Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (71)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

si io stau cuminte si va citesc... am fost azi la cinema, am vazut "The Curious Case of Benjamin Button", mi-a placut dar nu il recomand gravidutelor, este de vazut in stare normala si nu sensibiloasa ca a noastra.
Am mai facut niste analize de singe, e ceva ciudat: io am o trombopenie cronica (nu coagulez bine, e ceva cam ca hemofilia, doar ca la fete nu exista hemofilie, deci e o forma mai usoara) si asta trebuia sa se agraveze pe parcursul sarcinii, se mai pierd niste trombocite. Ei bine, mie mi s-au dublat si chiar mai mult, am trecut de la 80 000 la 230 000 acuma (normal e intre 150 000 si 400 000). Deci asta e foarte bine, o sa am mai putine probleme de singerare la nastere. Intrebarea mea ar fi: dupa ce nasc, o sa scada brusc sa revina "la normal" trombocitele-astea, sau ramin multe? Bine-ar fi sa ramina asa

Fille du Sud 33 cu Dragonbella
Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

mababei - scuze, de abia acum am intrat. da, asta e monitorul pe care l-am cumparat.

34+
poze

AMR 6 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

chatonel,
te credeam"fata de comitet" si tu vii acu si-mi spui ca ti-a placut filmul ala..? Glumesc. Eu nu am avut taria (adica rabdarea) sa il urmaresc pina la capat si ma si enerveaza ca e atita de nominalizat pentru toate premiile. Dar cum nu l-am vazut cap-coada....incerc sa nu fiu exagerat de critica

Ilinca, bine ai revenit ! Ne era dor de tine si de optimismul tau. Ce face Manole? Abia astept sa vad poze cu Manole - cu fatza lui botzita - linga bebelacul de citeva zile - botzit si el ca orice bebe care se respecta.
Cu "obiceele" stiu ce spui...si noi vom face un minim-minimorum, ca sa fim in rind cu lumea. sincer nu ma entuziasmeaza nici vizita preotului la 8 zile dupa nastere. bebe e mic, eu sint nauca de cap...asta imi lipseste, smotru in casa ca sa primesc preotul...dar ma rog, o sa vedem. Bebe sa fie sanatos, de treburile astea ne-om ocupa noi pe rind.

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

pisiko, in prima juma de ora am vrut sa plec de la cinema, ca prea era scabros si mi-a fost lene, abia ce gasisem o pozitie comoda, cu geaca pusa la sale ca sa stau cu burta bine intinsa , asa c-am ramas si bine am facut, altfel as fi zis ca e beurk filmul :)

Fille du Sud 33 cu Dragonbella
Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Chatonel, nici eu nu am avut rabdarea sau mai bine zis starea necesara sa vad filmul asta. M-am uitat doar la o parte, si am renuntat, mi-era frica sa nu am cosmaruri...Am vazut si eu multe din filmele nominalizate la Oscar, majoritatea mi-au placut, dar tot am ramas cu un mare semn de intrebare referitor la cele 14 nominalizari ale lui Benjamin Button...Ana-Maria 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Si noi ne gandim sa facem botezul in orasul de bastina, respectiv la Targoviste, desi prietenii sunt si in cazul nostru in Bucuresti, precum si nasii si rudele mai apropiate. In Targoviste ar fi doar parintii lui, ceea ce de fapt este un minus, ca parca vad ca o sa am aceeasi discutie pe care am avut-o la nunta, sa trebuiasca sa ma cert cu ei ca sa nu imi vina cu toate neamurile ca asa au apucat ei. Dar daca i-am dovedit la nunta, ii dovedesc eu si la botez. ba acum am de gand sa fiu kiar mai drastik! Este suficient de aproape de Bucuresti incat sa nu fie o problema pentru nimeni drumul.

Am ales Targovistea pentru ca vrem o petrecere mica si avem experienta nuntii, pe care am facut-o in 2 reprize: cununia civila la Targoviste, cu o mik petrecere in restaurantul unor prieteni si cea religioasa la Bucuresti, in ideea ca majoritatea celor apropiati sunt aici. Acum am revizuit: daca sunt apropiati sa vina dupa noi!
Restaurantul pentru botez va fi tot cel unde am facut petrecerea de la civila, nu ca l-am fi rezervat, dar cand au aflat de bebe (prin sapt 6 cred ca eram...) respectivii prieteni au si zis ca se pregatesc pentru botez!

Ups ce m-am intins! Mai avem timp destul sa discutam despre asta! Scuze!

Denisa-Madalina 30+ cu Adela-Marisa
AMR 10 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Tufete, si noi ne uitam la filme nominalizate la Oscar (si nu numai) in fiecare seara, sotzul meu e cinefil ceva de speriat, dar io invariabil adorm inainte sa se termine filmul, oricat mi-ar placea!! Cam cu 10 pana la 20 de minute inainte sa se termine io pac, adorm, si tre sa urmaresc finalul a doua zi:)). Am vazut Milk, Slumdog millionaire, Revolutionary Road, Doubt (astea mi s-au parut super super mishto). La Benjamin nu ne-am uitat inca, tocmai ca am citit prea multe cronici nefavorabile, dar intr-un final o sa ne lamurim singuri.
Ca eu la TV am renuntat sa ma uit de cativa ani (filme prafuite rau, stiri sangeroase, emisiuni tampite-batute-n-cap...numa ma-nervez); singurul lucru la care ma uit e serialul Neveste Disperate(chiar acum, dar va scriu in pauzele de publicitare).

30
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

anamaria, o sa-ti placa sigur daca ai sa-l vizionezi dupa ce ai nascut :)
tufete, io nici nu stiam ca filmu are oscaruri, m-am dus la el pt ca mi-a zis sotu sa mergem sa vedem un film la cinema, aseara, si era asta, da era complet... asa ca ne-am intors acasa fumusel si azi ma ambitionai si ma dusei dupa-amiaza, cind nu era nici juma de sala umpluta.
In rest, tot ca Ilinca, tvul nici nu-l mai deschid, am toate info pe net, mi-ajung... cit despre filmele de la tv, mai mare risu ce vekituri scot astia de la naftalina!!!

Fille du Sud 33 cu Dragonbella
Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

chatonel, tie ti-a zis dr ca ai putea face ceva pt a creste nr de trombocite (in afara de perioada de sarcina)? Sora mea are aceeasi problema, de asta intreb. Ma bucur ca ti-au crescut, sper sa ramana asa.
Novus, ma si bucur ca intelegi necazul meu cu mirosul, imi si pare rau ca stii cum e. Am facut intre timp o prajitura sa mai schimb "aroma". De asta n-am uitat, am scos-o la timp.





30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Tare cuminti..astazi. La mine merge foarte greu sa scriu mesaje. M-am procopsit cu un virus pe la calculator....si mai mult va citesc decat va scriu pentru ca se blocheaza. Plus ca rezist foarte greu pe scaun.

Florinela 34+

Mergi la inceput