Nou stil de viata (253)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Vik, party este pentru 30 de ani. Si o sa fie doar mancare rece...
Nu pot defila numai in bikini, ca stau mai prost de la talie in jos .

Nu vad nimic pe linkul pus de tine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui carinaTumpi: Mihaela Bilic a ales sa abordeze nutritia destul de superficial in cartea ei. Apar greseli, contradictii, dar e usor de citit, digerat si inteles. Nu e o carte de nutritie veritabila, dar in felul asta e mai usor acceptata de mai multe persoane. Si chiar daca nu e f corecta, e mult mai ok de urmat decat toate dietele si restrictiile care au impanzit internetul.Am vazut ca multe dintre voi nu prea gatesc si mi se pare ciudat (si Ruxi observase acelasi lucru). Mi e mi se pare cel mai usor mod de a avea controlul asupra a ceea ce mananc. Incercati, dar facand calculul energetic pentru fiecare portie. Pentru mine e f linistitor sa am controlul asta.Si apropos de intrebarile Ramonei, legat de ce inseamna mod de viata sanatos si cum se imbina asta cu slabitul.Pe subiect sunt(em) cateva care ne dam mai "marete" si ne tot dam cu parerea, mai mult sau mai putin avizata. Fiecare are modul ei propriu de a slabi si normal ca ofera sugestii si sfaturi pe masura - depinde de fiecare sa accepte sau nu un sfat dat.Eu personal, am mers de la inceput pe cateva principii:1. chiar daca mancare sanatoasa nu e automat si diet, alaturi de controlul portiilor asigura un slabit sanatos2. nu am luat niciodata in calcul combinatii de alimente (nu mi se pare mie personal ca ar avea vreo influenta). E advarat ca la nivel de minerale, absorbtia lor e diferita in functie de combinatie, dar la nivel energetic nu (parerea mea+experienta).3. nu am luat niciodata in calcul ora la care mananc - oricand, atata timp cat pastrez echilibrul de in si out energetic.4. Nu am exclus definitiv nici un aliment (care imi place si imi pica bine), dar in functie de continutul caloric, il consum mai rar, in portii mai mici5. am considerat ca factorul cel mai important in orice dieta nu e ambitia (ambitia mi se pare un autocontrol care nu poate fi mentinut pe termen lung fara probleme), ci confortul psihic si moderatia (restrictiile severe, limitarile sau excluderile de grupe alimentare duce in timp la frustrari care sunt inamicul 1 al dietelor)6. organizarea, planificarea si controlul au fost iar ff importante pentru mine - faptul ca imi gatesc ma ajuta sa controlez ceea ce mananc dar si sa pot evalua si estima mult mai usor si continutul energetic al mancarurilor de la restaurant atunci cand e cazul. 7. stilul de viata e personalizat si fiecare trebuie sa isi gaseasca singur echilibrul (orientandu-se dupa cateva principii de bun simt).The key to weight lossSuggestions for safe and effective weight loss include: * Don’t crash diet. You’ll most likely regain the lost weight within five years. * Aim for slow weight loss. You should lose no more than 0.5kg a week or 10kg in six months. * Aim to lose 10cm from around your waist in six months. This is more important for your general health than the number of kilos you lose. * Cut down on dietary fats, especially saturated fat. * Cut back on refined sugars. * Increase your intake of fresh fruit, vegetables and wholegrain breads and cereals (si aici portion control !!!!!) * Consume less alcohol. * Eat less takeaway and snack foods. * Exercise for approximately 30 minutes at least a few times every week. Introduce more movement into your day - try to accumulate 30 minutes of walking daily. * Don’t eliminate any food group - choose from a wide range of foods every day instead and choose ‘whole’, less processed foods. Have a regular pattern of eating and stick to it. * Drink at least 1,500ml of water per day.Repet, ceea ce am scris mai sus m-a ajutat pe mine sa slabesc 23 de kg in 2 ani jumate, si sa ma mentin la greutatea respectiva de aproape 1 an. E doar abordarea mea fata de slabit si nutritie in general (e bazata pe analizat si citit tot felul de surse, dar nu e stintifica). Poate conteaza sa mentionez ca si pentru mine e foarte important modul in care imi arata pielea si carnea pe mine, dar nu sunt si nu vreau sa fi tipul atletic, muschiulos. E doar o chestie de gust - nu vreau sa se vada celulita, dar nici ditamai muschiul, ci carne ferma. Pentru asta am facut sport (banda) moderat si ca timp si ca viteza.Meniul de azi:orez integral cu lapte si migdale (esenta de migdale+ cativa fulgi de migdale)noodles integrali cu creveti, ardei, zuchini si ciuperci (+ ulei de susan, soia - 2 g/ 15 g)ficatei la gratar cu ceva garnitura si salataVa pupic si va doresc o zi excelenta,Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!Anda si Carina (deja domnisoara)http://community.webshots.com/user/andamihaihttp://andaoana.wordpress.com/http://flickr.com/photos/32304863@N04/
Nu stiu daca apuc sa citesc tot asa ca tre sa-ti dau un mare pup pt mesajul asta. Foarte adevarat tot ce ai scris. Asta e idealul. Cu singura specificatie ca totusi la mine functioneaza f bine interdictia de mincat dupa 6-7 seara, daaar probabil pt ca maninc destul in cursul zilei. Nu stiu, dar e clar ca programul asta mi se potriveste.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

Citat:
citat din mesajul lui gusta

Olo siropul de tuse e ceva hemeopatic,lapte cu miere nu imi bea.Acuma mi-a cerut ou(fiert) si m-am executat.


da-i numai miere, fara lapte. eventual de brad daca ai.

Citat:
Anda mi-am promis cand ajung 60 de kg sa incep sa imi calculez caloriile si eu si sa nu ma mai privez de dulce.Stiu am mai zis asta odata dar acuma sunt super hotarata.

si eu mi-am promis ca ma apuc de calculat. Dar cred ca mai degraba ma apuc sa fac un programel care sa calculeze. Va anunt cand e gata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Olo, daca stii engleza, uite aici site-ul pe care il folosesc eu:

www.fitday.com

E super usor de folosit si iti poti pune tu chestiile pe care nu le gasesti acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

Citat:
citat din mesajul lui puskin
Nu pot defila numai in bikini, ca stau mai prost de la talie in jos .


Mergi in maini...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:



Nu mai pot...ca am imbatranit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Stiti ca v-am promis poze cum arat de la spate.

http://www.flickr.com/photos/21299120@N04/?saved=1

Astept comentariile de rigoare.

Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Anda interesant cum calculezi caloriile. Eu am unul danez fain unde-s bagate ff multe mancaruri cu caloriile, si produse gata cumparate la fel cu caloriile

Vik mai da o data linku ala

-----------------------------------------
Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Tumpi numele ii vine de la mai multe,asa o alint eu .Ii zic Maruta,Ruti si Uti.

Oana i-am dat sirop de muguri de brad facut in casa ca am luat din ro ,dar nu e bine deloc are un ochi rosu rau de tot asa ca acuma stau cu ea.

Ruxi nu am ce face trebuie sa fac curat ca nu are cine.

Miha bine ca e ca in bancul cu pescarul la mine numai e.

Tzuni bun cadou,eu i-as lua ceva cadou ceva simbolic.

Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui TzuniVikingooooooooooooo, unde esti? Scoate capul din frigider ca te vad! Nein nein am fost cuminte jur cu mina pe rochita aia pt Puskin. Ai comandat doua pt shootingu' ala cind o sa fim slabe, ca acum nu putea sta decolte la decolte, din cauza burtilor._Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE
Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput