FIV sau inseminare cu donatoare/donator(15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluca30 spune:

Buna fetelor!
S-a scumpit gonalul(90 ron),am inceput si eu stimularea pt a 3a IAD,sper sa am foliculi,macar doi,cu unul nu ma duc,am un fix de acum cu foliculii si marimea lorSper sa reusim toate cat mai curand sa avem bebei:)
pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns @dodo@ spune:

bytzi, multumim pt noul capitol, dar mai ales pt ghiocei. Sper ca in acest capitol sa avem ocazia sa desfacem cat mai multe sticle de sampanie si sa sarbatorim cat mai multe viitoare mamici.
E o veste proasta ca s-a scumpit gonalul, dar era de asteptat, la cat a crescut euro. Zilele astea ma voi duce si eu pana la medicul de familie sa o intreb in ce conditii imi poate da gonalul compensat, caci e pe lista compensatelor 50%. bytzi, ai facut o afacere ca ti-ai cumparat gonalul de anul trecut.
Eu am facut HSG vineri, iar medicul mi-a spus chiar foarte raspicat sa nu cumva sa incerc sa fac IAD luna aceasta. Mi-a spus ca nu e bine pt bebe din cauza radiatiilor, dar si a solutiei de contrast.
cipcirip, si eu am fost la multi preoti, unii dintre ei cu mult har, si niciunul nu e deacord cu inseminarile in general, nici nu vor sa auda de donator, spun ca e impotriva firii, DAR, eu vreau sa cred ca Bunul Dumnezeu le randuieste pe toate. Nu cred ca, vazand ca te rogi zilnic, si nu te dai batuta niciodata, ca ii dovedesti ca iti doresti enorm acest copil, nu te va ajuta. Toate la timpul lor, aceasta este piatra noastra de incercare in viata si nu trebuie sa ne dam batute. Din contra sa ne rugam mai mult si mai insistent, iar Dumnezeu, cred si sper, ca ne va ajuta. Eu ma incurajez tot timpul cu gandul ca sunt fete pe care le-a ajutat Dumnezeu sa ramana gravide si cu donator. Daca nu era bine ceea ce faceau, de ce au reusit? Poate ca acesta e motivul si pt care citesc doar acest subiect, ma bucur foarte mult cand vad ca a mai reusit cine un IAD sau FIV cu donator.
E mult de discutat pe acest subiect, sper sa nu ma credeti sarita de pe fix, dar asta e ceea ce cred eu.
raluca30, spor la injectat, sa fie intr-un ceas bun. Cate gonal faci pe zi? Le faci in burtik?
Va pup si va doresc o saptamana cat mai buna si plina de realizari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca30 spune:

nu am multe gonal de facut,incep cu 1 pe zi pt 4-6 zile sa vad ce -mi zice dr mai intai(de fapt iau mai intai clomifen 2 pe zi din a 2a zi a CM,apoi gonalul)..le fac in burta,eu sunt mai grasuta,nu ma deranjeaza prea mult,la inceput mi-a fost frica,dar acum sunt experta...apropo cum se face pregnylul,muscular sau in burta?eu am gasit in sfarsit pregnyl,nu am mai facut la celelalte doua inseminari ca nu gaseam(atunci am facut diphereline 0,1mg)
Referitor la preotii care nu sunt de acord cu donatorii..pai credeti ca ei gandesc cu mintea si sufletul preotii astia daca fac asemenea afirmatii?Traim in sec 21!Sunt si preoti care gandesc si nu au nimic impotriva,ei se roaga pt noi cele care vrem copii,nu pun intrebari si nu fac nici morala,Dumnezeu e iubire,nu inchizitia spaniola...Dumnezeu are un plan pentru noi toti,poate planul lui pt mine e sa fac un copil cu un donator necunoscut,poate ca acel donator are ce Dzeu vrea pt copilul meu,nu stiu ,dau si eu cu presupusul,dar nu vad de ce Dzeu nu ar vrea sa dea copii unor femei iubitoare?Eu cred in Dzeu si stiu ca voi avea un copil(nu stiu de ce imi zice inima ca voi avea un baiat)mai devreme sau mai tarziu.Speranta moare ultima!
pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcirip spune:

