (1-aug-2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

Petra, da fetita s-a nascut natural in pozitie pelviana. Dupa experienta asta n-am mai vrut alti copii. Mi-a luat 10 ani sa ma hotarasc ca mai vreau unul...
Riscurile sa fie probleme sunt de 50% acumd depinde de medicul care te asista

31+ Damian Codrut Andrei
AMR 9 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sor3lla spune:

neata buna fetelor
Bogdana La Multi Ani si tot ce iti doresti
Luana ne rugam pt tine si sa dea Bunul Dumnezeu sa fie totul bine
Fetelor... am fost si eu ieri la prima monitorizare...care a iesit bine, la eco in schimb doctorita nu a mai vrut sa'mi zica greutatea lui bebe ...a zis ca deja ii la termen si asta e.... pai ultima data acum 2 sapt era 2,300 kg.... eu zic ca ma interesa totusi....a zis ca nici masuratorile nu ne mai intereseaza....dar se tot agita ca femurul ii mai mic cu o sapt....iar pana la urma a zis ca daca nu'i o diferenta mare... adica de 3-4 sapt nu tra sa ne facem probleme... dar nu inteleg atunci de ce a reactionat asa

sor3lla 36+ Antonio Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

neata dragalasele
Bogdana, LA MULTI ANI !!!! sa ai parte de tot ce-ti doresti, sa te bucuri de 3 mutunei sanatosi si fericiti langa mami lor
Ayla multa sanatate Luanei, sper sa nu fie nimic grav, dar tine-ne la curent.
novus eu mi-am facut abonament la sotul meu la masaj la labute in fiecare seara, si sa stii ca ma ajuta mult, nu-mi mai simt picioarele grele deloc, si nu mi se mai pun nici carcei noaptea. e adevarat ca la inceput e mai dureroasa operatiunea, ca se misca apita aia acumulata prin tesuturi, dar prind ei miscarea pana la urma.

diana 31+ David Gabriel
poze si filmulet 4D bebe mic

Mergi la inceput