Cinematografia europeana

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ileana,

Ce ciudat ca pomenesti despre ce faceam in toamna lui 2004 (am citit tot threadul, sa stii) si despre Almodovar. In toamna lui 2004 mi-am cunoscut jumatatea si l-am redescoperit pe Almodovar.
Adica jumatatea m-a dus sa vad La mala educacion, 2004, cu Gael Garcia Bernal (care, din pacate, s-a cam transformat intr-un heartthrob, mai ales dupa Diarios de motocicleta 2004; mie mi-a placut mult si in La mala educacion si in La Science des reves 2006 si pana si in scurtul rol al mexicanului suparat din Babel).

Revenind la nenea Almodovar, topul meu personal e urmatorul:

1. Todo sobre mi madre
2. La mala educacion
3. Volver
4. Carne tremula
5. Hable con ella

Si ca tot veni vorba despre filmele de limba spaniola, ce ziceti despre Mar adentro 2004 (tradus ca 'Marea dinlauntru')? Regizorul, Alejandro Amenabar, a facut si The Others cu madam Kidman. Sau, mult mai frumos, Abre los ojos - adica modelul pentru Vanilla Sky.




You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

avmaria, Gegen die Wand - adica Head-on m-a bantuit si pe mine saptamani in sir. N-am vazut celalalt film al turcului. Si mi-ai facut o pofta....Si cu asta, si cu Ken Loach...
Sa mai treci pe la noi cand ai timp

Apropo de convietuirea germano-turca, recomand Kebab Connection, Germania 2005 - tradus ca Filiera Kebab. E mult mai putin tenebros decat Gegen die Wand dar merita.

You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Mihaelka dar e cinematografia germana ce zici?
Incep doar cu doua:"der untergang"-ultimele zile de viata ale lui hitler cu alexandra maria lara in rolul feminin si"das leben de anderen"-despre stasi, foarte usor de inteles mesajul si pentru romani.
Hai sa zic si unul olandez-Paul Verhoeven cu "zwartboek"-cartea neagra cred ca s-a tradus in romaneste filmul.
Si de Kusturica nimic, nimic?
Pisica Neagra, Pisica alba, Underground, etc.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Si mie imi plac filmele (bine selctionate) fie ca sunt de Hollywood (dar nu tipice ca ma ingras de la atata sugar) si europene sau de alte natii.

Am vazut Ondskan, caci l-ati mentionat mai sus, mi-a placut foarte mult.
O sa le amestec putin,dar sa va zic care este fimlul meu preferat, frantuzesc: Je vais bien, ne t'en fais pas, de fiecare data cand am ocazie il "bag pe gat" vreunui prieten si il revad si eu. Tot frantuzesc: Va, vis et deviens, emotii extreme amestecate cu realitate. Si asta ca nu am vazut Le grand bleu inca...
Unul frantuzezc pe care, recunisc abia abia l-am terminat de vazut, mult prea conceptual cred ca pentru mine a fost "Au hasard Balthazar".

De Kusturica imi amintesc Arizona Dream, l-am vazut prin liceu.

Aoleu fetelor, deci de cand apar bebeii nu prea mai dati pe la filme? Eu is in asteptare de... si filmele is la putere la noi in casa acum, asa oare o sa mi se intample si mie? Nu vreau!!



19+


"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Mi-am amintit de unul asiatic, doar pentru ca s-a mentionat aici, chiar daca subiectul e "Cinematografia europeana" (daca vreti sa vb struct despre asta sa stabilim, ok). Deci il mentionz: ii zice Happy Birthday. pentru mine, cele asiatice sunt, in afara de ciudate in general, adesea greu de suportat la inceput (cand nu sunt cu telefoane care omoara si alte gen the Ring). Ei bine, asta mi.a placut mult de tot, desi recunosc ca am experimentat aceeasi disperare de inceput, dar apoi a meritat tot timpul. Il recomand.

Pentru cine are timp si chef, eu is pe baricade pe Flixster... a se pune 3 w si com (am evitat sa fie reclama), si acolo ne recomandam filme etc. Sa imi ziceti daca are cineva cont pe acolo.

19+


"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Ce ciudat ca pomenesti despre ce faceam in toamna lui 2004 si despre Almodovar. In toamna lui 2004 mi-am cunoscut jumatatea si l-am redescoperit pe Almodovar.

Wow. Chiar ca le-am nimerit. Nu-mi prea sta in fire, te pomenesti ca am, totusi, un rudiment de intuitie? :)
Mihaela, pai tu faceai grozav de bine in toamna lui 2004....
-----------

Din pacate, nu sint un interlocutor adecvat pentru subiectul Almodovar. Ii urmaresc filmele, da, imi place, dar strict la nivel intelectual. Mai departe, nu razbate. Ii gust subtilitatile (desigur, cind ma prind de ele :))), dar nu rezonez cu filmele sale. Chestie de structura, probabil. A mea.

