Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (69)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

MABABEI eu as opta pentru rahianestezie. Daca s-o putea. Banuiesc ca vor decide ei atunci, anestezistul si doctorita, in functie de rezultatul analizelor. Eu am mai facut odata rahianestezie si nu am avut nicio problema. Cat despre cateterul de la epidurala si calmantele... Stai linistita ca la orice fel de anestezie vei face vei avea un cateter prin care vei primi, in prima noapte, tot felul de cocktailuri. Dupa aia e mai nasol, insa eu ma inarmez cu No Spa forte. Si, nu pleca de la premisa ca vei muri de durere dupa aia. Din cate am inteles momentul datului jos din pat, a doua zi, e cam tragic. Dupa aia... te misti mai usor si nu te mai doare sa mori.

Gina 36+ mami de CALIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anncutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui mababei

Fetele care aveti in plan cezariana: pentru ce fel de anestezie optati: generala, rahi sau epidurala?! Am citit aici pe DC ca unele mamici au optat pentru epidurala ( nu stiu daca e acelasi kit ca pentru nasterea naturala ) iar dupa operatie li s-au administrat pe cateterul ramas in spatiul spinal dozele de anestezic ramase, nemaifiind nevoie de calmante si trecand cu bine peste noaptea operatiei. Vineri o sa-mi intreb medicul cu ce anestezist lucreaza si o sa-l caut sa-l intreb. N-as vrea anestezie generala ca vreau sa-i vad mutrita lui bebe iar rahi am facut la apendicectomie si tare mi-a fost rau dupa ( ma refer la varsaturi si dureri de cap, caci durerile sunt la fel dupa ce trece efectul oricarui fel de anestezie ).

mihaela

34+
Fii alaturi de noi si in saptamanile ramase!



eu, una, sunt pt epidurala. din cate am citit la un moment dat si daca am retinut bine, sper, generala nu prea se aplica pt ca-l afecteaza si pe bebe. se face in cazuri extreme cand nu se poate astepta efectul epiduralei sau rahi. si nici rahi nu ma tenteaza pt ca poti sa ramai cu dureri de cap din cate stiu si nu tb sa te misti cateva ore.


35+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Citat:
citat din mesajul lui mababei

Fetele care aveti in plan cezariana: pentru ce fel de anestezie optati: generala, rahi sau epidurala?! Am citit aici pe DC ca unele mamici au optat pentru epidurala ( nu stiu daca e acelasi kit ca pentru nasterea naturala ) iar dupa operatie li s-au administrat pe cateterul ramas in spatiul spinal dozele de anestezic ramase, nemaifiind nevoie de calmante si trecand cu bine peste noaptea operatiei. Vineri o sa-mi intreb medicul cu ce anestezist lucreaza si o sa-l caut sa-l intreb. N-as vrea anestezie generala ca vreau sa-i vad mutrita lui bebe iar rahi am facut la apendicectomie si tare mi-a fost rau dupa ( ma refer la varsaturi si dureri de cap, caci durerile sunt la fel dupa ce trece efectul oricarui fel de anestezie ).

mihaela

34+
Fii alaturi de noi si in saptamanile ramase!



Chiar, oare este vorba despre acelasi kit ca pentru nasterea naturala? Ma informez si revin.

35+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Floric nu se mai cheama si marsupiu?

Anca esti pusa pe ridicat moraluri azi. Vezi ca scade productia de morcovi cu povesti de-astea.

Plici mhm, deci asa sezi matale internata Io vroiam sa scot agitatele abia maine, dar cred ca pana ma scol eu tu deja faci cunostinta cu rotofeiul. So:




Maine e o zi cu vesti mari...

Monica Elefantica 36+ CRI

CASA LU' BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Floric

Maria, nu facem galerie dar macar un DOAMNE AJUTA tot iti spunem. fIE CUM O FI NUMAI BINE SA FIE.

Plici,


Maria, subscriu la ce a scris Floric!

Plici, la fel si pentru tine,

35+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreeeea

Imi parea ca am cea mai importanta misiune de planeta! Si asa a si fost: atunci am devenit MAMA!



Foarte frumos si adevarat!

35+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

GALUSHCA, ANCA Sunt pe aici prin zona! Am avut 2 zile mai pline si nu am avut cum sa intru> Acum am terminat de citit ce a-ti mai scris.
LUANA micuta luptatoare ma bucur sa aud cum cresti si le bucuri sufletele parintilor tai si totodata si pe ale noastre.

Cat despre clisma eu am facut la prima nastere iar la a 2-a nastere nu am mai facut din cauza unei moase tampite (scuze de epitet). Eu sunt pro clisma fiindca se curata stomacul foarte bine si atunci nu mai stai cu stress pe masa de nasteri. Am avut noroc ca nu m-am facut de ras la a doua nastere ca nu mancasem mare lucru cu 24 de ore inainte
PLICI sa sti ca eu sustin parerea ILINCAI in legatura cu ducolaxul. Daca nu ai mai luat pana acum ai mare grija ca nu sti cum reactioneaza stomacul tau. Am luat si eu o data pastila asta magica si imi venea sa ma dau cu capul de toti peretiiAm avut niste dureri groaznice de burta....Sa nu iti declanseze cumva travaluiul. Pana una alta uite niste agitate pentru tine


Cat despre tine MARIA...permite-mi sa scot si pt. tine niste agitate

Daca spui ca au inceput la 15 min iar apoi la 10 min....hm....,mie imi suna a debut de travaliu. Daca se repeta la interval regulat de timp si se scurteaza perioada intre....
La mine asta a fost debutul travaluiului la ambele nasteri. Daca cumva am dreptate uite inca o serie de agitate pt. tine

Va pup pe toate fetelor ca ma lungii ca o zi de poast..

Florin 18.05.2002Teodor 01.03.2005BB3 - Petru - 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Fetele care se ocupa de listuta va rog frumos sa imi puneti si mie pe prima pagina Petru in loc de Codrin...ca sunt sigura acum ca va fi Petru

Florin 18.05.2002Teodor 01.03.2005BB3 - Petru - 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

De NIKO ce se mai aude? Ca vad ca nu a mai postat nici ea in ultimele 2 zile. Ca stiu ca ea avea dpn-ul cam in 3 saptamani.... Daca mai esti 2 in 1 da un semn la condica sa stim ce si cum

MARIA sa ne zici si noua cum esti si daca au incetat contractiile

Florin 18.05.2002Teodor 01.03.2005BB3 - Petru - 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia4 spune:

Dupa rahi, nu trebuie sa te misti cateva ore?! asta inseamna ca nu pot sa-mi iau si eu puiuta in brate sa o pup dupa ce o scot?!

Maria sa ne tii la curent! Mai astept putin cu agitatele!


Haide Plici!!!

Silvia 33+ Natalia (cred)

Mergi la inceput