Nou stil de viata (253)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aliclara spune:

Fetele da stiu ca scrieti, nu va jucati!
Bun venit fetelor noi!
Vad ca aveti contradictii despre ce si cum este un stil de viata sanatos. Nu cred ca numai la mancare ne referim, nu? Eu de exmplu imi controlez mancarea mult mai mult decat inainte sa intru aici: de exemplu sunt atenta la combinatii, nu mai mananc dupa ora 7, beau mai multa apa, am inceput sa fac sport, urc pe scari si nu cu liftul. Pentru mine sunt schimbari in bine, deci spre un stil de viata sanatos.
Tot sanatos pentru mine, dar inspre parte "pisicului" este faptul ca invat lucruri noi la munca si nu numai, incerc sa imi gasesc un al doilea job, part time, nu numai pentru bani ci pentru ca diversificarea face bine, ma joc cu printzesa mea mai des, fara sa mai pun oboseala pe primul loc, si cel mai importnt...zambesc!
In mijlocele de transport, pe stada, familiei, oriunde.
Sunt schimbari pe care am inceput sa le fac de cand am intrat in gashk voastra.
Eu cred ca fiecare trebuie sa ne cream stilul nostru sanatos!
Deja am scris prea mult, asa ca va las.


Fiecare sut....e un pas inainte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Tumpi, evident ca tu faci cum crezi. Eu incerc sa vin aici cu informatii pe care le iau din surse mult mai bune decat cartea lui Bilic...

Cristina, mersi. Da, a mancat tort...mananca in continuare . Daca te pot ajuta legat de meniu, da un semn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastad spune:

Bun venit fetelor noi si spor la slabit!

Am facut spaghete -preferatele Oanei

Oana: Mami , ai facut spaghete?
Eu: DA
OAna: Oamaaaa , mami, esti supera!
Eu: multumesc!
Oana : Stii ce ma bucur ca ne-ai nascut?!

Doina

www.flickr.com/photos/11093178@N02/page10" target="_blank">Album Oana si Doru


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Doina, ce frumos ! Vreau si eu bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Fetelor,

m-am hotarat sa dau un mare party de ziua mea . Am aranjat deja, este un club micut care se poate rezerva in totalitate.
Am facut deja rezervarea. Ramane sa ma hotarasc ce torturi fac ( va trebui sa fac 2...) si ce snack-uri duc acolo.

Daca aveti idei,va rog...ar trebui sa poata fi servite reci si mancate cu mana/scobitoarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

'Neata...ca mai e un pic si vine prinzul.

Ce vreme urita e afara, nici nu e de mirare ca m-am trezit la 10.

Gusta, mai am un examen, miine, dupa care ma imbat (glumesc).

Puskin, pot sa fie regulile cum or fi, eu n-o sa renunt la cartofi cu carne si am observat ca asta nu ma impiedica sa slabesc, mai incet e adevarat dar totusi...daca as minca numai ce-ar trebui si in combinatiile permise cred ca mi s-ar face lehamite de mincare.
Nu maninc cartofi prajiti, doar la cuptor sau fierti/piure, iar carnea la fel, grill sau gatita la cuptor (soacra-mea sa traiasca, ea e cu gatitul ).
Ce a functionat la mine ca sa slabesc a fost sportul in primul rind si apoi lipsa dulciurilor si a mincarurilor grele, iar ca bauturi doar apa si laptele. In rest din toate cite putin chiar si combinate.

Tzunica, sa ai spor la munca.
La ce sala mergi si cit de des?
Ma pregatesc si eu mental de treaba asta dar intotdeauna cind merg la sala dupa o perioada mai lunga si intr-un loc nou mi-e asa....nu stiu cum...inconfortabil...

Ieri am vazut Revolutionary Road, prea trist, vorba cuiva, se poarta dramele anul asta...


www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

Citat:
citat din mesajul lui aliclara

am inceput sa fac sport, urc pe scari si nu cu liftul.


