Legatura intre Celiachie si infectii dese? Exista?

Legatura intre Celiachie si infectii dese? Exista? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Editez mesajul, in speranta ca va fi mai explicit...

Sunt ingrijorata cu fetita pt. ca din 20 in 20 de zile face ba streptococ in gat, ba sinuzita (azi am fost cu ea la doctor), ba infectii virale care dau in sinuzita... La aproape toate doctorul ii da antibiotic, din ce in ce mai puternic.

Stau si ma gandesc daca exista o legatura intre boala Celiaca si infectiile acestea dese (streptococ, bronsite, sinuzite, otite...). M-am uitat pe Internet ai am aflat acum ca este genetica (Celiachia). Eu nu mi-am facut test, dar am avut malabsorbtie in copilarie si vad ca de cand am lasat-o moale cu fainoasele si laptele, imi este mult mai bine cu toate cele (pe scurt, banuiesc ca am Celiachie, deci si fata, dar pe ea n-am pus-o la regim).

Intrebare:

Inainte de a renunta la gluten faceati des infectii (in gat, otita, bronsita, sinuzita etc.?)? S-au rarit acum, au disparut poate?

P.S.: Intr-un singur loc am gasit un oarecare raspuns:

http://www.celiac.com/gluten-free/index.php?showtopic=18908


Take joy! (poze)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Cred ca ar trebui sa-i faci investigatii specifice pt. ca s-ar putea sa mosteneasca sensibilitatea.

Fetita arata bine pentru varsta ei ?? Cum sta cu greutatea ?
Din ce am inteles eu de la medic in sindromul de malabsorbtie organismul este mai expus (capacitatea de aparare redusa).
Nu o poti priva de gluten fara sa stii daca are intoleranta sau chiar celiachie.

Pentru celiachie se fac anticorpii anti-gliadina si transglutaminaza tisulara.

Sanatate multa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

eu am fost diagnosticata cu celiachie in iunie si de atunci ma simt minunat (evident, cu dieta de rigoare). acum ca ai mentionat asta, eu am fost un copil tare bolnavicios cu nenumarate amigdalite si raceli, cu tratamente cu antibiotic care nu se mai terminau. in copilarie, nu stiu insa daca am avut simptome clasice de celiachie, adica nu diaree etc, in schimb sufeream de constipatie care ma insoteste si acum. philip are aceeasi problema insa i-am facut testul de sange si a iesit ca n-ar avea. eu evit insa sa-i dau paine desi mananca altele cu grau (cereale, biscuiti etc). inteleg ca testul de sange nu e chiar concludent deci ar trebui sa-i fac o biospie, lucru care nu ma incanta.
nu stiu cat te-a ajutat mesajul meu. a, philip nu se prea imbolnaveste.

philip
24weeksbabyboy
mommyandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui geniest


Fetita arata bine pentru varsta ei ?? Cum sta cu greutatea ?

Este inalta si slaba, dar nu de speriat. Am inteles ca nu este neaparat un criteriu. Adica poate sa fie slaba, sa manance mult si sa nu asimileze (cam aici se incadreaza...).

Din ce am inteles eu de la medic in sindromul de malabsorbtie organismul este mai expus (capacitatea de aparare redusa).

Multumesc, interesant.

Nu o poti priva de gluten fara sa stii daca are intoleranta sau chiar celiachie.

Ar trebui sa citesc mai multe... tu cand spui "gluten" te gandesti la cereale sau glutenul in sine? La ce e bun glutenul pt. organism? Cerealele cu continut ridicat de gluten se pot inlocui cu altele (ramane sa aflu exact cu ce), nu?

Pentru celiachie se fac anticorpii anti-gliadina si transglutaminaza tisulara.

Sanatate multa !

Multumesc pt. raspuns si info. Din pacate, imi este mai usor sa inlocuiesc acasa fainurile si sa tinem un... regim, decat sa caut un doctor si sa fac analize. Dar ma mai interesez, poate dau peste cineva bun aproape, in oras.