Iar cu Amenabar ...lucrurile stau chiar mai rau :). "The Others" m-a cam dezamgit. Cer anticipat scuze fanilor filmului, stiu, stiu ca e vina mea :D, daaaaar......Bine, frate, ne straduim pret de un film intreg sa construim o stare de super-tensiune, uzam de rafinate si desavirsite procedee stilistice pentru a o intretine, ca, in final....pleosc.... sa trintim acea cheie de decodare excesiv de simplista? aproape la nivel de banc. Sau de povestioara din cele de-si spun copiii in tabere seara la foc ca sa se inspaiminte reciproc. Judecat retrospectiv, dupa vizionare, nu ramine mare lucru din film. Ce-i drept, ma si dusesem cu sacul... Scuze inca o data :))).
Insa sinopsisurile ultimelor sale filme sint extrem de tentante. As vrea sa le vad. Si, cum nu-s omul ideilor fixe, nu-i exclus ca dupa ele sa vorbesc cu totul altfel despre Amenabar :)....
-----------

Inca o nimereala.
Resemnata, ca, deh, stiam io ca nu mai sint in rind cu lumea, am gugalit putin dupa Faith Akin. Eram convinsa ca ultimul film nemtesc memorabil vazut a fost "Lola rent".
Si-am dat de Head-on, si... surpriza... l-am vazut! La tv-ul mioritic l-am vazut. Desigur, sub un nume bizar si pe care de altfel l-am si uitat :). Grozav film. Nu, nu i-am perceput atit "tenebrozitatea", cit puterea de a descoperi simburele de "cea mai umana umanitate din om":) unde nici nu te astepti. Candoarea dezgropata dintr-o zona aparent lipsita de speranta. asa ceva. Extrem de frumoasa si de percutanta povestea. Si bine spusa.
So, Head-on, din categoria de filme intilnite din intimplare, din jocul telecomenzii.
----------

Bineinteles ca topicul va ajunge si la Kusturica. Nici nu concep altfel! :)))
------------

Motana, cred ca se poate impaca maternitatea cu pasiunea pentru filme, nu te lua dupa noi. :). Conteaza organizarea. Si, sigur, disciplina interioara. De exemplu, in acest moment piticul meu doarme. Nimic nu ma impiedica sa dau drumul la un film. La Volver, de pilda, ca tot nu l-am vazut:), da' de dat cu parerea despre Almodovar imi dau :))). De ce imi pierd eu vremea pe net in loc sa fac asta? Pe cuvint ca nu stiu raspunde....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avmaria spune:

Mihaelka, uite ca mai vin, abia am asteptat invitatia . "Mar adentro" nu l-am vazut, cand a aparut aici eu eram in doliu greu de dus, pur si simplu mintea mi-a refuzat un asemenea subiect. Si a ramas cumva asociat cu doliul meu. Sincera sa fiu nu stiam ca tot el a facut si "The Others", care pe mine m-a cam lasat rece.
N-am auzit de Filiera KEbab dar am retinut.

Ca tot ai adus vorba de Gael Garcia Bernal, si de Sean Penn, l-ai descoperit pe Inarritu? Mexican, eu am vazut "21 grame" si "Amores Perros" ceva de genul Iubiri cainesti. Pe aceeasi tema de care ati pomenit cu destine diferite care se intersecteaza intamplator... Preluat si in americanul "Crash" care mie mi-a placut.

In ce priveste "HEad-on", m-am bucurat sa aflu ca te-a bantuit saptamani si sa citesc impresiile Iilenei...

Cat despre Almodovar, si eu ii urmaresc filmele. Si le vad cu placere. Acum cativa ani as fi avut alt discurs, mult mai pro-maestro. Oare m-am mai plictisit de un stil destul de repetitiv, oare mi s-au marit asteptarile sau doar am imbatranit ? Oricum, inainte de orice, pt mine Almodovar ramane culoare la sens propriu - ma refer la interioarele din toate filmele - si multa culoare la sens figurat. Realizatorul cel mai colorat.

PS : Motana : io despre "Va, vis et deviens" is tare mandra ca realizatorul poarte nume romanesc : Radu Mihaileanu, chiar daca-s numai eu aia care stiu aici printre frantuji ... Stii ca tot el a facut si "Trenul vietii" (Train de vie)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

avmaria, nu am vazut "Train de vie", o sa ma uit dupa el, iar acum ca ai mentionat Radu Mihaileanu, da, imi amintesc ca la sf. filmului zic "ia stai asa.. asta e nume mioritic", de eram tare mandra, de parca era neam cu tata.

