Mamici in Germania (7)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Multumesc Angela,

Sa ma tii la curent!

Citat:
citat din mesajul lui anangel_lexi

Buna tuturor.
Aoleu, m-am speriat ce preturi sunt la gradi. Deja ma gandesc cu groaza cat vom plati noi. Mai ales ca presupun ca nu ne va intreba nimeni cat platim chirie si deci, daca ne permitem suma respectiva.
Mariana, drum bun in Romania, si odihneste-te cat poti.
Ionica, sora colegei mele de birou ar fi vrut sa vina au-pair, am rugat-o pe colega mea s-o intrebe daca e interesata. Felicitari pentru progresele Sophiei! Eu pe Maria nu reusesc deloc s-o invat culorile
Sarcina usoara tuturor burticilor!

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare



Sophia 2ani 06.09.06
+32
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angipangi spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Ricea, cand e vorba de un manager intr-o multinationala sau de un Top manager ,e vorba de un venit peste ceea ce-ti poti tu imagina:)))))
Nu numai ca au un venit lunar foarte mare ,au bonusuri ,30 % din ventul ala mare,plus actiuni, plus masina de functiune,plus casa platita ,sotia spor de" plictiseala" ca nu are cum sa munceasca daca schimba tara la 3 ani,asigurare de sanatate privata si de doua ori pe an bilete de avion pentru ati vizita familia,nah, doar unul e la business class:)))))
Dar ca sa ajungi la top management, iti trebuie multi ani de vechime,experienta si un QI mai mare de 140:))))))


Citat:
citat din mesajul lui ricea

mai fetele poi la preturile astea o tin acasa,poi de unde sa scot atatia bani pe luna
fara suparare cam de ce venit vorbiti de platiti atatia bani???
pe cuvant dar sume de astea nu mi/a mai zis nimeni pana acum

teodorade angi pangi28-10-2007 si Roberto 28-06-1999 http://community.webshots.com/album/563642807EqHYOU teodora


Sophia 2ani 06.09.06
+32
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

fara suparare dar m/ai dat pe spate,
multumesc pentru detaliere dar descrierea asta suna a lauda cumva sau devina esteQI meu?????

teodorade angi pangi28-10-2007 si Roberto 28-06-1999 http://community.webshots.com/album/563642807EqHYOU teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mishutza spune:

Ionica,cu atat mai mult sa te bucuri ca ai de platit numai atata gradinita,prietenii de care vorbesc eu castiga,pe familie,undeva intre 80 si 90 de mii net pe an,deci sa zicem ca le intra maxim 5 mii in casa brut pe luna.Gradi particulara e 550,la program lung.Asta e ceea ce stiu de la ei,si ma indoiesc ca ar exagera cu ceva vreunul,si mai ales toti la fel.Ceea ce am vazut eu cu ochii mei,pe o hartie primita de la gradi,daca castigai sub 17000 net pe an nu platesi nimic,maximul era de 750 de eruo pe luna,dar salariul trebuia sa fie peste 100 000 de mii pe an(net).Asa ca du-o pe mititica linistita,ca putea sa fie mai rau.
Si iti multumesc pt urarile de bun venit Ionica,dar cum esti singura de mi-a sesizat prezenta,o sa ma retrag la fel de neobservata,cu tine pot continua pe pm sau poate ne mai auzim la un telefon.o sa iti trimit datele preotului.
Noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Sa va povestesc si eu despre experienta mea legat de gradinite. Initial Vladut a fost la o gradinita particulara la care plateam aceeasi suma, 45 de euro, pentru ca si cele particulare accepta Gutschein. N-am fost multumiti si l-am mutat la una de stat de care suntem mult mai multumiti. In cei 45 de euro este inclus si pranzul (23 de euro). Diferenta de pana la peste 500 de euro ii plateste statul....
Mi se pare corect ca atunci cand ai un venit de 1800 de euro pe luna brut sa platesti o suma mai mica...
Ricea nu-ti face probleme, sigur o sa ti se calculeze o suma decenta.

Din pacate nu toate avem un sot cu un IQ ca sotul Ionicai asa ca platim sume mai mici pentru cresa.

Angiuta, mamica lui Vladut(8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Angiuta,

Nu am spus ca-i vorba de mine sau de sotul meu,vorbeam la modul general despre un post de top manager.


Citat:
citat din mesajul lui angiuta

Sa va povestesc si eu despre experienta mea legat de gradinite. Initial Vladut a fost la o gradinita particulara la care plateam aceeasi suma, 45 de euro, pentru ca si cele particulare accepta Gutschein. N-am fost multumiti si l-am mutat la una de stat de care suntem mult mai multumiti. In cei 45 de euro este inclus si pranzul (23 de euro). Diferenta de pana la peste 500 de euro ii plateste statul....
Mi se pare corect ca atunci cand ai un venit de 1800 de euro pe luna brut sa platesti o suma mai mica...
Ricea nu-ti face probleme, sigur o sa ti se calculeze o suma decenta.

