M-am hotarat.........adoptie(58)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Irene io nu inteleg si pace: ce intrebare e asta: de ce vreti sa adoptati? Ce se asteapta sa se raspunda? Ca vreau sa-l iau ca sa-l vind la suprapret? Pe naturali ii intreaba de ce l-au nascut? Felicitari mami!

asi tin pumnii sa fie buna sentinta urmatoare. Un mare pentru Maria si Razvanel

simo_75 la noi declaratiile au fost individuale, insa nu conteaza asta si mai ales nu conteaza citi copii mai ai acasa?

O chestie de risu'-plinsu': cind ne-au intrebat de ce nu avem copii si care e de vina, noi am zis ca nici unul. Asistenta sociala a facut niste ochi mari si a intrebat: si eu ce scriu aici? Trebuie sa scriu ca cineva sau amindoi aveti probleme medicale si nu puteti avea copii. Faptul ca puteti si mai si vreti sa adoptati, asta nu pot sa scriu ca nu mi se permite Mentalitate! Sa mori nu alta!

Miha ce face burticul? Esti bine?

Claudia ce face zina Bianca?

Pupici tuturor


****************************************************************


In fiecare zi alaturi de Emma!

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi
Cu terapie MIHAITA POATE FI UN COPIL NORMAL-AJUTATI-L!!!


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde/2008-12-14/05:27:48" target="_blank">Curiosilor

excesul de pufuleti, bomboane si IGIENIZARE dauneaza grav sanatatii (LadyJ)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

misha71 ca sa zic asa ...
pe noi ne-a intrebat: pai daca aveti caini de ce mai vreti copii?! am ramas siderati amandoi
sau...cat castiga cumnata-mea dupa care am specificat ca noi adoptam nu cumnata, in caz ca s-au incurcat in stiinta

auzi de tot felul...

felicitari mami Irene

pup toate fetele



un copil creste in inima mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salviae spune:

Mariaa, asa ceva am auzit si eu de la o consoarta: de ce vrei sa adopti un copil, ia un caine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

pai ce sa mai zici...
la fiecare viata se rezuma la cat poate duce io am 3 caini deja, nu pot umple curtea numai cu caini, ar deveni plictisitor
ca tot am auzit pe aici odata cuvantul 'achizitionat' asociat cu un copil adoptat...ne-am gandit sa 'achizitionam' si noi unul Anca, pup achizitia
sper ca cine are simtul umorului prinde ironia din zbor, sa nu-mi iau vreu avertisment am'boulea

acuma desi par si chiar sunt stupide intrebarile, raspunsurile date spun ele ceva despre interlocutori

la cat mai multe mamici noi luna asta

un copil creste in inima mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibociort spune:

Felicitari inca o data, mami Irene Cam.
Fetelor, sa nu va mire nimic din indiferenta, superficialitatea si gandire marginita a celor ce lucreaza pe litera legii, a functionarilor din institutiilor de stat. Si eu lucrez la o institutie de stat (acum nu, ca stau acasa cu printesa mea Maria) si ma crucesc de multe ori. Sfatul meu este sa nu bagati in seama astfel de comportamente, fiti naturale si deschise la orice intrebare a lor. De ce vrem sa adoptam un copil? Pentru ca vrem sa stim pentru ce traim pe fata asta de pamant - degeaba sa sa lasam ceva in urma noastra. Sa stiti ca eu asa am raspuns la aceasta intrebare. Curaj si fruntea sus, nu conteaza ce zic unii si altii, conteaza ce simtim noi acolo in suflet.
Vreau sa va dau si eu o veste buna, pe 2 martie avem infatisarea la tribunal pentru incuviintare. Emotiile sunt foarte mari vizavi de mama naturala. Sa speram ca trecem cu bine.
Va pup pe toate si succes tuturor.Tanti mama lui Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

din pacate mentalitatea unora lasa de dorit.
Eu consider ca nu este nimic iesit din comun faptul ca adoptam un copil, ci din contra suntem OAMENI care dam dovada de suflet si de umanitate.Din pacate acest lucru este foarte greu de inteles pentru unii dintre semenii nostri.
Noi de exemplu mai putem avea copii insa imi este frica!!Imi este frica pentru faptul ca pot avea din nou probleme si nu mai vreau sa trec iarasi prin Iad .De ce sa expun familia mea la un cosmar ,de ce sa ma expun pe mine la niste riscuri imense cand putem avea liniste si putem fii sanatosi alaturi de un copilas lipsit de aparare si fara nici o vina ca o asa zisa " mama" i-a dat viata dar il abandoneaza.
Poate unii ma condamna si imi vor spune ca sunt egoista ca nu incerc din nou sa am un copil al nostru dar faptul ca noi dorim un alt copil cred ca ne propulseaza in randul oameniilor extraordinari si cu un suflet imens (las modestia la o parte ca sunt momente cand nu trebuie aplicata :) )
Suntem convinsi ca vor exista multe rautati din partea unora insa rautatiile exista oricum , si daca adoptam si daca am avea copilul nostru etc...
Noi avem un catel (un bichon extraordinar)pe care il iubim ca pe ochii din cap si speram ca intr-o zi sa avem si un copilas ca sa fim familia perfecta din punct de vedere sufletesc.
va pup fetelor!!

Sa ai putere sa spui da, sa ai putere sa spui nu si in orice clipa grea sa ai putere sa fii TU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Simo Aici cu siguranta nu te va condamna nimeni. Toate stim si am trecut peste rautatile gratuite ale celor din preajma noastra. Daca la atita se rezuma perceptia unora despre familie, mie una nu poate decit sa-mi fie mila de asemenea oameni, care nu vad dincolo de asa-zisa "normalitate", asa cum o considera ei.


****************************************************************


In fiecare zi alaturi de Emma!

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi
Cu terapie MIHAITA POATE FI UN COPIL NORMAL-AJUTATI-L!!!


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde/2008-12-14/05:27:48" target="_blank">Curiosilor

excesul de pufuleti, bomboane si IGIENIZARE dauneaza grav sanatatii (LadyJ)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redrose1976 spune:

Salutari!
Noi am mai crescut cu o luna.Ieri am mancat tortuletul de 11 luni.
Felicitari celor care ati evoluat cu dosarul( noi inca stagnam)
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

Misha, nici noi n-am inteles ce rost avea intrebarea...sotul meu se blocase, am reusit eu sa zic ceva, nu stiu, conventional in orice caz, ca si eu ma pierdusem avand in vedere importanta momentului. Iar cu problemele medicale...hmmm, si pe mine m-au intrebat la inceput, le-am spus ca putem avea copii natural, ca dorim sa adoptam pt. ca asa simtim noi si ca nu cred ca ma poate intelege cineva care nu a trecut prin experientele mele. Atat. Ce ma enerveaza e ca multa lume imi spune acum: lasa, ca poate va ajuta Dumnezeu sa aveti si copilul vostru Ce-o fi in capul lor??? In fine, nu ma mai gandesc. Cei care au copii adoptati sau si copil natural si copil adoptat inteleg ca nu exista diferente. Cei care au numai copii naturali inteleg mai greu, deja nu ma mai obosesc sa le explic...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Irene, de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere . Pina la urma conteaza fericirea noastra si a familiilor noastre si atit.


****************************************************************


In fiecare zi alaturi de Emma!

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi
Cu terapie MIHAITA POATE FI UN COPIL NORMAL-AJUTATI-L!!!


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde/2008-12-14/05:27:48" target="_blank">Curiosilor

excesul de pufuleti, bomboane si IGIENIZARE dauneaza grav sanatatii (LadyJ)

Mergi la inceput