Mamici antistress si licurici de ian-feb 2009(131)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Cristi, Miere...legat de pastile...mie Dr mea mi-a spus ca daca alaptez nu am voie decat un singur tip de pastile si anume EXLUTON 9sau ceva de genul...) si ca daca vreau pot sa le iau dar ma avertizeaza ca ma voi ingrasa...so, nu mai iau.

Cristi, de lohii ar fi trebuit sa cam scapi deja...ca ieri am facut 6 sapt si cam atata ar dura.
Cicul vine mai repede daca nu alaptam exclusiv (mie la primul bebe mi-a venit pe la 3 luni).

SABINA-MARIA (29 decembrie 2008)
ANA-ISABELA (9 octombrie 2006)
Mami de printesa ANA
Mami de printesa SABINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crysyana spune:

neata fetele

Aalina stai linistita ca fiecare avem piticii lui ... eu cel putin recunosc ca am o gramada
da asa este era mai nasol daca iti era frica de nastere, asa cred ca e ok, oricum sunt sigura ca daca nu te stresezi prea tare si nu faci efort il mai tii pe bebe o sapt - 2.
eu am pitici pe invers ... ca bebe nu vrea sa vina si nu inteleg de ce mai vrea sa stea acolo, probabil e cald si bine...
asta e piticii hotarasc ce si cum
in rest sunt bine, nu mai am nici un simptom cum ca ar trebui sa nasc
tu te vaitai de oboseala, la mine iar e invers ...dorm asa bine in ultimul timp... de ex aseara am dormit de la 23:30 pana dim la 9:30. 10 ore va dati seama... oare e normal sa dormi atat de mult??? sau oi fi eu defecta??
va pup si va doresc o zi usoara
sa bagam si niste majorete de incurajare pentru fetele care trebuie sa nasca:
Hai Daiopri, Cami,Jasmi, Crisspy, Aalina, Alina2700, Ella, Pyc, Damiana, Iuliacris, Venerata, Dya-Dy, Stelutza, Edinuza, Ingrid70
si sper ca nu am uitat pe nimeni, daca da mia culpa oricum pentru toate fetele care trbuie sa nasca




crysyana 39+ Andrei Valentin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

eu vreau pilule pt ca nu vreau sterilet sau altceva din asta de durata. o sa vorbesc cu drul.

cand am mai luat nu m-am ingrasat

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wJzzMkE/weight.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Alina, imi pare rau ca te-ai chinuit cu firul, dar ceea ce conteaza este ca acum esti bine.

Aalina, tinem pumnii!

Selene, merci de incurajari. Sper sa crestem si noi si sa ne facem mari. Am asa niste emotii...Ma bucur ca Daria este bine si a crescut. Te inteleg cat de stresata erai pt ca si eu sunt la fel.

Cadia, dna Culcer ne-a spus ca putem veni la dansa, insa m-a intrebat cat stau acasa si cat am de gand sa alaptez. I-am zis ca un an si vreau sa alaptez cat pot de mult si atunci a fost de acord. E tare draguta.

Carmen, dna dr mi-a spus ca laptele muls isi pierde o parte din proprietati prin mulgere si trecere in recipiente. Eu am si f mult lapte si daca ma mulg f mult, curge si mai mult. Alaptez intr-o pozitie speciala pt ca bebe sa nu aiba jet prea puternic de laptic in burtica.

Fetelor, eu nu prea mai am lohii, la 3 sapt (azi fix) de la nastere. Oare o fi normal?

Alina, fetele nu au gasit Infacol nici in Franta, nici in Belgia. Am apelat la o colega din Bulgaria care pleaca la Londra sa imi ia ea. Daca nu, comand. As fi comandat deja dar nu am carte de credit, cum imi cerea pe un site.

Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina2700 spune:

Buna fetelor!!!
AM O MARE DILEMA
V-am spus ca am cezariana programata pe 12, ei bine ieri am fugit de urgenta la spital pentru ca aveam contractii...dese si f dureroase!
M-au monitorizat pt 20 min apoi au spus ca sunt contractii de inceput de travaliu,mi-au verificat colul...DILATATIE 1 CM, si parca toata lumea era nebuna...au inceput sa-mi explice cum ca ar fi mai bine sa incerc o nastere vaginala si etc (asta desi prima nastere a fost prin cezariana si mai am si alte operatii pe abdomen).... m-au lasat asa pret de 2 ore si un pik dupa care m-au monitorizat iar....ACELEASI CONTRACTII....ACEASI DILATATIE! in urma celor 2 controale vaginale am sangerat....nu f mult dar suficient cat sa patez bine un tampon zilnic.
Dupa cele 2 controale m-au trimis acasa....
Deci acum sunt acasa ,am avut dureri cam pina la 3 dimineata, apoi am reusit sa dorm un pik...se pare ca acum nu mai am contractii...dar intrebarea este:
NU EXISTA NICI UN RISC IN MOMENTUL ASTA DACA AM DEJA DILATATIE 1 DE IERI???


http://s366.photobucket.com/albums/oo108/alina2700/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Alina, exluton nu mai e pe piata. sunt celelalte alternative spuse de mine. iar fabula cu ingrasatul.... nu e decat o fabula
Aalina, ce magarie cu impozitarea, strigatoare la cer!!!
alina2700, nu, nu exista niciun risc. poti sta cu dilatatia aia mult si bine sangerarea aceea e de la niste capilare sparte odata cu controlul. nimic ingrijorator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns damiana spune:

neatza, fetele!

azi am fost la analize - glicemia aia ptdiabet gestational - si luam rezultatele pe la 14... acuma, cum ai zis si tu roxanaz,azi noapte tot am stat si m-am gandit la piticul meu cu nasterea naturala... facem cum e mai bine pt bebe. oricum, de ieri de cand monitorizam tensiunea din 2 in 2ore cum a zis dr, cu tratament, nu scade tensiunea, tot oscileaza... mai merg azi dupa-masa la control si o sa vb cu dr, poate n-are nici un sens sa mai incerc cu tratament si poate ar fi mai bine sa programam cezariana... voi ce ziceti? oricum, dureri de burta ca la ciclu avem, dureri de spate sunt, cred ca am inceput sa pierdem si dop da' nu-s sigura... deci semne ca s-ar apropia is destule, zic eu...

oricum, va tin la curent si saru-mana de majorete!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

damiana, oricum ai naste, tensiunea tot trebuie tinuta sub control ptr ca nu are rost sa dai acum la spartul targului in alte belele.
albinut si mie mi s-au cam terminat lohiile.... dar nu am sperante ca la Patrick s-au intors cu razbunarea partea a doua....yuck yuck. poate tu ai mai mult noroc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns damiana spune:

roxanaz, ma gandeam ca trebuie sa o tin sub control, dar daca tot oscileaza? daca nasc, ma gandesc ca se normalizeaza nu? si ma mai gandesc ca poate e bine pt bebe sa vina decat sa stam cu pastile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stellutza spune:

buna ziua burtici si mamici.
Am trecut sa va salut pentru ca SPER sa fie ultima oara pana nasc.
La 13.30 mergem la dr. si sper sa ma programeze maine la cezariana desi dr. este in stare sa ma mai tina o saptamana.
Azi facem 41 saptamani si deja bebelusa mea se misca foarte rar si astfel imi creeaza o stare de nervozitate si frica maxima
Dermatita pe care am dobandit-o in ultimele zile m-a tinut la pat, pentru ca singura ameliorare a mancarimilor nenorocite este Claritinul, care este si somnifersi astfel sunt de cateva zile leguma .
In rest va uram bafta tuturor si va pupam pe toti si toate

+40 cu Maya Maria-Ayeneea

Mergi la inceput