Mi-am mai amintit un film super, nu stiu de ce numai frantuzesti imi vin acum in minte, ii zice Le scaphandre et le papillon. In afara ca e dupa un caz real, e incredibil cum simti practic lupta, dezamagirea si vointa unui om. Merita vazut, va garantez.

Amores Perros e singurul (cred) film mexican pe care l-am vazut si eu butonand tv-ul aici, care mi-a placut mult.

Alte filme care mi-au placut: "Voces inocentes" si "Maria Llena Eres De Gracia"



19+


"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ilse, ai dreptate cu Zwartboek - desi n-am fost teribil de impresionata, trebuie sa admit ca n-as fi crezut ca e facut de Verhoeven (adica ala cu Basic Instinct)

Motana, cine a facut Happy Birthday ala? Ca tot veni vorba de asiatici, ati vazut Hana-bi, Japonia, 1997 - adica Fireworks - al lui Takeshi Kitano? Daca nu, e musai. E unul dintre cele mai emotionante si bine structurate filme pe care le-am vazut la viata mea. Are in total vreo 4 dialoguri, restul functioneaza cu mimica, priviri si muzica (care e nemaipomenita).

iileana, nici eu nu m-am dat in vant dupa The Others. De cate ori ma gandesc la el imi vine in cap M.Night Shyamalan, de parca e o eroare in the matrix ca Amenabar a facut filmul asta.

avmaria, il stiu si pe nea Inarritu. 21 grams a mai mers, dar Babel m-a cam iritat. Cred ca m-am dus cu prea mult sperante pentru un film cu Brad Pitt

Daca a venit vorba despre Radu Mihaileanu, apai trebe sa vorbim despre filmele romanesti:). Topul meu personal:

1. A fost sau n-a fost, Corneliu Porumboiu
2. Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii, Catalin Mitulescu
3. Restul e tacere, Nae Caranfil
4. Hartia va fi albastra, Radu Muntean
5. California Dreamin', Cristian Nemescu
6. 4/3/2, Cristian Mungiu
7. De ce trag clopotele, Mitica, Lucian Pintilie
8. Asfalt Tango, Nae Caranfil
9. Furia, Radu Muntean
10.Patul conjugal, Mircea Daneliuc




You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Daca a venit vorba despre Radu Mihaileanu, apai trebe sa vorbim despre filmele romanesti:). Topul meu personal:

....daca ne-apucam de filmele romanesti, io cred ca nu terminam nici in 5 ani .

Nu-s atit de organizata incit sa-mi fac topuri personale :), dar ader, in mare, la topul tau .
Nu inainte de a ma juca un pic cu el:

-mi se pare o impietate faptul ca Reconstituirea lui Lucian Pintilie lipseste din top
- ma bucur de locul 1, nu pot pricepe neam de ce A fost sau n-a fost nu a avut parte de recunoasterea pe care o merita. A valorii, vreau sa spun. Dar nu l-as plasa, totusi, chiar pe primul loc, acela i se cuvine fara drept de apel (in propria-mi viziune, desigur) "Reconstituirii".
- locul 2 (Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii) l-as scoate din top, nu l-as plasa nici in primele 50, mi s-a parut facut dupa reteta.
- musai as inghesui in top Occident-ul lui Mungiu si Filantropica lui Caranfil
-California Dreamin' l-as plasa mai in spate, e mai mult o promisiune si o scinteie de geniu decit o realizare deplina. Luat insa secvential, cuprinde adevarate bijuterii.
-am revazut in urma cu vreo doi ani Proba de microfon si Croaziera, ale lui Daneliuc. Am fost surprinsa sa constat cit de bine au rezistat trecerii timpului, cita prospetime si actualitate au.
-nu l-am revazut recent, dar pastrez o bucatica de suflet filmului Secvente al lui Alexandru Tatos
-nu ma pot hotari cu Dan Pita. Am io supararile mele cu el. Dreptate in lanturi cred ca merita un loc macar in primele 20. Poate si Concurs ar fi meritat, daca n-ar fi existat pe lume Calauza lui Tarkovski...; Si nici cu Sa mori ranit din dragoste de viata al lui Mircea Veroiu nu ma pot hotari...


P.S.
Citat:
Cred ca m-am dus cu prea mult sperante pentru un film cu Brad Pitt
eeeeee, lasa, cu nu-i vina lui ca arata cum arata :))). Gindeste-te la jocul din Fight Club sau la cel din Snatch, omul chiar e actor...
------------------


Edit: Mihaela, acuma de abia am vazut topicul tau cu "filme vechi".
Hmmmmm, probabil ca multe dintre filmele de care am amintit eu la acest topic si-ar fi avut locul, mai degraba, acolo.
M-am zapacit acum.


Mergi la inceput