Mamici antistress si licurici de ian-feb 2009(130)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Aalina, Patrick e ff ok cu Eva. gelozia si schimbarea se vede in crizele de rasfat si in atitudinea fata de adulti. dar daca e bagat in seama si are activitati afara... e clar mult mai bine si nu se plictiseste - implicit nu apare criza de rasfat.
a doua nastere... e mai usoara ca prima (si culmea, la mine a doua a fost cu mult mai multe complicatii ca data trecuta). mai ales ptr ca stii la ce sa te astepti. si recuperarea e si mai usoara... ptr ca trebuie sa te mobilizezi mai repede avand in vedere copilul cel mare care nu trebuie neglijat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Aryia, daca si cand ai timp poate ne povestesti ceva la Nasterea la Filantropia??

Mami de fetita si de baietel 33+ ( real 34 + )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

iar ajungem pe pag 2

rox - cand ne povestesti cu nasterea?

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wJzzMkE/weight.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IRINA.C

MultumescAlina il vazusem deja, il asteptam nerabdatoare.Sa vad cum procedez ca nu avem visa noi dar au prieteni si cred ca vom apela la ei.Multumesc inca o data





Cu placere...sper sa-ti fie de folos. Noi incercam diseara pt prima data. Iti spun maine daca a avut efect! SPER sa aiba...sa-mi ti pumni

SABINA-MARIA (29 decembrie 2008)
ANA-ISABELA (9 octombrie 2006)
Mami de printesa ANA
Mami de printesa SABINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Crisspy, legat de maternitatea "Regina Maria" a lui CMU, pot sa-ti spun ca am o prietena ff buna care a vrut acolo dar se pare ca preturile sunt mai mari decat la Euroclinic cu destul de mult (o ceza la CMU este 100 mil vechi)...asa ca a optat tot pt Euroclinic. Condtiile cica ar fi super extra mega...dar si la EC este FF bine. Oricum depinde si de DR. Dr mea este din EC si nici nu concepeam sa nasc cu altcineva decat cu ea.
Legat de nastere....te rog fi foarte sigura ca asa e, multi Dr nu vor sa se streseze prea mult si prefera sa opteze pt cezariana. E f usor sa zici "e, lasa...nasc prin ceza..." mai ales ca intervine si frica de nastere naturala si atunci implicit esti tentata sa alegi ceza, dar sfatul meu este sa nu faci asa. Naste natural daca se poate...si in majoritatea cazurilor SE POATE. Spune-i Dr ca vrei normal si ca sa faca tot ce poate sa nu faci ceza. Sa te lase sa vada dupa ce incep contractiile daca te dilati, cum e...sa nu te taie asa din prima si programat doar pt ca i se pare ei ca ai colul nu stiu cum. Colul meu a fost beton inchis la prima nastere pana la 41 sapt. Cand brusc s-a inmuiat si deschis si am nascut in 2 ore.

SABINA-MARIA (29 decembrie 2008)
ANA-ISABELA (9 octombrie 2006)
Mami de printesa ANA
Mami de printesa SABINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Billy, hai ca o rog pe D-na Musat sa ne dea o programa de curs sa vedem exact ce se va discuta. Si iti trimit. Poate mergem toate (adica tu, eu si Alinuk)
Ma bucur ca tati e mai bine

SABINA-MARIA (29 decembrie 2008)
ANA-ISABELA (9 octombrie 2006)
Mami de printesa ANA
Mami de printesa SABINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina1976