Diana inca nu shtiu cu ce o sa fac stimularea data viitoare dar eu cred ca voi face cu Gonal pt ca shi data trecuta am facut si s-a prins bb.
Simonete e prima data cand te "aud" vb de varsta, cati ani ai? Deabia ashtept sa vad ce schema de tratament itzi vor da de data aceasta. Inhibina B ai facut-o?
Bytzi mi-a dat seama ca ma ademeneshti. Multzumesc pt ghiocei.
Fetelor poate pt ca am trecut printr-o pierdere de sarcina gandesc altfel, nu tb sa facetzi shi voi ca mine. Va urez succes tuturor, vreau sa va vad pe toate pt ca de la "Asteptand un ingerash" suntem cele mai incercate.
-ici

Cirip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicuta32 spune:

Dragele mele,va multumesc tuturor pentru incurajari,va scriu acum ca nu stiu daca mai pot intra maine!
Marti la prima ora plecam spre Sibiu,suntem programati pe 15,30.
Voi fi in ziua a 11 de ciclu,e prima inseminare,n-am facut stimulare,(doar Macca )si ce sa zic...sa se faca voia lui Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicuta32 spune:

Nu cred ca mai fac nici o eco la mine in oras,o sa-l sun totusi maine pe medicul meu ginecolog sa vad ce zice,in ziua a 8-a nu aveam cum sa fac caci ginecologul meu a fost in concediu o saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonete spune:

Rodicuta , mult succes , sa vii cu un bebe la purtator ! Raluca , sa fie cu noroc stimularea , dar ce vorba-i aia ca nu te duci cu un folicul , te stimulezi cu hormoni si nu te duci ?! Eu zic sa nu pierzi nici o sansa , ce daca e doar un folicul ? Cip , am mai spus mai demult , am 38 de ani , am mai amanat inhibina , sa vad fsh-ul mai intai si pt. ca toate laboratoarele o trimit la Bucuresti. Poate am noroc si am fsh-ul bun .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evanescence spune:

Toate fetele ...nu am mai intrat demult la voi m-am mutat la Inseminare
Bytzi am vazut ca m-ai gasit...
Am fost si eu in sfarsit INSEMINATA am facut-o la TM ca e mai ieftin 150 euro si ne-am riscat sa incercam odata si acolo....daca nu reusim ne gandim la FIV care iarasi e foarte ieftin la TM costa doar 600 euro cu totul inclus,colectarea ovocitelor,fertilizarea si embriotransferul....doar stimularea e separat
O sa facem un efort financiar si incercam....daca nu vin inapoi la voi la IAD si mergem la Sibiu....ca vreau si eu danez daca nu reusim

IA am facut-o cu doar 2 mil de sperm....pe ciclu natural si sotul a intrerupt trat cu Gonal dupa consultatia de la Sibiu....cam putini si sansele cam inexistente dar totusi sper si sunt nerabdatoare sa fac testul prin 20.02

Va urmaresc mereu...am topicul la favorite si ma bucur ca sunteti toate bine bytzi succes la Sibiu am vazut ca te pregatesti
cipcirip,simonete,iuca pt si restul un pupic mare de la mine si mult succes.

P.S Vai cat am scris.....

http://tt.lilypie.com/lHAMp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicuta32 spune:

La mine s-a intrerupt curentul,de-aia n-am mai continuat.
Simonete,merci!
Pana am luat hotararea asta a trecut mult timp(punctia testiculara am facut-o exact acum 3 ani.)
In prima faza am zis,asta e,Dumnezeu e mare si daca El vrea ne va da darul dobandirii de prunci.Asa m-am gandit eu,care sunt ,sa zicem,un crestin practicant.
Dar parca tot nu eram impacata sufleteste cu hotararea luata,iar in plus sotul meu m-a implusionat mai mult,caci daca eram amandoi de acord ar fi fost mai bine, dar de fiecare data cand mergeam in vizita la cineva cu bebe imi spunea plangand sa-i fac si eu un copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns @dodo@ spune:

rodicuta, drum bun si iti tin pumnii stransi, stransi, stransi. Bafta multa.Sa ne spui si noua cat mai costa procedura, caci banuiesc ca au scumpit si ei, doar euro e 4.2 ron
cipcirip,si eu gandesc de multe ori ca si tine, dar incerc si vreau sa cred ca nu e asa, cum spune si raluca, Dumnezeu va hotari daca facem bine sau nu, daca ne va darui sau nu un copilas. Datoria noastra e sa credem ca se v-a intampla acest lucru. Ma pun de multe ori in situatia ta si nu-mi inchipui cum as putea merge mai departe, dar vezi ca Dumnezeu ti-a dat tarie sa continui.Te pup si sper sa reusesti cat mai repede sa-ti indeplinesti visul

Mergi la inceput