Cumva despre racelile repetate imi poti spune ceva?

Sanatate si voua!



Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui philip

eu am fost diagnosticata cu celiachie in iunie si de atunci ma simt minunat (evident, cu dieta de rigoare).

Andreea, dar cu "racelile" cum esti, dupa schimbare?


acum ca ai mentionat asta, eu am fost un copil tare bolnavicios cu nenumarate amigdalite si raceli, cu tratamente cu antibiotic care nu se mai terminau. in copilarie, nu stiu insa daca am avut simptome clasice de celiachie, adica nu diaree etc, in schimb sufeream de constipatie care ma insoteste si acum.

Stii parca ai cunoaste-o pe fetita mea, asa i se potriveste si ei descrierea. Si totusi am citit ca poti avea Celiachie si cu constipatie, mai rar, dar exista cazuri.
Revin la amigdalite si copilarie. Ti-au scos cumva amigdalele cand erai copil? Intreb pt. ca pe mine m-au operat la 10 ani si de atunci nu am mai avut, la fel ca si tine si fetita, puroi in gat, temperatura ridicata etc.
Simptomele nu corespund (am inteles) cele ale sugarilor cu cele ale copiilor mai mari, adolescentilor si adultilor. Poate ca si din cauza asta este diagnosticata gresit...

philip are aceeasi problema insa i-am facut testul de sange si a iesit ca n-ar avea. eu evit insa sa-i dau paine desi mananca altele cu grau (cereale, biscuiti etc). inteleg ca testul de sange nu e chiar concludent deci ar trebui sa-i fac o biospie, lucru care nu ma incanta.

Ai dreptate cu testul. Unora le iese pozitiv, altora nu. Iar cei care apar "sanatosi" pe test, dar nu se simt bine si, in final, renunta la gluten, isi revin. Parca pe WebMD am citit...
Deci tie ti-a iesit numai din sange, nu ai mai avut nevoie de biopsie? Si cum i-ai convins ca ai nevoie de test? Aici se lasa greu.

Te descurci cu mancarea? Te rog, daca ai cateva linkuri utile cu retete pastrate la Favorite, cand ai timp (te mai trag de maneca, daca vrei), mi le treci si mie aici? Asa, am mai gasit una, alta, dar au tot felul de... aditivi si altele pe care nu le gasesc usor. Speram sa dau peste cateva mai normale.

nu stiu cat te-a ajutat mesajul meu. a, philip nu se prea imbolnaveste.

Bine ca-i rezistent mititelul!
Sigur ca m-a ajutat, chiar si asa, sa am cateva puncte de reper. Multumesc!

philip
24weeksbabyboy
mommyandreea


Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Parerea mea: daca ar fi vorba de celiachie (care e genetica) sigur, sigur nu ti-ar placea ce vezi cand te uiti la fetita ta, mai ales ca e vorba de cativa ani in care a consumat fainoase cu gluten.
Am vazut in spitalul Alexandrescu o fetita care fusese diagnosticata cu celiachie si, crede-ma, m-am speriat.
Daca este doar intoleranta poti exclude fainoasele din grau, orz, ovaz , secara.
Ii poti da cereale de orez, paine facuta din faina de orez, malai de porumb, tapioca o perioada (min. 1 luna) si vezi ce se intampla.
Da , eu ma refer la toate produsele care contin gluten (cerealele in special, painea, covrigii, biscuitii).
Nu cred ca se face biopsie inainte de a avea niste semnale din analiza sangelui. Si apoi in bolile care fac sa nu se absoarba nutrientii in sange si niste analize uzuale, gen hemograma, calciu, sideremie pot arata ca e ceva in neregula...vor fi sub limita inferioara.

daca nu poti ajunge la medic macar exclude-i tot ce contine gluten si vezi ce se intampla. Dar iti va fi f greu, mai ales ca fetita e maricica..