Crisspy, legat de maternitatea "Regina Maria" a lui CMU, pot sa-ti spun ca am o prietena ff buna care a vrut acolo dar se pare ca preturile sunt mai mari decat la Euroclinic cu destul de mult (o ceza la CMU este 100 mil vechi)...asa ca a optat tot pt Euroclinic. Condtiile cica ar fi super extra mega...dar si la EC este FF bine. Oricum depinde si de DR. Dr mea este din EC si nici nu concepeam sa nasc cu altcineva decat cu ea.
Legat de nastere....te rog fi foarte sigura ca asa e, multi Dr nu vor sa se streseze prea mult si prefera sa opteze pt cezariana. E f usor sa zici "e, lasa...nasc prin ceza..." mai ales ca intervine si frica de nastere naturala si atunci implicit esti tentata sa alegi ceza, dar sfatul meu este sa nu faci asa. Naste natural daca se poate...si in majoritatea cazurilor SE POATE. Spune-i Dr ca vrei normal si ca sa faca tot ce poate sa nu faci ceza. Sa te lase sa vada dupa ce incep contractiile daca te dilati, cum e...sa nu te taie asa din prima si programat doar pt ca i se pare ei ca ai colul nu stiu cum. Colul meu a fost beton inchis la prima nastere pana la 41 sapt. Cand brusc s-a inmuiat si deschis si am nascut in 2 ore.



Imi inchipui ca e mai scump la CMU, dar daca medicul meu se duce acolo nu pot sa merg eu la EC pentru ca acolo nu cunosc pe nimeni, nu am fost la nici un control.

Iar cu cezariana, medicul meu este adeptul nasterii normale in mod normal dar acum a zis ca e un caz mai deosebit. Oricum si dansa mi-a propus sa asteptam pana se declanseaza nasterea si daca se poate normal, mergem normal. Daca nu, reurgem la cezariana.

Mie insa mi-e frica sa nu ma rup pentru ca mi s-a spus ca partea "neinmuiata" a vaginului este aproape de uter si putem risca chiar o ruptura a uterului.

Chiar nu stiu ce sa fac.... O sa astept sa vedem ce se mai intampla la urmatorul control...

Crisspy 38+ sapt Razvan Andrei

AMR 2 SAPTAMANI

http://picasaweb.google.com/cristina.pereteanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculet spune:

Multumim pt urarile si primirea calda facuta...am uitat sa trec scorul Apgar 8

[fetele 2 in 1

[Alexandra Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aalina

Fetelor cu bb 2 io am piticii mei...cum ati simtit sentimentele fata de prima nastere???

37+ cu Fabian si Dorian
AMR 3- saptamani


aalina si eu am avut aceeasi pitici si inca ii mai am. Nu e la fel. Eu nu am simtit la nastere la fel ca la Ioana. Nu a fost acel sentiment icredibil ca sunt mama, ca puiul ala e al meu, nici dragostea aceea netarmuita si inimaginabila pana atunci. Toata sarcina m-am temut ca asa se va intampla si ... de ce ti-e frica nu scapi. Poate si unde stiam cum e sa fi mama, nu a fost socul noutatii sau poate ca sentimentul ala il ai doar o data in viata, nu stiu. Chiar sunt si eu curioasa ce zic celelalte mamici de bebe 2. Sau bebe 3.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

anculet felicitari!

aryia am vazut pozele, m-au impresionat tare cele cu cei teri copii. Miguel e frumos foc. Dar si cei mari sunt adorabili.

Ce zi frumoasa e azi! Am iesit si noi (eu cu fetele) si am stat mai bine de o ora, am gasit o banca la soare. Nu-mi mai venea sa plec de acolo.

Va multumesc la toate pentru sfaturi. Am incercat sa le aplic dar nu prea tine. De muls nu am ce sa mulg. De odihnit intre mese e aproape imposibil fiindca ea cere la 2 ore si nu prea e timp de dormit si pe de alta parte fiindca in timpul zilei e si Ioana de care trebuie sa am grija. Si nu numai ca trebuie dar si vreau sa ii acord cat mai multa atentie, incerc ca fiecare moment disponibil sa il petrec cu ea. Acum dorm amandoua, m-as fi culcat si eu numai ca Nadia se va trezi in maxim 15 minute sa pape si decat sa atipesc si sa ma trezesc imediat mai bine nu incerc de loc sa dorm.
rox asa m-am gandit si eu cu odihna. O sa mai insist cu laptele praf, pana la urma trebuie sa il accepte. Nu am de gand sa ii dau mult dar macar cate un biberon din cand in cand ca sa ma pot odihni.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI


Mergi la inceput