De la inceputul anului, am schimbat sediul. ne-am mutat in noul Turn, proaspat construit. Din fericire, suntem doar la etajul 5 (din 36). de cand ne-am mutat, am zis ca nu mai folosesc liftul. Zis si facut. Cand, zilele trecute, dupa masa, fiind cu mai multi colegi, am zis ca nu-i frumos sa urc eu pe scari si ei cu liftul. Si m-am urcat si eu in lift. Care lifturi, dat fiind ca turnul e f nou si s-au cam grabit cu livrarea, nu au fost suficient testate. ca atare, pentru prima oara in viata mea am ramas blocata in lift (ironia soartei, n-am apucat sa plecam de la parter) timp de 20 de minute. Cum eram 12 persoane in lift, incepeam sa ne punem problema oxigenului... ingrozitor.
Concluzia: tot treptele sunt mai sanatoase

Puskin, am dat in hipotiroidie. Fac tratament cu levotirox. Problema e ca din lipsa functionarii tiroidei, orice regim alimentar e frectie la picior de lemn. Astept sa treaca frigul sa ma reapuc de jogging.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Onitza: e preaaaaaa putin ce mananci tu azi, asa cum zice si Ruxi.
Olo: bine ai revenit si spor!
Zuzi: esti o dragalasa si o scumpita, prea sensibila, prea aware de ce cred/ spun altii despre tine (parerea celorlalti despre tine e mult prea importanta).
CristinaT: imi pare rau daca te-am suparat cu ceva. Nu iti era adresat mesajul, cel putin nu direct. Era o concluzie pe care am tras-o de-a lungul timpului si pe care uneori imi e greu sa o inteleg.
Marilena: rea, rea, da' costum de piele si bici ai?
Carmen: Te asteptam mai pe larg
Tzuni: daca ai chef si tim p mai scrie ce faci cu trainerita
Tumpi: Mihaela Bilic a ales sa abordeze nutritia destul de superficial in cartea ei. Apar greseli, contradictii, dar e usor de citit, digerat si inteles. Nu e o carte de nutritie veritabila, dar in felul asta e mai usor acceptata de mai multe persoane. Si chiar daca nu e f corecta, e mult mai ok de urmat decat toate dietele si restrictiile care au impanzit internetul.
Am vazut ca multe dintre voi nu prea gatesc si mi se pare ciudat (si Ruxi observase acelasi lucru). Mi e mi se pare cel mai usor mod de a avea controlul asupra a ceea ce mananc. Incercati, dar facand calculul energetic pentru fiecare portie. Pentru mine e f linistitor sa am controlul asta.

Si apropos de intrebarile Ramonei, legat de ce inseamna mod de viata sanatos si cum se imbina asta cu slabitul.

Pe subiect sunt(em) cateva care ne dam mai "marete" si ne tot dam cu parerea, mai mult sau mai putin avizata. Fiecare are modul ei propriu de a slabi si normal ca ofera sugestii si sfaturi pe masura - depinde de fiecare sa accepte sau nu un sfat dat.
Eu personal, am mers de la inceput pe cateva principii:
1. chiar daca mancare sanatoasa nu e automat si diet, alaturi de controlul portiilor asigura un slabit sanatos
2. nu am luat niciodata in calcul combinatii de alimente (nu mi se pare mie personal ca ar avea vreo influenta). E advarat ca la nivel de minerale, absorbtia lor e diferita in functie de combinatie, dar la nivel energetic nu (parerea mea+experienta).
3. nu am luat niciodata in calcul ora la care mananc - oricand, atata timp cat pastrez echilibrul de in si out energetic.
4. Nu am exclus definitiv nici un aliment (care imi place si imi pica bine), dar in functie de continutul caloric, il consum mai rar, in portii mai mici
5. am considerat ca factorul cel mai important in orice dieta nu e ambitia (ambitia mi se pare un autocontrol care nu poate fi mentinut pe termen lung fara probleme), ci confortul psihic si moderatia (restrictiile severe, limitarile sau excluderile de grupe alimentare duce in timp la frustrari care sunt inamicul 1 al dietelor)
6. organizarea, planificarea si controlul au fost iar ff importante pentru mine - faptul ca imi gatesc ma ajuta sa controlez ceea ce mananc dar si sa pot evalua si estima mult mai usor si continutul energetic al mancarurilor de la restaurant atunci cand e cazul.
7. stilul de viata e personalizat si fiecare trebuie sa isi gaseasca singur echilibrul (orientandu-se dupa cateva principii de bun simt).