Mult succes si sanatate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Ti-am trimis pe PM un link catre un site care descrie boala celiaca foarte bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

ML, uite aici retete:
http://glutenfreegoddess.blogspot.com/
http://www.glutenfreeda.com/index.asp
http://gluten-freerecipes.blogspot.com
http://www.elanaspantry.com

Sint o multime de asemenea blogs, vezi ca au link de la una la alta.
Cumparaturi poti sa faci si online.
http://www.naturalgrocers.com

Au groceries, vitamine, poti sa cumperi faina si alte cele in "bulk". La comanda de $100 nu platesti nici transport.

Daca nu mergeti sa faceti teste macar incearca sa mincati fara gluten o vreme (am vazut retete delicioase) si observi daca e vreo schimbare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Asa, deocamdata, vreau sa va multumesc mult . Imi folosesc sfaturile si linkurile. Am sa le citesc, am ramas in urma cu multe pe acasa, inclusiv cu somnul meu. Fata tot cu febra, numai la asta ma gandesc... sa termine cu ea, cu antibioticul si sa schimb ceva in alimentatie, stil de viata ca sa opresc ciclul asta.

Este ciudat, baiatul trece muuult mai repede peste toate. Dar este si mult mai sclifosit la mancare.
Ce ma omoara cu ei sunt deserturile, dulciurile, fainoasele... Poate am luat-o razna, dar cred ca daca n-am fi primit doua chekuri si biscuiti de la cineva (plus prostiile pe care le capata la scoala ca snack si sandwichurile mele cu paine alba pt. pranz) si, mai ales, nu le-as fi lasat pe mana lor, nu s-ar fi intors "raceala".

Da, ieri, tot citind, am aflat ca exista o Celiachie si o intoleranta la gluten. Celiachia nu "accepta" glutenul, intoleranta, da, dar in cantitati reduse. Sper sa fie doar o intoleranta, vorba voastra... Asa as vrea sa fac, macar sa reducem, sa vedem cum ne descurcam. La urma, urmei, e bine pt. toti din casa, nu numai pt. ea...

Ramona, asa, mai pe langa subiect... cata vitamina C dai copiilor la raceli? Merge si daca ia antibiotic? Eu am grija mai mult de Probiotics acum sa nu se umple de bube in gura si de candida dupa. 250... 500? De cate ori pe zi? Gasesti propolis aici? Tinctura? Trag nadejde sa dam peste el la magazinele naturiste.

Multumesc, daca aveti timp sa scrieti...


Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Propolis au si pe site-ul naturalgrocers.
Vitamina C i-o dau pe cea de 500. Merge si de doua ori pe zi, ca asta se elimina repede din organism.
Sanatate multa. Eu cred ca problemele se pot trage de la celiachie, pentru ca sistemul imun e suprasolicitat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

ml, eu am terminat-o cu infectiile in gat pe la 17-18 ani, deci cu mult inainte sa fiu diagnosticata cu celiachie, deci nu pot jura ca exista o legatura intre celiachie si infectiile mele repetate. insa, nu zic ca NU exista, ci ca nu pot afirma ca am scapat de toate problemele o data diagnosticata.
eu am gasit un dr bun care m-a ascultat cu mare atebtie si mi-a facut testul de celiachie si de ulcer. evident, cel de celiachie a iesit pozitiv asa ca am facut biopsie. intestinul meu subtire era sangerand in multe locuri. intr-o saptamana de gluten free am simtit imbunatatiri, inclusiv cu constipatia. nu pot zice ca acum e la fel de rau cum era, inca mai am problema, dar sunt si insarcinata, lucru care nu ajuta.
la philip mi-e greu sa pun constipatia pe seama celiachiei pt ca el mananca aiurea si mai mult uscaturi. basca nu cred ca as gasi un dr care sa-i faca biopsia in conditiile in care testul de sange a iesit ok. desi, eu stiu?
eu mai am retete salvate, dar nu multe, eu gatesc from scratch acasa si in general mancare romaneasca fara faina sau alte amidoane. am insa o reteta excelenta de eclere, am s-o postez aici cand o gasesc.

philip
24weeksbabyboy
mommyandreea

Mergi la inceput