Din pacate nu toate avem un sot cu un IQ ca sotul Ionicai asa ca platim sume mai mici pentru cresa.

Angiuta, mamica lui Vladut(8 iunie 2007)



Sophia 2ani 06.09.06
+32
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Iti mai raspund inca odata cu quote:
Ai intrebat despre ce venit vorbesc de platim atatia bani?
In jur de 250.000brut / an plus bonusurile de rigoare.
Cred ca era mai simplu acest raspuns.
Nu am dorit sa-ti ranesc orgoliu,dar nu stiu de ce ai senzatia ca nu exista oameni cu asa venituri anual?
Ma rog,nu doresc polemica pe acest subiect,imi pare rau ca ti-am raspuns.

Citat:
citat din mesajul lui ricea

mai fetele poi la preturile astea o tin acasa,poi de unde sa scot atatia bani pe luna
fara suparare cam de ce venit vorbiti de platiti atatia bani???
pe cuvant dar sume de astea nu mi/a mai zis nimeni pana acum

teodorade angi pangi28-10-2007 si Roberto 28-06-1999 http://community.webshots.com/album/563642807EqHYOU teodora


Sophia 2ani 06.09.06
+32
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Ionica nu faptul ca al tau sot poate castiga atatia bani ci modul in care ai spus-o deranjeaza. Daca spunei clar o suma de la inceput nu avea nimeni nimic de comentat.



Angiuta, mamica lui Vladut(8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia74 spune:

Halli,Hallo,haideti la cafa,poate ne mai cresc IQ-urile cu otzara cofeina :



Mischutza eu ma bucur cand vine cineva nou la noi,dar avand in vedere intamplarile din ultima vreme nu mai am curaj a ma bucura si a aborda pe cineva sa nu supar,sper sa intelegi si sa ramai cu noi .
si sper sa vina si Alex inapoi .
Lasa fetelor c-o fi bine,noi alea cu soti care lucra in 3 schimburi si fara nici un ajutor la casa si copiii,ne descurcam noi.

www.onetruemedia.com/my_shared?z=24c9383cccafa2434e80e9&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Album Claudia
Timisoara Impreuna
'Roaga-te lui Dumnezeu,ca si cum totul ar depinde numai de Dumnezeu.Munceste in viata,ca si cum totul ar depinde de tine'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Noi nu castigam atat de mult. Amandoi avem cam 100.000/an (fara banusuri ca asta nu se pun la socoteala). Oricum, de la 3000/net/luna/familie, platesti suma maxima la gradinita, indiferent daca venitul tau e mai mare. Si nu te intreaba nimeni cat platesti rata la banca sau cati bani ai dat pe medicamente sau daca iti ajuti parintii. La jugendamt conteaza doar statele de plata.
Miruna e la o gradinita particulara dar integrata in sistemul de Gutschein KiTa, adica noi platim fix cat zic astia de la Jugendamt care nu ma la ce gradinita e fie-mea.
Cand ai doi copii la aceeasi gradinita, pentru cel mai mica platesti suma intreaga si pentru cel mai mare platesti o treime.

Claudia si eu mi-am crescut copii singura....si sotul meu e frecvent plecat, de la cateva zile pana la una doua luni. Eu m-am ocupat singura de acte la banca pt finantarea casei, eu am angajat oameni pt renovat, eu gatesc, ma ocup de copii...sotul meu e doar musafir. De un an de cand lucrez, ma ajuta ai mei sau socrii cu cel mic....dar din martie va merge si el la gradinita, asa ca va trebui sa o iau din nou de coada.

Trecand peste toate, eu sunt acum in concediu medical....si nu mai sunt gravida. Ma dor creierii de atata zbucium, ma doare burta, si am ochii umflati de plans. Dar imi revin eu...candva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

Miriluta,iti doresc sa ai putere sa treci peste,sa fi sanatoasa si sa te bucuri de ce ai.timpul trece si cumva se rezolva toate.eu sunt necajita cu gradi.am fost ieri si am vizitat vreo 3.nu am crezut ca se poate asa murdarie,nu dezordine chiar mizerie.si cand ne-au spus ca la pranz mananca copii mancare gatita congelata m-am oripilat definitiv.acum va intreb pe voi,e ceva normal??si sa stiti ca nu-s sensibila dar chiar m-am speriat de ce am vazut si auzit.noi am zis ca stam in germ sa ne crestem copila aici dar ma gandesc sa emigram in ro.o zi frumoasa va doresc!!

Mergi la inceput