The key to weight loss
Suggestions for safe and effective weight loss include:

* Don’t crash diet. You’ll most likely regain the lost weight within five years.
* Aim for slow weight loss. You should lose no more than 0.5kg a week or 10kg in six months.
* Aim to lose 10cm from around your waist in six months. This is more important for your general health than the number of kilos you lose.
* Cut down on dietary fats, especially saturated fat.
* Cut back on refined sugars.
* Increase your intake of fresh fruit, vegetables and wholegrain breads and cereals (si aici portion control !!!!!)
* Consume less alcohol.
* Eat less takeaway and snack foods.
* Exercise for approximately 30 minutes at least a few times every week. Introduce more movement into your day - try to accumulate 30 minutes of walking daily.
* Don’t eliminate any food group - choose from a wide range of foods every day instead and choose ‘whole’, less processed foods. Have a regular pattern of eating and stick to it.
* Drink at least 1,500ml of water per day.

Repet, ceea ce am scris mai sus m-a ajutat pe mine sa slabesc 23 de kg in 2 ani jumate, si sa ma mentin la greutatea respectiva de aproape 1 an. E doar abordarea mea fata de slabit si nutritie in general (e bazata pe analizat si citit tot felul de surse, dar nu e stintifica). Poate conteaza sa mentionez ca si pentru mine e foarte important modul in care imi arata pielea si carnea pe mine, dar nu sunt si nu vreau sa fi tipul atletic, muschiulos. E doar o chestie de gust - nu vreau sa se vada celulita, dar nici ditamai muschiul, ci carne ferma. Pentru asta am facut sport (banda) moderat si ca timp si ca viteza.

Meniul de azi:
orez integral cu lapte si migdale (esenta de migdale+ cativa fulgi de migdale)
noodles integrali cu creveti, ardei, zuchini si ciuperci (+ ulei de susan, soia - 2 g/ 15 g)
ficatei la gratar cu ceva garnitura si salata

Va pupic si va doresc o zi excelenta,


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai
http://andaoana.wordpress.com/
http://flickr.com/photos/32304863@N04/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Olo, de aia te intrebam...iti recomand cu caldura Kelp si Guggul si renuntarea la tratamentul de substituie. O alimentatie curata poate ajuta mult...

Delia, am inteles...dar sa urmarim doar aspectul slabit nu e ok. Depinde si impactul asupra sanatatii ( iar cartoful nu aduce absolut nici un beneficiu, ba din contra un IG cat casa) si felul in care aratam dupa ce slabim.
Cum am spus, se poate slabi mancam 2 ciocolati/zi (si atat!) sau paine cu unt si miere.
Parerea mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Ruxi ce fain Am sa ma gandesc si-ti spun. Am unele scrise pe acasa

Gusta eu nu te-am caracterizat la general.. Ti-am spus doar ce impresie mi-ai dat mie. Sunt sigura ca esti o sotie si o mama buna - nimeni nu s-a indoit de asta

Delia nu esti singura. Nici eu nu renunt la cartofii copti sau la cuptor cu o lingura de ulei E adevarat da max o data pe sapt mananc
Lapte nu prea beau, da la iaurt si derivate nu renunt

Si e parerea mea.. Si eu n-am avut niciodata probl. cu greutatea

Miha merci.. Sper sa reusesc

Cristina faza cu caloriile negative e, ca alimentele respective au putine calorii, iar organismul depune "efort" sa le arda astfel ca ajungi "in minus".
Mai bine afli cata energie consumi in stare de repaus -> Metabolismul bazal si in functie de asta te orientezi

-----------------------------------------
Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci

Mergi la inceput