M-am hotarat.........adoptie(58)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabibociort spune:

Buna fetelor, am mai ajuns si eu pe aici. Zilele astea am fost foarte ocupati cu saniuta, la noi ninge bine de ceva vreme, iar seara am picat curentati de oboseala. Dar ce ne-a placut!Salviae, nici eu nu inteleg. Legea spune clar 60 zile lucratoare. DCP-ul ce explicatii ti-a dat?simo_75, cum ti-am mai raspuns, noua ne-ua cerut caracterizari de la serviciu. Atat. Discutii cu familia - soacra-mea care sta cu noi, in vecini au fost la o familie si cam atat. In general s-au comportat bine, doar ca sunt impersonali, isi fac treaba si basta.mirela_70, bun venit si mult succes.IreneCam, n-ai mai intrat de ceva vreme. Povesteste-ne cum a fost la tribunal. Eu am mari emotii vizavi de naturala. Noi pe 2 martie avem infatisarea.Poze cu Maria - Smecheria
http://family.webshots.com/slideshow/570147796ATFQgtVa pupam.ce nu te omoara, te face mai puternic......si mai bun
Tanti mama lui Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mausz spune:

Am obtinut atestaul de familie adoptatoare anul trecut in aprilie si abia in octombrie (cu ceva relatii)ni s-a prezentat un copil in Giurgiu.Dupa citeva vizite la copil,responsabila de caz a copilului,ne-a anuntat cu seninatate ca cel mic sufera de sifilis congenital,lucru pe care a omis sa ni-l spuna in momentul cind ne-a prezentat copilul.Spre rusinea noastra,nu am avut curajul necesar sa ne asumam raspunderea cresterii unui copil cu o asemenea boala mai ales ca am inteles ca acea boala se manifesta intr-o proportie de 90%in jurul virstei de 12 ani cu repercusiuni grave asupra copilului.Dupa ce am aflat acea veste,in momentele acelea de nervi si suparare,am amenintat-o pe responsabila de caz ca o vom da in judecata pentru ce ne-a facut.A doua zi am fost sunati de la DGASPC sector 4 si ni s-a spus ca pot sa ne prezinte un copil pe raza sectorului nostru.Fiind circumspecti,am cerut dosarul copilului si am cerut mult mai multe informatii despre copil si starea lui juridica si de sanatate.Ni s-a spus ca a fost abandonat in spital cind avea 10 luni(acum are 2 ani si 6 luni),ca nu se stie nimic despre parinti si ca are toate actele in regula pentru a fi adoptat.Asta se intimpla in noiembrie 2008.Dupa 4 luni,dosarul inca zace pe la agentie,iar intre timp,ni s-a comunica ca a aparut mama copilului,care vrea sa-l vada,dar aceasta nu a depus nicio cerere de vizionare.Va rog frumos sa ne ajutati cu un sfat despre ce trebuie sa facem noi in continuare pentru a impulsiona demararea procesului,si a ne mari sansele de a adopta acest copil de care ne-am indragostit.Multumim mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Salviae daca nu ti-au trimis o instiintare ca dureaza eliberarea atestatului mai mult de 60 de zile inseamna ca au incalcat legea si pe baza asta ii cam ai la mana, cum se spune.

Azi m-am dus si eu pe la DPC ca trebuie sa ma reatestez.Alti bani ,alta umblatura dar sper sa fie ultima data cand mai fac atestat.



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mausz spune:

Noi avem atestatul din 13.04.2008.nu stim insa de ce dureaza atit pina baga dosarul copilului in instanta.Pt.interesati un link de la casa de copii Domnesti:http://picasaweb.google.ro/lh/sredir?uname=stan.anton&target=ALBUM&id=5282582579026864881&authkey=rdnhs_yuijU&invite=CNjvzsMO&feat=email .Asta este o dovada ca sint copii adoptabili in Romania mult mai multi decit familii adoptatoare.Nu stiu de ce insa este totul asa de secretizat,de ce cei de la DGASPC-uri nu ne prezinta mai multe dosare cu copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_70 spune:

gabibociort,iti multumesc, sa-ti traiasca printesa!Am sa-ti trimit un PM. Multumesc fetelor ca sunteti f. sufletiste si am gasit sprijin in voi.Va doresc tuturor succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Salviae, cred ca n-au fost astrele bune in luna aia...noi din 9 sept. avem depusa cererea.



un copil creste in inima mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cons spune:


Fetelor, am pus foto cu Lau meu la concursul Clipe de viata, cand se vor vota fotografiile, votati-ne si pe noi, sa nu ramanem fara nici un vot furat.
Nu stiu sa pun exact foto, dar am pus pagina respectiva (Lau meu este in foto cu o botita in mana, iar in alta este insotit de prietenii de pe strada.
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=7

Gabibociort, ai o fetita tare minunata!
Pup toate fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_70 spune:

gabibociort te rog activeaza-ti PM vreau sa-ti trimit un mesaj. Sa iti traiasca printesa! e f. f. draguta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibociort spune:

Cons, multumesc. Si Lau al tau este un scump. Cu un zambet fericit. Sa-ti traiasca.
O sa votez, doar ca nu stiu cand trebuie. Sa ne anunti.Mariaa, la fel ca in cazul lui Salviae, eu nu inteleg. si zic din nou - legea spune 60 zile lucratoare pentru eliberarea atestatului.
Luati la intrebari pe cei de la DPC, nu se poate. Trebuie sa aibe o explicatie. Iar daca nu au, eu va dau un sfat. Faceti sesizare in scris, orice institutie publica este obligata ca in termen de 30 zile sa raspunda.
Bafta fetelor.Va pup, trebuie sa mergem la baita, dupa o noua zi la sanius.
http://family.webshots.com/slideshow/570147796ATFQgt
ce nu te omoara, te face mai puternic......si mai bun
Tanti mama lui Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

crezi ca in 5 luni n-am intrebat nimic?! raspuns - au foarte mult de lucru, punct!
ultimele intalniri au avut loc saptamana trecuta si ne-au zis ca (teoretic) saptamana asta primim atestatul.
eu una oscilez zilnic intre a mi le pune in cap definitv si irevocabil sau sa nu.

pup toate fetele

un copil creste in inima mea

Mergi la inceput