Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 28

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanei spune:

Fetelor multumesc din suflet pentru incurajarile voastre.Sunt stresata si pusa in fata unei situatii noi.Cand am ramas graviduta acum am zis ca nu ma mai poate uimi nimk atata timp cat am mai trecut o data prin asa ceva.Dar uite ca niciodata sa nu zici niciodata.M-au speriat si informatiile de pe net depsre sarcina gemelara.Dar ma stradui sa nu mai citesc nimk si sa las totul in grija lui DD.Eu cu Andrei am dus sarcina destul de greut in sensul ca am avut dureri 9 luni zi de zi.Acum ma gandeam ca daca sunt 2 cine stie ce dureri o sa am,dar asta ma mira ca de fapt de cand am inceput tratamentul nu ma mai doare deloc,decat daca fac un pic de efort.In final cred ca sunt o mama dusa cu plut asi credeam ca experient acu andrei ma va face sa inteleg mai usor a doau asarcina dar parca acum am uitat tot si parca sunt ca la inceput Dumnezeu sa ne pazeasac si sa aiba grija de noi si de burticile noastre.
Acum nu imi ramane decat sa va multumesc ink o data ca mi-ati raspuns atat de repede si ca m-ati incurajat.O sa mai intru sa mai scriu si sa va mai stresez cu intrebari.Va pup pe toate si va doresc din suflet ce imi doresc si mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elyanne

Ca tot ziceati ca baietii sunt gemeni identici... ca nu stiti care, cine-i daca nu scriu sub poza... sa va vad daca stiti cine-i in poza de mai jos
http://picasaweb.google.com/elianacalin/Februarie2009#5300093483251258754



Elenaa!!! (hai, Eliana, ca se vede ca-i ea, are trasaturi de fetita... )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dalina2x2

Citat:
citat din mesajul lui elyanne

Ca tot ziceati ca baietii sunt gemeni identici... ca nu stiti care, cine-i daca nu scriu sub poza... sa va vad daca stiti cine-i in poza de mai jos
http://picasaweb.google.com/elianacalin/Februarie2009#5300093483251258754



Elenaa!!! (hai, Eliana, ca se vede ca-i ea, are trasaturi de fetita... )






am picat si eu ca musca! am raspuns inainte sa citesc mai departe... ooops!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

N-am mai intrat cam de multicel... soata a avut de lucru cu laptopu' (sa-l formateze, nush'-cum) asa ca n-am mai avut "obectu'".. Calculiciul celalalt e la fetite in camera si cum eu scriu doar cand dorm ele...

nanei, bune venit si felicitari pentru sarcina! Si eu am luat duphaston, a fost totul ok, nu te mai stresa fara rost! Daca nu ai durerri si totul merge bine, ce motive ai sa nu gandesti pozitiv? E, intr-adevar, putin socant, pana te obisnuiesti cu ideea, dar, pe urma, sa vezi ce-o sa-ti iubesti burtica!...

Luminita, cum mai sunt minunile? Va pupicesc si sper ca e ok acuma...

elenada, tinem pumnii azi, sa fie totul bine cu cerclajul!
a-propos de responsabilitatea pe care o simti de cand ai bebeii: ieri, la lectia de istorie, am descutat la scoala despre Ecaterina Teodoroiu. Nu intru in detalii, doar ca, dupa ce le-am povestit, le-am aratat imagini si le-am citit cate ceva, copiii m-au intrebat:"Doamna, dvs ati avea curajul sa mergeti sa luptti in razboi? V-ati duce?" (in primul rand, Doamne-fereste!!!! ) Si atunci m-a "lovit" parca si pe mine.. pentru ca, in mod normal, as fi raspuns "da", mai ales pentru puterea exemplului, sa ii fac si pe ei sa gandeasca, macar, intr-un spirit curajos si responsabil, patriot.. bla-bla-bla... (treburi de-navatatoare! ) Asa ca m-am abtinut si le-am raspuns ca m-as fi dus, daca nu aveam copii. Dar acum am si eu fetitele mele si datoria mea fata de ele e mai mare decat orice: trebuie sa am grija de mine, in primul rand pentru ele.
Si uite-asa ne transformam, poate de multe ori fara sa realiza, din simple femei, in mame mai responsabile decat ne-am fi crezut vreodata...

Laraa, si eu zic sa te folosesti mai degraba de termometru, pui putina cremita si incerci usor-usor s-o juti. Eu stiu (de la pediatra) ca nu trebuie insistat mai mult de dunga aceea metalica a capatului termometrului. Doar un pic, cat s-o ajuti sa-si "deschida" muschiuletii de-acolo. Cu supozitorul.. mai astepata putin.. Si eu am avut problemutele astea cu Miriam, treceau si trei zile si nu facea, se chinuia saracuta si se-nrosea... ooofff...offf... stiu cum e... mamica!

3in1, ma rog la DD sa nu fie mai rau cu hemangiomul. Dar de ce citostatice?! nu ziceai ca ii face ceva injectii local? off.. tinem pumnii sa iasa bine!
cat despre incaltat, subscriu mesajului Elianei: lasa-i desculti, isi invata mai bine reactiile si miscarile. Zice-se ca-s bune incaltarile care sustin glezna, nu cele cu talpa rigida; talpa trebuie sa fie cat mai moale. Dar asta afara. In casa, cat mai mult desculti! (adica fara pantofiori).

Somnoricile mele inca dorm, ma duc si eu imediat sa-mi fac cafeaua, ca-s chioara! Dar isi lasa Alex laptopul acasa si nu putui sa ma abtin sa nu intru sa mai vorbesc si eu un pic cu voi!

Pupicei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

elenada tinem pumnii straaaaansi. Asteptam vesti cand poti



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Elenada, bafta, si sa auzim de bine!!! ma gandesc la voi!

Clara, ieri am avut vizita de la pediatru si concluzia e asa: fie sunt supraincalziti (e cam cald la noi, ca astia dau caldura si vara, parca au ochelari de cal, si noi n-avem centrala proprie....), fie apar dintisorii. Inclin sa cred ca sunt dintisorii, pentru ca tare ii jeneaza la gingiute, rod bibele de fiecare data si degetele (ale lor sau ale mele...). In plus, de cand s-au nascut tot asa i-am imbracat, nu f gros, si au avut temp mai mica, oricat de activi ar fi.... nu avem nicio infectie, am testat urina, suntem f bine din punctul asta... doar februta, care ne face si maraiti... speram sa treaca.
Cu dintii e cu dus si intors. Pot aparea si de la 2 luni, desi nu e chiar sanatos... dar si muuult mai tarziu. Si chiar daca nu apar acum, simptomele apar cu mult inainte, chiar si cu o luna.... la noi nu e gingia sparta, nu se simte nika, doar saliveaza abundent si rod tot... of, om vedea ce-om face....

Dalina, pretiosii sunt cum vezi mai sus. Eu ma la DD sa-mi dea rabdare, ca tare maraiti au fost in ultima vreme... in rest, maine ma duc la un doc, poimaine la altul.... cica incep sa am grija si de mine. Vedem ce iese si din asta.

Laraa

Andutza, cum sunteti cu pregatirile de botez? Pe 21 ziceai parca, nu?

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Luminita

te felicit! Ai avut o idee geniala, chiar daca inghesuita mai pe la coada asa... sa mai ai grija si de tine. Parca e si timpul sa te mai gandesti si la tine, macar la sanatate, daca nu si la rasfat.
Ai putea genera o epidemie printre mamici, ca nu ar strica nimanui. Sunt convinsa.

Ma bucur si pt feciorasi, ca nu e ceva grav.
Jucariile acelea pt gingii nu sunt utile? Acelea care se rod, au ceva lichid in interior sau silicon... si se pot pune la rece (partea asta mi se pare sadica totusi).

pe toata lumea, care astazi este foarte busy. Sau e pe afara la plimbare, ceea ce ma lasa sa cred ca in alta parte in tarisoara e mai cald si frumos.

Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Am ajuns si noi acasica.
Va multumesc din suflet pt gandurile bune. Sunteti minunate.

Am facut si cerclajul nu am simtit nimic nu ma doare nimic doar burtica o simt putin cam tare.
Sunt ingrijorata pentru ca aveam colul uterin deschis. Sper sa ajute cerclajul si duc sarcina la termen.
Vineri ma duc la control si atunci o sa discut mai mult cu doctorul.

Pupici

elena +15
Burtica mea

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Jucariile acelea pt gingii nu sunt utile? Acelea care se rod, au ceva lichid in interior sau silicon... si se pot pune la rece (partea asta mi se pare sadica totusi).



le face bine rece la gingiute... insa... ai mei nu le vor si pace. cu rece sau fara.... mai bune sunt degetelele - nici macar pe suzi nu o plac...

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenada

Am ajuns si noi acasica.
Va multumesc din suflet pt gandurile bune. Sunteti minunate.

Am facut si cerclajul nu am simtit nimic nu ma doare nimic doar burtica o simt putin cam tare.
Sunt ingrijorata pentru ca aveam colul uterin deschis. Sper sa ajute cerclajul si duc sarcina la termen.
Vineri ma duc la control si atunci o sa discut mai mult cu doctorul.

Pupici

elena +15
Burtica mea

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!



uff, ma bucur ca ai scapat cu bine. stai cumintitca mami optimista, is o sa fie totul bine! noi ne [ruga[ pentru tine!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput